www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 tra 2024 04:10

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 67 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Poruka
 Naslov: Re: BLAGOSLOV
PostPostano: 05 vel 2013 13:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
marija-nada napisao:
Pitala bih vas što mislite o ovome. Sad kad je bio zadnji blagoslov kuća došao je kod nas svećenik (valjda-tako mi je rekla susjeda poslije) grkokatolik (neznam ja puno ništa o dr.). Po ničem se blagoslov nije razlikovao a niti sam uočila ništa posebno. Upitala sam ga pri odlasku odakle je i rekao mi je da je iz Vukovara. Pitala sam za župu moje kćeri da bi mi odgovorio u smislu - ah, tamo su franjevci i koriste oltar za političke svrhe. Nisam stigla ništa s njim raspravljati jer mi je to govorio u hodu, već na ulici. Samo sam gledala za njim i ostala zbunjena.
Poslije čujem da ima petero djece(rekao je susjedi). Naš svećenik ga je pozvao u ispomoć jer je mjesto veliko i onda on ne stigne.
:roll:


Grkokatolički svećenici mogu imat ženu ako se vjenčaju prije ređenja. Blagoslov kuće i đakon može dijelit, a ovo je ipak svećenik. Isto je katolik i prizna papu samo kalendar se razlikuje. Uglavnom oni mogu služit i mise oba obreda svoj stari i nas novi. Imaju licencu i ovlasti za to. Kako u nas je malo grkokatolika običaj je da oni se zovu u ispomoć.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: BLAGOSLOV
PostPostano: 05 vel 2013 15:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
marija-nada napisao:
Pitala bih vas što mislite o ovome. Sad kad je bio zadnji blagoslov kuća došao je kod nas svećenik (valjda-tako mi je rekla susjeda poslije) grkokatolik (neznam ja puno ništa o dr.). Po ničem se blagoslov nije razlikovao a niti sam uočila ništa posebno. Upitala sam ga pri odlasku odakle je i rekao mi je da je iz Vukovara. Pitala sam za župu moje kćeri da bi mi odgovorio u smislu - ah, tamo su franjevci i koriste oltar za političke svrhe. Nisam stigla ništa s njim raspravljati jer mi je to govorio u hodu, već na ulici. Samo sam gledala za njim i ostala zbunjena.
Poslije čujem da ima petero djece(rekao je susjedi). Naš svećenik ga je pozvao u ispomoć jer je mjesto veliko i onda on ne stigne. :roll:

Slika


Mislim da je taj blagoslov uredu...

Kod nas ovdje je malo drugacije...Kod nas ne ide svecenik u kucu nego Tri Kralja...(I zadnjih godina je i moja obitelj sa ostalim ukljucena u Tri kralja....) Njih 3o clanova ,djece i odraslih podjelili su se u 5 grupa...i isli od kuce do kuce...Ovdje se ne ceka pred vratima...Oni pjevaju pred vratima( susjeda) i cuje se...tako ljudi odmah otvore svoja vrata i pozovu ...a negdje i pozvone....
Nose sa sobom blagoslovljenu vodu -tamijan,kredu i naljepnicu - koju mozemo zaljepiti na vrata...ili oni sami odmah naljepe..na ulazna vrata..
To svecenik sve prije blagoslovi ...

Inace svi darivamo novac....i svake godine ide u misije za neku zemlju...i razlicite potrebe..( iznenadjeni smo da mnogi,drugih religija takodjer traze da cuju pjesmu,molitvu i daju rado novac..u tu svrhu..)


Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: BLAGOSLOV
PostPostano: 11 lis 2014 12:41 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 27 sij 2014 14:01
Postovi: 11
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bok svima.

Imala bih jedno pitanje.Gdje se nose blagoslivljati predmeti ili hrana; krunice; lancici....itd? Da li se blagoslov dobije na misi ili se mora traziti svecenika zasebno da blagoslovi bas te predmete?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: BLAGOSLOV
PostPostano: 26 sij 2015 21:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 sij 2007 15:19
Postovi: 210
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kod blagoslova kad svecenik dolazi kuci on blagoslovi i sve predmete u kuci i ne treba ih nosit posebno na blagoslov, tak je meni rekao svecenik dok je bio kod nas doma :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: BLAGOSLOV
PostPostano: 28 sij 2015 15:48 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 27 sij 2014 14:01
Postovi: 11
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
alenas napisao:
Kod blagoslova kad svecenik dolazi kuci on blagoslovi i sve predmete u kuci i ne treba ih nosit posebno na blagoslov, tak je meni rekao svecenik dok je bio kod nas doma :)


To nisam znala. :wink: Ja sam pitala u crkvi.Rekli su mi da se blagoslov dobije po zavrsetku mise,ali se moze i dodatno traziti svecenika da blagoslovi odredjene predmete .


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: BLAGOSLOV
PostPostano: 29 sij 2015 13:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
eli napisao:
alenas napisao:
Kod blagoslova kad svecenik dolazi kuci on blagoslovi i sve predmete u kuci i ne treba ih nosit posebno na blagoslov, tak je meni rekao svecenik dok je bio kod nas doma :)


To nisam znala. :wink: Ja sam pitala u crkvi.Rekli su mi da se blagoslov dobije po zavrsetku mise,ali se moze i dodatno traziti svecenika da blagoslovi odredjene predmete .

Nabožni predmeti se redovito u svetištima blagoslivljaju, što se čini i u svim našim crkvama, jer nabožni predmeti dobivaju posebnu snagu od blagoslova kojim bivaju posvećeni. Zato bi vjernici uvijek trebali tražiti od svećenika da im blagoslove nabožne predmete.
Kod blagoslova kuća i stanova prvenstveno se blagoslivljaju ljudi i prostor u kojem boravimo.
Ako imamo neki nabožni predmet (križ, medaljicu ili slično) za to je potreban poseban blagoslov.
Blagoslov na kraju mise se odnosi na ljude. Svećenik izgovara: "Blagoslovio Vas svemogući Bog...." (obraća se vjernicima).
Karikirano to je kao da netko za kajanje na početku mise "Ispovijedam se Bogu svemogućemu..." veli da je to isto kao ići na ispovijed, a nije.
Ne velim da su svećenici krivo rekli. Pretpostavljam da ste krivo razumjeli ili iz konteksta izveli zaključak.
Što se same sv. mise tiče blagoslov je jako bitan. Odmah iza blagovanja Presvetog.
Kako ima ljudi koji iz određenih razloga ne mogu pristupiti Svetoj Pričesti, trebali bi ići na misu da bi dobili blagoslov.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: BLAGOSLOV
PostPostano: 30 sij 2015 13:26 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 27 sij 2014 14:01
Postovi: 11
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Billy napisao:
eli napisao:
alenas napisao:
Kod blagoslova kad svecenik dolazi kuci on blagoslovi i sve predmete u kuci i ne treba ih nosit posebno na blagoslov, tak je meni rekao svecenik dok je bio kod nas doma :)


To nisam znala. :wink: Ja sam pitala u crkvi.Rekli su mi da se blagoslov dobije po zavrsetku mise,ali se moze i dodatno traziti svecenika da blagoslovi odredjene predmete .

Nabožni predmeti se redovito u svetištima blagoslivljaju, što se čini i u svim našim crkvama, jer nabožni predmeti dobivaju posebnu snagu od blagoslova kojim bivaju posvećeni. Zato bi vjernici uvijek trebali tražiti od svećenika da im blagoslove nabožne predmete.
Kod blagoslova kuća i stanova prvenstveno se blagoslivljaju ljudi i prostor u kojem boravimo.
Ako imamo neki nabožni predmet (križ, medaljicu ili slično) za to je potreban poseban blagoslov.
Blagoslov na kraju mise se odnosi na ljude. Svećenik izgovara: "Blagoslovio Vas svemogući Bog...." (obraća se vjernicima).
Karikirano to je kao da netko za kajanje na početku mise "Ispovijedam se Bogu svemogućemu..." veli da je to isto kao ići na ispovijed, a nije.
Ne velim da su svećenici krivo rekli. Pretpostavljam da ste krivo razumjeli ili iz konteksta izveli zaključak.
Što se same sv. mise tiče blagoslov je jako bitan. Odmah iza blagovanja Presvetog.
Kako ima ljudi koji iz određenih razloga ne mogu pristupiti Svetoj Pričesti, trebali bi ići na misu da bi dobili blagoslov.


Hvala ti na potpunom odgovoru.Kada sam napisala da sam pitala u crkvi,nisam pitala svecenike nego framase i osobe koji prodaju u crkvi medaljice,krunice i druge predmete.Jos jednom hvala ti na odgovoru.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 67 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 53 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr