www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 14:54

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 10 tra 2009 09:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
..povorka tiho klizi ulicom Dolorsa..
.."linč" povorka...iskaljuje svoje bijes na "lažnom kralju židovskom"
..za sve svoje muke u životu...raja naplaćuje..
..jer prilika je pogodna..
..strast osvete...traje..sve do trena...
..dok se NEBO iznad Golgote..nije smračilo..u munje ..sijevnule..
..onda se strast ..pretvorila u očaj i strah Božji..




MESIJA

..krici...
..masa..vrišti..
..linč je..
..rulja pljuje...tuče..
..šakama..kamenjem..nogama...
..povorka u zanosu..
.ide dalje..ulicom Dolorosa..
..više ni ne znaju..koga psuju..
..zapjenjenih ćuba, kletve ispuštaju..
...u sladostrasnom grču..NJEGA proklinju
..nevinog..
..tuku..svi...
.legionari prvi..a puk ih slijedi...
.strasno..prilika se ne propušta..
.za još jedan..osvetnički udar..
.u Mesiju...
.kamenje upija ..krv i znoj..nevinog
.svetost se mješa s znojem i sluzi ..raje..
.otkup je..mučan..ali precizan..
.svatko radi svoje..
.ON otkupljuje..
.Rulja..naplaćuje..
.stalo se..
.masa likuje..
.zar je pao,zar je pao..
.no.. ON ustaje...jer mora još,još..
.da otkupljuje..
.bićem svojim, tijelom presvetim..
.puku se nudi ljubljenom..
.tiho izusteći..:
."Evo Tijelo vam svoje dajem"
..jer krvi se već napiše..
..Golgota se nazire..spas je blizu..
.još samo malo, još samo malo..
.ono malo plača..ljubljenih..
.snagu mu daju..da se propne..
.do mjesta PRESLAVNOG..
.zadnji čin je spreman..
.čavli probijaju nesmiljeno...
.kožu...meso..kosti..
.krv ..pršti..
.konačno..
.KRIŽ se propinje..parajući nebo plavo..
.uz huk ..puka..izubijano tijelo se uzdiže..
.Mesija je izdignut i okrunjen..
.I.N.R.I.
.rulja slavi...tješeći se..
.u pobjedi..
.a gorčina..stišće..usne..
.utrobe im zadrhtale..noge im se ..odsjekoše..
.gledajući NJEGA RASPETOGA..
.prevaru shvatiše..
.kad munje nebo zaparaše...i tame zemlju
.preplaviše...jecajući..
.nebesa se zemlji..
.otvoriše..i primiše njegov jecaj..
"Oprosti im Oče, jer ne znaju što čine"


u spomen, ne Kristovu bol, ..
..onog petka, kad se nebo zamračilo...
..nad pukom ..zemaljskim..
..suobličimo se danas, s Kristom..
..tiho..tiho..plačući..s NJIM...
.za prošla i buduća..vremena..
..sve suze svijeta..
..sve su zbog ..ljubavi..
..prema nama..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 tra 2009 23:02 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
..Praznina

...kad bih smio opisati prazninu..
.ispunio bih je riječima..
..da se s jekom nadigravaju...
..i da ona nikom više ..
...ne naudi..


..ovako..
.samo škiljim..
.kroz ključanicu bijele sobe...
..i tresem se od..
..straha..

..ne da me je strah praznine..
..već...me ..rasturi..
..punina u meni..

..tako je puna..spoznaje..
..i blaga nebeskog..
...a opet tako prazna..
..u ispraznosti života..
..moga..

.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 tra 2009 08:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2994
Podijelio: 149 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
Klanjamo Ti se Kriste i blagoslivljamo Te ..jer Si Svojim Svetim Križem otkupio svijet..
Slava Ti i Hvala.. jer izbavi nas grešnike..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 tra 2009 20:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
marija-nada napisao:
Klanjamo Ti se Kriste i blagoslivljamo Te ..jer Si Svojim Svetim Križem otkupio svijet..
Slava Ti i Hvala.. jer izbavi nas grešnike..


..oma mene moja nadice..spašava :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 ožu 2010 11:52 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3249
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Slika

Via Dolorosa (doslovno prevedeno „Ulica tuge“) je cesta koja je bila put kojim je prošao Isus kada je nosio križ kako bi ga razapeli na Kalvariji.


Gospodine Isuse Kriste, ti si prihvatio križ na svoja sveta ramena te ga strpljivo nosio do Golgote gdje si bio razapet i na križu umro. Daj nam snage da i mi znamo strpljivo nositi svoje križeve ne gajeći mržnju u svom srcu i ne proklinjući križ jer u križu je pobjeda u križu je spasenje u križu je naša snaga. Presveta, Djevice Marijo,koju naš hrvatski narod naziva i najvjernijom Odvjetnicom pomozi nam svojim zagovor kod
svoga Sina i našega Gospodina Isusa Krista u našim životnim kušnjama kako bismo svoj životni križ, unatoč padova i poteškoća sretno donijeli do svoje životne Golgote i dostojanstveno prešli iz ovog u vječni život. Po Kristu Gospodinu našem Amen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 ožu 2010 22:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 svi 2009 00:08
Postovi: 732
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=i5UPOzv3Pqo[/youtube]


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 ožu 2010 09:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3249
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Down the Via Dolorosa in Jerusalem that day
The soldiers tried to clear the narrow street
But the crowd pressed in to see
The Man condemned to die on Calvary

He was bleeding from a beating, there were stripes upon His back
And He wore a crown of thorns upon His head
And He bore with every step
The scorn of those who cried out for His death

Down the Via Dolorosa called the way of suffering
Like a lamb came the Messiah, Christ the King,
But He chose to walk that road out of
His love for you and me.
Down the Via Dolorosa, all the way to Calvary.

Por la Via Dolorosa, triste dia en Jerusalem
Los saldados le abrian paso a Jesus
Mas la gente se acercaba
Para ver al que llevaba aquella cruz

Por la Via Dolorosa, que es la via del dolor
Como oveja vino Cristo, Rey, Senor
Y fue El quien quiso ir por su amor por ti y por mi
Por la Via Dolorosa al Calvario y a morir

The blood that would cleanse the souls of all men
Made its way through the heart of Jerusalem.

Down the Via Dolorosa called the way of suffering
Like a lamb came the Messiah, Christ the King
But He chose to walk that road out of His love for you and me
Down the Via Dolorosa, all the way to Calvary.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 ožu 2010 12:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Gospodine Isuse,Ti si smjerno nosio svoj kriz..

Gospodine,i moj kriz koji povremeno postaje pretezak pod teretom ,kojega ne mogu uvjek dostojno nositi..i tako padam ,pod mojim krizem,za kojega mi ponestaje snage za nositi..
Ti si dosao da potrazis nase krizeve,dosao si da nas dizes i da nas spasavas...
preko nasih krizeva..a ja to ne prepoznajem uvjek ,a hocu biti spasena.. Gospodine Isuse, "Ti se nisi uzvisio" ,da budes jednak s Bogom, nego si ponizio samoga sebe,bez imalo muke i tako postavsi ljudima slican.
Kroz sav svoj zivot,nosio si grijehe cijeloga svijeta,jedan za drugim..pa tako nosis i moje bezakonje,moje grijehe i za mene si dao zivot Svoj,Svoju Krv prolio za mene...
Ti hoces da se sagnem i da trpim,Ti hoces da ga nosim i idem dalje...a meni ponestaje ustrajnosti..
Gospodine ti hoces da ja sutke nosim svoj kriz,istina je da postoji vrijeme sutnje i vrijeme rijeci,istina je da ima vrijeme borbe i jedno i drugo, a ja sam tako slaba,nemam uvjek cvrste vjere i snage,da ponizno i skruseno nosim svoj kriz da strpljivo ustrajem u tome..
Hvala Ti moj Gospodine za Tvoj primjer malenosti i poniznosti.Uh ,kada bi mogla makar malo od toga ,tako hrabro prihvatiti i nositi ja ovako slaba.
Ti si se spustio na nasu razinu premda si Bogu jednak.A ja danas borim se sa malim sitnicama ,koje nije vrijedno spomenjati..
Dopustio si da se jos dublje snizis i da te jos dublje ponize: na krizu si raspet i pogubljen.
Ali ,Bog te uzvisio!Da tu si i meni progovorio. Poziv na malenost i danas odzvanja svijetom, i danas poziva ljude na obracenje i prihvacanje novoga stila zivota.Bas je to ono, sto potajno nekako ipak zelimo biti veliki,jer smo zavedeni ovozemaljskom dobrotama..i zamkama zloga.
Kako osjecam,ono sto me boli,i sto mi je tesko.. Nije lako, Isuse, shvatiti tvoje rijeci, tvoju logiku.Poneki puta se meni cini …"prekomplicirano"
U dubinama moje nutrine i mog bica postoji teznja za potvrdom,pogotovo danas za necim sto je "in" potreba za samoostvarenjem.
I tako nosim u sebi strah pred neuspjehom, pred prezirom ili ponizenjem.
Jedno znam ,a drugo cinim.. To je isto tako duboko u meni, Isuse, kao sto je ceznja za zivotom.
Ti kazes… ne brani se kad ti sude,i ne brani se kad te sude..
Osude nas ne mogu unistiti,ne ostavlja te samog,nego te dovodi k meni i vodi u ,slavu. "To je Tvoj i moj kriz" .Znaci Ti si Gospodine uvjek uz mene,nema bojazni, i sumnje da me ostavljas,zato mi kazes :"NE BOJ SE DJETE MOJE.!"
Ta osuda to su tvoja vrata k meni,ili bilo sto drugo,svu bol koju su ti nanijeli,jedini te dovodi do mene..
U toj krivoj osudi SUSRET CES MENE-TADA TE NITKO VISE NECE MOCI OSUDITI..!
" Kada te ljudi sude ,mozes preci na moju stranu …jer i meine su sudili i osudili.."
Kada citam kako si Isuse tjesio Jeruzalemske zene..One su te zavoljele,povjerovale su Ti svoju djecu,a Ti si ih blagoslivljao.Predale su se srcem,i nisu mogle shvatiti da si Ti osudjen..
Plakle su zbog toga.Osjecale su time da je osudjen neduzan zivot.
Zalost ih je obuzela..a Ti si ih tjesio.. To si samo Ti mogao, samo Ti znao, moj Gospodine!
Takav zivot ,to je kriz,pregorijeti svoju muku,nadici je i iznad nje vidjeti oslobodjenje..i pobjediti Uskrsnucem..
Nikakva bol nije tragicna,tragedija je sljepoca i tvrdoca srca..
Ne vidjeti da svaka smrt ima uskrsnuce,svaka bolest ozdravljenje,svaki odlazak dolazak,dopustiti da padam u samosazaljenje,to je tragedija..
Da..ja Gospodine dobro znam,da pobjeda je tamo gdje pocinjes tjesiti druge,kad i sam trebas utjehu...a za to trebam snage koje nemam uvjek dovoljno..
Tada sva utjeha moja dolazi od Tebe .
Kazes;imaj hrabrosti ne oslanjati se na ljudsku utjehu,nego traziti Bozju snagu.To pobjedjuje svijet...
Jasno mi je to,ali toliko mi je puta, Isuse, svega dosta. .Cesto pomislim ,kako sam zensko ..pa smijem biti slaba..?
Znas, tesko mi je biti malena u danasnje vrijeme,a znam da u tome jako grijesim..I kada odlucim biti malena nekako bi htjela samo za kratko vrijeme, u pojedinim trenucima.
O ,moj Gospdine Isuse ,kako si sama otezavam svoj zivot ,svoj put i sve na njemu i drugima oko mene.. ..
sv.Filip Neri. kaze.. "nosi kriz i nemoj dozvoliti da on nosi tebe!" Da ,to je put kriza,ali put u zivot.Ne smijem dopustiti pad u samosazaljenje..i sebeljublje..Znam dobro , kad budem izranjena u bolovima, i druge tjesim tada ,bas tada nalazim Tebe Gospodine Isuse Kriste..
Otvoram Ti vrata svoja,jer iza njih cekas TI da se oslonim na TEBE…
Kad sam ojadjena i bespomocna ,znam da moram uzviknuti glasno rijec iz sv. Pisma: "Imamo Boga koji pomaze" (Ps 68, 21).

Bog moze pomoci, jer je svemoguc. On i zeli pomoci, jer je ljubav, a ljubav uvijek mora pomoci. Time nam je osigurana pomoc. Samo onda je ne mozemo iskusiti kada sami sebe presudjujemo, ostajemo u bijedi i mislimo da nam pomoc ne ce doci.

I onda ,kada osjecam da vise ne mogu nositi svoj teret,Ti mi porucujes kao Otac svojem djetetu: Uskoro ces proci kroz mracnu dolinu. Uskoro te ocekuje svjetleca radost i blazenstvo. Suze ce biti zamijenjene smijehom. Zato, "Blazeni oni koji sada placu, jer ce se veseliti" (Lk 6, 21).
Ocekujm vrijeme kada cu plac zamijeniti veseljem. Dolazi cas i jednom u vjecnosti ne ce biti kraja radosti.
Medjutim ta radost ocekuje me vec ovdje na zemlji,mozda vec sutra. Ali iz tih razloga , jos te vise molim, daj mi hrabrosti da budem malena i ponizna, da budem trajno malena. Daj mi snage, Isuse, da te u tome slijedim.I pored svih mojih zelja,znam da ono sto mi Ti dajes,je najbolje za meine i da je to jedini smisao..
Molim Te, odkloni ono sto nosim u sebi sklonost oholosti,i drugog bezakonja..
Da, ja bi htjela znaciti nesto u ovome drustvu ljudi s kojima zivim i ovdje.
Ali onako ,kako to Ti trazis od meine,onako kako Ti to vidis,a ne ja .
I ako je tesko uvijek sluziti drugima ,ja zelim da prepoznam u svakidasnjem zivotu,gdje me trebas Ti,bas ovako malenu,bas ovakvu kakva jesam,gdje i kada..…
I neka me ponizavaju ,zelim sve ciniti sve za druge. To je jedino dobro,da dokazem Tebi koliko te stvarno volim,samo Te molim za snagu i ustrajnost.!
Isuse, daj da te shvatim i prihvatim kad me uvodis u skolu evandjeoske poniznosti.Znas da sam slaba i nemocna bez Tebe..
Tvoje srce je puno ljubavi i meni naklonjeno ,to dobro znam..
. To je nacin i odlika jednog Oca koji se raduje kad moze usreciti i obdariti svoju djecu. Ali Ti trazis od mene. " Budi prema meni kao dijete. Dodji mi dnevno kao Ocu sa svim svojim molbama, velikim i malim bez ikakvog stida i straha. " Ti nam Isuse obecavas da ce Otac ciniti dobro onima koji ga za to mole" (Mt 7, 11).
Zelim Isuse i to isprobati! "Pazite sami na se da vam srca ne otvrdnu. Bdijte i molite svaki cas,da biste mogli umaci svemu onomu sta se ima dogoditi i odrzati se pred Sinom Covjecjim"(Lk 21,34-36)
Gospodine znam da cu i ja biti osudjena,kad pokusam samo malo zivjeti kao Ti..bojim se ,kada pokazuju na mene prstom.
Jedni se podsmjehuju,drugi se na moj racun zabavljaju,one spopade bijes,a mnogi od mojih prijatelja dotjerali su vec dotle,da me izdaju.
Bojim se ostati na tom putu,strah me slusati tu ljudsku mudrost.
Sapcu mi :samo plako,ne treba tako doslovno shvacati,s jacim je pametnije razgovarati..
A ipak Gospodine,znam TI SI U PRAVU,tako mi malo treba,samo da se predam Tebi....jer s Tobom mogu sve ,samo ako vjerujem.
Pomozi mi u borbi,pomozi mi u rijeci,pomozi mi po evandjelju zivjeti..
Ne dopusti da se bunim i branim kad mi u razlicitim prigodama posaljes priliku da budem malena, da sluzim, da se za druge razdajem.
Daj mi, Isuse, u tome sluzenju i u tome zivotu za druge, mudrosti i domisljatosti,poniznosti..
Molim te Gospodine Isuse ,obnovi i pomladi moja nastojanja, sacuvaj me od navika koje uspavljuju i ubijaju..
Osjetila sam kada se posvetim Tebi i bliznjemu djavao postaje nezadovoljan.
Postoje trenutci pa i dani ,kada ga jace ili slabije uznemiruje,zavodnjacka pjesma napasti,koja bi htjela zatomiti Tvoju ljubav. Gospodine Ti mi dopustas ovakve krize.Koji put se oglasuje na zazivanje svoga djeteta..(mene) da me prokusas i privedes jos vecem pouzdanju.
Tako biva to,kad ocekujem sve od sebe,"a ne od Tebe Isuse",ne mozem biti u miru ovakva, trebam postati sasvim malena,da bi me Ti Isuse mogao nositi…
Pomozi mi i daj da se radujem Gospodine Isuse, kad me drugi ne vide, kad se od mene trazi nesto sto drugi ocekuju kao samo po sebi razumljivo, a to je meni tako tesko. Tako se brzo privikavam na zlo.. gdje je moja plemenitost,gdje je moja odluka da necu vise grijesiti,moja vjernost,prava razoritost,moja zelja.
Pomozi mi, Isuse, da u malenosti budem ustrajana, dobronamjerana, radostana. Krizni put je zivotni put;pravi krscanin to ne smije zaboraviti... Isuse, ti si bio malen, ponizan do kraja, do smrti na krizu.Ti kazes: "I ja kad dodjoh k vama braco,da vam navjestim svjedocanstvo Bozje,
ne dodjoh s ucenim govorom ili s mudroscu jer ne drzah zgodnim medju vama nista drugo znati osim,Isusa Krista i to razapetoga.
I sam vam se pokazah slabim,bojazljivim i drhtavim.
Moja riec i moje propovjedanje nije se sastojalo u uvjerljivim rijecima mudrosti,vec u ocitovanju Duha i snage,da se vasa vjera ne oslanja na ljudsku mudrost, NEGO NA BOZJU SNAGU"(1Kor 2,1-5)
Oprosti sto uvijek iznova zelim cuti da postoji granica mojih mogucnosti sluzenja i ljubavi. Opet sam na tlu,lezim sama,postranice i daleko od puta koji si mi zacrtao.,potrebna mi je tvoja pomoc..
"Gospodine,vise se ne moze.Opet si pao na tlo,ovoga puta tome nije uzrok teret kriza,nego preveliki umor,potpuna iscrpljenost"
Umrtvio mi se pogled i ne primjecujem zapreke,ne gledam vise na svom putu.
Otupile su moje usi,pa ne cujem vise ljudske vapaje...
Zar ne mogu zagrliti i poljubiti svoj kriz koji nosim i istovremeno se koji put nasmijati, pokloniti osmijeh nekome kome bi uljepsala dan na taj nacin...mozda uputiti lijepu rijec...porazgovarati s osobom o njezinim problemima...pokazati kako je nama krscanima lako pogledati Istini u oci...?
Daj, Isuse, da naucim biti malena i u onim stvarima, i na onim mjestima koja se ljudima cine velika i vazna. Daj mi i tada duh malenosti, duh sluzenja, iskrenoga i poniznoga. Cesto trebam dobiti milost Tvoju Gospodine,da nosim svoj kriz..jer bez nje ne ide,bez nje sam nista... slaba sam,i tugujem...
Danas cu reci ovako ,da sam uzvjerovala,i da sam se odmah predala,i prihvatila.. u mnogo cemu , ne bi mi nikada toliko dugo trebalo ,da se dignem s pogledom u nebo...i nastavim nositi svoj kriz..i dokle god nosim svoj kriz,imam ga sanse odbaciti,ali kad te jednom prikuju na njega,vise nema odvajanja od kriza..
Isuse Ti kazes..Uzmi svoj kriz i naci ces me brzo…tu te cekam..Tada se neces bojati,prihvati da si slaba,da nisi drugacijia nego sto jesi..Tu cemo se susresti I onda kada dodju trenutci kada kazem..."ne mogu vise."dodje cas potpune nemoci,to je moj poraz,znak da ne mogu vise.A Ti kazes Isuse..Ne boj se...to su samo vrata da me ponovno pronadjes...Tko se uzvisuje bit ce ponizen, a tko se ponizi bit ce uzvisen…Cesto je bilo dana u mojem zivotu,i ima i danas ,kada te zazivam..
Gospodine Isuse,gdje si ,pomozi mi da shvatim,svrhu kriza moga,da i najplemenitije djelo nije nista,ako ono nije u isto vrijeme spasavanje...
Radi mene si preuzeo,i radi moje brace i sestara ,ovaj dugi krizni put..
pomozi mi da svako jutro i svaki dan ,pocinjem iznova...nositi strpljivo svoj dragi kriz...daj mi snage,i ne dozvoli da posustam..nego da ustrajem i strpljivo prihvacam i nosim se sa svim sto me snadje...

Kada vise ne mozes racunati na sebe tada ces me pronaci ,tada ces me zvati cijelim srcem i ja cu se odazvati..Ti zelis da budem malena poput tebe, da izaberem malenost kao jedino pravilo istinitoga zivota. Ti tvrdis, Isuse, da se malenoscu raste, da se gubljenjem dobiva. Nauci me malenosti, Isuse!Samo uz Tvoju pomoc i milost,mogu biti malena ,Tebi vjerna i Tebi sluziti....i biti djete Tvoje..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 ožu 2010 08:20 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
MUKA ISUSOVA I PLAČ BL. DJEVICE MARIJE - GOSPIN PLAČ
Poslušajte braćo mila,
gorku muku Gospodina,
Isukrsta, Božjeg Sina,
koju rado za nas prima.
Majke Božje čujte tužbu,
s njom činite plačnu družbu.
Koje duše u zlu plove,
ona sve ih na plač zove.
Zove duše Bogu mile,
da zajedno s njom procvile.

Kad je Isus večerao,
nam za hranu sebe dao.
U vrt pođe da se moli,
svome Ocu da govori.
Juda ode iskat pomoć,
da Isusa izda obnoć,
Jer po danu nije smio,
strah od mnoštva njega bio.

Na molitvi Isus staše,
kad se vojska približaše.
Krvlju se je tad znojio
jer je mnogo On trpio.
Anđeo s neba k Njemu dođe;
pokrijepiv ga opet pođe.
Kada Isus bi pokrijepljen,
s voljom Oca bi sjedinjen.
Eto Juda s vojskom dođe,
prema vojsci Isus pođe.

Kad im reče : '' KOG IŠTETE?''
- udariše svi na pete.
Pokaza im svoju krepost,
al na njima bješe sljepost.
Cjelovom Ga Juda izda,
u židovske ruke prida.
Kad se Juda s Njim pozdravi ,
navališe kao lavi:
navališe oružnici,
pobjegoše učenici.
Izmučiše Njega jako,
vezuć ruke naopako.

Odatle Ga povedoše
i Ani Ga dovedoše.
Kad te vijesti Gospa čula,
od tuge je protrnula.
Strašna groza na nju dođe,
britki mač joj srcem prođe.
Potamni joj lice suzno,
za Isusom plačuć tužno.
Pođe k Ani sa sestrama
polivši se sva suzama.
Al je u dvor ne pustiše,
jer u dvoru Isus biše.

Stojeć vani Majka čuje
kako mnoštvo Krista psuje.
Jedan dignu tad desnicu,
da Isusu zaušnicu.
Kad to začu tužna Mati,
poče suze prolijevati.
''Ajme! Sinko željo moja,
tužna li je Majka Tvoja,
nemilo Te sinko more,
dokle mi te ne umore!

Ajme! Juda nesretniče,
ti prodade Meštra svoga,
zlim židovima Sinka moga!
Što ti skrivi moj Sin mili,
te me tako ti ucvili ? ''
Netom Gospa riječ izusti,
iz dvora se narod pusti.
Prije nego u dvor dođe,
hitro Isus svezan prođe.

Odahnut Mu ne dadoše,
dok Kaifi ne dođoše.
Sad počeše na nj huliti
i još krivo svjedočiti.
Sav je narod Njeg' psovao,
al' je Isus šuteć stao.
Usta Kaifa te ga pita,
jel On Božji Sin zaista.
Isus usta tad otvori
i ovo mu odgovori:
'' Rekao si dobro i sam,
jer Sin Božji pravi jesam !''

Kad Kaifa razumio,
zlo je tada naumio.
Razdere skute svoje ljuto
i zagrmi glasom kruto:
'' NE IŠTITE VEĆ SVJEDOKE,
NE ČUSTE LI OVE PSOVKE ? ''
Kad Židovi razumješe,
svi iz glasa zavapiše:
'' NA SMRT NJEGA SAD VODIMO
VIŠE VRIJEME NE GUBIMO! ''
Tako glasno svi rekoše
i k Pilatu tad pođoše.

Na obraz mu svi pljuvahu
i Pilatu govorahu:
'' SUDI DA GA UMORIMO,
JER GA KRIVO NALAZIMO! ''
Al' je Pilat uvidio
da je Isus nevin bio.
Jer smrt traže zlobni ljudi,
nije htio da ga sudi.

K Irudu ga Pilat šalje
da mu Irud sudi dalje.
Kad dođoše pred Iruda
on zaželje vidjet čuda.
Mnoge riječi govoraše,
al' Isus šuteć staše.
Tad se Irud rugat stao
te Isusa ludim zvao.
Odjeću Mu bijelu stavi
i Pilatu Njeg' otpravi.
Odatle Ga izvedoše
i Pilatu dovedoše.

Pred Pilatom buku stvore
i ovako progovore:
'' O Pilate, sad ga sudi
te nas više ti ne trudi !''
Pilat poče tad misliti
kako će ih umiriti.
Želeć' puku ugoditi
dade Njega bičem biti.
Tu ga biše mnogo ljuto,
privezana stupu kruto.
Krv Ga svega oblijevaše
i po zemlji tecijaše.

Pred dvorom je Majka stala
te žalosno uzdisala:
'' AJME! SINKO , DUŠO MOJA,
TUŽNA LI JE MAJKA TVOJA.
ČUJEM SINKO GDJE TE BIJU,
NEVINU TI KRVCU LIJU.
ALI TUŽNA TVOJA MATI
NE MOŽE TI POMOĆ DATI.''

Od stuba ga odvezali,
i po dvoru potezali.
Tad trnovu krunu staviše,
na Glavu mu postaviše.
Nabiše je sa svih strana
Da mu dođe do moždana.
Sav mu obraz krvav biše,
ne može se reći više.
Pokaza Ga Pilat puku
uhvativ Ga sam za ruku.
Da ga vide okrunjena,
po svem Tijelu Izranjena.

Ne bi li se ukrotili
te Ga na smrt ne prosili.
Oni većma vapijahu:
Propni Njega govorahu!
Ako Njega ne pogubiš,
Cesarovu milost gubiš.
Jer On sebe Kraljem zove
i zakone daje nove.
Kad ću Pilat prijetnje puka
spopade ga strah i muka.
On se umi tada vodom,
opra ruke pred narodom.


Kada Pilat opra ruke
reče da ga minu muke:
'' Kad na moju sada nebi,
propnite Ga vi po sebi .''
Nalazim Ga bez krivine,
nije pravo da pogine.
Čist od krvi hoću biti,
koju ćete sad proliti.
Nit uzimam na se toga,
KRV ČOVJEKA PRAVEDNOGA.
Tad Židovi ustadoše
i Pilatu svi rekoše :
'' Krv Njegovu mi primamo
svrhu djece uzimamo.''

Blizu šesta ura biše
kad Isusa osudiše.
Osudu Mu tada stiše
pred svim pukom navijestiše.
Konopom Ga pak vezaše
i Križ teški nosit daše.
Puk je za Njim sav hodio
Vidjeti Mu smrt je htio.
Za Njim ide tužna Mati
gledajući kako pati.
Kad Marija Sinka zgleda,
studenija bi od leda.

Padne pred Njim tu cvileći,
Sinu svome govoreći:
''STANI SINKO DUŠO MOJA,
ŽALOSNA JE MAJKA TVOJA.
NEK' TE VIDI TVOJA MAJKA
NA ČAS OVAJ OD RASTANKA.''

Isus tada progovori
svojoj Majci odgovori:
'' O PREMILA MAJKO MOJA,
VELIKA JE ŽALOST TVOJA.
ALI PUSTI NEKA TRPIM,
NEKA MUKOM SVIJET OTKUPIM.''
Majku od Njeg' razdijeliše
i još više rascviliše.

A Isusa povedoše
i na mjesto dovedoše.
Kalvarija što se zvaše,
gdje puk skupljen sav bijaše.
Na Križ su ga tu pribili,
i sve rane povrijedili.
Proboli Mu ruke, noge,
zadali Mu boli mnoge.
Ponoviše Njemu rane,
krv poteče na sve strane.
Kada Gospa dođe blizu,
nađe Sinka već na Križu.

Od tuge je sva uzdrhtala,
uz Križ ruke uzdizala.
''PRIMI SINKO NA KRIŽ MENE,
NEK' I MOJE LICE VENE !
VIDIM SINKO DA SKONČAVAŠ,
TUŽNU MAJKU KOM OSTAVLJAŠ?
Isus Majku kad slušaše,
veću muku tad imaše.
I vidjevši da se muči,
Ivanu je preporuči:
''EVO TI IVAN MOJ PREDRAGI,
NEK' TI BUDE SINAK BLAGI !
A TI BUDI NJEMU MATI
I SINOM GA POČNI ZVATI ! ''

Tad Ivana Majka prima
kao milog svoga Sina.
Od tog časa Marijina,
postali smo mi svojina.
Naša dobra mila Mati,
dostoji se Gospa zvati.
Isus tada vapijaše
i na Križu pit iskaše.
Spužvu octom napuniše
pa Isusu pit pružiše.
Kad okusi ne htjede piti,
nego Ocu govoriti:

'' TRUD I MUKU SAM SVRŠIO
I GREŠNIKE OTKUPIO .
SAD TE OČE MOLIM DOSTI,
TI OVOME PUKU PROSTI.
ŠTO MI ČINE SAD NE ZNAJU,
DAJ IM MILOST NEK SE KAJU.

Kada Isus riječ izusti,
prignuv glavu duh ispusti.
Nebo uze tamnost na se,
jer izdahnu koj' nas spase.
Strahovita trešnja nasta,
kamenje se pusto raspa.
Grobovi se otvorili,
mrtvi iz njih izlazili.
Prestrašeni svi tu stahu,
'' SIN JE BOŽJI GOVORAHU'' .
Kad Židovi sve svršiše,
odjeću mu razdijeliše.

Pa se u grad povratiše,
jer već i noć blizu bješe.
I Nikodem još suviše,
tad Pilata zamoliše.
Mrtvo Tijelo isprosiše.
Skinuvši Ga Majci daše,
jer od tuge umiraše .
Majka Sina tu
Grijaše i suzama oblijevaše.
Od žalosti jedva staše,
Sinu svome govoraše :
''AJME SINKO TO SAD ŠTO JE ,
DA NE PUKNE SRCE MOJE.
STUDENČE ŽIVE VODE,
LIJEP NAUČE DUŠE MOJE.
VELE TI SI PRESAHNUO
NEVJEŠT MI SE UČINIO.

AJME! TVOJE LICE BIJELO
VELE TI JE PROBLIJEDILO!
AJME! RUKE PROBODENE
SAD SU ČAVLIM PROBODENE.
AJME! PRSA LJUTA RANA,
ŠTO PREDA ME BJEŠE DANA.
ČAVLI NOGE IZRANIŠE,
ŠTO ZA DOBRO SVIM HODIŠE.

PUK NEMILI TEB' UMORI,
KOGA S OCEM TI SAM STVORI.
TI MU DOBRA SVAKA DADE,
A ON TOGA NE POZNADE.
VEĆ KRV TVOJU TAKO PROLI,
MENI GORKE ZADA BOLI.

Tijelo od Nje rastaviše
Gospu ljuto ucviliše.
Mirisom Ga pomazaše,
jer običaj takav bješe.
Od groba se odijeliše,
pak sa Gospom svi plakaše.


Dragi puče sad se smili,
te sa Gospom i ti cvili.
Na koljena dole pani,
Gospodinu tvom uzdahni.
SLAVA TEBI SVEMOGUĆI,
KOJ NAS SPASE UMIRUĆI.
TEBI SLAVA I POŠTENJE,
NAM GREŠNICIMA DAJ PROŠTENJE.
SINE BOŽJI, BUDI HVALJEN,
PO SVE VIJEKE VIJEKA . AMEN.

Gospin plač se prije uvijek molio u korizmi, danas taj običaj izumire. Trebamo ga obnoviti i početi molititi Gospin plač.


MOLITVA SVETOM KRIŽU

Svemogući Bože, koji si na posebnom drvu Križa
trpio za moje grijehe, budi sa mnom i milostiv mi budi!

Sveti Križu Isusa Krista, budi meni nada!

Sveti Križu Isusa Krista
izlijevaj svoju dobrotu na mene!
Sveti Križu Isusa Krista, odstrani od mene svako ljuto oruđe!

Sveti Križu Isusa Krista, oslobodi me od svih zala.

Sveti Križu Isusa Krista, oslobodi me od svake smrtne
navale da idem tvojim svetim putem.

Sveti Križu Isusa Krista, očuvaj me od tjelesnih nesreća!

JA TE MOLIM, JA TE LJUBIM, OČUVAJ NAS OD STRAHOTA
RATA, UMIRI NAŠE NEPRIJATELJE I BUDI NAM PRATILAC U ČASU NAŠE SMRTI.

ISUSE NAZARETSKI, SMILUJ SE MENI!
DAJ DA ZAO, NEVIDLJIV DUH DALEKO BJEŽI U VJEČNOST VJEČNOSTI! AMEN!
Slava Ocu … 3 X


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 ožu 2010 08:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3249
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Velika je tuga i žalost...
Ti napušten i izdan od svih...
Ti koji si toliko učinio...

Oprosti nam Isuse...
Daj da nikada više
ne budemo samo promatrači
Tvoje patnje,već da se s njom
saživimo i u njoj uvjek pronađemo
Tebe...koji si nas najviše ljubio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 25 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr