www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 22 svi 2024 05:42

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 244 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 25  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 21 lis 2006 20:52 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Leo napisao:
Bog te darove daje kome hoce i kad hoce.


Ali, nitko sebe ne može i nema pravo tako olako proglasiti sredstvom djelovanja Duha Božjega "karizmatikom", ili podrediti djelovanje Duha sebi i svojim prohtjevima. Djelovanje Duha je daleko šire - "Duh puše gdje hoće!" I to uvijek na korist zajednici...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 lis 2006 22:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 lis 2006 16:52
Postovi: 156
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
moje doživljaj:
ja sam bio nekoliko puta,i uvijek bi to bilo iza duhovne obnove i temeljite
ispovijedi,samo sam jednom pao i nakon 20-ak sekundi sam ustao i
nisam primjetio nikakvu promjenu u vezi s tim,niti sam išta osjećao,
nije mi bilo ni bolje ni gore.

Nije važno koji svećenik polaže ruke,nego da je svećenik i da si
opušten,a kad te nitko ne bi primio onda bi sigurno pao na leđa
i dobro se polomio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 lis 2006 00:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
fernando napisao:
a kad te nitko ne bi primio onda bi sigurno pao na leđa
i dobro se polomio.

Koga Duh Sveti sruši taj se ne polomi! Bog nikoga ne povrijedi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 lis 2006 13:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
joakim napisao:
Leo napisao:
Bog te darove daje kome hoce i kad hoce.


Ali, nitko sebe ne može i nema pravo tako olako proglasiti sredstvom djelovanja Duha Božjega "karizmatikom", ili podrediti djelovanje Duha sebi i svojim prohtjevima. Djelovanje Duha je daleko šire - "Duh puše gdje hoće!" I to uvijek na korist zajednici...


Sigurno da ne, takvo sto samo Bog odlucuje, posebno ne podrediti djelovanje Duha Svetoga svojim prohtjevima. Aj, jaj, jaj, kakav je taj onda...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 lis 2006 11:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
joakim napisao:
Leo napisao:
Bog te darove daje kome hoce i kad hoce.


Ali, nitko sebe ne može i nema pravo tako olako proglasiti sredstvom djelovanja Duha Božjega "karizmatikom", ili podrediti djelovanje Duha sebi i svojim prohtjevima. Djelovanje Duha je daleko šire - "Duh puše gdje hoće!" I to uvijek na korist zajednici...


dragi moj joakime. .. prepoznah sebe ovdje mislim da sam upravo ja negdje napisala da sam karizmatik-znam to jer kad sam napisala taj post i izabrala opciju pošalji...prođe mi misao da bi se neko mogao "zakačit" na to i krivo protumačiti, evo , hvala ti što si me na to "upozorio", svima vam se ispričavam; kontekst moje izjave da sam karizmatik je bio isključivo- po pripadnosti molitvenoj zajednici koja je karizmatska.
Eto, nadam se da će te ovaj moj propust uvažiti i da mi nećete zamjeriti, Bože sačuvaj da bih podredila djelovanje Duha Svetoga sebi i svojim prohtjevima.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 lis 2006 11:43 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
joakim napisao:
Leo napisao:
Bog te darove daje kome hoce i kad hoce.


Ali, nitko sebe ne može i nema pravo tako olako proglasiti sredstvom djelovanja Duha Božjega "karizmatikom", ili podrediti djelovanje Duha sebi i svojim prohtjevima. Djelovanje Duha je daleko šire - "Duh puše gdje hoće!" I to uvijek na korist zajednici...


Joakime,

možeš li nam malo pojasniti, dati primjer tih "karizmatika" koji ne rade na dovrobit zajednice nego samo sebi na slavu, oholost isl.

je li to manjackal, linić , ivančić , kožul, pereira,degrandis,betancourt, radigović?

imam osjećaj da se kroz općenitu priču, želi umanjiti vrijednost čitavog kar.pokreta -obnove.
zato možeš li biti malo precizniji. kod koga si primjetio ( ako si pratio kar.pokret) oholost, sebeljublje, neponiznost, želju za slavom isl.

jer i na nekim ranijim forumima (poglavito od svećenika) sam primjetio pojačan zazor od kar.objave, pa i fenomena koji ih prate kao što je počivanje (padanje ) u Duhu
a stvarno, objektivno gledajući, ne znam šta je razlog tome!?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 lis 2006 11:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Citat:
svima vam se ispričavam; kontekst moje izjave da sam karizmatik je bio isključivo- po pripadnosti molitvenoj zajednici koja je karizmatska.
Eto, nadam se da će te ovaj moj propust uvažiti i da mi nećete zamjeriti,


...nisi karizmatična...eeee šteta...
..a ja se baš ponadao..
..da imaš .informacije iz "prve ruke"

mir snama


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 lis 2006 12:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Hrvoje Hrki napisao:
imam osjećaj da se kroz općenitu priču, želi umanjiti vrijednost čitavog kar.pokreta -obnove.
zato možeš li biti malo precizniji. kod koga si primjetio ( ako si pratio kar.pokret) oholost, sebeljublje, neponiznost, želju za slavom isl.

''Ukrao'' si mi riječ iz usta.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 lis 2006 13:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
joakim napisao:
Ove pojave nisu ništa novo u Crkvi jer ih pronalazimo i kod mnogih mističara u povijesti Crkve. Ali za razliku od iskustava mističara, gdje su ovi darovi bili plod dugotrajnog duhovnog rasta i askeze i imali sekundarno značenje, na seminarima obnove u Duhu oni se traže na brzinu, bez dovoljne duhovne priprave i potrebne izgradnje, često kao vrijednosti same za sebe. Može se dobiti dojam da se često radi o samosugestiji i autohipnozi.
Nadalje, možemo uočiti i razne duhovne zamke kao npr. gubitak osobnog identiteta u masi istomišljenika, opasnost od krive slike o Bogu koju propovijedaju karizmatske vođe iz zemalja neeuropske tradicije, opasnost od regresije i povratak u prošlost (djetinjstvo) što izaziva pasivnost prema životu i bijeg od stvarnosti i odgovornosti. Nadalje, uočava se afektivna navezanost na karizmatskog vođu, seminari često postaju nadomjestak za psihoterapiju, itd.Ako nekoga interesira o glosolaliji ili daru jezika mogu nastaviti....



Dragi moj joakime, hvala Bogu što ovaj tvoj post ili nekakav sličan nisam vidjela prije nego što sam se uključila u molitvenu karizmatsku zajednicu, jer se onda moglo dogoditi( hvala Bogu da nije).. da nikad ne okusim od plodova Karizmatske obnove, a oni su mnogi doista i trebali bi biti i na radost čitave Katoličke crkve:
- 120 milijuna vjernika u svijetu- nanovo su rođeni u Duhu svetome
- osnovane su mnoge molitvene zajednice
- razvijena je dobra suradnja između klerika i laika
- mnogi laici su našli svoje mjesto u Crkvi- što je ranije bilo izuzetno teško
- mnogi su mladi ljudi pronašli živu vjeru u Boga,
- razvijena je značajna ekumenska djelatnost,
-osnovani su redovnički instituti s karizmatskom duhovnošću,
- pokrenuti mnogi socijalni projekti, utemeljene škole za formaciju i evangelizaciju, kao i škole za rad s karizmama,
- pokrenute su katoličke televizije,
- marijanske radio postaje,
-izdavačke kuće
- održani bezbrojni seminari za ozdravljenja....

Na ovogodišnjem II svjetskom kongresu crkvenih pokreta i novih zajednica, održanom u Rimu, za Duhove (31.05-02.06.2006.god), pod geslom Lijepo je biti kršćanin i to radosno naviještati, okupilo se na molitvi duhovskog bdijenja na trgu Sv. Petra ,s Papom Benediktom XVI, oko 350 000 vjernika, među kojima su bili i 12 crkvenih pokreta Crkve u Hrvata.

Na kongresu je govorio i kardinal Scola i podsjetio da je pogrešno svesti pokrete samo na karizmatičku dimenziju, a biskupije, župe i klasične skupine na institucijsku, te pozvao subraću:"Pastiri moraju odoljeti napasti da gledaju pokrete samo kao "radnu snagu" unutra Crkve."

Vrhunac svega je bilo slavljenje euharistije, na kojoj je papa Benedikt istakao: "Prisutnost Duha svetoga ujedinjuje ljude, pobjeđuje zbrku i daruje sposobnost međusobnog razumijevanja različitih jezika".

RIJEČ PAPE RATZINGERA

"U svjedočenju ljepote istine i ljepote kršćanske ljubavi u svijetu danas su na prvom mjestu crkveni pokreti i nove zajednice, koji su sposobni evanđelje učiniti proživljenim iskustvom u svim društvenim sredinama. Crkveni pokreti i nove zajednice danas su jasan znak ljepote Krista i Crkve, njegove Zaručnice. Vi pripadate živoj strukturi Crkve i ona vam zahvaljuje za vaše misionarsako zalaganje, za odgojno djelovanje koje sve više razvijate u kršćanskim obiteljima, te za promicanje svećeničkih i redovničkih zvanja koje razvijate unutar svojih zajednica..
Ponos i sebičnost uvijek izazivaju podjele i stvaraju zidove ravnodušnosti, mržnje i nasilja.
Duh Sveti omogućuje srcima da razumiju sve jezike, jer uspostavlja mostove istinske povezanosti zemlje s nebom.
Duh Sveti je ljubav.
To je vjetar i vatra, simboli koji podsjećaju na Sinaj, gdje je Gospodin uspostavio savezništvo s izraelskim narodom.
S pomoću Duha Svetoga čovječanstvo je iznova u stanju međusobno se sporazumijevati, govoriti istim jezikom i prevladavati jezične podjele.
Gradeći babilonsku kulu ljudi su uništili vlastitu sposobnost međusobnog razumijevanja.
Duh Sveti darovima jezika svjedoči da njegova nazočnost ujedinjuje te pretvara konfuziju i nered u zajednišvo", rekao je papa Benedikt XVI.

Papa Benedikt je još nazvao pokrete "školom zajedništva, te između ostalog naglasio da su oni "jasan znak ljepote Isusa Krista i Crkve, njegove Zaručnice" i da "nema institucije bez karizme ni karizme bez institucije. Ohrabrio je pokrete riječima: "Ponesite Kristovo svjetlo u sve društvene i kulturne sredine u kojima živite."


Pošto je ovdje otvoreno više tema u svezi karizmi i darova Duha Svetoga.. pa se opet javljaju pitanja i nedoumice.. mislim da je potrebno više reći o katoličkoj karizmatskoj obnovi, karizmama, darovima Duha svetoga... pa ću ako dozvolite, nastavljati periodično, ovisno o mom vremenu i mogućnostima.
Nadam se da će mi i Hrvoje pomoći i svi oni dobronamjerni koji ne žele da se stvaraju podjele unutar Katoličke Crkve i da se istina o KKO-duhovnoj obnovi malo približi ljudima, da je upoznaju i ne zaziru od nje, jer doista molimo jedni za druge rođenje u Duhu, nov izljev milosti, jer samo on može učiniti sve novo, samo on može užgati život ondje gdje je smrt i obnoviti nas u najdubljim dijelovima naših srdaca.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 lis 2006 13:27 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Hrvoje Hrki napisao:


Joakime,

možeš li nam malo pojasniti, dati primjer tih "karizmatika" koji ne rade na dovrobit zajednice nego samo sebi na slavu, oholost isl.

je li to manjackal, linić , ivančić , kožul, pereira,degrandis,betancourt, radigović?

imam osjećaj da se kroz općenitu priču, želi umanjiti vrijednost čitavog kar.pokreta -obnove.


Hrki moj,čuh mnoge priče,bijah na nekoliko seminara i ne može s ereći za naše svećenike koje si naveo da ne rade na dobrobit svoje zajednice.Imao sam prilike razgovarati sa nekima od njih,no više bih se oslonio na "vođe"u svojim molitvenim karizmatskim zajednicama?Mnogi od njih žele biti bilo kao linić,ivančić kožul,bilo da sebi pridaju važnost i elitizam u odnosu na druge.Vjerujem da si čuo kako se mnoge zajednice cijepaju u manje,zbog radi raznih razloga,dolazi do "suparništva"a koji puta i do lažne poniznosti.Ima tu dosta razloga za i protiv,ja sam davno kazao u nekom topicu,da svatko neka slavi i hvali Boga na način koji mu to leži na srcu,i po djelima ću prepoznavati da li je t a osoba doista u molitvi i svakom činu i djelu, u ljubavi,ili su trenutne zasljepljenosti koje se vrlo brzo ohlade i prikažu kakove jesu,jer sam u svakom slučaju protiv svakog fanatizma i lažne skromnosti i nametljivosti.Naravno da raznolikost,bilo molitve,bilo slavljena koji su pod regulama RKC bezrezervno podržavam i prihvaćam,ali isto tako ne mogu prihvatiti da se u prioritete druženja i sastanak i zaziva i molitve, sv.euharistija ne stavlja u prvi plan.Bilo je i toga.No,cijela priča ne vodi nikako umanjiti vrijednost karizmatskih pokreta,već samo sagledavanje realnosti kakva je trenutno kod nas.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 244 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 25  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 15 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr