www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 23 tra 2024 11:46

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 197 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 01 srp 2014 16:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ruj 2013 22:40
Postovi: 179
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Ga-bri-el napisao:
johnny 5 napisao:
Da se vratimo na tvoje pitanje, pa ajmo od početka da dobiješ kontekst:



Ja tvrdim da kada jednom covjek dobije milost i shvati svoj grijeh, ta je prica zavrsena. Dalje je sve na samom covjeku da se nosi s napastima koje normalno svi imamo cijeli zivot, a ne na Bogu da opet daje vec danu milost. Ako covjek nakon dane mu miosti opet padne, tada mu je i grijeh mnogostruko veci. Bolje mu je i da nije primio milost prvi put.

Sluga vjeruje da bi on bez Isusa pao, a ja vjerujem da je naokon sto sam dobio milost i vidio gdje me vodi grijeh, sve na meni. Jer, opet ponavljam, milost vec imam.

Ako je to hereza, ok. Prihvacam da sam heretik ali nemam losu namjeru.


Pogresno tvrdis. Bez Boga ne mozemo nista pa cak:
"Nitko ne može reći » Gospodin Isus « osim u Duhu Svetomu." (1Kor 12, 3)

Sami svojim snagama idemo sigurno u propast. "Koliko se vidjelo libanski cedara i zvijezda na nebu kako bijedno padaju i gube svoju visinu i sav svoj sjaj u jedan tren. Zasto? Nije zaista od nedostatka milosti, nego od nedostataka poniznosti." sv.Lj.Montfort

Ali sama milost bez nase odluke/volje je opet druga krajnost. "Milost ne moze uciniti nista bez volje, a volja ne moze uciniti nista bez milosti." sv.Ivan Zlatousti

Nije moguce odvojiti milost/ljubav i Boga. Ivan Boga nema milosti. "Spaseni smo po ljubavi. Ljubav dokazujemo djelima. Ali nismo spaseni po djelima, vec po milosti Bozjoj. Sto je milost nego ljubav?"

Moze li milost djelovati preko tvoga bliznjega, koji ti zeli pomoci, ali ti unatoc tome zelis "biti u pravu", i odlucujes se na ustrajnost u zabludi iako bi tvoj stav mogao biti grijeh/hereza. Moze li odbijanje milosti biti dobra namjera?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 srp 2014 16:59 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 vel 2014 12:22
Postovi: 199
Lokacija: Sjever
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Slijepi putnice, ti si sigurno buduci moderator na forumu.

...a ja odustajem od svake diskusije na temu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 srp 2014 17:20 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Ga-bri-el napisao:
Ako je to hereza, ok.

Ne ako je to hereza, nego to jest hereza.


DS 225 Tko god kaže da milost Božja, kojom čovjek biva opravdan po Isusu Kristu našem Gospodinu, vrijedi samo za oproštenje već počinjenih grijeha, a ne i kao pomoć da se oni ne počine, neka bude kažnjen anatemom.

DS 226 Kan. 4. Isto tako: Tko god kaže, da nam ista Božja milost po Isusu Kristu, našem Gospodinu, pomaže da ne zgriješimo samo po tome što nam se po njoj otkriva i objavljuje razumijevanje zapovijedi, kako bismo znali što trebamo željeti a što izbjegavati, a ne da nam pomaže i da ono što smo spoznali da treba učiniti, to i želimo i htjednemo učiniti, neka bude kažnjen anatemom.

DS 227 Tko god kaže da nam je milost opravdanja dana zato da bismo pomoću milosti lakše mogli učiniti ono što nam je zapovjeđeno da činimo slobodnom voljom, te da bismo bez milosti mogli, doduše ne lako, ispuniti Božje zapovijedi da nam milost i nije dana, neka bude kažnjen anatemom. Kad naime Gospodin govori o plodovima zapovijedi, ne kaže: bez mene možete (nešto) teže učiniti, nego kaže: »Bez mene ne možete ništa učiniti« [Iv 15,5].

DS 240 Pogl. 2. Nitko nije dobar sam po sebi, ako mu udio u sebi ne udijeli onaj koji je jedini dobar. To svjedoči iskaz istog pape u istom dopisu govoreći: »Hoćemo li možda ubuduće ispravnim smatrati mišljenje onih koji smatraju da su dobri zahvaljujući samima sebi, koji i ne misle na onoga čiju milost danomice dobivaju, koji se uzdaju da i bez njega mogu postići nešto takvo?«.

DS 241 Pogl. 3. Nitko, pa bio i obnovljen milošću krštenja, nije sposoban niti nadvladati zasjede đavla, niti pobijediti požude tijela, ako nije primio svagdanju Božju pomoć ustrajnosti i održanja u dobru. To potvrđuje učenje istog biskupa, koji na istim stranicama kaže: »Naime, iako je on otkupio čovjeka od prošlih grijeha ipak, znajući da opet može sagriješiti, pripremio je mnogo toga da ga popravi premda bi ga mogao popraviti i nakon čina - pružajući mu svagdanju pomoć; ako se brižno i s pouzdanjem ne oslonimo na nju, ni na koji način nećemo moći nadvladati ljudske slabosti. Nužno je naime ako s nečijom pomoći pobjeđujemo da bez njegove pomoći bivamo pobijeđeni.



Čovječe! Pa ti si heretik. Ti si doslovno heretik.

Ga-bri-el napisao:
Prihvacam da sam heretik ali nemam losu namjeru.

Lako za tebe, budi ti šta god hoćeš, ali nemoj zavodit pošten narod i sirotinju.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 srp 2014 17:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 lip 2012 13:27
Postovi: 168
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Ga-bri-el napisao:
johnny 5 napisao:
Da se vratimo na tvoje pitanje, pa ajmo od početka da dobiješ kontekst:


Izvini, ali nisam ja malo dijete da mi ti u svojstvu tete u vrticu citas pravila ponasanja. Znam to ocemu ti pises ali mi ovdje ne govorimo o spasenju, nego o milosti s kojom covjek nadilazi grijehe.

Ja tvrdim da kada jednom covjek dobije milost i shvati svoj grijeh, ta je prica zavrsena. Dalje je sve na samom covjeku da se nosi s napastima koje normalno svi imamo cijeli zivot, a ne na Bogu da opet daje vec danu milost. Ako covjek nakon dane mu miosti opet padne, tada mu je i grijeh mnogostruko veci. Bolje mu je i da nije primio milost prvi put.

Sluga vjeruje da bi on bez Isusa pao, a ja vjerujem da je naokon sto sam dobio milost i vidio gdje me vodi grijeh, sve na meni. Jer, opet ponavljam, milost vec imam.

Ako je to hereza, ok. Prihvacam da sam heretik ali nemam losu namjeru.


Da li je priča završena kad dobije milost i shvati svoj grijeh?..... mislim da nije...priča uvijek počinje.. možda tek kad umremo je završena..ta borba s grijesima...
Dalje je sve na samom čovjeku da se nosi s napastima .... mislim da ne...jer bez Boga ne možemo učiniti ništa...On prvi pruža ruku i daje snagu da ne griješiš...sve potječe od Boga,a ne od čovjeka...
ako čovjek nakon dane mu milosti opet padne,tada je grijeh mnogostruko veći... hm...nikada ne znamo kako na to gleda Bog,možeš biti čist 5,6,15 godina...pa opet pasti u iste grijehe.. zbog ne znam kojih razloga...a sad.. kako će na to gledati Bog..kada si se trudio toliko godina biti čist,pa opet pasti... ne znam,mislim da bi Bog više cijenio trud da nakon svakog pada pokušaš ponovno... možda je ključno povjerenje u Božje Milosrđe...

hm..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 srp 2014 17:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
johnny 5 napisao:
Dakle članstvo u Crkvi je nužno za spasenje, a član Crkve je onaj koji je valjano primio krštenje, kaže dogma, ne ja, ne neka baba s placa, ne neki internetski naučitelji već Crkva. Zašto je bitno krštenje jer briše istočni grijeh a bez brisanja istočnog grijeha kaže dogma da smo isključeni iz Božje blizine. .


Ti ovo sto si napisao mislis u biti bas doslovno kako je napisano?
Sta onda ne krstena djeca u limb?

Samo me zanima,nemam namjeru dokazivati suprotno.
Mislio sam da mislis nesto drugo,mada modza i mislis?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 srp 2014 17:59 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ruj 2013 22:40
Postovi: 179
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Ga-bri-el napisao:
Slijepi putnice, ti si sigurno buduci moderator na forumu.

...a ja odustajem od svake diskusije na temu.


Sta god da je pjesnik htio reci???
:oops:

...nema se tu o cemu diskutirat. Samo ti se pokusalo ukazati da si u krivu. Pomoci, a ne pametovati... :twisted:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 srp 2014 16:46 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Potrazio sam u KKC komp. o onome sto sam prije pisao.

Koji su plodovi pricesti?
povecava nase sjedinjenje s Kristom i njegovom Crkvom
cuva i obnavlja zivot milosti primljen na krstenju i potvrdi i daje
da rastemo u ljubavi prema bliznjemu.Jacajuci nas u ljubavi brise
lake grijehe i cuva nas od smrtnih grijeha.

Kada se cini smrtni grijeh?
Smrtni se grijeh cini kada je istodobno posrijedi teska stvar,
puna svijest i slobodan pristanak....

Kada se cini laki grijeh?
Laki grijeh,koji se bitno razlikuje od smrtnog grijeha,cini se
kada je posrijedi laka stvar ili,makar bila teska,ali je bez puna
svijesti ili bez potpuna pristanka.

Sloboda
Sto se vise cini dobro to vise se postaje slobodan.

Kakav je odnos izmedju slobode i odgovornosti?
Sloboda cini covjeka odgovornim za vlastite cine u mjeri u kojoj su
voljni,makar ubrojivost i odgovornost za neki cin mogu biti smanjene i
ponekad dokinute neznanjem,nepaznjom,pretrpljenim nasiljem,
strahom,neumjerenim strastima i navikama.

Znaci nije uvjek teski,ako je po naravi tezak.

Ali najbolje popricati sa svecenikom.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 03 srp 2014 22:41 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 12 sij 2013 07:51
Postovi: 44
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
je li veći grijeh masturbacija ili (oprostite što se tako izražavam ali ne znam kako drukčije) seks izvan bračne zajednice?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 03 srp 2014 23:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
ante buljubasic napisao:
je li veći grijeh masturbacija ili (oprostite što se tako izražavam ali ne znam kako drukčije) seks izvan bračne zajednice?


Ja bih rekao drugo.
Ali i mene zanima.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 srp 2014 10:08 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 lip 2014 15:14
Postovi: 132
Lokacija: Hrvatska
Podijelio: 80 zahvala
Zahvaljeno je: 45 zahvala
U srcu, odnosno duši je grijeh!
Nisam teolog, no mislim da svatko od nas jako dobro zna što je i kakav grijeh.
Onda ih možeš rangirati po srcu, a ne po nečem drugome.
Kad se pogleda i razmisli o ova dva, onda se vidi da su oba grijeha protiv ljubavi. Jedan je uz to i protivan svetom sakramentu braka, ali i onome kome si se obećao i prisegnuo i za dobro i za zlo.
Uostalom, svaki grijeh je odjeljivanje, odvraćanje i svađa s Dragim Bogom, ni jedan nije "bolji" ili "manji"...

Moguć je i život u čistoći, samo je to po našoj volji i mogućnostima teško moguće, zato imamo Boga, razgovor s njime i zagovore svetaca. Pa kad si u krizi ili opasnosti, zazoveš pomoć od Boga i Majke Božje. Djeluje, jamčim!
Ili se sjeti Isusove muke, pa će ti onda Tvoja muka biti beznačajna ako se takvih stvari odrekneš.
Ima još jedno, za muškarce funkcionira, a mislim da i za žene, a to je da kad dođe do takve situacije u kojoj razmišljaš o nečemu takvome, sjeti se svoga djeteta, sestre ili majke, pa pomisli kako bi njima bilo da je to netko njima učinio što ti misliš svojoj ženi. Djeluje, bez greške!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 197 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 32 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr