www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 15 lip 2024 21:52

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 09 ožu 2009 15:00 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 lis 2008 15:23
Postovi: 98
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ja bih ti jos samo savjetovao da, ako ustrajes u tome da citas, pazis na to da tekst procitas jasno i razgovijetno bez svojih interpretacija. Vjernici nisu dosli gledati tumacenje i interpretaciju sv. pisma (od onoga tko nije na to pozvan) nego cuti rijeci koje im sv. Crkva nudi za izgradjivanje i pouku. Vrlo je iritantno kad osobnost citaca dominira nad onim sto bi trebao citati.
Naravno kad citamo sv. pismo izvan mise mozemo to raditi kako nas volja, placuci, pjevajuci, recitirajuci itd., ali na sv. misi bi trebalo citati tako da se prenese tekst do slusatelja uz sto manje intervencija. Jer, velika je opasnost ubacivati vlastita tumacenja teksta u ono sto citamo.

U jednoj crkvi gdje ponekad idem na misu skoro uvijek cita covjek koji slabo cita i buni se u rijecima. Cemu je to potrebno?

Ja sam nakon dugogodisnjeg citanja (sada vise ne citam) i slusanja dosao do zakljucka da je najprikladnije relativno "monotono" citanje za koje ce neki reci da djeluje kao da nije dovoljno uzivljeno. Tako se omogucava slusacu da cuje tekst i da ga tekst oblikuje i nadahnjuje, a ne nacin citanja citaca. Iz istog razloga je i pjevanje evandjelja jako dobra stvar, koje uz prije nabrojano ima i prednost sto je po prirodi sporije i omogucuje bolje razumijevanje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 09 ožu 2009 18:45 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 23 stu 2008 23:28
Postovi: 1052
Lokacija: MOLVE
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Draga Anchi, blagoslovio te dobri Bog i bio uvijek uza te kako ne bi kod čitanja imala više problema.
Budi nadalje službenica Gospodnja čitajući Riječ Božju.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 09 ožu 2009 19:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Citat:
U jednoj crkvi gdje ponekad idem na misu skoro uvijek cita covjek koji slabo cita i buni se u rijecima. Cemu je to potrebno?


..pa i njemu i tebi..
..njemu je to dar...jer se veseli čitati..

..a tebi treba da se ne uzoholiš ,
..prihvaćajući njegovu nesavršenost..


..sličan primjer bi bio..
..kad bi se ti ljutio na invalida..
..što ne hoda...kak treba ..
.. a javio se da skuplja..
..milostinju..u crkvi..

.Ti si došao na misu, a ne na koncert ili modnu reviju..

:lol:

..treba ljudima dopuštati grješke..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 09 ožu 2009 19:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 sij 2009 12:37
Postovi: 142
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
anci draga i ja čitam u crkvi a jedino što bih ti savjetovala da možda nekoliko puta prije mise pokušaš na glas pročitati čitanje u sakristiji da se
čuješ.a sigurna sam da će to kroz vrijeme i praksu smiriti se i naučit češ to kontrolirati.ja također u čitanju ponekad točno osjetim dio koji Gospodin naglašava tj.osjetim kad Bog kroz mene govori,osjetim da mi je boja glasa drugačija,no to je milost kojom se Bog proslavlja.jer točno je da nisu svi za čitanje zbog monotonije i nerazumijevanja itd,al nedaj se tu milost treba samo ulaštiti i uvjerena sam da ćeš onda uživati u svojoj posebnosti na slavu božju.
:b206: :b206: :b206: :b206: :b206: :b206: :b206: :b206: :b206: :b206: :b206: :b206: :b206: :b206:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 09 ožu 2009 21:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 tra 2007 15:52
Postovi: 961
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
idem dalje i ne odustajem od citanja.. hvala vam sto ste uz mene..
:grlim te: :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2009 11:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Draga Anči,


pokušat ću ti i ja dati savjet, budući da sam čitačica na Misi od djetinjstva.
I mene ponekad prožmu ovi pomalo neugodni osjećaji o kojima govoriš, ali to je iznimno rijetko i znaš kad mi se to dogodi: :!: kad nisam ni duhovno ni fizički spremna za Misu - tj. kad sam ili došla prekasno, ili sam taj tjedan pomalo zanemarila molitvu ili mi općenito tjedni život nije baš bio u skladu s Bogom, više je bio svjetovan. :!:
Kad sam u takvom stanju, dakle kad me posao i sve druge situacije pomalo odvuku od prisnosti s Bogom i molitve - te nedjelje je moje čitanje loše ili nekako izbjegnem tu svoju lijepu obvezu.

Evo mog recepta za mirno i dostojno čitanje Božje riječi:
- obavezno cijeli tjedan živjeti u skladu s 10 Božjih zapovijedi; ako teže sagriješiš - obavezno na ispovijed (nipošto ne čitati na Misi ako se nisi uspio ispovijediti)
- doći na vrijeme na Misu da se možeš koncentrirati i pomoliti da se Bog posluži tvojim glasom i kroz tvoj glas prenese vjerodostojno svoju riječ našoj braći i sestrama
- poznavati tekst prije čitanja i ne čitati brzo

Sigurna sam da ćeš uvijek čitati onako kako treba ako ćeš se truditi cijeli tjedan živjeti dostojanstveno! Mene ta obveza koju sam rado preuzela zapravo i često "drži pod kontrolom" i čuva od raznih grijeha.


Što se tiče "monotonog" čitanja, ne mogu se složiti s time. Božja je riječ živa riječ i ne mogu je nikako pročitati jednako kao što npr. čitam službeni dopis na poslu.
Često sam imala razne amaterske voditeljske angažmane i neizreciva je razlika u iznošenju teksta, nipošto to nije jednako, misno čitanje uistinu nema veze s bilo kakvim drugim javnim nastupima jer misno čitanje niti nije javni nastup.
Kad dođem spremna pročitati misno čitanje - to uopće nisam ja...Uvijek se duboko pomolim i zamolim Duha Svetoga da ovo što ću pročitati uistinu doprije do svih sudionika Svete Mise i da se nitko ne koncentrira na mene, nego samo na ono što čitam. Mislim da to često i uspije - da ljudi uistinu ČUJU Božju riječ kad dođem tako pripremljena.

Ima nešto što možda i nije baš lijepo, ali ponekad mi se ipak dogodi - ne stignem pročitati nijednom čitanje prije Mise...i prvi put se susrećem s čitanjem tek kad dođem na ambon. U takvim se situacijama posebno pomolim. Tad s takvim iščekivanjem i radošću čekam da vidim što će mi Bog poručiti...
Budući da imam dosta iskustva, ne primijećuje se da tekst čitam bez pripreme, ali ipak to treba uvijek izbjegavati i malo mi je uvijek žao što se ipak nisam bolje pripremila.

Draga Anči, samo nastavi s čitanjem na Misi, pogotovo ako nema zainteresiranih - živi cijeli tjedan s Bogom i tvoje čitanje tad neće biti tvoje nego će sam Duh Sveti sići nad tebe i dati da tvoj glas postane oruđe kojim će se sam naš presveti Bog u tim minutama poslužiti! :D :D :D

Želim ti mnogo blagoslova i ne boj se jer On je s tobom! On je uza te kad ti čista i mirna dolaziš pred svoju braću i sestre! :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 ožu 2009 12:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 srp 2008 14:46
Postovi: 410
Lokacija: Sl.Brod-Đakovo
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
anchi_zagreb napisao:
dragi moji...
neki vec znaju za moj problem, neki ne...
ne traje dugo to sto citam svake nedjelje u crkvi..
nekih godinu dana redovito citam...
osim kad sam bolesna, naravno....
no svaki, ali bas svaki put me snade isti "problem"

bilo citala prvo ili drugo citanje, ili molitvu vjernika...
uvijek isto...

cim stanem na propovijedaonicu, i udahnem zrak takav neopisiv osjecaj me uhvati...
neka energija iznutra, srce pocne lupati sto na sat, glas mi drhti, danas je bilo toliko jako da mi je glas par puta usred citanja toliko zadrhtao, da su me poslije pitali sto je bilo sa mnom? kao da cu se rasplakati..
vrtoglavica neopisiva...
slova mi se mijesaju..
par puta krivo procitam rijec zbog toga.. cudno nesto skroz.. kao neka trema, al uopce nije....

pricala sam sa jednom zenom o tome... ona je isto kao mlada citala..
i rekla je da je i ona imala isti osjecaj..
i nakon par godina joj je srce znatno oslabilo i doktor joj je rekao da ne bi vise smjela izlagati se nikakvim uzbudenjima pa nazalost vise ni ne cita...
ne znam.. pricam s animatorima svojima o tome... nitko nema takav slucaj..
ali mislim da nitko ni ne cita sa tolikom zeljom, kakvom ja citam.. jer kad svecenik donese knjigu, svi okrecu glave, a ja prva odma uzmem da idem citati..

jao.. kad bi mi netko pomogao...
:twisted:


ne misli na to kao da je šta ja znam kakvi problem..(jer kako ćeš se složit ima ono puno većih problema u životu)
samo fino radi i ne brini..
ne srljaj,niti kasni..
bit je umjerenost


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2009 18:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 stu 2008 20:12
Postovi: 1091
Lokacija: Na putu ka domovini
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Draga Anchi, ja često čitam ma misi i svaki put zamolim Gospodina da mi pomogne. Svaki put mu predam moj glas i kazem: Molim te ti čitaj umjesto mene, evo samo moj glas, neka bude sve u tvojoj volji. Tako da sam potpuno mirna i bez problema na čitanjima.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2009 21:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 tra 2007 15:52
Postovi: 961
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
da.. postoji taj neki nemir u meni..
ko da mi se valovi burkaju u tijelu..
kao da me neki znoj hladan oblije..
pa topao zrak me grije..

pa kad dodem gore. pogledam one ljude... isto. pomolim se..
samo da im dode do usiju ono sto citam.. da ne zuje okolo...
da budu skoncentrirani..
jer nisu ni svijesni kakav dar upravo dobivaju..
i ponekad imam osjecaj da se toliko zanesem u tu molitvu, da toliko se potrudim da to izmolim, da kao da nemam snage izmoliti za sebe da me Duh sveti vodi kroz citanje..
mozda mi se zato dogada to sto mi se dogada..
neznam. probat cu drugacije.. ovako kao sto ste vi to rekli
ali drago mi je cuti da nisam jedina.. da ima i vas ostalih koji su imali slicne reakcije


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 tra 2009 07:59 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 24 kol 2008 09:37
Postovi: 35
Lokacija: Split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Iskreno, mene spopadne dosada kad slušam misne čitače. Smeta me što čitaju bez živosti i osjećaja, kao da su zombiji a ne ljudi. :?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 47 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr