www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 09:33

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Misaona molitva
PostPostano: 11 sij 2014 21:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 pro 2013 14:11
Postovi: 222
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Što je misaona molitva?
Mnogo sam puta čula za to, pa i čitala o tome, ali nikako da to razumijem.
Surfajući i tražeći odgovor, nailazim na svašta, a nekako mi se čini da na raznim stranicama uopće ne nalazim iste odgovore?
Kao da svatko nudi svoje tumačenje, a ja niti jedno od njih valjda nikako da shvatim!
Razumijem da kad molimo, moramo sve svoje misli i volju upraviti prema Ocu, a ne misliti o tko zna čemu.
Ali opet, da li je to, znači sabrana molitva isto što i misaona molitva?
Meni se nekako čini da nije...
Nešto sam sada pročitala u "Dijalogu Božanske Providnosti" Sv. Katarine Sijenske i čini mi se po prvi puta da pomalo razumijem...ali i dalje nisam sigurna, pa pitam vas.
Zna li tko nešto o tome?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 sij 2014 22:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 pro 2013 14:11
Postovi: 222
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
DIJALOG BOŽANSKE PROVIDNOSTI
Sv. Katarina Sijenska, naučiteljica Crkve

Rasprava o molitvi i o stanjima duše
Poglavlje 66.
"Može se koji put dogoditi da je duša odlučila jezikom izgovoriti stanovitu količinu molitava, a ja pohodim njezin duh sad na jedan, sad na drugi način, dajući joj svjetla da upozna sebe, kajući se za svoje manjkavosti, ili dajući joj obilja milosti, ili još postavljajući joj pred oči na razne načine, kako se meni svidi, prisutnost moje Istine, ili također prema njezinim željama;
u tom slučaju ona može biti u tolikom neznanju da će ispunjavati broj svojih molitava, propuštajući da prođe moj pohod što ga osjeća u svome duhu, uzimajući kao skrupul savjesti da ne ostavi usmene molitve koju je započela.
Ali ne smije tako činiti, jer čineći tako pada u đavolsku zamku; naprotiv, čim osjeti da je blizu moj pohod na jedan od gore rečenih načina, mora ostaviti usmenu molitvu. Kada pak prođe vrijeme ove mislene molitve, može opet prihvatiti ono što je odlučila recitirati, ako za to ima vremena, a ako nema vremena, ne smije biti zabrinuta niti osjećati dosadu ili zbunjenost duha.

Tako se mora vladati, osim da se radi o božanskom časoslovu što su ga klerici i redovnici dužni recitirati, pa ako ga ne izgovore, griješe. Oni imaju tu dužnost do smrti. Pa ako bi kod časoslova osjetili da im je duh privučen i uzdignut k mislenoj molitvi, moraju se priskrbiti da recitiraju časoslov prije ili poslije, tako da ne uzmanjkaju dužnosti časoslova.
Za svaku drugu molitvu koju duša započne, mora je započeti usmenom molitvom, da sitgne do mislene. Pa ako osjeti da joj je duh pripravan, mora je napustiti radi rečenog razloga. Tako obavljena usmena molitva stići će do savršenosti, stoga se ne smije napustiti, kako god bila obavljena, nego se mora držati pravila koja sam ti izložio. Vježbom i ustrajnošću zaista će okusiti molitvu i hranu Krvi Jedinorođenoga moga Sina, ako ne i sakramentalno, to jest pričestit će se osjećajem ljubavi što ga doživljava posredstvom svete molitve, malo ili mnogo, već prema osjećaju kojim moli.
Vidi, dakle, da se savršena molitva ne postiže s mnogo riječi, nego osjećajem i željom, podižući se k meni spoznanjem samih sebe, tako da ova sredstva budu začinjena jedno s drugim. Tako će duša imati zajedno usmenu i mislenu molitvu, jer one stoje skupa kao što stoje skupa aktivni i kontemplativni život.
...
Tako sam ti rekao da se do mislene molitve dolazi vježbom i ustrajnošću, propuštajući usmenu molitvu kad ja pohodim dušu. "


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 sij 2014 23:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala

to je 5 dio, a ima još 4,
međutim ovdje je riječ baš o misaonoj , kontemplativnoj ili
hezihatskoj molitvi, mistična molitva srca....
pa ako imaš vremena poslušaj i primjeni..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 sij 2014 23:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 pro 2013 14:11
Postovi: 222
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
cirenac, velika hvala!
Poslušat ću, ali ne ipak danas, jer vidim da traje 2 sata.
Hvala, jako me to zanima, premda mislim da sam shvatila nešto iz ove knjige...
Hvala!!!
Btb


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 sij 2014 23:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Poslušaj prvih pol ure, uvod,
i početak, dalje su primjeri,
svi se "uplaše" haaaaaaaaaa
2 sata, ma posle priča drugo,
samo pol ure....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 sij 2014 08:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 pro 2013 14:11
Postovi: 222
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Ma nije mi teško 2 sata slušati, dapače, nego je malo kasno bilo sinoć, pa sam to ostavila za danas.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 sij 2014 09:14 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 pro 2013 14:11
Postovi: 222
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Hm, neznam što da kažem...sad je ovo opet drugačije od onoga što sam do sada čula o misaonoj molitvi, ne mogu ni usporediti sa ovim tekstom gore što sam stavila...
Jer tamo stoji da je duh privučen i uzdignut misaonoj molitvi kad Otac pohodi dušu...a ovo mi ipak više sliči meditaciji. Vođenoj meditaciji.
Zar su meditacija i misaona molitva jedno te isto?
"Nastavite disati Isusa..." - neznam što da kažem na ovo, nikako mi ne "sjeda"...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 sij 2014 12:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Nisu, a i nismo svi "sveci",
ovo je primjer kako sami moliti srcem,
ali zaustavljajući, tj. usmjeravajući misli....
prethodni dijelovi 3 , 4 su meditativni...
i dugi za slušanje..
inače je vlč.Sudac "težak" za prvih 10 slušanja,
barem meni, ali poslije, uuuuuuuhhhhhhhhh,
no, to je sve osobna razina, nismo svi isti,
Bogu hvala.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 sij 2014 13:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 pro 2013 14:11
Postovi: 222
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Zahvaljujem na odgovoru, u svakom slučaju.
Valjda je tema misaone molitve za mene posebno teška, jer dugo traje moja potraga za odgovorima, a gotovo niti jedan me nije "zadovoljio", tj. nisam osjećala da je to - to. Možda je stvar u meni i mojim očekivanjima.
Što se tiče Zlatka, moram priznati da ne osjećam osobitu želju da ga slušam, a kad ga i jesam slušala, nisam bila osobito...zanesena.
No, kao što kažeš, nismo svi isti...tako da...valjda ga nisam u stanju razumjeti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 sij 2014 13:08 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 ožu 2011 23:52
Postovi: 585
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Hej možda će ti ovo pomoći, baš sam se sjetila da sv.Terezija Avilska često piše o vrstama molitve. Ovo je iz knjige Put k savršenosti.
Da ti iskrena budem nekad mi se čini da razumijem što želi reći, a nekad ništa ne shvaćam. Istodobno shvaćam i ne shvaćam. :lol: no ne zamaram se puno oko toga!!
Bog će svakoj duši dati razumijevanje onoga što joj je korisno u vrijeme kad On to hoće. Uopće više ne napinjem pamet da na silu pokušavam shvatiti što se tumači. To i jest ljepota vjere, što pamet i razum ne koriste mnogo. Inače bi mnogi učenjaci silno napredovali na putu svetosti. Samo ponizno predanje u Božju volju koji daje kad hoće. No nije na odmet tražiti i kucati, dok nam se ne otvori. :b112:

Slika
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 15 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr