www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 12:50

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 26 kol 2008 10:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 srp 2008 14:46
Postovi: 410
Lokacija: Sl.Brod-Đakovo
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Evo bio sam na temi umjetna oplodnja..
U misli mi je došla jedna priča/dilema koju sam čuo od jednog salezijanca
don Ante Stojića...dobra i poučna..
Kaže ovako:
Prije mnogo godina jedan alpinist Branko se je zajedno sa još par prijatelja uputio u Južnu Ameriku.
Htjeli su se popeti na neki još neosvojeni vrh.
Penjući se gore po snijegu i po mraku,Branko je slučajno ostao odvojen od ekipe i tako je zalutao.Ostali su ga bezuspješno tražili,ali njemu ni traga ni glasa.
On je tako nesvjesno skrenuo s puta i došao do neke planine koja mu se učinila zapravo najvišom od svih a još neotkrivena;nitko nije nikad ni kročio nogom..
Popeo se na vrh i pogledao oko sebe.Uočio je s druge strane visoravan okružen brdima.Sišao je s vrha u tu divlju dolinu..
Ubrzo je spazio naselje..Sve kuće su bile od slame i imale su vrata ali nisu imale prozore.Malo poslije je spazio stanovnike.
Tada se približio i primjetio da ljudi nemaju dobro razvijene oči;Slijepi su i
očne duplje su im bile zakržljale(kao da su nekad davno imali vid ali ga više nemaju).
Ali Njih to nije smetalo u svakodnevnom životu,bili su naviknuti i sve aktivnosti su mogli nesmetano obavljati.Toliko su razvili druga osjetila da im vid više nije ni trebao.
Branko je došao među njih i oni su ga oduševljeno prihvatili i s toliko gostoprimstva..Branko se upravo ugodno iznenadio.
Pomogli su mu i nahranili ga;poglavica mu je rekao da može ostati kod njih koliko god želi..
U razgovoru alpinist Branko je saznao da su oni već stoljećima tu nastanjeni i da su navodno njihovi preci imali i vid i zdrave oči ali eto s vremenom su doživjeli promjene i oni su sad već dugo godina potomci
bez zdravih očiju..
Kako je vrijeme prolazilo naš junak se naviknuo živjeti s njima,toliko mu je bilo lijepo,mir,priroda,nema problema,ljudi divni i pažljivi,ma pravi duhovni,duševni i tjelesni odmor..
Jednog dana je upoznao poglavičinu kćer;Ona je bila prelijepa i predraga,
Tako nježna i dobra duša...Branko se brzo zaljubio u nju a i ona u njega..
Sve više vremena je prošlo Branko se prisjećao svog bivšeg života i svojih prijatelja,ali ovdje je bilo predivno;našao je sreću i ono otprije uopće mu nije nedostajalo..
Nije više mogao živjeti bez ljubavi te spomenute djevojke i odlučio ju je oženiti:Rekao je poglavici i cijelom narodu svoju namjeru i djevojka je isto prihvatila..
Ali poglavica i seoski vračevi su mu rekli da nije on jedan od njih,On je drukčiji;Za njih je on dobar čovjek i rado bi ga za zeta ali Po njihovom mišljenju je malo čudan..
Čudio se Branko a onda su mu objasnili;pošto On ima oči,kao takav nije najnormalniji,trebao bi najprije otići na operaciju gdje će mu odstraniti vid i onda može biti jedan od njih;prihvaćen i normalan čovjek.
Tada može oženiti djevojku i biti sretan s njom do kraja života,
Branko je rekao da će učiniti sve za njenu ljubav..
...
Priredili su im novu kuću i pripremali vjenčanje.
Isto tako Branko se spremao za taj kirurški zahvat,Rekao im je eto samo da još jednom vidi sunce,nebo,šumu,cvijeće i onda će biti spreman...
Kad je popodne došao u selo čekali su ga već svi nestrpljivo;
Čekali su da ga operiraju i odmah poslije mogu svi zajedno na svadbeno slavlje..
U tom trenutku Branko se sjetio svoje rodne kuće,roditelja,prijatelja..nije mu bilo lako,..Znao je da voli tu djevojku..Razmišljao je i o zahvatu na njegovim očima...
Zastao je i počeo razmišljat..????

tu je kraj priče i svakome pitanje;Što je ispravno napraviti?
Da li otići na operaciju i oženiti se sa ženom koju voli?ako DA;zašto?
ili se vratiti u svoj život otprije i zaboravit sve?,ako DA;zašto?
Da li je ispravno ne prihvatit operaciju?ako DA:zašto?
???Eto meni je bila zanimljiva priča i još zanimljiviji odgovor,Zanima me koji je vaš odgovor?
BVB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 kol 2008 11:31 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 12 stu 2008 10:35
Postovi: 1008
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Branko je tribao pobjeći sa tom djevojkom.

Lagano je izvuce usred bijela dana, stanovnici toga naselja ionako slabo vide.
Imao bi djevojku i vid.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 kol 2008 11:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 svi 2006 12:15
Postovi: 830
Lokacija: Sl. Brod, Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Ajme, pročitala sam priču u jednom dahu :wink:
Danas je zapravo, mislim nevjerojatno i pomisliti da bi netko i poželio takvo što učiniti, a kamoli to čvrsto odlučiti....
Kao što kažu....želje su jedno, a mogućnosti ili možda realnost drugo.... :wink:

Ja bi prije nego odgovorim, malo komentirala priču... :lol:
Branko je otišao da bi osvojio najviši vrh, odvojio se od svojih ljudi, opd prijatelja, obitelji...
....tu se pitam kako su oni reagirali vidjevši da ga nema.... vjerujem da su isprva bili zabrinuti, da su se nadali njegovu povratku...
.....kako je vrijeme odmicalo, a Branku ni traga, možda su pomislili da je mrtav, prežalili ga...tugovali...

A Branko, tamo u nekoj dolini uživa, sretan jer je našao bolje ljude od onih iz njegove svakodnevnice.....
..pitam se što bi njegovi rekli kad bi im se vratio s takvom pričom, kad bi im iskreno rekao kako mu je bilo ljepše među onima koji ne vide nego li među svojima, zdravima, koji ni ne znaju koja je vrijednost tog zdravlja???
...u glavi mi se u sekundi okrene na tisuće pitanja... :roll: (o takvim stvarima sam često s mnogima razgovarala, pa mi priča nije strana :wink: )
On je tu djevojku zavolio unatoč tome što su joj oči zakržljkale, on je u njoj vidio ono dublje, ono vrijednije i neprolazno...
Poglavica naravno ne podržava da ju oženi dok ne postane kao oni, tj. dok u potpunosti ne prizna, dok ne da zalog da on to zaista želi....
Rekla bi da je ova operacija da mu se odstrani vid jako lijepa simbolika, da bi on nakon svadbe vidio samo nju za svoju ženu, ona bi bila posljednja :D
Volio bi ju zbog onoga što ona zaista jest, a ne zbog izgleda, što je danas često slučaj :lol: ...

A sad odgovori.....
DA, jer ako je siguran da ju voli i da je ona zaista prava, pa što mu više treba, osim možda još jednom vidjeti sve koje želi i prepustiti se životu da ga s njom vodi dalje.... uz Božji ženidbeni blagoslov :D
Što ima od toga da se vrati u prijašnji život, ako je ona sigurno bila ta prava? Koji je smisao daljnjeg lutanja svijetom, ako si već našao što godinama tražiš i onda se opet okrenut traženju?
pjesma sve govori što još želim reći...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6cJBjE_TU90[/youtube]
NE zaboravit prošlost, NE zaboravit na stare prijatelje, ali NE dopustiti da itko bude prepreka za ispunjenje života....

Mislim da sam odgovorila :wink:
...i nemojte žamjerit, al volim malo interpretirati ponekad :lol:

Božji blagoslov svima, posebno Kreši i hvala za priču :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: ej
PostPostano: 26 kol 2008 12:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 srp 2008 14:46
Postovi: 410
Lokacija: Sl.Brod-Đakovo
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
mario22 moram ti reći da djevojka nije nikako mogla napustit svoje selo i mještane;Ona je isto očekivala da Branko ode na operaciju..

a fighterica;Vidi Branko je našao"sreću" da li je on dužan mislit na druge i biti obziran?pa svatko je pozvan na vlastiti život ne može on iz obzira prema prijateljima i rodbini živjeti kako bi oni htjeli..
kažeš tražili su od njega da dokaže ljubav toj djevojci,..Da li se ljubav može dokazivati..i to što kažeš kad je našao to što u životu traži može
učiniti sve za tuljubav
mislim da nije to baš poanta priče,

Ostali???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 kol 2008 12:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 pro 2007 01:21
Postovi: 573
Lokacija: Mostar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
teško pitanje na koje ja ne znam odgovor...jer ljubav na prvu loptu može čovjeka dovesti do toga da sve zaboravi, svega se odrekne a u Brankovom slučaju da čak svojevoljno izgubi vid...kažem na prvu loptu jer na drugu loptu Branko može zažaliti i to vrlo skoro jer će neminovno doći problemi zbog kojih bi se on upitao je li stvarno trebao napraviti takvu žrtvu...
e sad se postavlja pitanje prihvaćanja...jer ako je on prihvatio njenu slijepoću i bez obzira na taj nedostatak on je voli..zašto i ona njega ne prihvati takvog kakav je??? zar ljubav nije prihvaćanje druge osobe sa svim njegovim/njenim manama i vrlinama???
U krajnjem slučaju također smatram da je u ovom slučaju vid kod Branka Božji dar i da nema pravo svojevoljno taj dar uništiti...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 kol 2008 12:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 svi 2006 12:15
Postovi: 830
Lokacija: Sl. Brod, Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
U biti nisam napisala sve što sam mislila, jer ima još puuno stvari,
a nije mi se dalo previše u dubinu... :oops:

Da ne ostane nedovršeno..... evo...
Obaveza je njegova i prema prijateljima i rodbini, jer oni mu mogu biti objektivnije mjerilo, u situaciji kad čovjek nekog voli, ne vidi dalje od nje....

Ja sam išla malo interpretirati, pa sam u glavi imala drukčiju sliku od doslovne.... :oops:
opet srljam :lol: "ko guske u maglu" :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 kol 2008 13:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 srp 2008 10:42
Postovi: 175
Lokacija: Hercegovački krš
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ta lijepa žena treba prihvatiti Branka s njegovim vidom isto kao što je on nju prihvatio bez vida...inače to nije bezuvjetna ljubav...i nije u dobru i zlu...
:grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: hm
PostPostano: 26 kol 2008 13:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 23 srp 2008 14:46
Postovi: 410
Lokacija: Sl.Brod-Đakovo
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ma štima i to Ona bi trebala..
ali u prvom redu se ovdje pitam(o),;Kako On treba postupiti;Što je ispravno razmišljanje?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 kol 2008 13:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 lis 2007 19:06
Postovi: 667
Lokacija: ...more,more....
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
to bi trebao znati samo branko...ili ti hehe...

treba bi slušat srce..pomoliti se...čuti glas..oženiti se možda i onda skupa s njom potražiti svu onu obitelj koju je ostavio iza sebe..i oni ga čekaju i vole..
to što neko vidi ili ne vidi ne smije biti prepreka...ali bitno je koliko je u tom trenutku branko volio tu djevojku ...:wink:
čim se promišlja...
e sad ...ti izaberi odgovor
BTB :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 kol 2008 13:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 vel 2006 23:15
Postovi: 709
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 6 zahvala
Bog nas je stvorio onakvima kakvi zaista jesmo, ne sve jednake i kao takvi se moramo prihvaćati i uvažavati. Ako Branko njih kao takve (slijepe) prihvaća i voli a oni njega isto takvoga (sa vidom), pogotovo izraženo u ljubavi između njega i poglavičine kćeri, naočigled nema nikakvih zapreka između njihovog vjenčanja. Ako se taj brak uvjetuje bilo čime, ljubav nije bezuvjetna. Ako je njegov vid "žrtva" koju Bog od njega očekuje neka moli Duha Svetoga da mu to objavi i neće biti uzaludna. Ali, ako je "žrtva", njegov vid od ovoga svijeta moraju se pozdraviti. Malo karikirano ali je moje razmišljanje u tom smislu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 16 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr