www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 tra 2024 03:06

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 15 ruj 2011 11:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 vel 2008 16:08
Postovi: 969
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
zanimaju me vasa misljenja kako vi na "dnevnoj, tjednoj, mjesecnoj bazi" uspijete spoznati sto je volja Bozja i ako spoznate da li ste voljni izvrsiti je ili se nadje neki razlog, isprika za "oglusivanje"...

s druge strane je li moguce uopce spoznat sto je volja Bozja... moram priznat da mi je velika muka spoznat volju Bozju i ima razdoblja kada sam veoma uznemiren duhovno i psihicki jer me danas misli bacaju na jednu stranu, sutra na drugu i opet sto Bog hoce predstavlja teski misterij... gotovo neshvatljiv...

razmisljam si da bi mozda bilo najbolje slijediti nutarnji mir... mozda nam Bog govori zapravo preko njega... hmm... a mozda sam ja zapravo komplicirano celjade hihi 8) 8) 8)

zanima me vasa misljenja i ispricavam se ukoliko tema vec postoji... nisam isao search :wink: :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ruj 2011 01:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 sij 2007 09:44
Postovi: 661
Podijelio: 75 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Ja bih voljela znati odgovor na ovo pitanje. Mozda je odgovor zapravo jednostavan, vrlo ocitledan u svakoj zivotnoj situaciji. Mozda stvarno jeste, ali ja ga cesto ne vidim.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ruj 2011 08:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 lis 2010 12:44
Postovi: 657
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Božja volja je da ljubav vlada! Uvijek i u svim okolnostima!
Što to konkretno znači?

Pa sjetimo se Isusove rečenice u Getsemanskom vrtu: "Oče neka me mimoiđe ovaj kalež ali neka ne bude moja nego Tvoja volja!"
Što to znači?
Pa Isus ovdje govori kao ČOVJEK, kao čovjek ostavljen od sviju i svakoga, sam sa svojim čovještvom, bez božanstva kojega se odrekao da podnese mučeništvo i prinese Žrtvu kao čovjek.
A čovjek je slab. Njegova je volja da sačuva svoj integritet, svoj život. I zato Isus kaže kao čovjek: "neka me mimoiđe ovaj kalež", ali već u drugom dijelu rečenice ga ljubav nadvladava i kaže "ali neka bude Tvoja volja". A Božja volja je da se izvrši Žrtva jer će tom žrtvom ljubav pobijediti. Pa makar Njegov vlastiti Sin poginuo.
Racionalistički čovjek lišen srca će ovu situaciju promotriti kao suludu okrutnost bez imalo svrhe, međutim ljubav nas uči da je bilo nužno da Isus prinese Žrtvu, da prinese samog sebe.
Božja volja je bila da zavlada zakon ljubavi na zemlji. I Bog je znao da će Isusa ubiti jer na zemlji vlada zakon mržnje. I Isus je znao da ako će govoriti istinu i ako će činiti djela ljubavi, da će biti ubijen jer mržnja uvijek ratuje protiv ljubavi i uvijek je ubija. Ali to je ta Žrtva koja je bila nužna. Nije Bog htio da Isusa ubiju, Božja volja je bila da zavlada zakon ljubavi. A zakon ljubavi kaže: govori istinu i čini djela ljubavi makar te ubili. I Isus je to učinio i ispunio Božju volju.

A to u našem životu znači da i mi ako želimo vršiti Božju volju, nikad ne smijemo gledati svoj interes, nego interes bližnjega, interes da činimo ljubav prema drugom čovjeku i prema Bogu, i time činimo interes vlastitoj duši koju onda Bog puni svojom ljubavi i time zapravo ulazimo u život Svetog Trojstva koji je - ljubav.
To npr. konkretno znači, ako nam ne ide u financijama, ako nas i bolest napadne, da sve to prihvaćamo s ljubavlju kao Božju volju i kao okajavanje vlastitih grijeha. Jer nikad ne vidimo široku sliku kako je Bog vidi. I možda je neko zlo za neko veće dobro koje ne možemo nazrijeti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 ruj 2011 19:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 svi 2007 11:45
Postovi: 379
Podijelio: 64 zahvala
Zahvaljeno je: 40 zahvala
Shvatim da je Božja volja kad nađem mir...
Npr. dogodilo mi se više puta, želim nešto napraviti, nekome nešto reći, nekome nešto dati, svjedočiti.... ali nisam sigurna je li to ok...
I onda predam tu situaciju u Njegove ruke, i kažem, Bože, neka bude kako ti želiš... Izmolim neku molitvicu...
I jednostvano mi "klikne", shvatim što mi je činiti i u isto vrijeme nestane nemir...

I onda znam da je to Njegova volja...
:-)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 ruj 2011 20:36 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 21 ožu 2010 22:26
Postovi: 11
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
[quote="Kefa"]Shvatim da je Božja volja kad nađem mir...
Npr. dogodilo mi se više puta, želim nešto napraviti, nekome nešto reći, nekome nešto dati, svjedočiti.... ali nisam sigurna je li to ok...
I onda predam tu situaciju u Njegove ruke, i kažem, Bože, neka bude kako ti želiš... Izmolim neku molitvicu...
I jednostvano mi "klikne", shvatim što mi je činiti i u isto vrijeme nestane nemir...

I onda znam da je to Njegova volja...
:-)[/quote]
Potpuno isto događa se i meni .....
I točno tako saznam što je Božija volja
Jako ,jako puno puta ,skoro uvijek ,kad tražim odgovor ,pomolim se Bogu i tražim odgovor ,potom izvučem jedan citat
Iz Biblije (onih 900 i nešto papirića ) i dobijem odgovor :a1250:
Točno doslovno što mi je činiti
Ali nešto drugo me zanima ....
Načitala sam se raznih teorija o Božjoj volji kad je u pitanju bolest i smrt mlade osobe
Razne su teorije ,Bog ne želi zlo ,Bog ga je uzeo da ne sagriješi ,neki spominju i prokletstvo
Sve me to zbunjuje
Ali ustvari mislim da na to pitanje niko i ne zna odgovor ....
Je li to Božja volja ipak se pitam
Jer lakše bi podnijela sve ako je Bog tako htio da iz toga izađe neko dobro za vječni život
Ovaj život je ionako treptaj u Božijim očima ..... :a1250:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 ruj 2011 20:59 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Sv. Franjo Saleški kaže: «Ne ljubi Božju volju zato jer se slaže s tvojom, nego ljubi svoju volju zato što se slaže s Božjom».
Sta je Bozja volja,ako ima nesto sto ne zelimo prihvatiti?
Bog nam moze dati,dozvoliti mnogo toga..?Dao nam je i slobodnu volju..Cesto molimo Boga da spoznamo Njegovu volju,a strahujemo...sta ce to biti..??Ili jos bolje,ako nam se ne svidja.molimo Boze pomozi..promjeni?
Mozda reci,mi bi trebali odluciti sta je Bozja volja,a sta ne..?
Kao prvo provjeiti,da li Bozja nacela zabranjuju to,na cega se odlucujemo a drugo -da li je na duhovni rast i Slavu Bozju..Tesko je spoznati Volju Bozju,jer Bog ne govori covjekovim rijecima,kako mi to ocekujemo.
Drzimo se onoga sto je Bogu ,dobro-ugodno i savrseno..U slobodi izbora,cesto je i Bozja volja..jer On zeli da odaberemo ono sto On od nas trazi..

Iz molitve svetog Franje..
"Svemogući, vječni, pravedni i milosrdni Bože, podaj da mi slabi poradi tebe vršimo ono što znamo da ti hoćeš, i da uvijek hoćemo što se tebi sviđa, da, iznutra očišćeni, iznutra prosvijetljeni i raspaljeni ognjem Duha Svetoga, uzmognemo slijediti stope tvoga Sina, Gospodina našega Isusa Krista i da samo po tvojoj milosti dođemo k tebi Svevišnji, koji..." (PBr 62:233).
http://www.franjevastvo.com/index.php?o ... &Itemid=68


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2011 13:37 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 svi 2007 11:45
Postovi: 379
Podijelio: 64 zahvala
Zahvaljeno je: 40 zahvala
Citat:
zanimaju me vasa misljenja kako vi na "dnevnoj, tjednoj, mjesecnoj bazi" uspijete spoznati sto je volja Bozja i ako spoznate da li ste voljni izvrsiti je ili se nadje neki razlog, isprika za "oglusivanje"...


Kad je u pitanju neka sitnica, prava riječ u pravom trenutku ili prava odluka koja nije životno važna, onda mi zaista, kao što kaže izidoraa, redovito Bog odgovara istog trena, ili bar vrlo brzo... Po meni, to je zato što stvarno potpuno predam tu stvar u Njegove ruke, i potpuno se pouzdajem i prihvaćam Njegovu volju...

S druge strane, kad se radi o nečem meni jaaako važnom, ne mogu to "pustiti", bojim se da se Njegova volja razlikuje od mojih želja... Razumski, ja znam da samo dobro može doći od Njega, da me On neizmjerno voli i da je sve na moju izgradnju i rast... sve ja to razumom prihvaćam, ali se srce žestoko protivi i jednostavno ne želi "pustiti", jer što ako ne dobijem ono što želim i tražim...
I tako sve dok ne dođem pred zid, dok ne padnem na dno i ne vidim izlaz... Kad mi više ništa drugo nije preostalo, onda tek srcem i dušom predam sve Njemu...
I opet onaj mir... Njegov mir...

"Kad sam slab, onda sam jak... Jak sam u Onome koji me jača..."


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2011 19:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Tesko je reci,ali slobodna volja bira i odlucuje,sta zeli i hoce,ali posljedice svojih izbora,svojih djela i odluka ne moze se izbjeci..Moj je otac uvjek rekao meni,pazi dobro u zivotu,svatko je sam graditelj svoje srece..to jest buducnosti!Dosta je istine u tome!
Mozda reci da u slobodnoj volji je odluka moralnog izbora,to jest izmedju dobra i zla.Tu je kljuc za odluku..sta je "po Bozjem-a sta nije"Ono sto je po mojem,a ne mora uvjek da ide za Bogom,to je moja slobodna volja , znaci mogu tako uraditi ili ne,odluciti kako hocu.Tek ,kada nesto drugo dodje u moje zivot,izvana..tada cesto znam da je to Bozja volja,jer me je postedio i spasio od mogo cega,pomogao u nekim trenutcima i situacijama..To je onaj Bozji plan kojega ima za svakog covjeka.Cesto znam reci da ima ljudi ,koji mi krvare igru na mojem zivotnom putu..ali,Bog to dopusta..tko zna radi cega..Svakako i sigurno za moje dobro ,i rast u vjeri,za moj spas.
Radim po slobodnoj volji, svi rade takodjer po svojoj slobodnoj volji,ali cesto kada malo bolje i vise razmislim,da to sve ima smisao,neki cilj.Ono sto ne dolazi od moje volje,nego od drugih ljudi,nekada nam se cini slucajno,a nekada ,kada slusamo nutrinu,cujemo da nam Bog govori preko drugih ljudi..i onoga sto nam se desava u zivotu, ide na dobro i korist,to jest na izgradnju nase vlastiti vjere.I postedi nas ,mozda i od onoga najgorega..da ne skrenimo sa puta..
Bog dopusta,covjek oducuje..imamo izbor,dobro ili ne,sljediti Ga ili ne!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2011 20:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 vel 2008 16:08
Postovi: 969
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
bas mi je drago da je tema malo zazivila jer sam mislio da ce otic u groblje tema :wink: :wink:

ako sam te dobro razumio rebeka... zelis reci da zapravo po plodovima prepoznajemo da li smo na Bozjem putu ili ne; da li slusamo Bozju volju ili ne... jesam li u pravu?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2011 20:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 vel 2008 16:08
Postovi: 969
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Kefa napisao:
S druge strane, kad se radi o nečem meni jaaako važnom, ne mogu to "pustiti", bojim se da se Njegova volja razlikuje od mojih želja... Razumski, ja znam da samo dobro može doći od Njega, da me On neizmjerno voli i da je sve na moju izgradnju i rast... sve ja to razumom prihvaćam, ali se srce žestoko protivi i jednostavno ne želi "pustiti", jer što ako ne dobijem ono što želim i tražim...
I tako sve dok ne dođem pred zid, dok ne padnem na dno i ne vidim izlaz... Kad mi više ništa drugo nije preostalo, onda tek srcem i dušom predam sve Njemu...
I opet onaj mir... Njegov mir...


ufff... ovo mi zvuci tako poznato... a valjda mi ljudi cesto puta i drugacije neznamo postupati... pa nam vremena treba da shvatimo i prihvatimo... ali zato je tu Bog koji je neizmjerno strpljiv i tolerantan...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 51 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr