www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 ožu 2024 10:17

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 171 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 03 vel 2018 20:47 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Belive napisao:
Tomić je najpopularniji / najčitaniji suvremeni pisac danas,

Potpisujem ovu izjavu potpunosti. I mogu dodati uz to, da sam iz ova dva-tri posta na temu književnosti, naučio nešto ugodno o samoj komentatorici.
Usput da kažem kad je već o Tomiću priča, ažurno dopunjavam jednu već popriličnu arhivu novinskih kolumni dotičnog pisca i za svaku od tih spremljenih, iako je u pitanju kratka novinska forma, mogu reći da je u njima književnost od koje ostaješ bez riječi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2018 01:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
why napisao:
Usput da kažem kad je već o Tomiću priča, ažurno dopunjavam jednu već popriličnu arhivu novinskih kolumni dotičnog pisca i za svaku od tih spremljenih, iako je u pitanju kratka novinska forma, mogu reći da je u njima književnost od koje ostaješ bez riječi.


Fluidnost recenice, olitiga par excellence expresije, umjetnost izrazavanja, te pretakanje misli iz jedne u drugu kakvih se ni sam Dante ne bi sramio. Inace, kaze on;

tko uđe, nek se kani svake nade

Naravno, Dante govori o vratima pakla. Ali nekim ljudima je pakao u glavi. Decko, taj citat bi trebao zalijepit sebi na celo. Da svi vide. Za tebe nema nade. Odakle tipovi poput tebe dolaze? Gdje rastete? Tko vas zalijeva i s cim? Samo su jedna od mnogobrojnih pitanja....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2018 17:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
why napisao:
S tobom bi, Belive, htio nastaviti na private.
Javio bih se sutra, ako nemaš ništa protiv.
U tom smislu želim ti ugodnu ovu noć.



why napisao:
Evo ja bih, Belive, primio jednu tvoju pomoć, ako si je spremna dati.


why napisao:
Da, lijepo pišeš.


why napisao:
Belive, ovaj moj tekst i odgovor danas bit će dug zato što ću u njemu napisati one bitne, temeljne, postavke koje sam ti od početnog posta htio napisati.

Uvodno samo da kažem, već i prije sam ti želio reći, da pišeš šarmantno, čak i zavodljivo..



why napisao:
E, kad bi znala kako je vrhunski taj osjećaj kako kaže Fromm, kad dvije osobe koje su do tada bile stranci dopuste da se sruše zidovi između njih. E, to je ona ljubav o kojoj si tražila definiciju.
Kako da joj onda uskratiš tijelo.
Kad bi znala kako je vrhunski u krevetu tada, ako je iskreno s obje strane. Ne ako je netko tu da se prođe dvije večeri s nekim, nego iskreno ga gleda u oči. Kako je lijepo u krevetu. Orgazam je kao raj. Nema boljega opisa raja kad je u zanosu dviju osoba koje se vole. Tko bi se toga lišio. I zašto?






Lel! Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 vel 2018 21:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Pošteno Belive! Svako slovo, svaki zarez.

Whu je napravio popriličnu grešku kad ti je rekao šta je ljubav. Kaže ovako;

why napisao:
Što je to ljubav?, pitala si već ponovljeno, pa da kažem moj stav, da vidš da ne ignoriram piatnje. Vjerojatno bismo do kraja života o tome mogli pisati bez zaključka jer je jako široko ništa, ali sažeto iznosim ovo kao svoj stav: Ljubav je najdivniji ljudski osjećaj, takav kada ti jedna osoba postane smisao života.


Ups! Definirati ljubav kao osjećaj, nisam siguran da je to najpametnije. Whu se trebao bolje pripremiti. Ako te želi osvojiti, trebao se bolje raspitati šta je to ljubav u očima katoličke djevojke. Ali pustimo to. Najviše zadovoljstva mi pruža nešto šta Whu ne zna. Whu ne zna da postoji "želja srca tvog.."

Belive napisao:
Isto tako postoji „želja srca mog“..

Slika


Kako smo zlobni! Slika Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 vel 2018 19:41 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Fran26 napisao:
Ups! Definirati ljubav kao osjećaj, nisam siguran da je to najpametnije.

Belive napisao:
Svak ima svoje. / Tko voli, nek izvoli. /

Slažem se. Peter Kreeft kaže da je kod ljudi prvo i najčešće upravo to - pobrkati ljubav i osjećaje.


The first and most usual misunderstanding of agape is to confuse it with a feeling. Our feelings are precious, but agape is more precious. Feelings come to us, passively; agape comes from us, actively, by our free choice. We are not responsible for our feelings-we can't help how we feel-but we are responsible for our agape or lack of it, eternally responsible, for agape comes from us; feelings come from wind, weather, and digestion. "Luv" comes from spring breezes; real love comes from the center of the soul, which Scripture calls the heart (another word we have sentimentalized and reduced to feeling). Liking is a feeling. But love (agape) is more than strong liking. Only a fool would command someone to feel a certain way. God commands us to love, and God is no fool.

Jesus had different feelings toward different people. But he loved them all equally and absolutely. But how can we love someone if we don't like him? Easy-we do it to ourselves all the time. We don't always have tender, comfortable feelings about ourselves; sometimes we feel foolish, stupid, asinine, or wicked. But we always love ourselves: we always seek our own good. Indeed, we feel dislike toward ourselves, we berate ourselves, precisely because we love ourselves; because we care about our good, we are impatient with our bad.

We fall in love but we do not fall in agape. We rise in agape. God is agape, and agape is not feeling. So God is not feeling. That does not make him or agape cold and abstract. Just the opposite: God is love itself, feeling is the dribs and drabs of love received into the medium of passivity. God cannot fall in love for the same reason water cannot get wet: it is wet. Love itself cannot receive love as a passivity, only spread it as an activity. God is love in action, not love in dreams. Feelings are like dreams: easy, passive, spontaneous. Agape is hard and precious like a diamond. Peter Kreeft "Fundamentals of the Faith"



why napisao:
Što je to ljubav?, pitala si već ponovljeno, pa da kažem moj stav, da vidš da ne ignoriram piatnje. Vjerojatno bismo do kraja života o tome mogli pisati bez zaključka jer je jako široko ništa, ali sažeto iznosim ovo kao svoj stav: Ljubav je najdivniji ljudski osjećaj, takav kada ti jedna osoba postane smisao života.


Koja razlika u razmišljanju?! Ha? Da ne povjeruješ. Koje vjeroispovijesti je Peter Kreeft znamo. Koje vjeroispovijesti je Whu?! I to znamo. Stavio je u profil: MislitiSvojomGlavom. Ako čovjek malo zastane i pogleda tu razliku između tebe i njega. Kaže otprilike ovako: Ti Belive misliš "tuđom glavom", slobodno možemo reći - katoličkom. Whu misli svojom glavom. Doista, misli svojm glavom. A koja korist od toga?! Kaže;


Ako te tvoja glava povrijedi, odsijeci je, jer bolje je ući u Kraljevstvo Nebesko ne samo poput djeteta već poput imbecila, nego zadržati sav svoj intelekt i zajedno s njim biti bačen u pakao - ili u Hanwell. G. K. Chesterton "Pravovjerje"


Niti u snu ne razmišljam da netko ode u pakao ili da to nekom želim. Tako samo budala može razmišljati. Kako za sve nas, tako i za Whu-a Bog ima plan, bio on katolik ili ne. Šta onda hoću reći sa ovom rečenicom od Chestertona? Ne postoji čovjek koji bi bio prepametan da bi vjerovao. Tko je čitao cijelo "Pravovjerje" dobro zna o čemu govorim. Vrhunski intelektualci svih vremena, pa čak ako su i odbacili vjeru, nisu je odbacili s podsmijehom. Nisu bili prepametni da bi vjerovali: jednostavno su pronašli premalo dokaza za vjeru, ili, drugačije rečeno: previše dokaza za nevjeru. Whu mi ne djeluje tako.

why napisao:
Budući da si obrazovana pokušavaš svoje stavove uobličiti u lijepe izraze, maštovite riječi i slično. Ali ništa od toga, od lijepih riječi i želja, ništa ako je problem i dalje neriješen.

To si ti sam misliš Whu. To si ti samo misliš.


Osjećaji! Tko još danas mari za osjećaje?!


Sinko, ne vjeruj svojoj sklonosti; sadašnja će se brzo promijeniti u drugu. Dokle god živiš podložan si promjeni i protiv svoje volje: te si sad veseo, sad žalostan; sad smiren, sad smeten; sad pobožan; sad nisi pobožan; sad marljiv, sad lijen, sad ozbiljan, sad neozbiljan. Ali nad ovom promjenljivošću stoji mudar i u duhu dobro poučen čovjek ne pazeći što u sebi osjeća, ili s koje strane puše vjetar nestalnosti, nego na to da sva nakana srca njegova dođe do pravog i željenog cilja. Tako će naime moći ostati jedan i isti i postojan kad mu bezazleno oko nakane kroz tolika razna zbivanja bude nepokolebivo upereno na me. Koliko pak oko nakane bude čistije, toliko ćeš ti postojanije hodati u raznim olujama. Ali kod mnogih je potamnilo oko čiste nakane, jer ga brzo svraćaju drugamo ako naiđu na nešto u čemu bi mogli uživati. I rijetko je naći koga posve slobodnoga od ljage vlastitog samoljublja. Toma Kempenac "Nasljeduj Krista"


Ta i tikavnu je jasno da ljubav mora biti nešto više od osjećaja. :l30:


p.s. Čitam katekizam Sv. Pia X. iz 1908. god. i naletim na jednu zanimljivost, kaže;


1 Q. Are you a Christian? A. Yes, I am a Christian, by the grace of God.

2 Q. Why do you say: By the grace of God? A. I say: By the grace of God, because to be a Christian is a perfectly gratuitous gift of God, which we ourselves could not have merited.



Zato kažem: za sve nas Bog ima plan. Zake smo ti i ja povjerovali?! Zašto s 25-26 god. a ne sa 15 ili 18?! Zake Whu nije i kad bude? Ako uopće bude. I hoćemo li ti i ja poput Sv. Pavla reći;


2 Tim 4,7 Dobar sam boj bio, trku završio, vjeru sačuvao.


Sve je to još veliko pitanje.


p.p.s. Tema pogođena: (Ne)spojivost kršćanskog i svjetovnog razmišljanja i života.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 vel 2018 20:46 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Izgleda da nas je Whu stavio na "ignoriraj listu". Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 ožu 2018 17:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
Nespojivost kršćanskog i svjetovnog...nadam se da će ovo biti u temi.Diskutabilna sam vjernica,sama sebi,stalno propitkujem,gora sam od nevjernog Tome...najteže mi je prihvatiti Božje utjelovljenje,no to je možda i druga tema..Svakako,trudim se(nedovoljno,znam),idem odnedavno redovno na misu i pričešćujem se.Otkad sam na poslu otvorila facebook i dobila priliku komentirati dnevne novine,ostala sam osupnuta pogrdnim komentarima na račun vjernika(npr.pitanje gradnje crkve u Splitu,preuveličani"skandali"određenih svećenika itd).Osjetila sam potrebu stati u obranu pa sam komentirala.Bez vrijeđanja,kulturno.Ponavljam,nevjerovatna je količina mržnje,omalovažavanja,pogrda bila u nekih komentatora.Nakon nekog vremena,"prepoznali"su me,prebacili se na vrijeđanje mene osobno,došlo mi je na face nekoliko seksualno uvredljivih poruka.Inače,osim Crkve i vjerničkih stavova,branila sam i ostale "konzervativne"vrijednosti..Pretpostavljam da su me prijavljivali(iako,ponavljam,pazila sam da nikog ne vrijeđam),zablokirali me nekoliko puta...uvidjela sam da na faceu nema ni "d"od demokracije,otvorila uz teške muke drugi profil,tek da mogu vidjeti ponešto i odustala od komentiranja...nisam se nadala tome...to je moje(loše)iskustvo,željela sam ga s nekim podijeliti...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 ožu 2018 20:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
uvidjela sam da na faceu nema ni "d"od demokracije,otvorila uz teške muke drugi profil,tek da mogu vidjeti ponešto i odustala od komentiranja...nisam se nadala tome...to je moje(loše)iskustvo,željela sam ga s nekim podijeliti...


Pa upravo to i je demokracija. A i zavisi gdje si komentirala, na kojem portlu ili stranici, sta vec...Ugl, ako te netko bas maltretira mozes to prijavit policiji. A sto se tice kulturnog komentiranja, od toga ti nema nista. Internet je mjesto na kojem ne vrijede odredene drustvene norme. Ovde smo svi anonimci, bez maski. Zato, nemoj to ni osobno shvacat...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 ožu 2018 12:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
Na "slobodnoj"sam najviše komentirala,ponekad sam namjerno na "index"išla živcirat ih..sve u fino...poanta je u tome,da,iako sam bila pristojna,bivam izbacivana sa facea i to me ljuti.Nije demokracija da ne smiš ništa reć!!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 ožu 2018 14:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Je li proslava danasnjega Medjunarodnoga dana zena spojiva s krscanskim razmisljanjem zivota? A Istambulska konvencija?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 171 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 26 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr