www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 04 lip 2024 17:31

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 19 svi 2012 21:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 15 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Pade mi na pamet postaviti jedno pitanje o kojem razmišljam već neko vrijeme,pa evo da ga podijelim s vama,da čujem vaše mišljenje,tu ima i dosta mladih pa bilo bi dobro čuti i njih.
Što mislite,zašto je tako malo mladih u Crkvi,zašto krunicu mole uglavnom žene,i to starije?
U čemu je problem,znam da je razlika od župe do župe,što se tiče mladih, i tu možda ovisi sve od župnika, i njegovog rada s mladima,ili...
Što se tiče odlaska na misu, i krunice i to je malo čudno.Moj muž ide redovito nedjeljom na misu,ali na krunicu neće,kaže neću ja tamo s bakicama sjediti,kada budem ostario onda ću i ja.Pokušala sam mu objasniti,ali ne ide,eto...njemu je to dosadno,to mu je nešto što je za nas žene.I onda mislim,zbilja je po Crkvama najviše žena :roll: i uopće mi nije jasno zašto???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 svi 2012 21:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 srp 2009 11:29
Postovi: 476
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nekako je uvriježeno da se krunica veže uz stare bake. Vjerojatno zbog toga jer su krunicu molile u sebi cijelu latinsku misu. I da, eto više je žena u Crkvi, jer su žene poniznije, a muškarcima je trunčicu teže poniziti se i na neki način podložiti se Kristu. To je tako u naravi muškarca. Ima još objašnjenja, znam, jer jednom nam je to don Damir objašnjavao, ali sad se ne sjećam svega. Imam to zapisano, pa kad dođem do toga napišem.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 svi 2012 21:58 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 ožu 2012 22:34
Postovi: 313
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
mislim da ima mnogo faktora koji se ne mogu rasčlaniti.
prvenstveno odgoj doma, od malih nogu. ako se djecu ne navikava na molitvu kao na nešto "normalno", sveprisutno u svačijem životu, teško da će kasnije, pogotovo u buntovnoj tinejđerskoj dobi, takvo nešto prihvatiti.
zatim društvo, zajednica u kojoj žive. lakše se uvijek povesti za onima koji umjesto krunice npr. zovu na kavu u kafić. mnogi još ne ulaze u molitvu na način da ju mogu shvatiti, osjetiti, već im je to puko nabrajanje već poznatih i pomalo dosadnih izraza.
o župniku također puno ovisi, zatim o "znanju", podlozi koju djeca dobiju na vjeronauku i doma...

sjećam se sebe kao srednjoškolke, zatim kao studentice. nije mi bilo privlačno sjediti sa bakicama i nabrajati. tada sam više voljela pjevati u zboru, i to tek kada je postalo "zanimljivo", tj. kada se oformio zbor mladih koji je pjevao veselije pjesme, uz gitaru. sada razmišljam sasvim drugačije, i odgovaraju mi neke druge stvari.
mislim čak da nije ni bitno da mladi mole krunicu. bitno je da sudjeluju u vjerskom životu župe, na neki svoj način, da idu nekim pravim putem, da imaju dobre temelje kako ne bi zastranili u svijetu u kojem se svašta nudi. da bi se njih privuklo, treba djelovati na njihov način.
također puno razmišljam o mladima, kod nas ih skoro i nema, a velika smo župa. u zadnje vrijeme mi pada na pamet oformiti facebook grupu mladih naše župe. ionako svi uglavnom vise na tome, ako se na taj način može doprijeti do njih nekoliko, ili samo do jednog, vrijedi pokušati. njih će najprije privući duhovna glazba po njihovom ukusu, tipa one što svira grupa Emanuel, malo pjesme uz gitaru, ili neki bend. orgulje im nisu zanimljive.

što se muških tiče, primjetila sam da je manje onih koji zaviruju u duhovni svijet. većina njih je poprilično racionalna, teško im je pojmiti nešto što nije opipljivo. tu su žene u prednosti, zato ih je više u Crkvama. ali je zato ona manjina zapravo skupina pravih vjernika, manje ih je koji hodaju na misu "iz folklora".


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 svi 2012 22:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Svaka je osoba posebna pa vjerujem onda da i svatko tko ne ide na krunicu ima svoje drugacije razloge zasto.
Vjerovatno ima brdo tih razloga.
Nekoga je mozda sram,nekome dosadno,netko ne shvaca bit toga,netko ni nezna za to i sve ostale razloge koje ste nabrojali i koje cete nabrojati.

Mislim da se ne moze generalizirati i odrediti pravi razlog kada ih je vise i svakome je bar malo drugaciji.

Ja isto mislim da se zene zbog osjecajnosti vise slijede Isusa i vise se udube u vjeru,barem sto se laika tice.

Mogu pokusati neke: :D

Mozda je starijih vise jer su u penziji pa imaju vise vremena,a i naucili su ga kvalitetnije koristiti :D
Mozda se neke stvari kroz zivot moraju iskusiti i proci za vece jacanje u vjeri pa tako i ici na krunicu,mada i ne mora svima.
Mozda se mladi vise brinu za ovaj zivot dok oni stariji za onaj sljedeci.
Mozda neki ne shvacaju bit molitve krunice u zajednici i prije mise,kao pripravu.

Uf tko ce ga znati tocno.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 svi 2012 09:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 vel 2011 11:32
Postovi: 215
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mir i dobro !

Htio sam pronaći citat (bolje reći autora): " Čovjek je najviše čovjek kad kleči
pred Bogom."
a potraga me "odvela" na:
http://www.jelkovec.zupa.hr/zajednice/m ... zajednica/ :) :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 svi 2012 11:07 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 02 stu 2011 15:18
Postovi: 52
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
I kad je misa preko tjedna u mojoj župi mi mladi znamo ići ako se nađe vremena, ali kad je samo krunica bez mise (što je često jer nemamo misu svaki dan) nitko ne ide. Mislim da je to ono što je sluga rekao "Mozda neki ne shvacaju bit molitve krunice u zajednici", jer ja na primjer to ne kužim i nemam potrebu moliti krunicu s ostalim vjernicima u crkvi jer ju mogu moliti i doma.

S druge strane, danas je na žalost velika stvar samo ako mladi idu nedjeljom na misu, ipak ima "puno bitnijih stvari" za činiti u to vrijeme. Tako da je teško očekivati da će ti isti mladi trčati na misu preko tjedna. Općenito se mladima ne govori dovoljno o tome zašto uopće idu na misu, o važnosti molitve i kao što leelaa kaže u dosta župa se župnici uopće ne trude učiniti misu mladima zanimljivijom. Danas je jako teško ustrajati u tome i onima koji to stvarno žele i shvaćaju bitnost toga, a kamoli onima kojima možda nikad nije pokazano da se Boga može iskreno moliti i slaviti. Treba raditi na tome, imam osjećaj da se puno ljudi pomiruje s tim da ima sve manje mladih u crkvi, a sve manje je onih koji se zapravo trude privući ih tamo i prenijeti im pravu, istinsku vjeru u Gospodina.

Kad se to napravi može se očekivati da će više mladih dolaziti i na krunicu preko tjedna.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 svi 2012 12:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Magda napisao:
Pade mi na pamet postaviti jedno pitanje o kojem razmišljam već neko vrijeme,pa evo da ga podijelim s vama,da čujem vaše mišljenje,tu ima i dosta mladih pa bilo bi dobro čuti i njih.
Što mislite,zašto je tako malo mladih u Crkvi,zašto krunicu mole uglavnom žene,i to starije?
U čemu je problem,znam da je razlika od župe do župe,što se tiče mladih, i tu možda ovisi sve od župnika, i njegovog rada s mladima,ili...
Što se tiče odlaska na misu, i krunice i to je malo čudno.Moj muž ide redovito nedjeljom na misu,ali na krunicu neće,kaže neću ja tamo s bakicama sjediti,kada budem ostario onda ću i ja.Pokušala sam mu objasniti,ali ne ide,eto...njemu je to dosadno,to mu je nešto što je za nas žene.I onda mislim,zbilja je po Crkvama najviše žena :roll: i uopće mi nije jasno zašto???



ima ti muž pravo... :D

..znaš zašto ima puno bakica na molitivi krunice...
..zato što su im muževi uglavnom pomrli..žene žive dulje... 8)

...mislim da ti muž voli molitvu krunice u Međugorju..
.gdje se moli i djeca i bake i muškarci...mlade cure..itd.. :D
..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 svi 2012 17:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 15 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
naggar napisao:
Magda napisao:
Pade mi na pamet postaviti jedno pitanje o kojem razmišljam već neko vrijeme,pa evo da ga podijelim s vama,da čujem vaše mišljenje,tu ima i dosta mladih pa bilo bi dobro čuti i njih.
Što mislite,zašto je tako malo mladih u Crkvi,zašto krunicu mole uglavnom žene,i to starije?
U čemu je problem,znam da je razlika od župe do župe,što se tiče mladih, i tu možda ovisi sve od župnika, i njegovog rada s mladima,ili...
Što se tiče odlaska na misu, i krunice i to je malo čudno.Moj muž ide redovito nedjeljom na misu,ali na krunicu neće,kaže neću ja tamo s bakicama sjediti,kada budem ostario onda ću i ja.Pokušala sam mu objasniti,ali ne ide,eto...njemu je to dosadno,to mu je nešto što je za nas žene.I onda mislim,zbilja je po Crkvama najviše žena :roll: i uopće mi nije jasno zašto???



ima ti muž pravo... :D

..znaš zašto ima puno bakica na molitivi krunice...
..zato što su im muževi uglavnom pomrli..žene žive dulje... 8)

...mislim da ti muž voli molitvu krunice u Međugorju..
.gdje se moli i djeca i bake i muškarci...mlade cure..itd.. :D
..



:D naggar,pa nije baš da su sve udovice u Crkvi...ima ih i mlađih...
ali eto i Isus se ukazao ženama,pa to je valjda znakovito :roll:
Koliko je to sve pitanje muškog ponosa,kleknuti pred Boga,podložiti se Njemu...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 svi 2012 18:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 sij 2012 19:56
Postovi: 110
Lokacija: Rijeka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Onako moj komentar na temu:
"mlađi" i "nemaju" toliko vremena za crkvu i vjeru, odnosno odlazak na sv. misu? Uglavnom su to stariji, kako se spominje nonice koje se tamo ukupljaju/odlaze. Natravno da ima svakojake dobi, da ima i mlađih. Ja imam 30g i redovno nedjeljom odlazim na sv. misu, na molitvu krunice ne.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 pro 2012 21:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 20 srp 2009 21:37
Postovi: 1065
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Ja se mogu pohvaliti u mojoj župi na večernjoj misi nedjeljom mladi predvode krunicu i najviše mladih je na misi.Mislim da je stvar u radu svećenika s mladima ako im svećenik približi krunicu kao molitvu koju mole svi a ne samo bakice.Tako je kod nas slučaj imamo mladog svećenika koji radi s mladima u FRAMI i kroz svoj rad im približava općenito molitvu ne samo krunicu. :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr