www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 24 tra 2018 13:36

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 53 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
PostPostano: 05 ruj 2017 06:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: U braku
Pricate o dvije razine braka,gdje ona bitnija ontoloska sfera treba prozeti onu drugu zemaljsku..

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 ruj 2017 12:05 
Odsutan

Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 82 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Tako je, i razlog zašto ja naglašavam ovu zemaljsku sferu jest taj da svi mi težimo i voljeli bi jednog dana ima partnera s kojim ćemo dosegnuti toliku simbiozu, ali mislim da je utopija očekivati da će se dolaskom pred oltar (koliko god oboje supružnika bilo duhovno jaki) odmah to postići.

Kažem, nisam u braku, prije sam imala totalno drugačiju percepciju odnosa tako da zadnjih mjeseci se i sama suočavam s vlastitim zabludama općenito oko braka, obitelji, odnosa (pisala sam na temi Novi feminizam o knjizi s kojom sam spoznala jednu novu sferu toliko da (meni koja nikad ne čitam knjige dvaput) mi na um pada da je još jednom pročitam.
Ako se stvarno teži isključivo katoličkom braku onda se skoro pa svakodevno otvara mnoštvo pitanja (pa možda i zato češće pišem na tim temama jer na taj način i sama promišljam o svemu).

Međutim, činjenica je da se ljudi žene, od braka očekuju tko zna što i onda ih zapljusne realnost. Mislim treba biti svjestan da će vrlo vjerojatno osobe biti u drugačijim duhovnim fazama.
Isto tako, lako moguće da osobe padnu u rupu idealiziranja braka. Zato sam pisala na prethodnom postu o željama, navikama, rutinama onog drugog. Možda sam pretjerala i istina, banalizirala sam stvari, ali one su takve.
Naime, da, voljela bih se ja udati pa znate ono u filmovima kako supružnici spavaju zagrljeni, a ujutro se bude uz cvrkut ptica. Mislim, budimo realni s brakom i zajedničkim suživotom dolazi razdoblje kada se osobne želje jednog supružnika (pa makar ja samo željela da nas dvoje sjedimo, gledamo Tv i češkamo jedno drugo) trljaju s osobnim željama onoga drugoga (jer npr. on želi da odemo u pizzeriju gdje smo izašli na prvi dejt) koliko god želje i od jednog i od drugog bile plemenite.
E sad, tu onda dolazi do toga da se podložnošću žene ti oštri bridovi malo pomalo bruse. Pa ono, ako ugodi žena svom muškarcu, nije li i velika vjerojatnost da će i on ugoditi njoj?

Nadalje, pitanje toga kako da se u potpunosti prihvati onaj drugi bez želje da ga se promijeni. To je surova stvarnost s kojom se susrećemo i u drugim odnosima, a to bi značilo iz ljubavi prema drugoj osobi prihvatiti i njena dosađivanja, slabosti, neuspjehe (na dnevnoj bazi) dok istovremeno tražimo snagu, ljubaznost i dobrotu kako bismo onog drugog nadahnuli u ulozi supružnika, roditelja.

I na kraju, svi puno pričaju o predbračnoj čistoči, a ne pričaju o seksu u braku.
Da, divno je zamisliti. Ona u bijelom - nevina, draga, slatka, uskoro samo njegova, a on samo njen. Nakon predivnog intimnog vjenčanja, njih dvoje se zahvale gostima i prepuštaju ljubavnim čarima i sjedinjenju duše i tijela.
Zvuči krasno, nadam se i da je krasno, ali seks u braku nije samo to. Ne susreću li se supružnici i s menstruacijama, i s ovulacijama, i s trudnoćama, pa možda i čuvanjem trudnoće, pa posporođajnim oporavkom, pa stresom, pa mogućem izbivanju supružnika zbog posla.
Pa u pojedinim razdobljima manjka ili u potpunosti nema fizičke intimnosti, a u pojedinim razdobljima ne bi izlazili iz kreveta.

Pa zar tu supružnici nisu kao majistori koji se cijelog života uče svom zanatu, koji cijelog života uče bit što bolji parneri, roditelji, katolici, nisu li cijelog života pozvani da vode jedno drugoga putu k svetosti - tada, ako govorimo iz tog konteksta - da govorimo o živom organizmu.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 24 ruj 2017 12:23 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
Vjeroispovjest: Catholicus
Status: U braku
Belive..super razmišljaš i bistra si uma.
Svaka čast..
Budi pozdravljena! 8)

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 53 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vrijeme na UTC [LJV]