www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 04 lip 2024 20:42

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 29 stu 2010 10:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Dosta sam razmišljao o župnoj zajednici i na ovom forumu sam vidio komentara pa sam mislio da je dobro da bude jedna tema o tome. Naime zanima me kakva su vaša iskustva sa župnom zajednicom, koliko u vašoj župi ima ljudi koje smarate braćom i sestrama, koliko ima ljudi koje možete tražiti savjet, molitvu, razogovor. Šta mislite da bi se moglo promijenti u vašoj župi nabolje??? Da li uopće idete na misu u svoju župu ili idete negdje drugdje???S čime ste zadovoljni a s čime niste??? Koliko ste uključeni i koliko pomažete u svojoj župi???

Volio bi ćuti vaša razmišljanja i iskustva.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 stu 2010 11:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 12 stu 2008 10:35
Postovi: 1008
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Osobno ne idem u svoju župu. Moja župa je Gospa od otoka gdje je župnik don Vinko Sanader, brat Ive Sanadera. Osobno, lijepa je Crkva i jako je lijepo sve to, no moram priznati zaista neznam kad me je propovijed dirnula. Dok je bio mladi svečenik, nekidan premješten u Trilj, propovid bi čitao s papira, don Vinko dok priča uvijek imam osjećaj da priča a ništa od tog ne radi. Na primjer prije 2,3 nedjelje otišao sam u svoju župu na misu. Don Vinko je samo pričao o tome kako je teško biti progonjen, novinari progone, a ti se ne možeš obraniti...Cijelu propovijed. Naravno da me to asociralo na njega i njegovog brata, i par puta sam zavrtio glavom, jer zaista, da se nije mješao gdje ne triba nebi ga se novinari uhvatili. Ima jedan prekrasan svečenik koji je umirovljen ali prije bi došao na ispomoć, don Vijeko. E on je prekrasan. Unazad mjesec, dva sam bio 2 puta u svojoj župi nedjeljom na misi, prvi put u 11, nije bilo don Vijeke već don Vinko, drugu nedilju išao u 9:30 nebi li bio don Vijeko, kad opet don Vinko. Nemam ništa protiv don Vinka, ali ja njega osobno nemogu zamisliti da je sam, da kleči i moli. Oprosti mi Bože.

Neki će reći, nije bitan svečenik. Znam! I ja to govorim ljudima kad se bune na župnike, ali ja jednostavno više osjetim Isusovu prisutnost na nekim drugim mjestima (misama), iako je to možda sasvim pogrešno. Svečenik je jako bitan faktor u župi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 stu 2010 18:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ožu 2010 21:22
Postovi: 191
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Pozdrav svima sa tt,nije me bilo neko vrijeme,ali evo vratila sam se :D
Ja sam prije hodočastila u sve crkve u gradu,osim u svoju..razlozi su bili raznorazni.,jedan od njih bio je i stari župnik..no,onda nam je došao novi,mlađi sa svojom ogromnom energijom koji je puno toga pokrenuo i preokrenuo u župi..i tako da sam sad "redovita" u svojoj župi..
Moje mišljenje je da svaki svećenik nezna prenjeti na svoje župljane riječ Božju,a neki ju i ne žive u svom vlastitom životu..Svatko od nas ima slobodnu volju i može si sam odabrati crkvu i svećenika,nakon čijih će riječi,molitava i mise imati hranu za svakodnevni život..Evo ja se silno veselim nedjeljama kada ne radim kad mogu prisustvovati misama za mlade,jer uz fenomenalan zbor,i našeg nadahnutog župnika,osjećam se poslje tako rasterećeno i oslobođeno za sve što me čeka..
Što se tiče župljana i onoga da ih smatram braćom i sestrama,mi smo ovdje takva zajednica da se zaista dosta dobro svi poznajemo.,a u vezi župskih aktivnosti ima ih podosta i uključim se koliko mogu i gdje osjetim da mogu..lijepo je imati taj osjećaj pripadnosti zajednici..
Toliko od mene,BVB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 stu 2010 18:35 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 13 sij 2009 16:46
Postovi: 75
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Evo, ovo me ponukalo da kopiram jedan meni drag tekst... Volio bih da pročitate tekst iako ste ga već pročitali. Ja ga uvijek iznova čitam.
Ispričavam se što nisam pridonio temi vlastitim primjerom.





SAVRŠENI SVEĆENIK?

Ako je svećenik mlad, onda je naivan.
Ako je ozbiljan, onda je vječni nezadovoljnik.
Ako je lijep: "Zašto se nije oženio?"
Ako je ružan: "Nitko ga nije htio."
Ako odlazi u kafiće, onda trati vrijeme uzalud.
Ako sjedi u kući, onda je smotan.
Ako hoda odjeven "u civilno", ponaša se svjetovno.
Ako nosi habit, konzervativan je...
Ako razgovara s tajkunima, onda je kapitalist.
Ako se druži sa siromasima, onda je komunjara.
Ako se slaže sa svima, onda nema stava,
ili još gore, oportunista je.
Ako je debeo, ništa mu ne fali;
Ako je mršav, škrtac je.
Ako citira Koncil, onda je "progresivac";
Ako govori o katekizmu, onda je pobožnjak.
Ako propovijeda dugo, dosadan je.
Ako podiže glas, neurastenik je.
Ako govori normalno, ne razumije se ništa.
Ako ima auto, onda je bogat,
Ako ga nema, nije ukorak s vremenom.
Ako posjećuje župljane, zabada nos u tuđe živote,
Ako ostaje u župnom dvoru, ne zanima se za župljane.
Ako traži darove, onda je "žicar";
Ako ništa ne organizira i ne gradi, župa je mrtva.
Ako dugo zadržava ljude u ispovjedaonici, onda sablažnjava;
Ako je prebrz, ne sluša što govore.
Ako započinje misu točno, sat mu ide naprijed,
Ako započinje kasnije, čini da gubimo vrijeme.
Ako je mlad, nema iskustva.
Ako je star, vrijeme je da ide u mirovinu.
Ako ga premjeste ili umre, tko će ga zamijeniti?

... No, koliki mole za svoga svećenika?

Kako izgleda savršen svećenik?
"Savršeni svećenik propovijeda točno šest minuta. Proklinje grijehe, ali pri tome nikoga ne napada. Radi od šest ujutro do ponoći, ujedno je i crkveni domar. Savršeni svećenik mjesečno zaradi 500 kuna, lijepo je odjeven, vozi novi auto, kupuje knjige za vlastito usavršavanje u struci i barem 400 kuna mjesečno dijeli sirotinji. Star je 29 godina, ali ima barem 40 godina životnog iskustva. Najvažnije, on dobro izgleda. Savršeni svećenik gorljivo radi s mladima, ali najviše vremena provodi sa starijima. Cijelo vrijeme se smije ozbiljna lica. Dnevno posjeti barem 15 obitelji i stalno sjedi u župnom uredu, za slučaj da ga netko zatreba.

Takvog savršenog svećenika pronalazimo, nažalost, uvijek u susjednoj župi!"


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 stu 2010 00:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Nekad se moramo pitati i možemo li i mi biti primjeri svečenicima.Nije u redu da uvjek gledamo kako svečenik živi i da ga odmjeravamo.Krist će po njegovim rukama doći i biti i na toj Misi,hoćemo li Ga ostaviti samog,jesmo li uvjek samo mi bitni,pa čak i na Misi.Misa je uvjek dar i to dar proizašla iz nezamislive žrtve,i ponekad se ponašamo bahato jer imamo izbor ići ovamo ili onamo,ali koliko katolika danas uopće nemože u nikakvu Crkvu ići,jer im nedaju da ih grade ili su progonjeni,sijetimo se samo braće po muslimanskim zemljama.
Nekad moramo neke stvari pobijediti u sebi zbog nas samih ali i zbog drugih!!Pa i da je najodvratniji svečenik,mnogi na nebu kleče pred njim kod pretvorbe,jer ako se Krist udostojio po njemu kao takvom doći,dođimo i mi Kristu kraj svečenika kakav god da je,naš je i darovan nam je,kao i mnoge milosti po njemu unatoč "najprljavijim rukama"....
Molimo za njih prije svega!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 stu 2010 17:45 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 tra 2008 21:01
Postovi: 1065
Lokacija: Negdje,.. daleko,..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
U dobra tema,.. i moze se puno napisati na kontu nje,..

Moje trenutno zupno stanje: NA RASPOLAGANJU SAM KOLIKO MOGU I KOLIKO ME TREBAJU,. i Bogu hvala,.. Svecenik je svjestan koliko moze od koga traziti, i tako se i ponasa,.. inace je drag, smije se na sve, voli djecu, prejednostavan je, preko puta zupnog ureda ima jedan kafic, i tu zna uci,.. i sa svima uljudno, nenametljivo,... ali,... mnogi su nezadovoljni,.. mnogi zugaju, traze ovo ono a ne pomazu,. a zasto??

donedavno je tu bio dosta mladji, aktivniji, moderniji, elegantniji, uceniji, lijepseg stasa, glasa i stila Svecenik,.. kojega su svi hvalili,. ali su isto izostajali,.. i sada kad je on otisao, svi govore kako ovaj maleni, bucmasti nije niti sjena njemu,.. i da nema,.. kad je kormiral slab da brod tone,.. rijeci jedne "vjernice" kojoj kad bi joj sve rekla sta mislim o njenom stavu, u tom slucaju stala bi mi na vrat,.. tako da samo presutim i pomolim se za nju,...

recimo ovaj sada svecenik ma sve obavi on, brzo, mozda ne tako strucno kao prijasnji, ali po meni plemenito i dobro,.. sa djecom ima divan pristup,.. nedjeljna misa ima posebno istaknute molitve i pjesme za djecu,.. na sto se isto jedni mrgode, a drugi kazu ajme divno krasno,.. pa ih opet nema,..

dakle, niti je svecenik kriv, niti njegov stas ili glas,.. vec je narod postao lijen i ne zeli kompromise,.. cak niti Crkvene,.. i onda mu je svak kriv za sve,.. (slucaj bar ovdje gdje ja zivim)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 pro 2010 09:47 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Vidim da su svi komentirali redom svećenika i obratili pažnju na župnika. Al mene zanima ovo, ljudi tu na forum stavljaju molitve za ispit, molitve za zdravlje, hitne molitve, devetnice, trodnevnice i šta god. Nekad se netko nađe u nedoumici ili stisci pa ovdje traži pomoć, savjet, mišljenje ili molitvu.

Mene zanima da li isto funkcionira u vašim župama, da li ima tamo 3,4 ljudi kojima možete reći moli za mene, daj mi reci muči me ovo, da li ti imaš ovakvo iskustvo, ili posvjedočit što nam je Bog napravio u životu???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 pro 2010 11:13 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 12 stu 2008 10:35
Postovi: 1008
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Pa sam svečenik je jedan od glavnih čimbenika koliko ćeš ti sudjelovati u svojoj župi. Ukoliko ne sudjeluješ previše u svojoj župi nećeš ni upoznati župljane u tolikoj mjeri da ćeš im moći reći što te muči i da se mole za tebe jer nećeš uopće znati da onaj koji sjedi ili stoji do tebe na misi je jako pobožan i možeš mu se povjeriti. Sve je to jako povezano. Župnik je srce župe.

No što se tiče da nekog mogu nazvati ili netko mene i reći mu/mi da se molimo za nešto, naravno da mogu. Baš sam sad našoj dragoj Višnji s foruma i jednom bogoslovu rekao da se mole za mene za ponedjeljak, imam razgovor za posao.


Ali Johnny5, dali ti nekako indirektno želiš reći da ovdje nebi trebali stavljati svoje molitve? Il si negdje između mišljenja, ili podržavaš da se stavljaju molitve na forum i potrebe?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 pro 2010 14:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Mario23 napisao:
No što se tiče da nekog mogu nazvati ili netko mene i reći mu/mi da se molimo za nešto, naravno da mogu. Baš sam sad našoj dragoj Višnji s foruma i jednom bogoslovu rekao da se mole za mene za ponedjeljak, imam razgovor za posao.


Ali Johnny5, dali ti nekako indirektno želiš reći da ovdje nebi trebali stavljati svoje molitve? Il si negdje između mišljenja, ili podržavaš da se stavljaju molitve na forum i potrebe?


Ne želim to uopće reći niti išta insinuiram, samo me zanima kako ljudi gledaju na svoju župu i kakva su iskustva.

Zato sam spomenuo molitvu, evo ti kažeš da si Višnji s foruma i jednom bogoslovu rekao da mole za tebe u vezi posla, jel taj bogoslov iz župe, i da li u svojoj župi možeš doći i barem dvojici trojici ljudi reći da mole za tebe u vezi posla ili pak ne???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 pro 2010 16:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 12 stu 2008 10:35
Postovi: 1008
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Bogoslov nije iz moje župe.
U svojoj župi bi mogao naći možda jednu osobu sad mi pada na pamet da se moli za mene, ali neznam bili se molila. Nismo se upoznali u svojoj župi na misi, već negdje drugdje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 20 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr