www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 12:49

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 118 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 08 lip 2012 18:56 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 15 tra 2012 12:26
Postovi: 35
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mislim da se i ja u tome nalazim. Jednostavno, osjećam se tupo iznutra, ravnodušno prema svemu, možda čak lijeno. Više me ništa ne veseli, molitva pogotovo ne. Na sve sam bijesna, majku i brata ne mogu ni vidjeti koliko me živciraju, a da ne spominjem i tatu. Želim se samo zavući u kut u sobi i plakati, nekome predati sve svoje boli i sve što me muči, ne želim više biti ljuta i živčana, želim se moći još ovih tjedan dana posvetiti školi, želim se moći moliti, a najviše od svega želim ponovo osjetiti Božju prisutnost i ljubav za sva živa bića. Ne želim biti bijesna na sve, a ponajviše na svoju vlastitu obitelj. Kakav to čovjek ne može vidjeti osobe koje su mu podarile život, osobe koje su se cijeli život brinule o njemu, i osobe koje ga vole više od samog sebe??
Mislim da je to križ koji ne mogu nositi, obitelj mi je uvijek bila sve, a sada ih ne mogu trpjeti. Pa kakva sam ja to osoba? Toliko o vjeri, o Božjim zapovijedima i svemu što sam u ovih par mjeseci koliko se ponovno molim i obraćam Bogu uspjela promijeniti.
Možda je nekad jednostavno bolje odustati i biti ona osoba koja si bila prije svega toga? Ona osoba koja nije imala tih problema, ona osoba koja nije osjećala mržnju prema svojim roditeljima... Kakva te to vjera natjera da ne možeš smisliti svoje vlastite roditelje i da samo želiš umrijeti jer bi tada bilo lakše?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: vjera
PostPostano: 30 lis 2013 09:54 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 29 srp 2012 16:41
Postovi: 13
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ne znam postoji li na forumu slična tema. Evo kratko bi htjela postaviti pitanje. Što činite kada ste u vremenima pustinje? Kada vam se neda moliti, i ako se prislite to više liči na čitanje. Savjetujte me, hvala! :(


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: vjera
PostPostano: 30 lis 2013 10:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 ožu 2011 23:52
Postovi: 585
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
dandelina napisao:
ne znam postoji li na forumu slična tema. Evo kratko bi htjela postaviti pitanje. Što činite kada ste u vremenima pustinje? Kada vam se neda moliti, i ako se prislite to više liči na čitanje. Savjetujte me, hvala! :(

duhovna suhoca je ili stanje uzrokovano grijehom kojeg se ne odrices (svojevoljno) ili pak Bozjom voljom koji to dopusta u zivotu svakog covjeka. Bitno je kazem razlikovati, moci sebe ispitati. Puno mi pomazu zivotopisi i knjige svetaca koji su se takoder uvijek susretali s suhocom i govore da je to 8ozja volja kako bi nas ucvrstio u vjeri. Jer kakvi vjernici bismo bili kad bi stalno primali utjehu i slatkocu u molitvi...a takoder uvijek napominju kako nakon suhoce dolazi Bozja utjeha. Suhoca je u pocetku gadna stvar pogotovo ako se prvi put s njom susreces, no s vremenom shvatis da te Bog kroz nju oblikuje,cisti, primjecujes koliko je tvoj molitveni zivot i tvoje covjestvo napredovalo ako Bogu usred te pustinje gdje ne osjecas nista mozes reci: Ljubim te svim srcem. Uglavnom nikad ne odustati od moltive, i citati svece. Velika su pomoc u duh.boju. A plodovi koji se tokom suhoce ubiru takoder su veliki.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: vjera
PostPostano: 30 lis 2013 11:27 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2994
Podijelio: 149 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
viewtopic.php?f=1&t=39


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 lis 2013 11:40 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Dvije teme su spojene pa pišite tu :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 lis 2013 13:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
dandelina napisao:
ne znam postoji li na forumu slična tema. Evo kratko bi htjela postaviti pitanje. Što činite kada ste u vremenima pustinje? Kada vam se neda moliti, i ako se prislite to više liči na čitanje. Savjetujte me, hvala! :(


Kada osjećam da nailazi takvo tupo razdoblje, pokušam naći razlog, odnosno grijeh kojim sam otpala..
Tada se fino pokajem i zamolim Isusa da me učini svjesnom svoje blizine. Uh, to se zna dogoditi i koji put na dan. Ali za to smo krivi mi i ovaj svijet kojem nekad previše pripadamo.
A kada ne prepoznam da nailazi takvo razdoblje, pa debelo zakoračim u tamu i suhoću i kad osjećam da nema izlaza, idem u duuuugu šetnju i slušam predivnu duhovnu glazbu. To je moj povratak Isusovoj prisutnosti..
A kada mi se ne da moliti, sjetim se da je to moja služba. Sjetim se onih za koje molim. A najbolji je poticaj kad se sjetim suhoće, pa si ne želim dopustiti i minut bez osjećaja ljubavi i prisutstva.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 lis 2013 18:50 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 14 ruj 2013 22:35
Postovi: 61
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mislim da je jedna od karakteristika suhoće koja dolazi od Boga, da se čovjek ne može sam izvući iz toga stanja, nego ga jedino Onaj koji ga je doveo u to stanje, može i izvući iz njega.
Iako ovo nije idealna usporedba, govori o nečemu sličnom. U slučaju jedne vizije gdje je s. Faustina vidjela grijehe čovječanstva i osjećala da će umrijeti pri tome prizoru, ona piše:
"Istodobno sam osjećala, da me nitko ne može utješiti ni izvući iz takvog stanja, samo Onaj, koji me u njega uveo." Dn 445

Također, što se tiče primjera iz života sv. Faustine, Isus je s. Faustinu poticao na razmatranje njegove muke, kako bi u njoj našla snagu u svim svojim trpljenjima.

"Moja kćeri, promatraj moje boli što sam ih podnosio za tebe, često i ništa ti se neće činiti velikim što za mene podnosiš. Najčešće Mi se sviđaš kad razmatraš Moje bolno trpljenje." Dn 1512

"Često Me nazivaš svojim Učiteljem. To je drago Mojem Srcu, ali ne zaboravi, Moja učenice, da si ti učenica Razapetog Učitelja. Neka ti je dovoljna ova riječ. Ti znaš što križ u sebi skriva." Dn 1513

U svemu tomu, na njezinu primjeru, vidim predanje u volju Božju. Naravno, u slučaju kad takvo stanje dolazi od Boga.
Premda po učenju sv. Ivana od Križa, duša u takvoj suhoći koja dolazi od Boga, ne prepoznaje da je to Njegovo djelovanje, jer onda bi joj bilo puno lakše. Kako on piše, duša tada sama sebe optužuje i vidi kao krivca za stanje u kojem se nalazi.

U svemu tome pada mi na pamet savjet jednog svetog svećenika, pokojnog Ivana Šeše: "Učini što možeš, a Bog će što ne možeš."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 stu 2013 23:09 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 13 lip 2013 22:09
Postovi: 69
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Admin napisao:
Ivan od Križa u svojim spisima spominje tamnu noć duše i tamnu noć duha. Postoji njegova knjiga Tamna noć.
Knjiga me jako zainteresirala jer jako dobro opisuje put od trenutka obraćenja pa nadalje.
Duša od trenutka obraćenja dobiva obilne milosti. Bog je toliko očit i prisutan. Događaju se čudesa.
Duša se zaljubila u Boga u tranutku obraćenja i saznala da Bog postoji i da može učiniti sve. Da ti može biti prijatelj, liječnik, tješitelj, da može zamijeniti sve. Da ti može dovoditi ljude, progovarati kroz njih. Progovarati kroz prirodu. Učiniti sve novo. Jao kako su lijepi ti trenutci. Tada si najsretniji na svijetu. Pucaš od sreće.
A onda poslije par mjececi, recimo, kao da to sve nestane. Ne događa se više. A znaš da postoji Bog. Da je tu i može učiniti sve. Ali ga nevidiš. Nije više toliko očit, iako se katkada javi. Toliko ga voliš i želiš, da zbog toga patiš. Nemožeš postići tu njegovu živu prisutnost. Što tada činiti? To stanje traje već mjesecima. Kako se izvuči iz toga, postići opet onu sigurnost obračenja.
Da li mora biti ta patnja? Duša skroz teži biti bolja. Uviđa koliko se promijenila i koliko je drugčija, manje griješna. Ali opet se osječa jako grešna jer Ga nema. Kao da nije zaradila da se pojavi i djeluje. Čak pomišljaš da li si na pravom puti uli ne.
Kako opet učiniti da pucaš od sreče jer si s Njim? Ili možda, kako to prihvatiti. Gdje se sakriti u toj tamnoj noći? Kako opet biti siguran? A ne samo patiti i vrtiti se u krug? Mislim da te patnje može razumijeti samo onaj tko je kroz njih prošao. Smatram da su jako velike.
Možda sam i ja u ovoj tamnoj noći.

Možda da Eta, ili bilo tko tko ima iskustva s time pokuša odgovoriti na ovo. Znam da postoji patnja, ali kako ju prihvatiti, kako biti sretan u to vrijeme kušnje. Jer stoji ti skroz pred očima SAMO TVOJA LJUBAV MOŽE UČINITI DA SVE PROCVJETA. Želiš da ti on da sreću. Jer znaš da to može kad god hoće. Što činiti???


Naše duše uvijek znaju da Bog postoji i znaju ko je istinski Bog, ali razum često odbacuje Boga i niječe njegovo postojanje. Preko duše u razum stiže spoznaja da Bog postoji ako je razum otvoren i spreman za tu spoznaju i ISTINU NAD ISTINAMA.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: vjera
PostPostano: 18 stu 2013 00:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 23:37
Postovi: 308
Podijelio: 25 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
Gita napisao:
ako misliš na duhovnu lijenost, u to i ja često upadam, uvijek mi pomognu riječi sv.josemarie escrive.


super je video, kada ga slusam koda slusam naseg Jorge Ramosa :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 sij 2015 02:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 23:37
Postovi: 308
Podijelio: 25 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
sv. Faustina Kowalska - Dublja spoznaja Boga i strah duše

† "Najprije Bog susreće dušu.Bog se obraća kršćaninu,čovjeku...

Na početku Bog se daje spoznati kao svetost,pravednost,dobrota,- dakle milosrđe.Duša ne spoznaje odjednom sve, ali u pojedinačnim prosvjetljenjima odn.Božjim približavanjima. Ona ne traju dugo, jer takvo svjetlo ne bi se mogloizdržati. Za vrijeme molitve duša spoznaje sjaj toga svijetla, po kojem joj postaje nemoguće moliti na dosadašnji način.Sva muka i napor,da bi se molilo kao prije,ostaje uzaludnim. Potpuno je nemoguće dalje moliti kao prije primanja ovog svijetla.Svjetlo koje joj je dotaklo dušu živi u njoji ništa je ne može omamiti ili pomračiti. Bljesak spoznaje Boga privlači dušu i rasplamsava ljubav prema Njemu. Isti bljesak omogučuje duši istodobno spoznati što je ona, a ona vidi svu svoju nutrinu u jednom višem svjetlu.Ona se uzdiže s užasom i strahom. Ona pak ne ostaje u tom užasu nego se počinje čistiti, ponižavati se i bivati manjom pred Gospodinom. Svjetla postaju tim jača.,brojnija i sveprodiruća,što se duša više čisti. Ako duša vjerno i hrabro odgovori na prve milosti Bog je ispunja Svojim utjehama i daje sebe osjetno iskusiti. Duša ponekad spoznaje način nutarnjeg susretanja s Bogom i izuzetno se raduje. Ona misli da je upravo postigla dati stupanj savršenosti, jer su se pogreške i manjkavosti u njoj uspavale. Ona misli da ih više nema. Ništa joj se ne čini teškim - za sve je spremna. Ona počinje uranjati u Boga i uživati Njegovu milinu. Nošena milošću i nije svjesna toga da joj može doći vrijeme ispitivanja i kušnje. Uistinu, to stanje ne traje dugo. Dolaze i drugi trenuci. Ipak moram spomenuti da duša vjerno odgovara Božjim milostima ako ima prosvjetljna i ispovjednika kojemu sve povjerava.


† Iskustva Boga u duši, koju Bog posebno ljubi. Kušnje i tama, Sotona..

Ljubav duše još nije takva kakvu Bog želi. Duša gubi iznenada Božju nazočnost. U njoj nastaju različite pogreške i nedostaci,protiv kojih mora izdržati grčevitu borbu. Sve pogreške podižu joj glavu,ali budnost duše je velika. Mjesto Božje nazočnosti zauzima suhoća i duhovna suša. Duša ne nalazi nikakve slasti na duhovnim vježbama. Ne može moliti ni kao ranije, niti kako je naposljetku molila. Ona se baca na sve strane i ne nalazi nikakvog zadovoljstva.Bog se skrio pred njoj i ne nalazi utjehe kod nijednog stvorenja. Nitko od stvorenja ne može je utješiti. Duša strastveno teži Bogu , ona pak vidi svoju bijedu i počinje osjećati Božju pravednost. Ona misli da je izgubila sve Božje darove. Njezin razum kao da je zatomljen.Tama spopada cijelu dušu. Započinje neshvatljiva muka. Duša se trudi ispovjedniku predstaviti svoje stanje,ali ne biva shvaćena. Tim upada u još veći nemir. Sotona započinje svoje djelo.Vjera ostaje u vatri. Borba je velika. Duša poduzima napore, ustrajna činom volje kod Boga. Sotona se približava još bliže, s Božjim odobrenjem - ufanje i ljubav su na ispitu. Kušnje su užasavajuće ali Bog potajice potkrepljuje dušu. Ona toga nije svjesna, ipak ne bi se drugačije mogla održati. Bog zna, što on može dopustiti. Duša se vodi u kušnju nevjere prema prema objavljenim istinama, da bude neiskrena prema ispovjedniku. Sotona joj govori:"Vidi pak, nitko te ne razumije. Čemu o tome govoriti?"


U ušima joj odzvanjaju riječi, koje plaše i ona misli da ih je izgovorila prema Bogu. Ona vidi što ne želi vidjeti. Čuje , što ne želi čuti. Užasno je u takvim situacijama ne imati iskusnog ispovjednika. sama nositi teret, ipak trebala bi ukoliko je u njenoj moći, potražiti prosvjetljenog ispovjednika, inače bi se mogla slomiti pod tim teretom, i tako često biti nad ponorom. Sva ova iskustva su teška i mučna. Bog ih ne dopušta ni jednoj duši koja prethodno nije iskusila dublji susret s Bogom i osjetila Njegovu božansku milinu. Bog time ima za nas neistraživu nakanu. Često pripravlja Bog dušu na sličan način za buduće kazne i velika djela. Bog želi dušu pročistiti kao čisto zlato, ali to još nije kraj kušnje. - Postoji još kušnja nad kušnjama - potpuna odbačenost od Boga."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 118 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 18 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr