www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 25 vel 2018 14:21

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 177 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 04 vel 2017 22:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 128 zahvala
Zahvaljeno je: 54 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
Belive napisao:
Zato, ponavljam, Bog ne stvara nikoga znajući da će završiti u paklu.

Bog je znao da će Juda završit u paklu. Bog je stvorio Judu. :roll:

They don't come out(words) smooth and in conjunction with your brain the way normal people's words do; they come out in chunks as if from a crushed-ice dispenser; you stumble on them as they gather behind your lower lip. So you just keep quiet.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2017 23:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 11 zahvala
Zahvaljeno je: 71 zahvala
dujam napisao:
Bog je znao da će Juda završit u paklu. Bog je stvorio Judu. :roll:

:roll: :roll:

Prema učenju o predestinaciji jednostavno je unaprijed određeno tko će doći u raj, a tko u pakao. Crkva je to oduvijek odbijala. Nije primjereno vjeri da je neki pojedinac predodređen za pakao i da zapravo ne može ništa učiniti, ili ako si predodređen za raj, onda je tako (Joseph Ratzinger, Bog i svijet)

Izjave Svetoga pisma i učenje Crkve o paklu su poziv na odgovornost, kojom čovjek mora svoju slobodu upotrijebiti u cilju svoje vječne sudbine.

1037 Bog nikoga ne predodređuje za pakao; za to je potrebno svojevoljno odvraćanje od Boga (smrtni grijeh) i ustrajanje u tome sve do kraja.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2017 23:33 
Odsutan

Mislim da ovdje ne govorimo o predestinaciji. Već o tome; zašto je Bog stvorio nekog, za kog zna da ce u pakao?

Drugim riječima; Bog stvara nekog za kog zna da ce u pakao. Pitanje bi glasilo; zašto je to tako?

They don't come out(words) smooth and in conjunction with your brain the way normal people's words do; they come out in chunks as if from a crushed-ice dispenser; you stumble on them as they gather behind your lower lip. So you just keep quiet.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2017 08:12 
Odsutan

dujam napisao:
Mislim da ovdje ne govorimo o predestinaciji. Već o tome; zašto je Bog stvorio nekog, za kog zna da ce u pakao?

Drugim riječima; Bog stvara nekog za kog zna da ce u pakao. Pitanje bi glasilo; zašto je to tako?

Pa ako Bog nikoga ne predodređuje za pakao onda u Božjem planu nije unaprijed zapisano da će netko ići u pakao, što vodi tome da Bog ne stvara nikoga za pakao. :-|
I pojam "Božjeg plana" ne znači da postoji nešto kao knjiga u kojoj je sve odvijeka zapisano. Iako u svim događanjima kojima se Bog očituje na van upravlja neka nakana (prethodna po logici, ne po vremenu), Bog nije podređen našem vremenu. On nije ni "prije", ni "nakon". On jest. Živi svaki trenutak našeg života s nama, i želi da živimo u skladu s njegovom voljom.

Stoga, imam dva odgovara za subjekta koji ponavlja jedno te isto pitanje:
1.) ponavljam se i kažem: Bog je pravedan, svakome je dao mogućnost odabira. Njegova jedina želja za čovjeka je samo da mu vjeruje, da se oslanja na njega i da bude jedino utočište u koje se čovjek uvijek može vratiti. Sv. Augustin je rekao: "Za sebe si nas stvorio, i nemirno je srce naše dok se ne smiri u tebi". Ako si na strani dobra, nikada ne možeš biti poražen, a kao apsolutna dobrota i ljubav, Bog čovjeka ne stvara za pakao. Čovjek slobodnom voljom "bira stranu".
2.) Na kraju krajeva, Bog nije dužan obrazložiti zašto i kako čini. "A ko si ti, o čovječe! Da protivno odgovaraš Bogu? Eda li rukotvorina govori majstoru svome: zašto si me tako načinio?"

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2017 13:05 
Odsutan

Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 121 zahvala
Vjeroispovjest: Kristoliki
dujam napisao:

tim pitanjem negiraš samu BIT BOGA, na kojeg si stvoren na njegovu sliku i priliku, a i da si SAVRŠENO SLOBODAN I IZBORU
TOLIKO SLOBODAN, da ako ti je volja, da možeš izbrati , da ne budeš s BOGOM u vječnosti,
sloboda je jedan od smisao života,

Nitko nije stvoren za pakao, SVI samo biraju, kuda će,
Problem je samo u razumijevanju uvida,

a) UVIDA iz VJEČNOSTI
b) UVIDA iz sadašnjosti

kad čovjek izabere, u sadašnjosti, njegovi izbori se upisuju u UVID VJEČNOSTI..
UVID U VJEČNOSTI, dostupan je samo ONOM KOJI JEST, i onima koje ON daruje spoznajom, preko D.Svetog..

zemaljski svijet je uronjen u VJEČNOSTI, u svuda oko njega je vječnost,
izbori se događaji u našem svijetu "mjenja"
pa se recimo događaji tri knjige života,
i u njima se neprestano podešavaju izbori svih ljudi , jednih prema drugima..

.te da budeš dobar prema drugima ali i prema samom sebi.."..
a kako je tek teško biti BOG nama
..spasiti nas može samo LJUBAV...i to je SVE.."

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2017 15:52 
Odsutan

Belive napisao:
Pa ako Bog nikoga ne predodređuje za pakao onda u Božjem planu nije unaprijed zapisano da će netko ići u pakao, što vodi tome da Bog ne stvara nikoga za pakao. :-|
I pojam "Božjeg plana" ne znači da postoji nešto kao knjiga u kojoj je sve odvijeka zapisano. Iako u svim događanjima kojima se Bog očituje na van upravlja neka nakana (prethodna po logici, ne po vremenu), Bog nije podređen našem vremenu. On nije ni "prije", ni "nakon". On jest. Živi svaki trenutak našeg života s nama, i želi da živimo u skladu s njegovom voljom.

1.) ponavljam se i kažem: Bog je pravedan, svakome je dao mogućnost odabira. Njegova jedina želja za čovjeka je samo da mu vjeruje, da se oslanja na njega i da bude jedino utočište u koje se čovjek uvijek može vratiti. Sv. Augustin je rekao: "Za sebe si nas stvorio, i nemirno je srce naše dok se ne smiri u tebi". Ako si na strani dobra, nikada ne možeš biti poražen, a kao apsolutna dobrota i ljubav, Bog čovjeka ne stvara za pakao. Čovjek slobodnom voljom "bira stranu".
2.) Na kraju krajeva, Bog nije dužan obrazložiti zašto i kako čini. "A ko si ti, o čovječe! Da protivno odgovaraš Bogu? Eda li rukotvorina govori majstoru svome: zašto si me tako načinio?"

Čovjek se začudi koliko možeš napisat a da ne pogodiš bit :roll:

Belive napisao:

Nije unaprijed zapisano, niti nešto postoji negdje zapisano. Koji su ovo termini uopće? :roll:

Belive napisao:
I pojam "Božjeg plana" ne znači da postoji nešto kao knjiga u kojoj je sve odvijeka zapisano.

Tko je uopće spominjao pojam "Božjeg plana"?

Belive napisao:
Iako u svim događanjima kojima se Bog očituje na van upravlja neka nakana (prethodna po logici, ne po vremenu), Bog nije podređen našem vremenu. On nije ni "prije", ni "nakon". On jest. Živi svaki trenutak našeg života s nama, i želi da živimo u skladu s njegovom voljom.

Ne kontam zašto pišeš nešto što ne razumiješ, i još kao objašnjavaš? :roll:

Belive napisao:

Sve to stoji, no pitanje je jasno; zašto Bog stvori nekog za koga ZNA da ce ici u pakao? :roll:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2017 17:32 
Odsutan

dujam napisao:
Čovjek se začudi koliko možeš napisat a da ne pogodiš bit :roll:

Znaš li ti s kime pričaš? Iskušaj me. Pa od čega ja, između ostalog, živim? Jedna riječ – i napisat ću ti tri stranice eseja. smajlic19 No, to mi nije bio cilj ovdje pa da se vratimo na ovo…

Citat:
Belive napisao:

Nije unaprijed zapisano, niti nešto postoji negdje zapisano. Koji su ovo termini uopće? :roll:

Termini u 8h ujutro, nakon skoro cjelonoćnog rada i nekoliko sati sna. :cry:
Citat:
Belive napisao:
I pojam "Božjeg plana" ne znači da postoji nešto kao knjiga u kojoj je sve odvijeka zapisano.

Tko je uopće spominjao pojam "Božjeg plana"?

Ja? To su moje preokupacije...

Citat:
Ne kontam zašto pišeš nešto što ne razumiješ, i još kao objašnjavaš? :roll:

Kužim, ali ne znam objasnit. Ili, kako bi, kad smo već kod vremena, rekao Aurelije Augustin - »Si nemo ex me quaerat, scio: si quaerenti esplicare velim, nescio — Ako me nitko ne pita, znam; ako želim nekome pitanje protumačiti, ne znam«
da, Bog je izvan vremena, nije u budućnosti, već je u vječnosti. Sve je znano, sve je zamišljeno, sve postoji od vječnosti.

Citat:
Sve to stoji

Zamalo padoh sa stolice. Išla sam provjerit jesu mi leće u očima.

Citat:
no pitanje je jasno; zašto Bog stvori nekog za koga ZNA da ce ici u pakao? :roll:

Odgovor ZAŠTO se krije u onoj čovjekovoj slobodnoj volji/slobodi.

Pa ti evo još jedan odgovor don Damira Stojića:

Bog sve zna, pa tako i kakva će biti vječna «sudbina» svakog čovjeka. Međutim, smisao dostojanstva i slobode jest u tome da tu vječnu nagradu ili kaznu čovjek može sam zavrijediti svojim djelima. On treba imati priliku slobodno, u okviru konkretnih životnih okolnosti, donositi odluke i tako dati svoj jedinstven odgovor na Božji poziv. Taj je poziv za svakog čovjeka isti – vječno blaženstvo, a opet je za svakoga potpuno osoban i jedinstven.
Teorija o tome da Bog treba spriječiti zlo naposljetku vodi do toga da Bog treba onemogućiti slobodu kad god mu se ne sviđa kako će osoba tu slobodu iskoristiti. Samoodređenje čovjeka tako bi zapravo bilo onemogućeno, a njegovo dostojanstvo stavljeno pod upitnik. Bog, međutim, radije dopušta zlo nego da uništi slobodu. A zlo, kako znamo, ionako neće imati posljednju riječ.

Ili, ak' to nije dovoljno da pitamo mog kviska monfortanca :roll:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 vel 2017 08:12 
Odsutan

Podijelio: 16 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
dujam napisao:

Postavljaš nepotrebno pitanje
Bog zna da će netko u pakao ,ali GA NIJE ZATO STVORIO ( da dotični ode u pakao)! Bog nije nikoga stvorio za pakao
Druga je stvar što on zna pojedinačno tko će biti u paklu

Nešto znati i željeti nije isto...nadam se da ti je sada jasno, ili barem malo jasnije?

Svoje Preljubljene Zaručnice
amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 vel 2017 08:52 
Odsutan

Podijelio: 8 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Status: U braku
Ako postavimo malo drugačije pitanje dobit ćemo neke odgovore o Bogu i paklu. Pitanje bi glasilo:
Tko je stvorio pakao?
Sad polako sa odgovorima.
Znamo da je Bog ujedno i Stvoritelj, ali jel' baš on stvorio pakao?
Bog je ljubav i dobrota, a pakao je odvojenost od Boga.
Sigurno da odvojenost od Boga nije Božji plan, ka što nije bio ni ljudski pad. Iako je znao da ćemo sagriješiti, On nas je stvorio.
Prema Don Candidu Amantini, slugi božjem i budućem blaženiku koji je 36 godina bio egzorcist u Vatikanu i šest godina mentor nedavno preminulom ocu Gabrielu Amorthu, pakao je stvorio Sotona i njegovi đavli.
Jednako tako govorio je i sam Amorth, da su svi Đavlu sudjelovali u izgradnji pakla.
Juda je izdao Isusa i nije se pokajao. Petar ga je tri puta zanijekao ali se rasplakao i pokajao. Umjesto kajanja Juda je išao vratiti srebrnjaka i riješiti na svoj način izdaju Isusa. Bog mu je dao izbor, a on umjesto kajanja si je oduzeo život.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 vel 2017 09:56 
Odsutan

Hrvoje Hrki napisao:
Postavljaš nepotrebno pitanje

Kako misliš nepotrebno?

Hrvoje Hrki napisao:
Bog zna da će netko u pakao ,ali GA NIJE ZATO STVORIO ( da dotični ode u pakao)! Bog nije nikoga stvorio za pakao

Ako Bog zna da ce neko u pakao, i stvori ga, tj. tu osobu koja ce u pakao, zar ga onda nije stvorio za pakao?

Hrvoje Hrki napisao:
Nešto znati i željeti nije isto...nadam se da ti je sada jasno, ili barem malo jasnije?

Točno. Dakle Bog ne želi nikoga u paklu, ali ih ipak stvori za pakao. Nadam se da je tebi sad jasnije :lol:

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 177 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]