www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 23 tra 2024 13:52

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 17 ožu 2014 21:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2012 14:15
Postovi: 429
Lokacija: kc
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
Samuel napisao:

I sada, što on ovdje radi, procijenite sami, i vodite računa o svom potrošenom vremenu, neće vam ga nitko vratiti!!

došel je misliti svojom glavom. barem po onome kaj piše. al dobro je to, zanima ga krščanstvo, neš ga privlači ;). Čudni su putevi Gospodnji!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 21:46 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Samuel napisao:
... i vodite računa o svom potrošenom vremenu, neće vam ga nitko vratiti!!

Ima nešto u tome Sami. Lol. :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 22:13 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 08 sij 2012 22:18
Postovi: 13
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
why napisao:
Ovdje je palo dosta komentara na moj uvodni post.

Sada da postavim ta pitanja Ultravoxu. Pitanja se za početak uopće ne odnose na Torino ni na platno. Vrlo su opća ali važna za razgovor. Nisu provokativna niti nose kakve skrivene poruke. A pitam ovo:
1. Od kada si odluči biti katolik?
2. Jesu li tvoji roditelji katolici? (nadam se da nije indiskretno, može i na pp ako je problem javno)

Na komentare ostalih članova koja se tiču samog platna, odgovorit ću kad se povežu ove dvije stvari.


Tradicionalni Katolik sam od rođenja,od roditelja istinskih Katolika.
Iz tradicionalnih okvira sam izišao u opisanom iskustvu u Lourdesu i još mnogih koje nisam spomenuo.

Naravno,bio bi red da i ti nešto kažeš o svojim uvjerenjima i tvojih roditelja.Želim upoznati tvoj mentalni sklop.

Samo kakve veze sve ovo ima sa platnom iz Torina?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 23:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Nikakve....
jedino ima veze sa provokacijama....
al su već dosadile...
Mata, sasvim slobodno i ovo moš pobrisat.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 ožu 2014 20:37 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Da vam dođe sada netko i počne govoriti da je njegova crna kovrčava kosa jedina pretpostavka da taj u školi uspješno rješava zadate iz matematike, ne biste li ga čudno gledali? Ne biste vjerojatno ni zaposjeli ozbiljnu raspravu s njim jer biste rekli da kakve su to besmislice; nasljedna tjelesna osobina koju je primio od roditelja: boje i oblika kose, kakve to veze ima s intelektualnim uspjesima u rješavanju školskih zadataka. Besmisao, s pravom biste presudili.

Obratna situacija i druga priča: Vidite nekoga tko je pristojan, ili marljiv, ili pažljiv ili druželjubiv – hoćete li reći da je ovaj sada pročitao o tim osobinama u nekoj knjizi pa odlučio da će takav biti, ili ćete, naprotiv, vrlo pouzdano i nedvosmisleno zaključiti da je takav odgojen još od roditelja i još u djetinjstvu? Slažemo se i tu - to je njegov odgoj i ono što je više – manje primio od roditelja.
Tako eto ne dvojimo kod raznih životnih situacija da prepoznamo i kažemo: to je odgoj i nasljeđe, a ovo i ovo je čovjekova škola, izbor, zanimanje, znanje itd.

Sve djeluje logično i jasno. No za čudo Božje, ovakva prepoznavanja ponašanja čovjeka i pojedinca prestaju biti logična i jasna kada nam netko stane pričati o svojoj vjeri. Gotovo pa sigurno ako je taj imalo dosljedan imat će potrebu da svoju vjeru ispovijeda javno i da pri tome nedvosmisleno daje do znanja kako je on cijeli svoj život ništa drugo radio do li izučavao snagu i ispravnost svojih vjerskih uvjerenja te eto sva znanja su mu na raspolaganju ovdje da pokaže kako je na pravom putu, punom promišljenih odgovora, sve do najvećih znanstvenih spoznaja koje ga potkrepljuju, da je njegova vjera upravo puna spoznaje, debelim knjigama potkrijepljena, sigurna, izučena i nedvosmislena. On kao vjernik čak prividno koristi znanstvene alate da raspravi o Torinskom platnu, ali, s jednim grubim ali: znanstvena metoda nije tu da formira zaključak nego samo da ga potvrdi ako nekako može, jer zaključak je donesen već na početku. („Ne zamaram se time, jel jest il nije..... samo vjerujem....“ – piše u svom postu cirenac.)

Pa da prikažemo malo neke vrlo jednostavne i razumljive činjenice prije bilo kakve rasprave o Platnu, a tiču se općeg modela spoznaje na koji bi se vjera htjela nasloniti. Evo nekih statističkih podataka o vjernicima, prikazano u približnim procjenama postotaka koji vrijede za današnju populaciju:

Da li znate, a nije teško shvatiti, da negdje oko 90% svih današnjih katolika ima bar jednoga roditelja katolika?! Ali za čudo (ili bez čuda) isto tako sličnih 90% svih pravoslavnih vjernika ima bar jednoga roditelja pravoslavne vjere! Čudite se? Vjerujem da se ne čudite. Jer kad je riječ o vjernicima islamske vjeroispovijesti, onda je takva situacija da je taj postotka još za nekoliko poena veći: u preko 90% slučajeva bar jedan od roditelja muslimana je musliman!
Čuda Božjega ovdje naravno ne bi bilo da svaki od njih: i katolik, i pravoslavac, i reformator-protestant,i judaist i musliman, itd… ne dolazi pred nas sa istim svojim izvještajem: o svojim vlastitim spoznajama vlastite vjere! Svaki nas uvjeravajući kako je upravo on otkrio Boga. I spoznao ga svim svojim umom i svim svojim intelektom. Lijepo! Ali što ćemo onda sa onom statistikom o nasljeđivanju? Pitat ćemo vjernika ono što ga moramo pitati i što sam pitao ovdje gospodina Ultravoxa, a on mi 100% potvrdio što se i očekivalo: Pitamo ga, čovječe, kako ono što si primio nasljeđem i odgojem te slijediš vjeru svojih otaca – kako to isto proglašavaš - svojom spoznajom?! Pa nam čak pokušaš na nekoj struci uvjeravati nas o nalazima koji se tiču Torinskog Platna iako tom Platnu ne prilaziš neutralno nego vjerski zadano.

Kao što iz prikazane statistike proizlazi, preskačemo bilo čiji pojedinačni slučaj i govorimo o pojavi u cjelini: vjera nije spoznaja nego je to najprije nasljeđe, kultura i tradicija. Ovom će se zaključku mnogi jako usprotiviti. Ali! Da je statistika moćna znanost govori nam to da pomoću nje možemo prognozirati buduće događaje. Dakle, vrlo opipljivo. Ako gospodin Ultravox bude imao djece, mi već sada možemo s 90 postotnom sigurnošću prognozirati da će njegova djeca ispovijedati katoličanstvo. Isto kao što ćemo s velikom sigurnošću pogoditi da će djeca stanovitog Ibrahima iz Tuzle klanjat se islamu. Kada bi njihova uvjerenja bila proizvod njihovih spoznaja mi to ne bismo mogli prognozirati (kao što ne znamo koja će zvanja ta djeca izabrati).

Stoga, kao je krhko slušati kada nas svi od reda uvjeravaju kako su do vjere došli pustim udubljivanjem u tajne i spoznaje. Eto npr. pokazujući nam i znanstvene spoznaje o Torinskom platnu. Time ću i dovršiti misao: ono što je posebno kontradiktorno i jeftino je kada se znanost pokuša upotrijebiti u vjerske svrhe. Pri čemu je to upravo contradictio in adjecto (proturječno u sebi) jer se znanost po svojoj definiciji ne može postaviti u službu konačnih istina koje trebaju vjeri. Ali ovaj zadnji dio zaslužuje bar jedan poseban post pa ću nešto više o tome drugi put.


p.s. I na kraju samo par riječi o meni kad već Ultravox pita, da ne misli da imam što kriti na tu temu. Odgojen sam vjerski jednako kao i on, ali sam dopustio sebi nakon toga gledati očima i suočiti činjenice te vidjeti kontradikcije i apsurde o kojima se u takvoj nauci nikada ne govori. Ali ljudi imaju pravo vlastitom prosudbom doći do uvjerenja jer to znači zrelo postupanje nasuprot modelu u kojemu ti neki autoritet tvoja uvjerenja nacrta i vodi te do njih kao da si nedoraslo dijete.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 ožu 2014 23:11 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 08 sij 2012 22:18
Postovi: 13
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nemam ništa protiv što sam za tebe čisto očekivani statistički podatak i to očekivani.
Međutim,nemoj zaboraviti da si ti i tvoj život dokaz koji pobija šablonu,kako Katolik stvara Katolika,Pravoslavac Pravoslavca....Tvoji roditelji Katolici su stvorili praktičnog ateistu,zar ne?

Tvoja statistika je točna,ali i ja i ti smo životom bili isti.Vjerovatno i ti postuješ roditelje kao i ja,kao i njihovo uvjerenje,ali njihov život je za tebe samo teorija,koju možeš,ali i ne moraš prihvatiti.
Tvoje iskustvo života nije identično njihovoj teoriji.
Ono što hoću reci je da iako si vjerovatno obavio sve sakramente,kao dijete se čak i molio,nije donijelo nikakve rezultate. Postao si deklarirani ateista.
Ako nije tako nemoj se uvrijediti,ispravi me.

Kod mene je bio slučaj kao i kod statističke većine u Katolika, pa i kod ostalih vjera...Obavio sam kao i ti sve sakramente i nastavio živjeti kao da Boga nema,jer ga kao ni ti nisam susreo.

Ali,razlika između tebe i mene je u milosti.Ti si racionalno genijalan,barem kako vidim po tvom pisanju,ali ako je to sve što imaš ti si siromah koji nema ništa.
Tvoja logika ti sigurno nije pomogla da nađeš ljubav svog života,već srce i intuicija...milost.
Ti si u svakom slučaju van statističke vjerovatnosti,ali ono što tvoja statistika ne može uočiti jest da sam i ja također van statističke vjerovatnosti.Milost koja se dogodila je X faktor,na koji statistika ne računa i ne prepoznaje.
Zato pametni i iskusni ljudi znaju reci da je statistika skup netočnih podataka.

Iako je danas Kršćanstvo značajan faktor u svijetu,kao i antikršćanstvo u Islamu i ateizmu,nekad nije bilo tako. Nije postojalo ni Kršćanstvo ni Islam ni ateizam kao reakcija na Krsćanski svijet.
Dogodila se anomalija koju zovemo...uskrsnuće.

Danas imamo kao arheološki artefakt između ostalih i torinsko platno.
Naravno,tema je platno i zar je moguće da jedino što je tvojoj materijalističkoj logici upalo u oko datiranje iz srednjeg vijeka?
Zašto,ignoriraš naknadni ispravak datiranja?

Kužiš li što se događa u tvojoj glavi?
Postao si vjernik,sttavio si dogmu u svojoj glavi kako je sve izmišljotina i ne ideš dalje od datiranja u srednjem vijeku,koji ispada da je nastao zbog onečišćenog uzorka.

I na kraju,makni svoje iskustvo kao jedino moguće...dozvoli da postoje i druga iskustva Vjere.
Nisu svi Katolici samo Katolici po tradiciji ili kao i ti čak i Katolici ateisti,nego ih ima koji su to zbog događaja koji su se dogodili u njihovim životima.Mnogi od nas smo to što jesmo jer smo susreli Boga.
Što god da su nam roditelji bili.

Postoji tri vrste ljudi....Prva vrsta su oni koji su susreli Boga u svom životu,druga vrsta ljudi su oni koji im vjeruju i treća koji im ne vjeruju.Apostol Toma je bio u trećoj grupi, kao i ti...Možda i ti susretneš uskrsloga.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 ožu 2014 18:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Potvrđujem da si napisao kulturan i čitak post. Utoliko te pohvaljujem.
Sada neki odgovori i neke korekcije na tvoj tekst.
Prvo, nisam se nigdje deklarirao kao ateist niti to vidiš iz mojih pisanja, tako da taj zaključak odmah otkloniš. Ono što mene karakterizira u vjerskom smislu, ako već očekuješ tu karakterizaciju, jest da ne prihvaćam ništa na bianco pa niti ono što su me o vjeri uvjeravali u djetinjstvu. Ono što ja prihvatim to prolazi kroz moj neutralni filtar. Naglasak je na ovoj riječi – neutralni – jer ću taj pojam još par puta u postu ponoviti.

Evo ponovit ću ga najprije kod razgovora o Torinskom platnu. Pogrešno zaključuješ da sam fiksirao svoje informacije na jednom nalazu a odbijam drugi, e da bi dokazivao da Torinsko platno nema onu vrijednost koja bi se vjernicima činila važna. Vidiš, hoću da uočiš ovo što sada naglašavam jer je to princip moga razmišljanja, a inače je on princip ateističkog razmišljanja pa tako i znanstvenoga razmišljanja. A to je neutralan stav. Kad su ono platno testirali ugljikom u tri neovisna laboratorija, što misliš jesu li u tim laboratorijima naginjali da dobiju rezultat s većim ili možda manjim brojem godina pa natezali broj na tu stranu? Odgovor je, ne!. Znanstvenici, ako su se ponašali kao znanstvenici, pristupili su istraživanu neutralno: bez namjere da dokažu da je platno iz Kristova doba ili da pobiju da je iz Kristova doba. Jednosatno neutralno, bez interesa, dakle da fer ispitaju i pokažu objektivne činjenice. I to je taj moj stav za koji kažemo da je druge kvalitete od onoga kada pristupam Platnu da bih dokazao neku namjeru: bilo da bi mi namjera bila dokazati da je starije ili namjera pobiti da je starije. Dakle, za razliku od vjernika koji imaju interes da se rezultatom pokaže njihovo uvjerenje, ja tu nemam nikakav interes. I jedino u takvom stavu možemo pristupati znanosti. Stoga je apsurdno kad mi u svom posto johnny prigovara da ja vjerujem samo jednim znanstvenicima čiji bi rezultati meni odgovarali. Ili kada mi ti kažeš: „Postao si vjernik,stavio si dogmu u svojoj glavi kako je sve izmišljotina i ne ideš dalje od datiranja u srednjem vijeku“. Ne. Meni odgovara svaki rezultat jer meni ne smeta ni jedan rezultat! Ja nemam interesa da bude drugačije.

Ali konkretno kod platna i provedenoga istraživanja - treba razlikovati referentne rezultate od nečijega izdvojenoga mišljenje. Ovi rezultati s ugljikom su ponovljeni i neovisno potvrđeni, a ova druga ispitivanja koja se dodatno spominju, su izdvojena mišljenja pojedinaca, bez neovisnih potvrda, to je očito, jer da nije tako ne bi službeni vodiči (kojima je itekako, bar u trgovačkom smislu ako ne u vjerskom zanimljivo da platno bude što starije, ne bi se oni ograđivali od autentičnosti – (pročitati post od člana ela bredi). Uostalom, sama Crkva bi takve nalaze da ih objektivno ima, digla na sva zvona, ali ih nema. No još jednom želim ponoviti jer se to ovdje u odnosu na mene brka: mene uopće ničim ne veseli da ih nema, ja ne navijam da ih nema! Ja navijam samo jedno, ali to je jako važno: da bude istinito!!

Sada još malo općenito o razlikama neutralnog znanstvenog mišljenja i vjerskog pokušaja znanstvenog mišljenja. Paradigme su drugačije i jako ih valja razlikovati. Znanstveno istraživanje sublimira se ovako: Ovdje su činjenice – koje zaključke možemo iz njih izvući. S druge strane, vjersko „kao istraživanje“ jer to objektivno nije istraživanje nego apologetika, sublimira se ovako: Ovdje je zaključak – koje činjenice možemo pronaći da ga podupremo.
Razlika je ogromna i nepremostiva. Vjera polazi od konačnih istina i pokušava ih dokazati. Znanost unaprijed kaže da ni o čemu nema konačnu istinu i da je svaki zaključak podložan sumnji i daljem istraživanju. Doneseni zaključci trebaju biti ponovljivi i provjerljivi, što implicira popravljanje grešaka. To je ta razlika u modelima mišljenja. I zašto vrlo kritično govorim kada se Crkva počne pozivati na znanost. To nije fer pristup jer tko god se iskreno poziva na znanost taj nema pravo da konačni sud zadrži za sebe, nego ga prepušta znanosti. Takva paradigma za Crkvu ne može opstati i mi smo oboje toga svjesni.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 ožu 2014 19:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
why napisao:

Da li znate, a nije teško shvatiti, da negdje oko 90% svih današnjih katolika ima bar jednoga roditelja katolika?! Ali za čudo (ili bez čuda) isto tako sličnih 90% svih pravoslavnih vjernika ima bar jednoga roditelja pravoslavne vjere! Čudite se? Vjerujem da se ne čudite. Jer kad je riječ o vjernicima islamske vjeroispovijesti, onda je takva situacija da je taj postotka još za nekoliko poena veći: u preko 90% slučajeva bar jedan od roditelja muslimana je musliman!
Čuda Božjega ovdje naravno ne bi bilo da svaki od njih: i katolik, i pravoslavac, i reformator-protestant,i judaist i musliman, itd… ne dolazi pred nas sa istim svojim izvještajem: o svojim vlastitim spoznajama vlastite vjere! Svaki nas uvjeravajući kako je upravo on otkrio Boga. I spoznao ga svim svojim umom i svim svojim intelektom. Lijepo! Ali što ćemo onda sa onom statistikom o nasljeđivanju? Pitat ćemo vjernika ono što ga moramo pitati i što sam pitao ovdje gospodina Ultravoxa, a on mi 100% potvrdio što se i očekivalo: Pitamo ga, čovječe, kako ono što si primio nasljeđem i odgojem te slijediš vjeru svojih otaca – kako to isto proglašavaš - svojom spoznajom?! Pa nam čak pokušaš na nekoj struci uvjeravati nas o nalazima koji se tiču Torinskog Platna iako tom Platnu ne prilaziš neutralno nego vjerski zadano.



Otkud ti ova statistika i ove brojke, ti kao fol tu braniš znanstvenu stranu i držiš slovo o provjerljivosti pa daj reci otkud ti ove brojke, ja ne vidim izvor, link, apsolutno ništa. Toliko o velikoj znanstevnosti, izvučeš brojke iz čarape i onda donosiš zaključke. :roll:

why napisao:
Potvrđujem da si napisao kulturan i čitak post. Utoliko te pohvaljujem.
Sada neki odgovori i neke korekcije na tvoj tekst.
Prvo, nisam se nigdje deklarirao kao ateist niti to vidiš iz mojih pisanja, tako da taj zaključak odmah otkloniš. Ono što mene karakterizira u vjerskom smislu, ako već očekuješ tu karakterizaciju, jest da ne prihvaćam ništa na bianco pa niti ono što su me o vjeri uvjeravali u djetinjstvu. Ono što ja prihvatim to prolazi kroz moj neutralni filtar. Naglasak je na ovoj riječi – neutralni – jer ću taj pojam još par puta u postu ponoviti.

Evo ponovit ću ga najprije kod razgovora o Torinskom platnu. Pogrešno zaključuješ da sam fiksirao svoje informacije na jednom nalazu a odbijam drugi, e da bi dokazivao da Torinsko platno nema onu vrijednost koja bi se vjernicima činila važna. Vidiš, hoću da uočiš ovo što sada naglašavam jer je to princip moga razmišljanja, a inače je on princip ateističkog razmišljanja pa tako i znanstvenoga razmišljanja. A to je neutralan stav. Kad su ono platno testirali ugljikom u tri neovisna laboratorija, što misliš jesu li u tim laboratorijima naginjali da dobiju rezultat s većim ili možda manjim brojem godina pa natezali broj na tu stranu? Odgovor je, ne!. Znanstvenici, ako su se ponašali kao znanstvenici, pristupili su istraživanu neutralno: bez namjere da dokažu da je platno iz Kristova doba ili da pobiju da je iz Kristova doba. Jednosatno neutralno, bez interesa, dakle da fer ispitaju i pokažu objektivne činjenice. I to je taj moj stav za koji kažemo da je druge kvalitete od onoga kada pristupam Platnu da bih dokazao neku namjeru: bilo da bi mi namjera bila dokazati da je starije ili namjera pobiti da je starije. Dakle, za razliku od vjernika koji imaju interes da se rezultatom pokaže njihovo uvjerenje, ja tu nemam nikakav interes. I jedino u takvom stavu možemo pristupati znanosti. Stoga je apsurdno kad mi u svom posto johnny prigovara da ja vjerujem samo jednim znanstvenicima čiji bi rezultati meni odgovarali. Ili kada mi ti kažeš: „Postao si vjernik,stavio si dogmu u svojoj glavi kako je sve izmišljotina i ne ideš dalje od datiranja u srednjem vijeku“. Ne. Meni odgovara svaki rezultat jer meni ne smeta ni jedan rezultat! Ja nemam interesa da bude drugačije.

Ali konkretno kod platna i provedenoga istraživanja - treba razlikovati referentne rezultate od nečijega izdvojenoga mišljenje. Ovi rezultati s ugljikom su ponovljeni i neovisno potvrđeni, a ova druga ispitivanja koja se dodatno spominju, su izdvojena mišljenja pojedinaca, bez neovisnih potvrda, to je očito, jer da nije tako ne bi službeni vodiči (kojima je itekako, bar u trgovačkom smislu ako ne u vjerskom zanimljivo da platno bude što starije, ne bi se oni ograđivali od autentičnosti – (pročitati post od člana ela bredi). Uostalom, sama Crkva bi takve nalaze da ih objektivno ima, digla na sva zvona, ali ih nema. No još jednom želim ponoviti jer se to ovdje u odnosu na mene brka: mene uopće ničim ne veseli da ih nema, ja ne navijam da ih nema! Ja navijam samo jedno, ali to je jako važno: da bude istinito!!

Sada još malo općenito o razlikama neutralnog znanstvenog mišljenja i vjerskog pokušaja znanstvenog mišljenja. Paradigme su drugačije i jako ih valja razlikovati. Znanstveno istraživanje sublimira se ovako: Ovdje su činjenice – koje zaključke možemo iz njih izvući. S druge strane, vjersko „kao istraživanje“ jer to objektivno nije istraživanje nego apologetika, sublimira se ovako: Ovdje je zaključak – koje činjenice možemo pronaći da ga podupremo.
Razlika je ogromna i nepremostiva. Vjera polazi od konačnih istina i pokušava ih dokazati. Znanost unaprijed kaže da ni o čemu nema konačnu istinu i da je svaki zaključak podložan sumnji i daljem istraživanju. Doneseni zaključci trebaju biti ponovljivi i provjerljivi, što implicira popravljanje grešaka. To je ta razlika u modelima mišljenja. I zašto vrlo kritično govorim kada se Crkva počne pozivati na znanost. To nije fer pristup jer tko god se iskreno poziva na znanost taj nema pravo da konačni sud zadrži za sebe, nego ga prepušta znanosti. Takva paradigma za Crkvu ne može opstati i mi smo oboje toga svjesni.


Neutralan stav, :a1490: , nemoj popucat od neutralnosti.

Gle više puta ističeš ta navodna tri nalaza ugljikovim testiranjem, uostalom s tim si pompozno uletio a kad ti je odgovoreno znanstevnim odgovorima sad to nije dobro.
Ajmo ovak daj mi reci šta si ti po struci??? Jer me zanima kako si ti utvrdio da su ta tri testiranja ugljikom bitnija od svega iznesenog u dokomentarcu???
I jesi uopće pogledao dokumentarac ili napamet drviš bezveze???

Ja ću ti reć iz svoje perspektive, život mi ne ovisi o Torisnkom platnu, niti sam o tome puno razmišljao, gledao sam dokumentarac davno o tom ugljikovom testiranju i mislio sam da je to fake iz srednjeg vijeka i priča gotova za mene. Sad sam pogledao ovaj dokumentarac i čini se da ipak nije tako. Ali mi život i vjera o tome ne ovisi, prije bi rekao da sam ja neutralniji od tebe.

Crkva se može pozivat na znanost jer je i sama poticala znanost i danas potiče a i mnogi klerici i laici su bili veliki znanstvenici. Uostalom šta pričaš gluposti, ak se znanstvenom metodom može utvrditi starost tog platna zaš je čudno da se Crkva poziva na znanost???

Šta ispada da je to rezervirano za mudrace tipa Dawkins, samo je on valjda znanstvenik???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 ožu 2014 19:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2012 14:15
Postovi: 429
Lokacija: kc
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
why napisao:
I jedino u takvom stavu možemo pristupati znanosti. Stoga je apsurdno kad mi u svom posto johnny prigovara da ja vjerujem samo jednim znanstvenicima čiji bi rezultati meni odgovarali. Ili kada mi ti kažeš: „Postao si vjernik,stavio si dogmu u svojoj glavi kako je sve izmišljotina i ne ideš dalje od datiranja u srednjem vijeku“. Ne. Meni odgovara svaki rezultat jer meni ne smeta ni jedan rezultat! Ja nemam interesa da bude drugačije.

ak je tak kak si napisal iznad, zakaj onda ovo

why napisao:
Ali to tebi naravno ne smeta da i dalje vidiš Krista na platnu.

očito ti smeta, pa se pokušavaš rugati tomu
i ova rečenica
why napisao:
On je odlučio vjerovati ma što to laboratoriji govorili o tome (jer tako jedino i može funkcionirati: vjera se ne preispituje!). Pa je uzalud takvima pričati o znanstvenom nalazu.


ipak nisi neutralan, nego pokušavaš "pikati" i isprovocirati...

tebi a i svima na temi, molim vas da ne skrecete u osobne okršaje, zachatavanje i nadmudrivanje, te da se držite teme!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 ožu 2014 11:12 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 08 sij 2012 22:18
Postovi: 13
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Tvoji stavovi možda nisu ateistički,ali nisu ni vjernički.
Vjera ne egzistira kao skup dokaza,već kao skup iskustava u susretu čovjeka i Boga.
Veliko pitanje je kakvi su vjernici bili tvoji roditelji?
Ako su bili samo tradicionalno nastrojeni,bez žive vjere,vrlo lako je moguće da si ispravno zaključio da to nije to,pa si zbog svoje vrhunske inteligencije tu gdje jesi.Samo nemoj zaboraviti da Bog kaže da mudrost u ljudskim očima,ludost u njegovim...

Ljudska civilizacija nastala je na povjerenju prema iskustvima starijih,kao i na prihvaćanju tih iskustava.
Prvi čovjek je vjerovatno malo po malo shvatio kako se pravi vatra,iduća generacija nije počinjala ispočetka,nego je nadograđivala postojeće iskustvo...tako je i sa vjerom.
Kad bi svaka generacija kretala ispočetka još bi smo bili u pećinama mučeći se praviti vatru,ali zahvaljući ljudskoj odlici koje zovemo bezgranično povjerenje,ma kako to izgledalo čudno i logično...tu smo za kompjutorima.
Taj princip nijedna životinjska vrsta nije nikad sprovela. Taj princip je svojstven samo čovjeku.
Tako je i sa vjerom... Skepticizam i nepovjerenje,odnosno zatvoreno srce prema tuđim iskustvima vodi ka ateizmu,prema zatvaranju djelovanju milosti. Ostati samo na tjelesnoj razini nije nivo na kojem počiva čovjek i civilizacija.
Da se vratimo na Torinsko platno...Da li ti uopće ostavljaš mogućnost da je datiranje izvršeno sa onečišćenog uzorka sa ruba platna ili pak sa došivenog uzorka iz srednjeg vijeka?

Ako da,onda te moram pitati,zašto ignorirati ostale dokaze u prilog vjedostojnosti vjere Crkve.

Ako ne,zar to nije dogmatizam,samo sa drukčijim predznakom u odnosu na katolički?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 27 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr