www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 08:10

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 78 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 19 lis 2006 15:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
I sam si diMento rekao da bi plodonosnije bilo baviti se sličnostima, a naše različitosti ostaviti Bogu na prosudbu, jer sve i tako je na Njegovu prosudbu. Sve bi ostalo znacilo da smo izgubljeni.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 lis 2006 06:50 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 17 ruj 2006 11:14
Postovi: 66
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Aby napisao:
Bih!!! :D Sad da li bih ja baš rekla: zato molim blaženu Mariju.... ne znam, mislim (znam) da postoje ekumenski brakovi, kako su oni uređeni onda na tom samom činu vjenčanja to ne znam, moguće da postoji neki kompromis. Ali bih, ne bi mi to bio problem nikako. Naravno kao i što sam kažeš taj katolik ne bio smio biti tradicionalan, već obraćenik. Ni protestant ako je tradicionalan, a ne obraćen ne dolazi u obzir. Što se djece tiče odgajali bi ih kako god-neka muž odluči što se mene tiče, a kad odrastu neka sami odluče što žele biti.


Svaka čast!
Znam za jedan ekumenski brak koji dobro funkcionira. Bogu hvala, mješoviti brakovi doveli su Crkve do veće suradnje upravo u pastoralu. U takvim slučajevima obred vjenčanja predvode zajedno katolički svećenik i protestantski pastor. Tu je "praksa" prisilila "teologiju" da reagira i napravi najbolje moguće rješenje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 lis 2006 12:52 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bernard napisao:
Svaka čast!
Znam za jedan ekumenski brak koji dobro funkcionira. Bogu hvala, mješoviti brakovi doveli su Crkve do veće suradnje upravo u pastoralu. U takvim slučajevima obred vjenčanja predvode zajedno katolički svećenik i protestantski pastor. Tu je "praksa" prisilila "teologiju" da reagira i napravi najbolje moguće rješenje.


Vauuu, baš cool! Jel to u inozemstvu ili ovdje? S obzirom da malo znam o privatnim životima ljudi van mojeg uskog kruga ne znam za neke parove, osim što znam da se Frances MacNutt oženio s baptisticom i da imaju ekumenski brak.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 lis 2006 09:17 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 17 ruj 2006 11:14
Postovi: 66
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ima i kod nas. Znam jednu obitelj koja jako dobro funkcionira. Što se tiče ovih obreda vjenčanja, čitao sam da je to uhodana praksa vani, a netko mi reče da je i kod nas nazočio takvom vjenčanju. Napisat ću ti kad pronađem u Katekizmu mjesto za koje znam da se na to odnosi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 lis 2006 15:08 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 17 ruj 2006 11:14
Postovi: 66
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
U Katekizmu je to načelno spomenuto na stranici 421, ali bez pobližeg objašnjenja kako izgledaju sami obredi vjenčanja. Mogućnost mješovitih brakova postoji, samo katolička strana treba od Crkve tražiti izričito dopuštenje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 lis 2006 06:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
vikica napisao:
spomenut ću karizmatičnog papu padra Pia s, .


Draga Vikice,oprosti da ne dođe do zabune,napisano je padre Pio,ako se misli na sv.padru Pia kapucina,koji je imao za života stigme,on nije bio nikada papa.No vjerujem kako si ipak mislila na papu Pia XII (Rim, 2. ožujka 1876. - Castel Gandolfo, Italija, 9. listopada 1958.), koji je imao još za života naslov "Anđeoski pastir". :arrow:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 lis 2006 07:00 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Čitajući vaše postove,želio bih samo naglasiti,da je razlika između ekumenizma i međureligijskog dijaloga.Pojam ekumenizam dolazi od grčke riječi oikumene, a označava pokret za zbližavanje svih kršćanskih crkava. To zajedništvo treba biti ostvarenje Kristove želje da svi budemo jedno (Iv 17, 11). Za razliku od međureligijskog dijaloga,koji se odnosi na sve religije, ekumenizam je dijaloški napor unutar kršćanskih crkava.Ekumenizam znači nastojanje oko pomirenja, suradnje, zbližavanja i jedinstva kršćanskih crkava.Kada,kako i na koji način će to biti sam dragi Bog znade,jer kao što vidimo iz vana, na svakoj ekumeni ima druženja,osmijeha,"poštivanja" "razumijevanja"molitve za jedinstvenost kršćana,iznutra-stav srca može znati i zna,jedini koji proniče u njih,sam Bog!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 sij 2009 20:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Vatikan

20/01/2009 17.34.10



Molitvena osmina za jedinstvo kršćana







Glavno kršćansko „oružje“, čak i u ekumenskome dijalogu jest molitva. Crkve po cijelome svijetu, moleći ovaj tjedan za jedinstvo kršćana, upravo to svjedoče. Osvrnuvši se na snagu zajedničke molitve u razgovoru za Radio Vatikan prof. Domenico Maselli, predsjednik Saveza evangeličkih crkvi, rekao je kako se u početku činilo da vrhovi potiču ekumenski dijalog, ali u trenutku kad vrhovi zastaju, ili se dvoume, kršćani podupiru ekumenizam. Pravi početak ekumenskoga pokreta bilo svjedočenje kršćana, pa čak i Židova, u nacističkim logorima. Katolici i protestanti upravo su u logorima osjetili jedinstvo, mogli su jedino ispovijedati istoga Gospodina. A On je temelj naše vjere i našega zajedništva – istaknuo je prof. Maselli.
Na primjedbu kako obični vjernici mogu jedino moliti za jedinstvo kršćana, rekao je kako je molitva naše oružje. Nedavno sam čuo da je netko rekao kako smo poput izraelskoga naroda, odnosno Mojsija koji se – premda je želio ući u obećanu zemlju – morao zadovoljiti da je promatra s brda Nebo. Mislim da smo na brdu Nebo i da trebamo shvatiti kako svijet u ovome trenutku nema drugu nadu osim kršćanskih vrednota i povratka Gospodinova. Mi makar možemo u ovome trenutku teške krize ponuditi duh našega kršćanskoga jedinstva – rekao je profesor i dodao kako se slaže s kardinalom Kasperom koji je rekao da se moramo iskreno suočiti s otvorenim problemima. Prije svega jer laž dolazi od zloga, a iskrenost je odlika djece Božje. Iskrenost nas mora dovesti do bratskoga zagrljaja i omogućiti nam, čak ako se u svemu ne slažemo, zajedno moliti i čitati Sveto pismo – zaključio je profesor Maselli.
Kršćanske zajednice su u čitavome svijetu u nedjelju započele Molitvenu osminu za jedinstvo kršćana, ove godine na temu „Da budu kao jedno u tvojoj ruci“, uzetu iz knjige proroka Ezekijela. Priručni materijal za ovogodišnju Molitvenu osminu osmislila je jedna korejska ekumenska skupina. Osvrnuvši se na odabranu temu u razgovoru za naš radio kardinal Walter Kasper, predsjednik Papinskoga vijeća za promicanje jedinstva kršćana, rekao je kako su temu odabrali kršćani iz Koreje, podijeljene zemlje. Za njih je bila veoma važna slika u prorokovoj knjizi: u Gospodinovoj ruci komadi drveta ponovno postaju jedno drvo. Slika je veoma prikladan za Molitvenu osminu: Crkva je na neki način izlomljena, ne samo u dva, nego na mnogo dijelova. Mi nismo mehaničari da vijcima ili ljepilom uspijevamo uspostaviti jedinstvenu Crkvu, nego polomljene dijelove stavljamo u ruke Božje. One su dobre ruke. Bog može ujediniti Crkvu, a ni mi ni naše organizacije. Zato mu u svojim molitvama povjeravamo jedinstvo Crkve – istaknuo je kardinal Kasper.
Na upozorenje kako nas pouzdanje u Boga ne lišava odgovornosti, rekao je da je naša odgovornost uvijek nazočna: ima teškoća ali ima i napredaka. Prošle smo godine učinili znatne korake s Pravoslavnim crkvama. Ekumenski je patrijarh tri puta došao u Rim, čak je govorio na Sinodi. Bio je to povijesni događaj. Došla su također dva armenska patrijarha, a bilo je i drugih pozitivnih susreta s pravoslavnima. Sudjelovali smo na sprovodu patrijarha Alekseja II.: u Moskvi su nas primili s velikim prijateljstvom i uljudnošću. Učinili smo pomake s Crkvama i crkvenim zajednicama Reforme, a vidjeli su se plodovi četrdeset godišnjeg dijaloga s anglikancima, luteranima, reformiranima i metodistima.... Pokazali smo učinjene napretke, koliko je uklonjeno nepovjerenja i predrasuda.. Doista je bilo ohrabrujuće. Također smo utvrdili teškoće i postojeće razlike. Otkriti problem polovica je rješenja, stoga s našim sugovornicima možemo razgovarati kako bismo riješili otvorena pitanja. Ja sam čovjek pouzdanja i nade, mislim da nas teškoće ne bi smjele obeshrabriti: teškoće su izazov da ih se riješi – istaknuo je kardinal Kasper.
Na primjedbu kako će u bazilici svetoga Pavla izvan zidina 25. siječnja Sveti Otac predvoditi molitvu za jedinstvo kršćana, rekao je kako sveti Pavao puno govori o jedinstvu Crkve kao Mističnoga tijela, također ističe kako su Duh Sveti i Isus u središtu, pravi pokretač jedinstva, stoga je Pavlov nauk važan za ekumenizam. Sveti Pavao i njegove poslanice su zajednički temelj, naročito s protestantskim Crkvama koje se veoma puno oslanjaju na Pavlov nauk. Stoga smo ove godine posebno razložni moliti i raditi za jedinstvo – zaključio je kardinal Kasper.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 78 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 25 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr