www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 19:39

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 174 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 07 svi 2015 23:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Pero. Kaže li neka dogma: Bog upravlja svime?
One rečenice sam ti objasnio. Ako Bog upravlja svime, znači da upravlja i slobodnom voljom. No, onda više nije slobodna. Iz toga proizlazi: Ako je slobodna volja nužna; Bog ne upravlja svime.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 svi 2015 00:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
dujam napisao:
Pero. Kaže li neka dogma: Bog upravlja svime?
One rečenice sam ti objasnio. Ako Bog upravlja svime, znači da upravlja i slobodnom voljom. No, onda više nije slobodna. Iz toga proizlazi: Ako je slobodna volja nužna; Bog ne upravlja svime.


Teško meni s tobom Duje. :twisted:

Ja sam ti nastojala stvar pojasniti najbolje što sam znala i umjela.
I napisala sam ti da je to razumska kontradikcija. Pojam razumska kontradikcija znači da moraš prespojiti dvije tvrdnje koje su međusobno oprečne.

Znači Duje, ti si u pravu - logično ako Bog upravlja svime, čovjek nema slobodnu volju, jel tako?
Ali nije tako! U ovom konkretnom slučaju - nauk Crkve je i rekao da stvar nije logična, ne možeš je prihvatiti naravnim ljudskim razumom.

Evo ti popis dogmi - pa malo kontempliraj nad njima :D

http://jloughnan.tripod.com/dogma.htm


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 svi 2015 10:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Ne, ne razumiš me. Odakle tebi da Bog upravlja svime? To te ja pitam.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 svi 2015 13:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
dujam napisao:
Ne, ne razumiš me. Odakle tebi da Bog upravlja svime? To te ja pitam.


"Providence as used in Christianity is thus a dogmatic term rather than a biblical term; it indicates that God not only created the world but also governs it and cares for its welfare. A well-known German reference work, Religion in Geschichte und Gegenwart (1908; “Religion Past and Present”), gives a more elaborate and more theological definition of providence:

God keeps the world in existence by his care, he rules and leads the world and mankind deliberately according to his purpose, and he does this in his omnipotence as God the Creator, in his goodness and love as revealed by his son Jesus Christ, and to further the salvation of mankind through the Holy Spirit."

ENCYCLOPAEDIA BRITANNICA

Duje, ako te zbunjuje riječ upravlja - zamijeni tu riječ sa - vodi.

"Traditional theism holds that God is the creator of heaven and earth, and that all that occurs in the universe takes place under Divine Providence — that is, under God's sovereign guidance and control."

Stanford encyclopedia of Philosophy


Zadnja izmjena: perokvrzica; 08 svi 2015 13:54; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 svi 2015 13:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Da, upravo to me zbunjivalo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 svi 2015 17:30 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 29 vel 2008 13:20
Postovi: 24
Lokacija: Split
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 6 zahvala
dujam napisao:
Leeloo napisao:
Moje sive stanice su na pedalj od overloada samo od čitanja. Stvarno ste ih izstimulirali. Vau... divim vam se 8)
Doduše imam svoje beton mišljenje, ali sve se nešto mislim da bi uključivanje treće strane u ovom trenutku bilo, ono brale, too much...
Btw; Dujme sretan ti nickname-dan! Gibam popit štagod u to ime! smajlic28



TNX. Daj, ajde napiši što želiš, tko ti brani


Ala čovik (1950) bacia si mi rukavicu jel... :lol: :lol: :lol:
Sve gledam kako ste se se vas dvoje studiozno uhvatili ovoga, referirate se na ovaj ili onaj izvor... A ja...
Iskreno nemam pojma šta piše u Katekizmu ili ovoj ili onoj Enciklopediji. Ono šta znam iz Biblije je, da se razumimo, rezultat odlazaka na misu (doduše čestih), a ne čitanja same. E sad, kad smo shvatili da ja i nisam baš najuzorniji vjerniku u kontekstu čitanja kršćanske literature :oops: , htjela bih još napomenuti da je moj um poprilično kritički nastrojen i ne apsorbira baš sve što mu se servira ... :shock:
Sad cu taksativno navest par stvari koje predstavljaju svojevrstan summa summarum mog mišljenja na manje-više (u principu manje) sve navedeno :
1. Bog je svemoguć i sve je stvorio
2. Bog je čovjeku dao slobodnu volju i On ne utječe na nju
3. Njegova volja se zna (10 zapovijedi, 2 zapovijedi ljubavi, 7 smrtnih grijeha...), a naša je volja hoćemo li Njegovu volju slijediti
4. Njegov plan za nas je da slijedimo njegovu Volju i tako postignemo vječno spasenje, ali u konačnici mi smo ti koji odlučujemo
5. Mi možemo moliti da Mandine pome lipo rode il da se Kate izliječi; karikiram, ali stvar je percepcije šta je tebi ili meni od krucijalne važnosti u datom trenutku, ali...
6. Pri svakoj molitvi je najbitnije tražiti da se ispuni volja Njegova, i da nam da snagu i vjeru da prihvatimo to da najčešće Njegova i naša volja nemaju veze jedna s drugom.
Sorry, imam još toga u glavi, ali moram gibat sad. Nemojte štagod zamjerit... :b41: smajlic28
p.s. Duje jesi dobro profešta jučer?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 svi 2015 18:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Leeloo napisao:
Ala čovik (1950) bacia si mi rukavicu jel... :lol: :lol: :lol:


Hah, neće neki znat za 1950 :b112: I bolje!

Leeloo napisao:
Sve gledam kako ste se se vas dvoje studiozno uhvatili ovoga, referirate se na ovaj ili onaj izvor... A ja...


Za početak; Pero se ne može pomirit s tim da ja ne molim za ženu, a opet mi se sve nabacaju. Njoj to jednostavno nije jasno :b101: :b101: pero šala mala :b112:

Leeloo napisao:
Iskreno nemam pojma šta piše u Katekizmu ili ovoj ili onoj Enciklopediji.


Me too :b112:

Leeloo napisao:
Ono šta znam iz Biblije je, da se razumimo, rezultat odlazaka na misu (doduše čestih), a ne čitanja same. E sad, kad smo shvatili da ja i nisam baš najuzorniji vjerniku u kontekstu čitanja kršćanske literature :oops: , htjela bih još napomenuti da je moj um poprilično kritički nastrojen i ne apsorbira baš sve što mu se servira ... :shock:


CV je trebalo poslat u inbox, a ne javno pisat. :a1490:


Leeloo napisao:
Sad cu taksativno navest par stvari koje predstavljaju svojevrstan summa summarum mog mišljenja na manje-više (u principu manje) sve navedeno :

Taksativno?

Leeloo napisao:
1. Bog je svemoguć i sve je stvorio
2. Bog je čovjeku dao slobodnu volju i On ne utječe na nju
3. Njegova volja se zna (10 zapovijedi, 2 zapovijedi ljubavi, 7 smrtnih grijeha...), a naša je volja hoćemo li Njegovu volju slijediti
4. Njegov plan za nas je da slijedimo njegovu Volju i tako postignemo vječno spasenje, ali u konačnici mi smo ti koji odlučujemo
5. Mi možemo moliti da Mandine pome lipo rode il da se Kate izliječi; karikiram, ali stvar je percepcije šta je tebi ili meni od krucijalne važnosti u datom trenutku, ali...
6. Pri svakoj molitvi je najbitnije tražiti da se ispuni volja Njegova, i da nam da snagu i vjeru da prihvatimo to da najčešće Njegova i naša volja nemaju veze jedna s drugom.


PodPitanje jest: Je li Bog dirigira cjelokupnom stvarnošću? Poslije smo zaključili da to nije dobra riječ - dirigira. I ja joj pokušam objasnit da ako vlada svime; da mora vladat i slobodnom voljom. Mislim da bi u riječnik trebalo pogledat, definirat sve te riječi i nać, te pokušat sažet taj neki izraz. Ali mislim da u dogmama nema točno to; sve skupa obuhvaćeno. Piše; brine se, skrbi, sudjeluje.


A sve je počelo sa..... Ja tvrdim da je molitva za nakane; za brak glupa. smajlic24 smajlic12 smajlic13


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 svi 2015 23:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
dujam napisao:
Za početak; Pero se ne može pomirit s tim da ja ne molim za ženu, a opet mi se sve nabacaju. Njoj to jednostavno nije jasno :b101: :b101: pero šala mala :b112:


:D
dujam napisao:
Mislim da bi u riječnik trebalo pogledat, definirat sve te riječi i nać, te pokušat sažet taj neki izraz.


SISTEMI MILOSTI nazivaju se spekulativni pokušaji da se shvati djelovanje *milosti Božje uz poštovanje *slobode čovjeka (tu spada: nauka o *Bogu, *grijehu, *istoč. grijehu, odnos *naravi i milosti, bit * nadnaravnoga, *stanja čovjeka, * predestinacija, *reprobacija i drugo). Najvažniji sistemi jesu *augustinizam, *banjezijanizam i *molinizam. Svi su oni dopušteni od crkvenog učiteljstva, ali se ne daje prednost ni jednome od njih. Temeljni problem nije riješio ni jedan na zadovoljavajući način. Tome je kriva prije svega biblijska teologija ranijih stoljeća koja je premalo odgovarala samoj stvari, i napast da se na način *gnoze (silogistički) prozre i proračuna neshvatljiva *tajna Božja. Zato ti sistemi milosti ne igraju više veliku ulogu u suvremenoj teologiji. Izjave koje je Bog dao o sebi i o čovjeku (kao iskustva) za koje se čini da protuslove jedna drugoj, bolje je da ostanu jedna pokraj druge kao izraz punine stvarnosti kojom čovjek ne može raspolagati. U našem slučaju mora se vidjeti daje neshvatljivost koegzistencije apsolutne Božje odluke i prave čovjekove slobode samo najviši slučaj neshvatljivosti koegzistencije apsolutnoga Božjeg bića i pravoga bivstva stvorenja, neshvatljivosti koja mora ostati trajna ako je Bog Bog. Takve izjave će se održati u slavljenju Božje milosti koja suvereno raspolaže i spašava i oslobađa za istinsku slobodu.

Rahner K. , Vorgimler H. , Teološki rječnik


:wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 svi 2015 12:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
dujam napisao:

PodPitanje jest: Je li Bog dirigira cjelokupnom stvarnošću? Poslije smo zaključili da to nije dobra riječ - dirigira. I ja joj pokušam objasnit da ako vlada svime; da mora vladat i slobodnom voljom. Mislim da bi u riječnik trebalo pogledat, definirat sve te riječi i nać, te pokušat sažet taj neki izraz. Ali mislim da u dogmama nema točno to; sve skupa obuhvaćeno. Piše; brine se, skrbi, sudjeluje.


A sve je počelo sa..... Ja tvrdim da je molitva za nakane; za brak glupa. smajlic24 smajlic12 smajlic13


To nije toliko bitno. Nas sve zanima hoćeš li ti peru zaprositi ili nećeš?

perokvrzica napisao:
SISTEMI MILOSTI nazivaju se spekulativni pokušaji da se shvati djelovanje *milosti Božje uz poštovanje *slobode čovjeka (tu spada: nauka o *Bogu, *grijehu, *istoč. grijehu, odnos *naravi i milosti, bit * nadnaravnoga, *stanja čovjeka, * predestinacija, *reprobacija i drugo). Najvažniji sistemi jesu *augustinizam, *banjezijanizam i *molinizam. Svi su oni dopušteni od crkvenog učiteljstva, ali se ne daje prednost ni jednome od njih. Temeljni problem nije riješio ni jedan na zadovoljavajući način. Tome je kriva prije svega biblijska teologija ranijih stoljeća koja je premalo odgovarala samoj stvari, i napast da se na način *gnoze (silogistički) prozre i proračuna neshvatljiva *tajna Božja. Zato ti sistemi milosti ne igraju više veliku ulogu u suvremenoj teologiji. Izjave koje je Bog dao o sebi i o čovjeku (kao iskustva) za koje se čini da protuslove jedna drugoj, bolje je da ostanu jedna pokraj druge kao izraz punine stvarnosti kojom čovjek ne može raspolagati. U našem slučaju mora se vidjeti daje neshvatljivost koegzistencije apsolutne Božje odluke i prave čovjekove slobode samo najviši slučaj neshvatljivosti koegzistencije apsolutnoga Božjeg bića i pravoga bivstva stvorenja, neshvatljivosti koja mora ostati trajna ako je Bog Bog. Takve izjave će se održati u slavljenju Božje milosti koja suvereno raspolaže i spašava i oslobađa za istinsku slobodu.

Rahner K. , Vorgimler H. , Teološki rječnik


Ma kakvi sistemi milosti i Karl Rahner. Nas zanima šta ćeš ti odgovoriti ako te dujam zaprosi? Pusti te sisteme milosti, ovo su važnije stvari.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 svi 2015 14:51 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
johnny 5 napisao:
dujam napisao:

PodPitanje jest: Je li Bog dirigira cjelokupnom stvarnošću? Poslije smo zaključili da to nije dobra riječ - dirigira. I ja joj pokušam objasnit da ako vlada svime; da mora vladat i slobodnom voljom. Mislim da bi u riječnik trebalo pogledat, definirat sve te riječi i nać, te pokušat sažet taj neki izraz. Ali mislim da u dogmama nema točno to; sve skupa obuhvaćeno. Piše; brine se, skrbi, sudjeluje.


A sve je počelo sa..... Ja tvrdim da je molitva za nakane; za brak glupa. smajlic24 smajlic12 smajlic13


To nije toliko bitno. Nas sve zanima hoćeš li ti peru zaprositi ili nećeš?


A pokuša sam diskretno skrenit na tu temu. Međutim, ona elegantno izbjegava svaki oblik razgovora koji udara "na područje zaruka". Već sam je pitao; Pero, što ti kažeš na prijedlog korisnice SAN da zaplovimo u bračne vode?

Per-Kvržica, za početak se nadam da ti nije problem što ne mogu izgovorit slovo "r". To mi otežava izgovaranje tvoga nicka, a i utječe mi na psihu dok pišem. Na prvu ruku, to izgleda kao veeliki hendikep; imat zaručnika koji ne zna pravilno izgovorit riječ; brak. Kako da ga shvatiš ozbiljno za brak, kad nije u stanju izgovorit pravilno tu riječ? Nećemo puno lagat ako kažemo; nikako. :l30: Ali :!: , kao što uvijek postoje dvije strane medalje, tako i ovdje postoji, ona druga strana medalje. Naime, ako prihvatiš zaruke samo potvrđujueš svoju tvrdnju; isplatilo se molit sa nakanom za brak. Znači bila si u pravu. A ja u krivu. Ako prihvatiš moje zaruke pobijedila si me u raspravi, i dokazala da Bog šalje muževe i žene. I ne samo to; imat ćeš muža kojemu uvijek možeš reć: "Šuti! Ja sam pametnija." - A znaš li koliko žena to može reći svome mužu, bez ikakvih posljedica? Stvarno, znaš li to? - To ti je veliki plus! Znači, ako pristaneš na zaruke;

-uslišavaju ti se molitve za muža,
-dobijaš u raspravi,
-bez imalo pretjerivanja imaš sexi zaručnika 8)
-ohrabrit ćeš druge da mole molitve sa nakanom
-možeš ušutkat zaručnika/muža kad god želiš pozivajući se; pametnija sam od tebe
-jednoj duši ćeš dokazat(meni) da se isplati molit za nakane

I sad, kako prava Katolkinja to može odbit? Kako ti to možeš odbit? Pogotovo ovu zadnju pogodnost. Pa zar ćeš me pustit u uvjerenju da se ne isplati molit za muža i ženu? Zar ćeš to odbit, ono što ti Bog šalje?? Jesi li toliko blentava? Sve zbog toga što ne mogu izgovorit slovo "r". (Naravno da mogu izgovorit slovo "r", samo nisan zna kako počet pisat ovaj text, pa eto... Rekoh, pokušat ću da je nasmijen). Eto, i nasmijat ću te nekad, ako budemo zaručnici.


P.s. Johnny i need support artillery :oops:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 174 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 26 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr