www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 24 tra 2018 13:29

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 677 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 68  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 13 ožu 2013 22:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 16 zahvala
Vjeroispovjest: katolikinja
any1 napisao:
Papa dao oprost grijeha?

Ne kuzim..kakav oprost?

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 ožu 2013 22:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
Vjeroispovjest: Katolik
Status: U braku
Biografija novog pape Franje

Ponizan kardinal koji se odrekao luksuza i sam si je kuhao
Nakon smrti Ivana Pavla II., u konklavi 2005. godine slovio je za vrlo izglednog kandidata, a postoji teorija da se u "mrtvoj trci" borio s bivšim papom.

Novi papa Franjo, Jorge Mario Bergoglio rođen je u Argentini 17. prosinca 1936. godine, a nadbiskup Buenos Airesa postao je 1998. godine.

Rodio se u Buenos Airesu kao jedan od petero djece talijanskog imigranta. U službu je primljen 13. prosinca 1969. godine. Pohađao je Filozofski i Teološki fakultet u San Miguelu. Poslije je postao profesor teologije. Po crkvenom redu je isusovac.

Poznat po poniznosti

Doktorirao je u Njemačkoj. Ima sveučilišnog iskustva (rektor Filozofsko-teološkog fakulteta u San Miguelu). Biskupom postaje 1992., a 1997. imenovan je koadjutorom nadbiskupom Buenos Airesa. Bio je predsjednik Argentinske biskupske konferencije od 2005. do 2011. Imenovan kardinalom 2001. godine. Član je Kongregacije za bogoslužje i sakramente, Kongregacije za kler, Kongregacije za institute posvećenog života i družbe apostolskog života, Papinskog vijeća za obitelj i Papinske komisije za Latinsku Ameriku.

Kao kardinal postao je poznat po poniznosti, po doktrini je konzervativac te je predan socijalnoj pravdi. Živio je u malenom stanu, radije nego u biskupskoj rezidenciji. Odrekao se skupe limuzine u korist javnog prijevoza, a navodno si je i sam kuhao. Nakon smrti Ivana Pavla II., u konklavi 2005. godine slovio je za vrlo izglednog kandidata, a postoji teorija da se u "mrtvoj trci" borio s bivšim papom.

400 tisuća svećenika u hvatanju novih duša

Bergoglio je prvi izabrani papa isusovac, a gotovo cijelu svoju karijeru proveo je u domovini. Njegov biograf Sergio Rubin kazao je da će vjerojatno pokrenuti svoj projekt i 400 tisuća svećenika poslati "na ulice kako bi uhvatili nove duše" za Katoličku crkvu. – Kada su se biskupi susreli, uvijek je sjedio u zadnjim redovima – kazao je Rubin, piše Huffington Post. Poznat je po tome da je modernizirao Katoličku crkvu u Argentini koja je slovila za jednu od najkonzervativnijih u Južnoj Americi.

S godinama je postao malo usporen, a pretpostavlja se da je to posljedica činjenice da mu je odstranjen bubreg zbog infekcije, još dok je bio tinejdžer. Nije uspio spriječiti da Argentina postane prva država Južne Amerike koja je legalizirala istospolne brakove ni zaustaviti predsjednicu Cristinu Fernandez da promovira besplatnu kontracepciju i umjetnu oplodnju. Tvrdio je da su djeca diskriminirana posvoje li ih istospolni partneri.

"Kritizira MMF i neoliberalizam"

– Je li Bergoglio progresivan, čak teolog oslobođenja? Ne. On nije svećenik 'trećeg svijeta'. Kritizira li MMF i neoliberalizam? Da - kazao je Rubin i dodao da je kao kardinal novi papa provodio mnogo vremena u siromašnim četvrtima. Kritičari mu prigovaraju da se nije javno suprotstavio vojnoj diktaturi u Argentini od 1976. do 1983. godine.

Prošle godine kritizirao je druge crkvene dužnosnike zbog licemjerja, jer su zaboravili da je Isus Krist liječio gubavce i jeo s prostitutkama. – Postoje svećenici koji ne žele krstiti djecu samohranih majki jer nisu u braku – rekao je Bergoglio svojim svećenicima. – To je današnje licemjerje. Oni klerikaliziraju Crkvu, oni odvajaju ljude od spasenja. I tu jadnu djevojku koja je, radije nego da vrati dijete pošiljatelju, imala hrabrosti donijeti ga na svijet, pa mora lutati od župe do župe da bi ga krstila – kazao je danas izabrani papa u govoru.

Prao i ljubio noge 12 pacijenata oboljelih od AIDS-a

Bergoglio je konzervativan u svojoj teologiji i vjeruje se da je blizak konzervativnom pokretu "Zajednica i oslobođenje" koja je ojačala svoj utjecaj i brojnost pod vodstvom Ivana Pavla II. Snažno podržava pomaganje siromašnima. Kada je postao kardinal 2001. godine, poticao je ljude da ne troše novac i odlaze u Rim kako bi slavili zajedno s njim te im je savjetovao da radije doniraju novac kako bi se iskorijenilo siromaštvo.

U pamćenju je ljudima ostao i događaj iz 2001. godine kada je posjetio bolnicu gdje je prao i ljubio noge 12 pacijenata oboljelih od AIDS-a.

večernji.hr

MRTVI mi valovi izbacuju vesla, Sporo idem uza snagu svu, A on mirno spava (k’o da ne zna za me). Ništa zato! On je ipak tu. Imam vjeru čvrstu da prkosim vjetru I znam da je Isus meni sklon. Pa kad teška vesla iz ruku mi padnu, Ja ću zaspat, a veslat će on.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 ožu 2013 22:14 
Odsutan

Podijelio: 45 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Vjeroispovjest: RKT
Baš zgodno, sad imamo otvorenih tema o papi Franji na biranje.
.
-Otvorio sam temu "Imamo novog Papu" u sri ožu 13, 2013 7:28 pm
viewtopic.php?f=5&t=7063
.
-Inćun otvara ovu svoju u sri ožu 13, 2013 10:08 pm
.
-Rebeka u sri ožu 13, 2013 9:59 pm
viewtopic.php?f=29&t=7066
.
BB i dao nam više sloge i jedinstva!

Zadnja izmjena: zdrave; 13 ožu 2013 22:20; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 ožu 2013 22:14 
Odsutan

.
viewtopic.php?f=5&t=7063
.
-Inćun otvara svoju u sri ožu 13, 2013 10:08 pm
viewtopic.php?f=91&t=7064
.
.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 ožu 2013 22:15 
Odsutan

Zahvaljeno je: 1 zahvala
Vjeroispovjest: katolkinja
Crkva u posebnim prilikama daje potpuni oprost grijeha - tj. oprost i od "vremenite kazne" za grijehe (nije isto što i ispovijed, i ne vrijedi bez iskrene ispovijedi).
njega možeš dobiti za sebe, ili predati nekome (bilo živoj osobi, bilo nekoj duši u čistilištu).
jedna od prilika za potpuni oprost je i papinski blagoslov, uživo ili ako se prati putem TVa
http://www.glas-koncila.hr/index.php?op ... ws_ID=9652

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 ožu 2013 22:17 
Odsutan

Oprosti koju si ti to temu otvorio?
Otvorio si temu kad se nije ni znalo ime pape!
Ja sam otvorio temu sa naslovom i imenom naseg pape kad je to i bilo objavljeno!
Ne razumijem u cemu je problem...

BB

MRTVI mi valovi izbacuju vesla, Sporo idem uza snagu svu, A on mirno spava (k’o da ne zna za me). Ništa zato! On je ipak tu. Imam vjeru čvrstu da prkosim vjetru I znam da je Isus meni sklon. Pa kad teška vesla iz ruku mi padnu, Ja ću zaspat, a veslat će on.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 ožu 2013 22:18 
Odsutan

.
.
-Inćun otvara svoju u sri ožu 13, 2013 10:08 pm
viewtopic.php?f=91&t=7064
.
viewtopic.php?f=29&t=7066
.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 ožu 2013 22:22 
Odsutan

vrati se na str. (1)!
Imaš sve linkove!
A tebe MOLIM da javiš moderatoru da obriše tu, od mene otvorenu (PRIJE pape:)

BB!

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 ožu 2013 22:26 
Odsutan

Vidim ne pravim se blesav! I opet pitam u cemu je problem? Ja sam otvorio temu kad su objavili ime pape i tema nosi njegovo ime! Nisam otvorio temu samo da je otvorim....
Ako vam nesto smeta prijavite moderatorima i nemojte kvariti trenutak izbora novog pape!

Viva Franjo I

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 ožu 2013 22:27 
Odsutan

Zahvaljeno je: 3 zahvala
Vjeroispovjest: Rimokatolik
Iznimno sam sretan i zadovoljan izborom našeg novog pape Franje. :D Neka ga dragi Bog blagoslovi da može uspješno vršiti svoju službu i poslanje na radost čitave Crkve i svijeta. :a1250:

Slika

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 677 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 68  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]