www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 24 stu 2017 19:17

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 41 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
Autor Poruka
PostPostano: 10 kol 2017 17:46 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 53 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
Nebo, čuvaj me // sunce vodi me // zemljo, drži me //
dok koračam ovim putem // prema nekome, nečemu ili sebi //
ne znajući još što želim pronaći // znajući samo od čega želim otići //
ali i to ću uskoro zaboraviti // kad se izmiješa ono u meni i oko mene //
i postane svejedno // kamo idem // i čemu se vraćam

Maja Klarić

Za Camino sam čula prije nekoliko godina kada sam uređivala tekst „o Caminu“ napisan za jedan časopis. Kako sam čula, tako sam zaboravila dok lani ovdje tema nije ponovno otvorena. I pogađate, još jednom je moje (očito loše) pamćenje tu informaciju negdje duboko pohranilo. Smatrala sam da je put u Camino onako „zgodan“, ali ja kao ja nisam bila nešto posebno zainteresirana za takav vid putovanja.

Ove godine (po treći put) Camino me opet našao, ali ovoga puta u jednoj katedrali i na facebooku (da, istom onom facebooku gdje sam nedavno ovdje na forumu (na istoimenoj temi) branila stav da jednoj udanoj katoličkoj mladoj ženi koja ima djecu facebook uistinu nije potreban – btw još uvijek to smatram, ali si ga dopuštam s obzirom da uvjete ne zadovoljavam). No da ne dužim…
Ovog ljeta sam si zadala pročitati nekoliko naslova koji su dugo na mojoj listi, a kada sam na facebooku uspjela povući neke kontakte i nekako doći do knjige Maje Klarić - „Vrijeme badema“ : Camino de Santiago – sasvim brzo, spontano i jednostavno knjiga mi došla na kućnu adresu razoružavši me u potpunosti – svaka riječ nosi emociju, nadu, vjeru, traganje, ali i na koncu pronalazak – pronalazak samoga sebe.

Naime, svi mi ovdje znamo da bi zahvalnost trebali osjećati, neovisno o okolnostima u kojima se nalazimo. No bili bismo cinični ako bismo rekli da smo uvijek zahvalni ili sretni.
Jeste vi sad zahvalni za sve? Evo ja cu reci da ja nisam. Dapace, ima trenutaka u danu kad ne mogu podnijeti sama sebe. Teško je biti zahvalan i sretan uvijek. Teško je jer znamo da je život satkan od boli, a nje u našim života nikada ne ponestaje. I ta bol vas može učiniti ogorčenim. Možete postati usamljeni i bijesni na cijeli svijet. Bijesni i puni mržnji prema svima pa i prema samom sebi.
Neki puste da bol prođe. Neki ju poriču. Neki nauče kako ju prihvatiti, suočiti s boli i živjeti s njom. A neki, drže je u sebi. Istina, neki se nikada nece oporaviti.
Iako sam naučila da bol nikad ne može biti opravdanje, ona može normalne ljude pretvoriti u monstrume. Možete odlučiti ne biti zahvalni i sretni. Mnogi od nas biraju upravo nezahvalnost kada osjećaju bol. Izabiru misliti da ništa nije vrijedno borbe. Prosječan život čini se bolja opcija od onog koji ima dobre i loše dane, uspone i padove.
A znate sta je najgore? Najgore je kad ljudi koji su dobri u teoretiziranju, a zakazuju u praksi, usuđuju se davati vam savjete. Kako se usuđuju govoriti vam kako da prebrodite nešto ako sami nisu proživjeli ono s čime se vi suočavate? I da, ljudi su licemjeri. Mnogi od nas, svi. Ali također, i svi mi znamo što je bol, živite li sa slomljenim srcem, imate li bolesno dijete ili tugujete zbog gubitka voljene osobe ili bilo cega drugog - svejedno boli. Razočarenje, neuspjeh i odbijanje - mnogi od nas su doživjeli takvu bol prije nas, mnogi će i poslije nas. Život je pun nesreća, vidimo to svaki dan. Od ratova do svakodnevice koju dijelimo sa ljudima koje zapravo i ne vidimo.
Da, postoji više od 1000 razloga zbog kojih bismo mogli bit nezahvalni i neke od njih bi razumni ljudi svakako smatrali prihvatljivim. No kada razmišljate o životu kao takvom, jasno vam je da pored svega toga postoji ljepota koja prebiva u svim tim iskustvima. Ali, jos jednom, slozit cemo se, nju nije lako svakoga trenutka u danu vidjeti.
Zato sam ovu knjigu pročitala u jednom dahu/danu.

Istina je da sutra neću krenuti na put – jednostavno nisam toliko spontana ni hrabra za samostalno putovanje, a i trebala bih obaviti jedno putovanje/obećanje prije toga – no nakon ove knjige će i put u Camino doći na red – planovi se polako kuju i traže se suputnici. Sigurno je da putovanje stoji visoko na mojoj listi želja i sigurno je da me autorica potaknula da i sama razmišljam o spremanju naprtnjače (hah, poznavajući se – mislim da ću ja vući sa sobom kofer na kotačiće ;)) .
Knjigu vam neću prepričavati, ali ne mogu odoliti da ne podijelim s vama neke fragmente.

--> Kad pocinje putovanje i moze li ono uopce poceti nekome kome ono prijasnje nije ni zavrsilo, kome ona nikada ne pocinju i ne zavrsavaju vec je citav zivot jedan dug, neprekinut put u kojem su odlasci i dolasci potpuno ispremijestani?
-->Hodanje nas uci cijeniti sitnice i osjecati beskrajnu zahvalnost na njima. Uci nas gledati zalazak sunca, strpljivo promatrati mijenjanje boja na horizontu.
-->Mozemo poznavati pregrst cinjenica o nekom gradu, povijesne znamemitosti ili pricu o osnutku, ali mjesta ostaju zauvijek obiljezena onim sto se u nama u njima dogodilo, recenicama tamo izrecenim i dogadajima.
-->Jedna od najvaznijih stvari koje sam na ovom putu naucila jest upravo - strpljenje. Ja koja sam po naravi eksplozivna i nestrljiva, koja nikada ne promislim prije nego jesto kazem, sad biram rijeci i pazim sto u kojem trenutku mogu, a sto ne mogu reci. Istina ionako uvijek izade na vidjelo. Istinu i onako svi znaju, cak i kad tvrde nesto njoj suprotno. Istina ponekad kosta i nije narocito lijepa, ali uvijek je dobra za nas. Najvaznije je biti strljiv. Sa sobom, s drugima, s cestom.
-->...na Camino se ne ide zato da bismo se rijesili proslosti, niti bismo je uopce trebali nositi sa sobom. Na Camino krecemo procisceni od nje, otvoreni za sva iskustva koja cemo na njemu dozivjeti.

E sad, svi vi koji ste se dovoljno dugo zadrzali na ovom postu i koji ste dopustili da vas udavim svojim razmisljanjima... citajte i sljedece jer (gle čuda :P ) nisam jos gotova.
Evidentno je da sam nekada (valjda samo nekada) cudnjikava. Ne gledam ekranizacije knjiga, nemam najdrazi film, nemam najdrazu knjigu, nemam najdrazu boju.
I ne citam knjige po nekoliko puta.
Shodno tome, s obzirom na to da je do knjige tesko doci jer se ne prodaje u knjizarama, s obzirom na to da smatram da je stvarno, ali stvarno steta da nesto ovako stoji i skuplja prasinu na mojoj polici, i ono (za mene) najbitnije – stvarno mislim da knjiga indirektno moze pomoci, a onoga tko je s jednom nogom u koferu za Camino ce sigurno natjerati na kupnju avionske karte.

Dakle, poklanjam knjigu (potpuno besplatno), a "sretni dobitnik" mora zadovoljiti jedan jedini uvjet – svim srcem zelim da knjiga ode nekome tko uistinu ima zelju i ono nesto unutar sebe sto ga veze i vuče Caminu.
Ja zasigurno necu provjeravati vase motive - to ide vama "na dusu".
Tako da… najjednostavnije - onaj tko knjigu zeli, a hrabar je da otkrije svoj identitet - neka mi posalje svoje podatke u pp.

p.s. Ne brinite, da ne kompliciramo - ja cu platiti trosak postarine - a vi eto, ovu nedjelju kad odete na misu ubacite koju kunicu vise u skrabicu u crkvi.

p.s.p.s-a lagala sam da dajem knjigu potpuno besplatno. S obzirom na to da skupljam bookmarkere iliti (hrvatskim jezikom) staničnike sa svih strana svijeta (skupljanje magneta je tako izlizano, kaj ne?) – zadužujem tog nekog tko ode na put da se sjeti i Beliveinog hobija na svom putovanju. 8)

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 41 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Vrijeme na UTC [LJV]