www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 ožu 2024 08:14

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Dijagnoza duše
PostPostano: 08 vel 2014 16:47 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
Pošto vidim da ovdje ima ljudi koji smatraju da je suvremena psihijatrija nespojiva s vjerom – mislim da je vrlo važno iznijeti nekoliko misli prof. Ivančića – kojeg svi držimo autoritetom.

Da nema nesporazuma.

„Knjiga američkog istraživača, neurologa i psihijatra D. G. Amena pod naslovom „Liječenje hardwarea duše“ govoreći o mozgu svestrano artikulira čovjekovu duhovnu dimenziju i njezine bolesti.
„Zdrava duša zapravo poboljšava rad mozga, a zdrav mozak bitno je važan za zdravu dušu.“

Autor smatra da je nužno povezati duhovno liječenje s medicinom jer treba u liječenju svih bolesti uzeti u obzir „um, tijelo i duh.“
Psihijatrija povezuje ova dva područja, no ona sama za sebe ne može liječiti mozak ni duhovnu dimenziju – kaže on.“

„Znanstveno je dokazano da pozitivan i duhovan život poboljšava funkciju mozga. „Ponavljam, vidimo da zdrav duh poboljšava život, pa čak i duhovni život. Istodobno, duhovan ili duševan pristup životu isto tako poboljšava rad mozga. To je krug. Mozak i duša trebaju jedno drugo da bi pravilno radili.“

„Čovjek je cjelina, te se sva tri područja isprepliću. Čovjek je u cijelomu svojemu biću tijelo, psiha i duh. Stoga fizičke bolesti mogu uzrokovati psihičke traume i duhovni besmisao, psihičke bolesti mogu paralizirati tijelo i dušu, a grijesi i duhovne traume mogu uzrokovati somatske i psihičke bolesti. Kada neka duhovna trauma prouzroči fizičku ili psihičku bolest, tada se radi o simptomatskim bolestima na psihofizičkoj razini, a o etiološkoj bolesti na duhovnoj razini. Liječeći duhovnu traumu služimo iscjeljenju i psihofizičkih bolesti. Tako se može i u mnogim duhovnim traumama pomoći liječeći psihofiziče bolesti.
Suradnja liječnika, psihijatra i hagioterapeuta je neophodna i normalna."

Dijagnoza duše i hagioterapija, Tomislav Ivančić


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2014 13:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 srp 2014 09:24
Postovi: 126
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
Kako održati zdravu dušu? Tijekom ovoga zemaljskog života ima puno kušnji. To su sve ljudske kušnje, i zato griješimo...
Ali Bog je vjeran; neće pustiti da budete kušani preko svojih sila, nego će kušnjom dati i ishod da možete izdržati.Uzmite ono što jača; duhovno štivo ,bibliju, krunicu...ono što uzdižr dušu k Bogu ..
TKO DAKLE MISLI DA STOJI, NEKA PAZI DA NE PADNE


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2014 14:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
BEGINI7 napisao:
Kako održati zdravu dušu? Tijekom ovoga zemaljskog života ima puno kušnji. To su sve ljudske kušnje, i zato griješimo...
Ali Bog je vjeran; neće pustiti da budete kušani preko svojih sila, nego će kušnjom dati i ishod da možete izdržati.Uzmite ono što jača; duhovno štivo ,bibliju, krunicu...ono što uzdižr dušu k Bogu ..
TKO DAKLE MISLI DA STOJI, NEKA PAZI DA NE PADNE



Kazu statistike da se u svijetu godisnje ubije od osamsto tisuca do milijun ljudi. Kako se to uklapa u tvoju tezu da Bog nece dopustiti da budemo kusani jace nego sto mozemo podnijeti?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2014 14:59 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Citat:
Kazu statistike da se u svijetu godisnje ubije od osamsto tisuca do milijun ljudi. Kako se to uklapa u tvoju tezu da Bog nece dopustiti da budemo kusani jace nego sto mozemo podnijeti?



Stvar je u odvojenosti od Boga, gdje je čovjek odvojen od Njega i živi u grijehu, a tamo gdje je grijeh, tamo Boga nema!
Tako da sumnjam da je to Božje kušanje, neke stvari koje ljudima dolaze su prije posljedice vlastitih grijeha koji se strovaljuje na njih i onda ne mogu izdržati, a Boga "ne trebaju"!!
Bog je kušao Joba jer je bio vjeran, a ne njegovu ženu!! A tko će kušati nevjernog, nema smisla jer je svakako nevjeran!!
Bar nekako tako mislim!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2014 15:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
Samuel napisao:
Citat:
Kazu statistike da se u svijetu godisnje ubije od osamsto tisuca do milijun ljudi. Kako se to uklapa u tvoju tezu da Bog nece dopustiti da budemo kusani jace nego sto mozemo podnijeti?



Stvar je u odvojenosti od Boga, gdje je čovjek odvojen od Njega i živi u grijehu, a tamo gdje je grijeh, tamo Boga nema!
Tako da sumnjam da je to Božje kušanje, neke stvari koje ljudima dolaze su prije posljedice vlastitih grijeha koji se strovaljuje na njih i onda ne mogu izdržati, a Boga "ne trebaju"!!
Bog je kušao Joba jer je bio vjeran, a ne njegovu ženu!! A tko će kušati nevjernog, nema smisla jer je svakako nevjeran!!
Bar nekako tako mislim!


Ima Sami logike. Al svi znamo da patnja nije kazna za grijehe. Ja to vidim ovako: covjek dura dok moze. Kad se patnja akumulira i kad covjek ne moze - onda odustaje. Ne znam. Ne razumijem to, fakat ne razumijem i prikicno sam sigurna da se to ni ne moze razumjeti..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2014 18:20 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Citat:
Ima Sami logike. Al svi znamo da patnja nije kazna za grijehe. Ja to vidim ovako: covjek dura dok moze. Kad se patnja akumulira i kad covjek ne moze - onda odustaje. Ne znam. Ne razumijem to, fakat ne razumijem i prikicno sam sigurna da se to ni ne moze razumjeti..


Možda je napast kazna za grijehe!
Uglavnom, mislim da ćeš meditaijom iz ovog teksta shvatiti!!
http://www.pastoralmladih.hr/getattachm ... f.pdf.aspx

Mislim da ovdje leži odgovor:
"9) Upitaše ga učenici kakva bi to bila prispodoba. (10) A on im reče: "Vama je dano znati otajstva kraljevstva Božjega, a ostalima u prispodobama - da gledajući ne vide i slušajući ne razumiju." (11) "A ovo je prispodoba: Sjeme je Riječ Božja. (12) Oni uz put slušatelji su. Zatim dolazi đavao i odnosi Riječ iz srca njihova da ne bi povjerovali i spasili se. (13) A na kamenu - to su oni koji kad čuju, s radošću prime Riječ, ali korijena nemaju: ti neko vrijeme vjeruju, a u vrijeme kušnje otpadnu. (14) A što pade u trnje - to su oni koji poslušaju, ali poneseni brigama, bogatstvom i nasladama života, uguše se i ne dorode roda. (15) Ono pak u dobroj zemlji - to su oni koji u plemenitu i dobru srcu slušaju Riječ, zadrže je i donose rod u ustrajnosti."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2014 19:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
perokvrzica napisao:
Pošto vidim da ovdje ima ljudi koji smatraju da je suvremena psihijatrija nespojiva s vjerom – mislim da je vrlo važno iznijeti nekoliko misli prof. Ivančića – kojeg svi držimo autoritetom.

Da nema nesporazuma.



Di si to vidla???

Citat:
Kazu statistike da se u svijetu godisnje ubije od osamsto tisuca do milijun ljudi. Kako se to uklapa u tvoju tezu da Bog nece dopustiti da budemo kusani jace nego sto mozemo podnijeti?



Samuel napisao:
Stvar je u odvojenosti od Boga, gdje je čovjek odvojen od Njega i živi u grijehu, a tamo gdje je grijeh, tamo Boga nema!
Tako da sumnjam da je to Božje kušanje, neke stvari koje ljudima dolaze su prije posljedice vlastitih grijeha koji se strovaljuje na njih i onda ne mogu izdržati, a Boga "ne trebaju"!!
Bog je kušao Joba jer je bio vjeran, a ne njegovu ženu!! A tko će kušati nevjernog, nema smisla jer je svakako nevjeran!!
Bar nekako tako mislim!


Život piše čudne priče, kako se onda u tu teoriju uklapa ovaj slučaj, dal je on bio daleko od Boga, http://www.vecernji.hr/crna-kronika/don-emil-bilaver-pocinio-samoubojstvo-960939, isto mi je jedna gospođa iz župe rekla za nekog drugog svećenika koji se ubio ali nisu to na sva zvona objavljivali.

Kad razmišljam o tome molim Boga da mi takvo što nikad ne padne na pamet, makar bio beskućnik, u logoru, šta ja znam šta, da ne činim to zlo i ne odustajem.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2014 20:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Dok je digao ruku na sabe, sigurno nije!! A sad jel to bio samo trenutak ili jjednostavno nije želio nositi križ, to će Bog znati!! To što je svečenik, ne znači da je blizu Boga, čak je napravio sablažnjivo djelo za ostale vjernike!
Nadam se da mu je Bog bio milostiv, i da je imao kakav svoj udio u Pravednosti!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 lis 2014 07:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Samuel napisao:
Stvar je u odvojenosti od Boga, gdje je čovjek odvojen od Njega i živi u grijehu, a tamo gdje je grijeh, tamo Boga nema!
Tako da sumnjam da je to Božje kušanje, neke stvari koje ljudima dolaze su prije posljedice vlastitih grijeha koji se strovaljuje na njih i onda ne mogu izdržati, a Boga "ne trebaju"!!
Bog je kušao Joba jer je bio vjeran, a ne njegovu ženu!! A tko će kušati nevjernog, nema smisla jer je svakako nevjeran!!
Bar nekako tako mislim!

Upravo tako. Da nadodam da onaj tko je u grijehu i odvojen od Boga njega đavao neće napastovati i navoditi na grijeh, već će tražiti pravednika da ga udalji od Boga.
Svaki grijeh nosi i poslijedicu - vremenitu kaznu.
Našao sam odličan tekst prof. Adalberta Rebića o bolesti kao posljedici grijeha sa teološkog stajališta.
Koga zanima evo link: http://www.sem.com.hr/content/view/19/2/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 lis 2014 08:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
johnny 5 napisao:
Di si to vidla??


Ne kužim Đoni.
Di sam što vidjela?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 14 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr