www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 02:50

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 705 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 15 sij 2019 20:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Mogućnost apsolutnog proturječja

Treba se potvrditi mogućnost takvog apsolutnog proturječja u slobodi. Ona se naravno može osporavati i u nju se može sumnjati. U svagdanjoj vulgarnoj teologiji to se osporavanje i sumnjanje događaju posvuda gdje se kaže da se ipak ne može zamisliti ništa drugo osim toga da bi beskonačni Bog, u svojoj suverenoj stvarnosti, majušno klanjanje nekoj konačnoj zbiljnosti, ogrješenje o konkretnu, čisto konačnu bitnu strukturu, mogao smatrati upravo samo takvim kakvo ono jest, naime kao konačno. 'Volja', o koju se ogrješuje takav grijeh, ipak je samo od Boga željena konačna zbiljnost, a ogrješenje o Božju volju čini povrh toga Božju volju jednom kategorijalnom pojedinačnom zbiljnošću pored onog željenog na pogrešan način. Otkuda, otuda gledano, zbiljski treba potjecati ona radikalna ozbiljnost slobodne odluke koju kršćanska vjera svakako priznaje barem cjelini čovjekova opstojanja? Unatoč tomu, postoji ta mogućnost da se u slobodnom, biti protivnom ophođenju s kategorijalnom pojedinačnom zbiljnošću, koja se nalazi u prostoru transcendencije, ogriješimo o krajnje dolazište te transcendencije. Ako ta mogućnost ne bi postojala, onda bi, u osnovi uzeto, bilo svršeno sa zbiljskom subjektivnošću slobode, s njezinom osebujnošću da joj je stalo do samoga subjekta, a ne do ove ili one stvari. Ako se radi o subjektu zato što je on transcendentalnost, a pojedinačna unutar svjetovna bića, koja nas susreću u horizontu transcendencije, nisu događaji unutar jednoga prostora koji ostaje netaknut samim onim uprostorenim, ako su, naprotiv, te konkretne zbiljnosti povijesna konkretnost transcendencije koja nosi našu subjektivnost, onda je sloboda u odnosu na susretnuto pojedinačno biće vazda samo sloboda u odnosu na horizont, temelj i bezdan koji omogućuje da te zbiljnosti postanu jednim unutarnjim momentom naše slobode. Karl Rahner "Temelji kršćanske vjere: uvod u pojam kršćanstva"


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 16 sij 2019 17:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
Ovo sam već rekla više puta.Ima ljudi koji su ateisti(moj muž i neki poznanici)a bolji su ljudi od nekih koji sebe nazivaju katolicima(uključivši mene).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 16 sij 2019 17:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
Ovo sam već rekla više puta.Ima ljudi koji su ateisti(moj muž i neki poznanici)a bolji su ljudi od nekih koji sebe nazivaju katolicima(uključivši mene).


Znam to ali slaba ti utjeha.
Mnogi dobri ljudi su završili u paklu.
Za spasenje je prvo potrebno biti dobar čovjek i vjernik.
Vjernik pak nisi ako nisi dobar čovjek.
Baš nedugo sam bio na jednom sprovodu gdje je to svećenik lijepo objasnio.
Ateista odbacuje spasenje, pa ne može biti spašen.
Zato moli za muža.
Moj otac također nije vjernik pa te razumijem.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 16 sij 2019 18:09 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Jel potrebno biti katolikom da bi bio dobar covjek?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 16 sij 2019 18:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
francesco1 napisao:
Jel potrebno biti katolikom da bi bio dobar covjek?


Ne.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 16 sij 2019 19:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Billy napisao:
francesco1 napisao:
Jel potrebno biti katolikom da bi bio dobar covjek?


Ne.

Sto cini dobrog katolika boljim od dobrog nekatolika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 16 sij 2019 21:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
Ovo sam već rekla više puta.Ima ljudi koji su ateisti(moj muž i neki poznanici)a bolji su ljudi od nekih koji sebe nazivaju katolicima(uključivši mene).

Ima. Pa opet, ni jedan od njih dvoje ni dobar sam od sebe. Niti pa je katolik zaslužan za to što je katolik, ako i bio "dobar" katolik.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 16 sij 2019 22:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
francesco1 napisao:
Billy napisao:
francesco1 napisao:
Jel potrebno biti katolikom da bi bio dobar covjek?


Ne.

Sto cini dobrog katolika boljim od dobrog nekatolika


Pravovjerje.
Dobar katolik može živjeti čistoću i poniznost, dok dobar nekatolik može po svemu biti dobar ali je recimo bogopsovač ili živi suprotno nekoj zapovjedi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 17 sij 2019 17:27 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Sloboda kazivanja Da ili Ne Bogu

U mjeri i iz razloga, u kojima subjekt kao spoznavajući ne može biti ravnodušan prema dolazištu i polazištu transcendencije, u istoj toj mjeri i iz istog tog razloga i sloboda izvorno i neizbježno ima posla s Bogom. Sloboda je sloboda kazivanja Da ili Ne Bogu te je po tomu i time sloboda za samu sebe. Ako je subjekt upravo nošen svojom transcendentalnom neposrednošću prema Bogu, onda se zbiljski subjektivna sloboda, koja do krajnosti raspolaže subjektom kao takvim, može događati samo u kazivanju Da ili Ne Bogu zato što samo otuda uopće biva pogođen subjekt kao takav i kao cjelina. Sloboda je sloboda subjekta za samoga sebe u njegovom konačnom važenju, te tako i sloboda za Boga, i ukoliko manje bi mogao taj temelj tematski biti u pojedinačnom aktu slobode, utoliko više taj Bog, s kojim imamo posla u našoj slobodi, može u neku ruku biti tematski zazvan i ciljan u čovječjoj riječi, u čovječjem pojmu. Uz to dolazi i nešto drugo, što ovdje možemo nagovijesti samo u prethvatu: ako milosna i povijesna konkretnost naše transcendencije nije naprosto samo to što smo do sada kazali o njoj, nego se sastoji u ponuđenom sebepriopćenju Boga nama i u apsolutnoj blizini svete Tajne kao one koja se sama priopćuje i koja se ne uskraćuje, onda sloboda u transcendenciji i u kazivanju Da i Ne njezinom temelju dobiva neposrednost prema Bogu, zahvaljujući kojoj ona na najradikalniji način postaje sposobnošću kazivanja Da i Ne Bogu, na jedan način, na koji ona još ne bi bila dana pomoću apstraktno-formalnoga pojma transcendencije k Bogu kao čisto dalekom i nedostupnom horizontu ozbiljenja opstojanja i na koji se ona stoga također ne treba izvoditi jedino iz tog, u neku ruku čisto nepristupačnog horizonta transcendencije. Dakle, čovjek kao biće slobode može zanijekati samoga sebe tako da u svojoj cjelokupnoj zbiljnosti kaže Ne samome Bogu - i to samome Bogu, a ne samo bilo kakvoj iskrivljenoj ili djetinjastoj predodžbi o Bogu. Samome Bogu, a ne samo bilo kakvoj unutarsvjetovnoj maksimi djelovanja koju s pravom ili nepravom prikazujemo kao 'Božji zakon'. Sukladno biti slobode, takvo Ne Bogu izvorno je i primarno Ne Bogu u jednom i cjelokupnom čovjekovom ozbiljenju opstojanja u njegovoj jednoj i jednokratnoj slobodi. Takvo Ne Bogu nije izvorno čisto moralni facit koji zbrajamo iz dobrih ili zlih pojedinačnih čina, bilo da sve te pozicije obrađujemo kao ravnopravne, bilo da se smatra kako se u tom facitu radi jedino o vremenski zadnjim pojedinačnim pozicijama u našem životu, kao da je on zadnji samo kao vremenski i da nije utoliko od apsolutnoga značenja ukoliko u sebe integrira jedan čitav čin slobode jednog čitavog života. Karl Rahner "Temelji kršćanske vjere: uvod u pojam kršćanstva"


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Ateizam
PostPostano: 18 sij 2019 12:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
Billy napisao:
IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
Ovo sam već rekla više puta.Ima ljudi koji su ateisti(moj muž i neki poznanici)a bolji su ljudi od nekih koji sebe nazivaju katolicima(uključivši mene).


Znam to ali slaba ti utjeha.
Mnogi dobri ljudi su završili u paklu.
Za spasenje je prvo potrebno biti dobar čovjek i vjernik.
Vjernik pak nisi ako nisi dobar čovjek.
Baš nedugo sam bio na jednom sprovodu gdje je to svećenik lijepo objasnio.
Ateista odbacuje spasenje, pa ne može biti spašen.
Zato moli za muža.
Moj otac također nije vjernik pa te razumijem.

QUOTE:::Ne vjerujem to,da su mnogi dobri ljudi završili u paklu...nikako.Tko je to rekao,nije valjda Valtorta?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 705 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 14 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr