www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 25 tra 2024 11:47

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 17 ožu 2014 11:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Zadnjih godinu dana radim kao turistički pratitelj i uvijek imamo uključen i posjet crkvi gdje se čuva Torinsko platno. Budući da sam katoličke vjere, za mene su to posebni trenuci...biti u blizini Torinskog platna. Nekako u tim trenucima gotovo 100postotno vjerujem da je platno autentično.
Primjećujem da je i svim mojim gostima, ma koje vjere bili, to vrlo poseban trenutak i jako ih zanima sve u tome. Lokalni vodič iz Torina nam, nažalost, uvijek kaže da prema svim istraživanjima nikako nije dokazano da je to platno zaista iz Isusovog doba i da je na nama hoćemo li vjerovati ili ne.
Nisam dovoljno istraživala o tome, ali moram priznati da i ja izražavam sumnju u to je li to zaista platno u koje je bilo umotano Isusovo tijelo ili nije.
Jako bih voljela da jest (da mogu svim tim svojim gostima pouzdano reći da su sva istraživanja to dokazala i da je to platno zaista Isusov pokrov....). Ja im kažem: "Vjeruje se.."
Zna li itko što kažu zadnja istraživanja?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 11:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Ne zamaram se time, jel jest il nije.....
samo vjerujem....
al, ono što me fascinira ..na otisku, nema bolne grimase,
osobe koja je patila, od mukama, .....prestrašnim..
nego neki , mir, nigdje grimase, grči, boli, patnje....
ne već samo MIR, MIR I SAMO MIR.............
valjda nama nevjernima, ili meni malovjernom za primjer....
kako se iz ljubavi, razdaje svijetu....
uzor, svima, I KOJI VJERUJU, I KOJI NE...
oprostite , osobno, mišljenje,


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 11:47 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
ela bredi napisao:
Zadnjih godinu dana radim kao turistički pratitelj i uvijek imamo uključen i posjet crkvi gdje se čuva Torinsko platno. Budući da sam katoličke vjere, za mene su to posebni trenuci...biti u blizini Torinskog platna. Nekako u tim trenucima gotovo 100postotno vjerujem da je platno autentično.
Primjećujem da je i svim mojim gostima, ma koje vjere bili, to vrlo poseban trenutak i jako ih zanima sve u tome. Lokalni vodič iz Torina nam, nažalost, uvijek kaže da prema svim istraživanjima nikako nije dokazano da je to platno zaista iz Isusovog doba i da je na nama hoćemo li vjerovati ili ne.
Nisam dovoljno istraživala o tome, ali moram priznati da i ja izražavam sumnju u to je li to zaista platno u koje je bilo umotano Isusovo tijelo ili nije.
Jako bih voljela da jest (da mogu svim tim svojim gostima pouzdano reći da su sva istraživanja to dokazala i da je to platno zaista Isusov pokrov....). Ja im kažem: "Vjeruje se.."
Zna li itko što kažu zadnja istraživanja?


Pa stavio ti je čovjek dokumentarac s HRT-a, pogledaj to, pa ćeš znat više šta kažu znanstvenici.
I ja sam ga tek jučer pogledao. :wink:

why napisao:
Ono po čemu vrednujemo znanost i znanstveni pristup jesu temeljni kriteriji: "ponovljivost i provjerljivost". Stoga ako obratiš pažnju na podatke koje sam ja naveo, riječ o nalazima tri neovisne institucije čiji rezultati se poklapaju. I to je suština rasprave. Ovakva izdvojena mišljenja koja navodiš upravo padaju na kriteriju "ponovljivost i provjerljivost".
No nešto drugo je važno kada je u pitanju pristup tom platnu od religiozne osobe kao što je dotični gospodin u kojemu je bilo riječi u uvodnom postu, koji posjećuje Torino i moli pred platnom. Ne postupa on tako zato što se prethodno informirao o znanstvenim otkrićima u vezi s platnom. On je odlučio vjerovati ma što to laboratoriji govorili o tome (jer tako jedino i može funkcionirati: vjera se ne preispituje!). Pa je uzalud takvima pričati o znanstvenom nalazu.


Sad me zanima očeš ove riječi primjeniti na sebe. Jer po ovome dokumentarcu ispada da ti ne vjeruješ znanstvenicima, a oni kažu da platno nije lažno. Čini se da si ti odlučio vjerovati u svoju priču ma što znanost rekla jer tako i jedino možeš funkcionirati, nevjera se ne preispituje. Uzalud je takvima kao ti pričati o znanstvenom nalazu!
Zanimljiv obrat događaja, if i do say so myself! :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 12:00 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Johnny, ma ja sam ti nekad pravi "nevjerni Toma" i ako taj dokumentarac nije najnoviji i posljednji o toj temi...(gledala sam jedan prije nekoliko godina i taj me uvjerio da je platno pravo, ali sam onda otprilike prije 2 godine pročitala da su ipak otkrili da po tkanju platno nikako ne pripada u Isusovo doba...)....hm.
Pogledat ću dokumentarac, nadam se da nije taj od prije nekoliko godina!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 16:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
Pa.....

Svi mi imamo neku naobrazbu, veću ili manju.. imamo i inteligenciju, ali i kućni odgoj..

I ja osobno s rezervom gledam na te ajmo reći relikvije..
Ali to što je (i) mene zasmetalo bila je neka drskost , onaj stav koji ima zoran milanović kad nas sve podsmješljivo gleda...ja najpametniji..

I kao što svi znamo da je tehnički hostija smjesa vode i brašna, nismo toliko ludi, važno je ŠTO ONA PREDSTAVLJA..
Tako i Torinsko platno može biti staro i samo 500 g., ali za neke je ono neka tamo krpa, a drugima predstavlja svetinju.. a posjetitelji foruma to trebaju imati na umu..
I ja sam u Bosni posjetio jednu džamiju, pa sam se pridržavao njihovih običaja i skinuo cipele..
Ne morate se skidati, jednostavno budite pristojni


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 17:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
FRANC-JOSEF napisao:
Pa.....

Svi mi imamo neku naobrazbu, veću ili manju.. imamo i inteligenciju, ali i kućni odgoj..

I ja osobno s rezervom gledam na te ajmo reći relikvije..
Ali to što je (i) mene zasmetalo bila je neka drskost , onaj stav koji ima zoran milanović kad nas sve podsmješljivo gleda...ja najpametniji..

I kao što svi znamo da je tehnički hostija smjesa vode i brašna, nismo toliko ludi, važno je ŠTO ONA PREDSTAVLJA..
Tako i Torinsko platno može biti staro i samo 500 g., ali za neke je ono neka tamo krpa, a drugima predstavlja svetinju.. a posjetitelji foruma to trebaju imati na umu..
I ja sam u Bosni posjetio jednu džamiju, pa sam se pridržavao njihovih običaja i skinuo cipele..
Ne morate se skidati, jednostavno budite pristojni


Aj,aj,aj,aj,jaaaaaaaaaaaj.
Sad ako bi tvoje riječi išao doslovno shvatit onda bi se moglo zaključit da niječeš transubstancijaciju, gle nije bitno šta hostija nama predstavlja nego da li je Istina ono šta Crkva tvrdi da se događa ili to nije istina. To je bit. Dakle ili pod prilikama kruha i vina imamo tijelo i krv Kristovu ili nemamo.

Ista stvar za Torinsko platno, bitno je itekako da li je to neka podvala iz srednjeg vijeka ili nije, dakle autentičnost je itekako bitna. Istina znanost nam ništa ne može reć o naravi Krista, čak i da imamo 100 % dokaze da je platno zaista ono šta se vjeruje to nam ne govori da je Krist Bogočovjek, da je on uspostavio Crkvu, da postoje anđeli, Raj, Čistilište, Pakao, da je papa nasljednik sv. Petra, itd,itd...

Znanost tu jednostavno ne može prodrijeti jer je to van njenog dosega.

Dobro mogu i ja bit pristojan u džamiji, ali ne mogu iz pristojnosti reć da ja anđeo Đibrail Muhamedu objavio išta, a pogotovo ne mogu iz pristojnosti tvrdit da je Muhamed Božji prorok i da je Kuran Božja objava, a još više iz pristojnosti ne mogu tvrdit da su islam i katoličanstvo jako slični jer bome to nisu. Nikad pa ni onda!!!

Milanović nije toliko bitan, imali smo katolika dr. Ivu pa vidimo kak je to izgledalo, usotalom zato je i SDP došao na vlast. A HDZ predugo parazitira na tzv. demokršćanstvu a od kršćanstva ništa a niti od demokracije. To je zapravo pravi problem.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 19:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Ovdje je palo dosta komentara na moj uvodni post. Na dio njih ću odgovoriti prije nego postavim pitanje Ultravoxu od kojega sam i krenuo.
Pa evo replay na dio pitanja koja su mi upućena, da se bolje razumijemo.

„Što on uopće radi ovdje?“ pita FRANZ JOSEF.
„Slazem se,ne znam sto radi ovdje“ - domeće Emanuelas – „Sto li je to sto toliko kopka nevjernike…“ pita on.
„Ako želiš iznositi svoja mišljenja, slobodno“ – poručuje mi moderatorica. „Ali“, podsjeća da – „protukatoličko i protukršćansko pisanje nije dopušteno“.

Pa najprije da odgovorim na taj dio.
Nisam ovdje da pišem protukatolički ni protukršćanski. Ne kanim širiti nikakve vama strane ideje, niti koga na vjeru obraćati ni s vjere preobraćati. Ono što radim u svojim postovima – jest da saznam kako su to nekim ljudima jako jasne neke stvari koje inače nisu jasne. Ili su silno uvjereni da je nešto evidentno, a moglo bi biti upravo suprotno. Ne kanim razgovarati o nečijoj vjeri nego o podlozi kada se počnu pozivati na racionalno! Eto npr. na nečije istraživanje o platnu! To mi je za stati, pozivanje na rezultate istraživanja! Od takvih pokušavam dobiti bar trag racionalnosti o kojemu su spremni razgovarati. U svakom racionalnom razgovoru vidim dobrobit. Jer onaj tko prima informaciju dobije više od onoga tko ju je dao.

Dakle pokušavam razgovarati. Ali razgovarati, to je ovdje skupa roba. „Što ovaj hoće, što ovdje radi?“ (Samuel mi šalje pp sa sadržajem koji cilja na uvredu: „Jesi ti potomak majmuna?“ Inače taj nije pročitao ništa od mene osim uvodnog posta koji nije razumio, a još manje da je kužnio teoriju evolucije na koju se smije). Ili ako nije napad onda je propovijed. Ljudi preštampaju nečiju propovijed pa to stave kao odgovor.
Ono što smatram deficitarnim, a znam to dobro što kažem jer sam prošao vjersku formaciju, jest da vjernici općenito nisu potaknuti da razgovaraju, nego da slušaju. Formati odnosa prema vjerniku su propovjedi i pouke. Odgovori na pitanja. Ne problematiziranja i rasprave. Zato je teško uspostaviti razgovor. Ali eto ustrajem da se to ipak možda može.
To bi bilo za uvod.

Sada da postavim ta pitanja Ultravoxu. Pitanja se za početak uopće ne odnose na Torino ni na platno. Vrlo su opća ali važna za razgovor. Nisu provokativna niti nose kakve skrivene poruke. A pitam ovo:
1. Od kada si odluči biti katolik?
2. Jesu li tvoji roditelji katolici? (nadam se da nije indiskretno, može i na pp ako je problem javno)

Na komentare ostalih članova koja se tiču samog platna, odgovorit ću kad se povežu ove dvije stvari.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 20:05 
Ne sumnjam da je Torinsko platno krivotvorina.Jer dug je bio put dok je došao do grada u kojem je izložen sada.Ne bi se nešto bezvrijedno tako dugo čuvalo od onih koji su ga se pokušali dokopati.


Vrh
  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 20:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Evo samo da se osvrnem na Observera (whay)!
Ovdje možete vidjeti kud ova rasprava vodi, iako mu je dosta dobro odgovoreno, on ubija svoje vrijeme, uvjeravajući sebe više nego nas u svoja uvjerenja, jer je nesiguran, njemu je racionalizam skroz jasan, ali nije mu jasna vjera (ne mislim na Torinsko platno) koje je nebitno njemu!!
A to možete vidjeti na ovoj stranici na drugom forumu. I preporučio bih Ultravox, da ne troši vrijeme na gluposti, imaš pametnijih stvari, kao šutanje kamenčića po ulici ili nešto slično!! http://www.katolicki.info/forum/viewtop ... =17&t=1594

Kad smo kod prozivanja mene. Pošto smo u školi učili da smo nastali od majmuna ili čipanzi, nemam pojma sad od čega, lijepo sam upitao čovjeka javno ne na pp, da li je on potomak majmuna, što je sasvim logično pitanje za njegovo ateističko uvjerenje! Izgleda da je to sad provokacija, a prije je to bilo zakon!! :D
On mi je poslao pp: "Kad se već obraćaš pitanjem u kojemu upućuješ provokaciju, moram ti reći, prijatelju, da nije odlučujuće od čega si postao nego do čega si dospio.
I želim ti ugodnu večer."

I ja sam njemu odgovorio: "Kad se već obraćaš preko pp-a, meni je žao što se stidiš svojih predaka, ali mi je drago zbog tebe što si uvjeren da si donekle dospio! :D
I jatebi želim ugodan ostatak života! :D"
Eto, to je sva mudrost, ali eto čovjek je došao glumiti žrtvu, opet da bi sebi dokazao kako su katolici nemilosrdni, ili ne znam ja što već!! I mora je to napomenuti, zašto, ne znam!!!
Ali eto, Fran je to davno skužio, nadam se da ćete i vi!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 ožu 2014 20:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Samo da se još osvrnem na izjavu Observera (whay) na forumu katolički odgovori: "Rasprava između ateista i vjernika je unaprijed osuđena da nema rezultata jednostavno zato jer su metode razmišljanja ovdje nespojive."

I sada, što on ovdje radi, procijenite sami, i vodite računa o svom potrošenom vremenu, neće vam ga nitko vratiti!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 42 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 79 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr