www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 24 stu 2017 23:14

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 54 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
PostPostano: 05 ruj 2017 06:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 10 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: U braku
Pricate o dvije razine braka,gdje ona bitnija ontoloska sfera treba prozeti onu drugu zemaljsku..

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 ruj 2017 12:05 
Odsutan

Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 53 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
Tako je, i razlog zašto ja naglašavam ovu zemaljsku sferu jest taj da svi mi težimo i voljeli bi jednog dana ima partnera s kojim ćemo dosegnuti toliku simbiozu, ali mislim da je utopija očekivati da će se dolaskom pred oltar (koliko god oboje supružnika bilo duhovno jaki) odmah to postići.

Kažem, nisam u braku, prije sam imala totalno drugačiju percepciju odnosa tako da zadnjih mjeseci se i sama suočavam s vlastitim zabludama općenito oko braka, obitelji, odnosa (pisala sam na temi Novi feminizam o knjizi s kojom sam spoznala jednu novu sferu toliko da (meni koja nikad ne čitam knjige dvaput) mi na um pada da je još jednom pročitam.
Ako se stvarno teži isključivo katoličkom braku onda se skoro pa svakodevno otvara mnoštvo pitanja (pa možda i zato češće pišem na tim temama jer na taj način i sama promišljam o svemu).

Međutim, činjenica je da se ljudi žene, od braka očekuju tko zna što i onda ih zapljusne realnost. Mislim treba biti svjestan da će vrlo vjerojatno osobe biti u drugačijim duhovnim fazama.
Isto tako, lako moguće da osobe padnu u rupu idealiziranja braka. Zato sam pisala na prethodnom postu o željama, navikama, rutinama onog drugog. Možda sam pretjerala i istina, banalizirala sam stvari, ali one su takve.
Naime, da, voljela bih se ja udati pa znate ono u filmovima kako supružnici spavaju zagrljeni, a ujutro se bude uz cvrkut ptica. Mislim, budimo realni s brakom i zajedničkim suživotom dolazi razdoblje kada se osobne želje jednog supružnika (pa makar ja samo željela da nas dvoje sjedimo, gledamo Tv i češkamo jedno drugo) trljaju s osobnim željama onoga drugoga (jer npr. on želi da odemo u pizzeriju gdje smo izašli na prvi dejt) koliko god želje i od jednog i od drugog bile plemenite.
E sad, tu onda dolazi do toga da se podložnošću žene ti oštri bridovi malo pomalo bruse. Pa ono, ako ugodi žena svom muškarcu, nije li i velika vjerojatnost da će i on ugoditi njoj?

Nadalje, pitanje toga kako da se u potpunosti prihvati onaj drugi bez želje da ga se promijeni. To je surova stvarnost s kojom se susrećemo i u drugim odnosima, a to bi značilo iz ljubavi prema drugoj osobi prihvatiti i njena dosađivanja, slabosti, neuspjehe (na dnevnoj bazi) dok istovremeno tražimo snagu, ljubaznost i dobrotu kako bismo onog drugog nadahnuli u ulozi supružnika, roditelja.

I na kraju, svi puno pričaju o predbračnoj čistoči, a ne pričaju o seksu u braku.
Da, divno je zamisliti. Ona u bijelom - nevina, draga, slatka, uskoro samo njegova, a on samo njen. Nakon predivnog intimnog vjenčanja, njih dvoje se zahvale gostima i prepuštaju ljubavnim čarima i sjedinjenju duše i tijela.
Zvuči krasno, nadam se i da je krasno, ali seks u braku nije samo to. Ne susreću li se supružnici i s menstruacijama, i s ovulacijama, i s trudnoćama, pa možda i čuvanjem trudnoće, pa posporođajnim oporavkom, pa stresom, pa mogućem izbivanju supružnika zbog posla.
Pa u pojedinim razdobljima manjka ili u potpunosti nema fizičke intimnosti, a u pojedinim razdobljima ne bi izlazili iz kreveta.

Pa zar tu supružnici nisu kao majistori koji se cijelog života uče svom zanatu, koji cijelog života uče bit što bolji parneri, roditelji, katolici, nisu li cijelog života pozvani da vode jedno drugoga putu k svetosti - tada, ako govorimo iz tog konteksta - da govorimo o živom organizmu.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2017 21:44 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
Vjeroispovjest: RKT
Belive napisao:
Ovaj svoj odgovor pišem iz perspektive cure koja je pokušavala živjeti (točnije do svoje 25. sam tako i živjela) vjerski s momcima (točnije jedan je dao pečat koji sam dosta dugo brisala) kojima je pojam Boga, vjere i svega ostaloga bio nebitan, pišem ga iz perspektive cure koja je bila u vezi s momkom koji nije bio katolik i onda to nije bilo samo pitanje toga da sam ja „dobra, draga i pobožna cura“, već je sa sobom vodilo i beskrajne rasprave, testiranje mojih granica pa i na koncu puno odbacivanja

Draga Belive... mnogi u zivotu imaju tako neku pricu..pa neka te to ne ohrabri da zivis i zelis brak s vjernikom...stalno te citam i mislim da imas ispravne i pravilne stavove.

Prvo – pitanje braka i ispovijedi

Belive napisao:
Samo Bog može ispunit nečije srce, ni cura, ni momak, ni dite, ni roditelji, žena, muž – nitko nego Bog, a kroz ovo nabrojano Bog se može proslavit.
Ja stvarno vjerujem u to da je brak božanski put na zemlji, ali ne smijemo zaboraviti da ženi nikad ne smije biti muž prije Boga, niti mužu žena.
Svrha je braka pomoći oženjenim ljudima u posvećivanju sebe i drugih i sklapanjem sakramenta primaju posebnu milost. Oni koji su pozvani na bračni život, s Božjom milošću, pronalaze u svom stanju sve što trebaju da bi bili sveti i da bi one s kojima žive priveli Bogu.
Dakle, sasvim jasno je da supružnici bez Boga ne mogu ništa zato i svatko ponaosob mora održavati svoj odnos s Bogom, zato svatko osobno mora ići na ispovijed, zato svatko osobno mora stalno dolaziti „čist od grijeha“ svom supružniku. Supružnik se ne smije zanemarivati (ni duhovno, ni tjelesno) jer on pripada svom mužu/ženi i baš zbog toga i jest zadaća svakoga da brine i za osobni duhovni život.
Brak nije uvijek med i mlijeko, u braku ima situacija kad taj muž/žena te toliko živcira da ga/ju ne možeš gledat,u braku ima situacija gdje se ne slažeš s njegovom/njenom obitelji, ima situacija gdje ću/ćeš bit ohol/a i sebična prema njemu/njoj, prema vašoj djeci, ima situacija u kojima ćeš je/ga povrijediti… nisu li to sve situacije u kojima nam je potrebna ispovijed? Da, te situacije se (in)direktno tiču i mog muža/tvoje žene, ali dok osobno ja ne ispovjedim se, ne pokajem se za te grijehe i ne dobijem oprost, ja neću moći doprinijeti i donijeti/davati sebe u potpunosti tom braku.

Slazem se sa tvojim rjecima. Ako tako budes se borila za svoj brak ne brini... na Boga uvijek mozete racunat

Drugo – pitanje prevare
Belive napisao:
Osobno, danas iz perspektive prevarene cure (još uvijek nisam sigurna, ne znam, niti ću ikada saznati, niti me briga, niti želim saznati je li ta cura za koju znam jedina ili je moj tadašnji momak kod drugih češće dobivao ono što kod mene nije mogao) da sam udana i da me muž prevari – željela bih znati.
Slažem se s Rorom da je najvažnija istina a samo znajući istinu i muž i žena mogu obnavljati svoju ljubav iz dana u dan, a to se radi kroz žrtvu. Svi mi znamo kakav je brak sakrament i kakav je to savez te smatram da onaj koji kaže da ovo ili ono ne može trpjeti, u jednu ruku pretjeruje kako bi se opravdao. Trebamo od Boga tražiti snage za prevladavanje.
Nećemo se lagati, da me jednog dana muž prevari bila bi smlavljena, bila bih uništena jer neki grijesi imaju sposobnost potopiti nas kao valovi tuge i vagoni žalosti, ali ako sam se ja udala za tog čovjeka i ako je Bog od nas napravio jedno, onda sam s njime izabrala sve. Izabrala sam i osmijehe, i radost, i blagoslov, i iznenađenja, milosti, utjehu, smirenost srca, ali sam isto tako izabrala i to da ću biti povrijeđena (i on, i ja), da će biti i svađanja i plakanja.
Grijesi među supružnicima bi se trebali otpisivati shvaćanjem i prihvaćanjem, odlukom da se pogrješeno više ne griješi. Grijesi se otpisuju izuzimanjem zamjeranja i blagoslovom novog početka. Pa Isus nam je pokazao i govori nam da nakon svakog pada treba ustati, a ja sam izabravši svog muža – izabrala njegovo sve, izabrala sam da se zajedno uvijek borimo za ono što imamo.

Iako će me možda sada neki napasti – mislim osobno da bi mene više mučilo što sam ja krivo napravila da je muž imao potrebu tražiti nešto izvan mene.
Jer, kao što ja ne pripadam sebi, već svom mužu; tako i moj muž pripada meni, a (kako Escriva kaže) dopustila sam da mi ga ukradu, dopustila sam da mi ukradu jedinu dušu koja bi trebala ići sa mnom na Nebo.
Escriva kaže da su žene odgovorne za 80% nevjera svojih muževa jer ne znaju kako ih osvojiti svaki dan i kako se nježno i brižno brinuti o njima. I razmišljam da i u tome ima neke istine. Pažnja udane žene trebala bi biti usmjerena na muža i djecu, a pažnja oženjenog muškarca trebala bi biti usmjerena na ženu i djecu te ne postoji izgovor za neispunjavanje te dužnosti, pa ni rad izvan kuće nije izgovor.
Zanimljiva mi je i Escrivina rečenica gdje citirajući aragonsku izreku "Ako putem u crkvu na molitvu ženi zagori gulaš, može biti napola anđeo, ali je i napola đavao." ukazujući da čak ni nečiji pobožan život ne može biti izgovor, jer ako je neuskladiv sa svakodnevnim dužnostima, nije dobar ni drag Bogu.

Sve ovo gore napisano su i moji osobni stavovi i baš zbog njih često današnja JA potražim onu prošlu da joj se i narugam. Ona "prošla ja" znala je za Krista, ali nije znala da se s njime može izdržati svaka oluja i ponijeti na leđima svaki Križ života, ali isključivo u kombinaciji muž, žena i Krist.

Neznam iz tvojih postova je li tvoje srce ima svog odabranika ali vidim da ne zelis u osobnu komunikaciju s muskim forumasima...pa zakljucujem da postoji netko u tvom zivotu... ako si na putu ka braku... zelim ti svu srecu ovoga svieta...ali cim je On s vama nema straha

Tesko je oprostit, ali ti imas veliko srce i mislim da ce tvoj muz jednog dana biti najveci sreckovic na svijetu.... ako ti ikad bude tesko sjeti se da Onaj gore daje najteze bitke svojim najboljim vojnicima...
Na puno tema si pislaa ali evo ovdje svake tvoje rijevi se istice pa sam morala komentirat... Bog te blagoslovio

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 24 ruj 2017 12:23 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 10 zahvala
Vjeroispovjest: Catholicus
Status: U braku
Belive..super razmišljaš i bistra si uma.
Svaka čast..
Budi pozdravljena! 8)

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 54 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vrijeme na UTC [LJV]