www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 14:22

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 208 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 04 sij 2011 10:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
rebeka napisao:
Slika


ŠAPNUO MI JE ANĐEO



Dobri Papa, kako ga je narod prozvao, Ivan XXIII bio je poznat po svojoj duhovitosti, spontanosti i mudrosti. Jednog dana u audijenciju mu je došao novoimenovani biskup. U kratkom razgovoru biskup se potužio papi da mu nova služba ne da spavati.

"Otkad ste me imenovali za biskupa ja jednostavno ne mogu ni oka sklopiti", govorio je, "samo mi se, po svu noć, vrzmaju po glavi razne brige."

"O", uzdahne papa Ivan Dobri sažalnim glasom i pogleda biskupa s puno razumijevanja, "prvih tjedana, nakon što sam postao papa, i meni se događalo jednako tako. Ali, onda sam jednom vidio svojeg anđela čuvara koji mi je šapnuo:

'Ivane, ne smatraj se toliko važnim...!' I otada opet spavam."


Iz papinskog arhiva

Biti čovjek. Često se zateknemo u mislima koje započinju: 'Vidjet ćete vi kad ja odem; kad dam otkaz; ostavim vas; umrem...' Ali se, u stvari, kad odeš ne dogodi ništa: ne propadne redovnička ustanova, ne bankrotira firma, ne nestane svijeta, ne prestanu šale i veselje. Redovito se čak nitko osobito ne uznemiri. Zaista, pretjeran osjećaj vlastite važnosti može zagorčiti život: i tvoj i drugih. Reći ćete: 'Pa zar onda trebam misliti da sam bezvrijedan/na i nevažan/na?' Ne, to ti je ista bolest samo druga strana medalje.

Ako ti se čini da te uzdiže ljudska pohvala ili umanjuje ljudska pokuda, brzo ćeš postati kao igračka na daljinsko upravljanje. Dok ti ljudi budu odobravali, pljeskali i zahvaljivali biti ćeš veseo/la i ushićen/a, a kad te budu kudili i kad budu nezahvalni, biti ćeš utučen/a i razočaran/a. Tko onda, na taj način, kontrolira tvoj nutarnji život, a s njime i vanjski: ti, ili ljudi oko tebe? Nasuprot tome, što više spoznaješ da si vrijedan/na u sebi samom, prije svake pohvale ili pokude ljudske, to sve manje patiš od 'više vrijednosti' ili 'manje vrijednosti' pa tvoj život postaje radosniji i ispunjeniji.

Kršćanski život. Svaki čovjek je Božje stvorenje. Kakav god čovjek bio, neizmjerno je važan jer ga Bog bezuvjetno ljubi i održava u postojanju. Tvoja važnost, dakle, dolazi iz same te činjenice što postojiš, što si stvoren/a, a tvoja vrijednost ili nevrijednost ovisi o tome koliko je tvoj život bliz i usklađen s Bogom. Dakle, ama baš ništa ne zavisi o tome kako na tebe ljudi gledaju jer to ne može, ni za dlaku, umanjiti, a niti povećati, tvoju vrijednost.

Postoji čak i mnogo kršćana koji su uvjereni da poniznost ima veze s osjećajem manje vrijednosti. Poniznost je posljedica osjećanja duboke ovisnosti o Bogu, a osjećaj manje vrijednosti je posljedica duboke ovisnosti o ljudskoj pohvali i pokudi te je svojevrsna suprotnost poniznosti.
Kako se vježbati u ovome? Svaku večer promatraj svoj dan i sebe u njemu kao da gledaš film. Gledaj kako se ponašaš i kako se ljudi ponašaju oko tebe. Pokušaj pronaći što te je motiviralo da radiš puno, ili što te je demotiviralo da ti se ništa ne da raditi. Od koga si očekivala/o pohvalu i priznanje? Ponađi u svom danu kada si se osjećala/o ogorčeno zbog nezahvalnosti bližnjih. Nakon toga si posvijesti da je jedino mjerilo tvojih djela Bog. Bog te ispunja svojom ljubavlju za sve dobro što si učinio/la. Ne treba ti ljudsko priznanje.

Ako ovako budeš ustrajno činio/la, Božja ljubav postati će vremenom jedino mjerilo tvoga življenja. Primjetiti ćeš da će tvoj rad, tvoj hod i tvoje reakcije postati umjerenije i postojanije. Nećeš više upadati u stanja mahnitog rada i žurbe pa odmah zatim u potpunu pasivnost i dosadu. Ova dva stanja, ako ti se događaju, ukazuju upravo na tu ovisnost o ljudskim pohvalama i pokudama.

Zar to ne prepoznajemo u ovim prorokovim riječima:
Ovako govori Jahve: "Proklet čovjek koji se uzdaje u čovjeka, i slabo tijelo smatra svojom mišicom, i čije se srce od Jahve odvraća. (Jr)
Forum..A& Q


Dobar je ovaj tekst, a ovo boldano je zamka u koju se često upadne. Baš je jednostavno i lijepo objašnjena prava poniznost.

U biti ovo me podsjeća na jednu emisiju u kojoj je prof. Gruden govorio o 7 smrtnih grijeha ali da bi ih moglo bit i 14 jer kao druga strana medalje isto nije dobra. Dakle ko za oholost/osjećaj manje vrijednosti, tako i za druge. Baš mi je bilo zanimljivo slušat, mislim da je on psihijatar i dosta toga zna.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 sij 2011 11:10 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Rebeka ,odličan text,hvala ti!!

Johnny,jel ti poznat taj Gruden?
Ja sam jednom slušao emisiju na katoličkom,gdje je izjavio da sotona ne postoji,pa su se slušatelji počeli buniti zovuči u eter,a voditelj smirivao strasti!Ništ mi nije bilo jasno.Ima to već,pa možd i dvije godine!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 sij 2011 11:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Samuel napisao:
Rebeka ,odličan text,hvala ti!!

Johnny,jel ti poznat taj Gruden?
Ja sam jednom slušao emisiju na katoličkom,gdje je izjavio da sotona ne postoji,pa su se slušatelji počeli buniti zovuči u eter,a voditelj smirivao strasti!Ništ mi nije bilo jasno.Ima to već,pa možd i dvije godine!


Ne znam jel on kršćanin il nije. Mislim da je psihijatar pa on sa tog stanovišta tumači stvari. U toj emisiji je baš spomenuo ovo šta je u ovom tekstu od Rebeke da s druge strane oholosti može biti osjećaj manje vrijednosti. Pa je nabrajo za svaki grijeh šta može biti s druge strane spektra šta je opet grijeh. Uglavnom poruka je bila umjerenost je najvažnija, a u biti i je tako. Jer i duhovnost može postati nekakva izvitoperena patogena pojava ako nije u nekim granicama.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 sij 2011 19:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
A tko je taj...Gruden..?

Ne ,mislite valda na ovo..
http://www.znakovi-vremena.net/Dokument ... j_dusi.pdf

Uh,ovo je zachatavanje...Trebalo bi otvoriti drugu temu.. :a1430:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 stu 2011 17:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Slika


"Narod koji je u tmini hodio svjetlost vidje veliku…Jer, teški jaram njegov, batinu pleća njegovih,
šibu njegova goniča slomio si. Sva bojna obuća, svaki plašt krvlju natopljen izgorjet će i bit će ognju hrana" (Iz 9,1-4).


Da pozovemo ponovno na povorku ,za Betlehem.. smajlic3


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 stu 2011 21:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 lis 2007 08:55
Postovi: 480
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
:b112: :b112: smajlic8


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 stu 2011 21:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Slika

Evo ja pozivam da krenemo i ove godine,pozivam da se pridruzite..da zajednicki krenemo ,
Sa Marijom i Josipom u Betlehem...

smajlic7 smajlic8 smajlic8 smajlic8 smajlic8 smajlic8 smajlic8 smajlic8 smajlic8


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 stu 2011 22:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ovo mi je definitivno najljepša i najdraža tema na TT svih vremena :b112:

...bez konkurencije :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 stu 2011 19:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Slika

hrvren idemo...s nadom..!

Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 stu 2011 21:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kuda baš mene :D

Umjesto početka putovanja samo bih htio reći da sam emotivac. Kada smo jutros bili na misi i kada je župnik čitao župne obavijesti i rekao - kreću zornice - ja se rasplakao od sreće - skoro :D Uspio sam se zaustaviti, mada se pitam - zašto :)

Pa onda, neka putovanje krene time:

Jutros su došli meni, izgledali su zabrinuto jer nisu znali što ih čeka.
Rekli su samo: "Mi moramo na put, putovat ćemo bez stajanja, spavati na cestama, jesti - što nam Bog da. Ne znamo kada ćemo stići i ne znamo hoćemo li stići."
Ja nisam znao što da im kažem - jesu li me došli samo obavijestiti da odlaze ili me zovu da krenem s njima?
Tek tada, kada je shvatila o čemu razmišljam, Marija se nasmijala i rekla: "Ideš li?"
Nisam ništa odgovorio.
Nisam mogao.
Neki grč je uhvatio moje lice, oči su me zapekle i na kraju svega jedna suza kliznu niz obraz...
Druga...
Treća...
Jecaji, koje nisam mogao zaustaviti...
...niti sam želio.
Marija me zagrlila, približila svoje usne mome uhu i tiho šapnula:
"Ideš."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 208 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 17 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr