www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 21 stu 2017 13:16

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 78 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 07 kol 2017 08:53 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 126 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
Iskreno nisam ni pratio situaciju, nezz sta se dogada.
A sta se tice ovog pitanja, sto bi ti odg?
Inace kako ide fax

They don't come out(words) smooth and in conjunction with your brain the way normal people's words do; they come out in chunks as if from a crushed-ice dispenser; you stumble on them as they gather behind your lower lip. So you just keep quiet.

Vrh
Citiraj  
PostOvaj post je obrisan od El Scorpio na 07 kol 2017 10:06.
PostPostano: 07 kol 2017 10:04 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
dujam napisao:
Iskreno nisam ni pratio situaciju, nezz sta se dogada.
A sta se tice ovog pitanja, sto bi ti odg?
Inace kako ide fax

Ne znam, mislio sam da ti imaš neki odgovor, ali dobro, 'ko bi shvatio taj ženski rod, jel.

Ma joj ne pitaj za fax, još malo pa rokovi. :twisted:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 07 kol 2017 15:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 51 zahvala
El Scorpio napisao:
Iako, zanimljivo mi je to pitanje; zašto se kod nas, izražavanje sopstvenih stavova/mišljenja, smatra izrazom tobožnje muškosti. Slično kao što se u našim filmovima, kada se autor želi referirati na patrijarhat, obično ukaže Ivo Gregurević u bijeloj potkošulji, čarapama do koljena i cigarom u ustima.

El Scorpio, čovječe, iskazivanje muškosti u nas je još gore. Usudila bi se reći i opasnije.
Makni se od likova Gregurevića i postavi jednostavno pitanje - Je li dozvoljeno muškarcu plakati? Je li muškarac manje muškarac ako pusti suzu? Je li muškarac muškarac ako plače? Je li time ubio svoju muškost? Jer ako pusti suzu, to nije pravo muško, suza je ekskluzivno pravo žene i „slabijeg spola“?
Pa dječacima od ranog djetinjstva se govori da ne plaču jer je inače pi*kica i jer je to za žene. I samim time nameće se nešto šta nije prirodno, ponavlja se naučeni obrazac, pričaju se iste priče.
Očito tu priroda (ili ajmo napisat i Stvoritelj) je suze dao i muškarcima i ženama, ali vi se prisiljavate da ih gutate. Zašto? Da bi bili jaki? Ili svijetu da pokažete da ste jaki, ili bolje pitanje – sami sebi da pokažete da ste jaki?
Kad imaš potrebu plakati – šuti i trpi.
Stvaraj nasilje unutar sebe i eksplodiraj nasiljem – no, nasilje je ipak „muški princip“, nasilje je vau.
Nadalje, vi muškarci se trsite time da ste važni, snažni, bla bla sra sra (doslovno), ali prvi zaboravljate da veličina nije da činiš dobro drugome nego da i primiš tuđu dobrotu. Snaga se ne krije samo u življenju za druge, nego i prihvaćanju da je drugi kadar živjeti za tebe. Plemenitost je da pomažeš drugima, ali i u poniznom traženju da drugi tebi pomogne kad si u potrebi. Samo ohol i samodopadan čovjek sve može sam, onaj tko nema povjerenja u drugog čovjeka sve hoće sam.
Ja, ja i samo ja – makar te život satirao nećeš se osloniti na drugoga – pa eto vam vaša muškost, a svi redom katolici – prave muškarčine. Ma, kako da ne.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 07 kol 2017 16:45 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Belive napisao:
El Scorpio, čovječe, iskazivanje muškosti u nas je još gore. Usudila bi se reći i opasnije.
Makni se od likova Gregurevića i postavi jednostavno pitanje - Je li dozvoljeno muškarcu plakati? Je li muškarac manje muškarac ako pusti suzu? Je li muškarac muškarac ako plače? Je li time ubio svoju muškost? Jer ako pusti suzu, to nije pravo muško, suza je ekskluzivno pravo žene i „slabijeg spola“?
Pa dječacima od ranog djetinjstva se govori da ne plaču jer je inače pi*kica i jer je to za žene. I samim time nameće se nešto šta nije prirodno, ponavlja se naučeni obrazac, pričaju se iste priče.
Očito tu priroda (ili ajmo napisat i Stvoritelj) je suze dao i muškarcima i ženama, ali vi se prisiljavate da ih gutate. Zašto? Da bi bili jaki? Ili svijetu da pokažete da ste jaki, ili bolje pitanje – sami sebi da pokažete da ste jaki?
Kad imaš potrebu plakati – šuti i trpi.
Stvaraj nasilje unutar sebe i eksplodiraj nasiljem – no, nasilje je ipak „muški princip“, nasilje je vau.
Nadalje, vi muškarci se trsite time da ste važni, snažni, bla bla sra sra (doslovno), ali prvi zaboravljate da veličina nije da činiš dobro drugome nego da i primiš tuđu dobrotu. Snaga se ne krije samo u življenju za druge, nego i prihvaćanju da je drugi kadar živjeti za tebe. Plemenitost je da pomažeš drugima, ali i u poniznom traženju da drugi tebi pomogne kad si u potrebi. Samo ohol i samodopadan čovjek sve može sam, onaj tko nema povjerenja u drugog čovjeka sve hoće sam.
Ja, ja i samo ja – makar te život satirao nećeš se osloniti na drugoga – pa eto vam vaša muškost, a svi redom katolici – prave muškarčine. Ma, kako da ne.

Polako, Belive, nemoj se sekirati. :D

Sve je to meni jasno, odrastao sam u tom i takvom okruženju, moraš biti pravo muško, inače s tobom nešto opasno nije u redu, jelte. S druge strane, teško je nekom sa 16 godina, 'ko je pun hormona, objasniti da je plakanje u redu i da treba pokazati svoje osjećaje, jel.

Ne znam, ti si pedagog, sigurno si kompetentnija od mene, možda ti imaš neki odgovor; što je uzrok toga, sem društvenih normi.

p.s. Baš sad kad si postavila pitanje u svezi plakanja, pokušavam se sjetiti kada sam recimo ja zadnji puta plakao i ne mogu se nikako sjetiti, a sigurno jesam nekad.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 07 kol 2017 20:29 
Odsutan

El Scorpio napisao:
Polako, Belive, nemoj se sekirati. :D

Sve je to meni jasno, odrastao sam u tom i takvom okruženju, moraš biti pravo muško, inače s tobom nešto opasno nije u redu, jelte. S druge strane, teško je nekom sa 16 godina, 'ko je pun hormona, objasniti da je plakanje u redu i da treba pokazati svoje osjećaje, jel.

Ne znam, ti si pedagog, sigurno si kompetentnija od mene, možda ti imaš neki odgovor; što je uzrok toga, sem društvenih normi.

p.s. Baš sad kad si postavila pitanje u svezi plakanja, pokušavam se sjetiti kada sam recimo ja zadnji puta plakao i ne mogu se nikako sjetiti, a sigurno jesam nekad.

Hm, ne ponosim ti se ja baš tom pedagogijom, ja sam ti više zvijezda u razredu, 8) tako da ću ti ja više govorit kako bih ja.
Naime, smatram nadasve sramotnim, jadnim i licemjernim solit pamet i izigravat nešto što nisam i što sama ne bih i ne provodim u životu..

Prvo, znaš gdje si OPET pogriješio? Ne odgajaš šesnestogodišnjaka, već odgajaš sina od onog trena kad ga rodiš tj. kad ti ga žena rodi – npr. ja mrzim klasičnu glazbu, ali ja mislim da ću pritrpit u trudnoći 5 minuta dnevno klasike :/ Jesi čuo za Mozart efekt?
I da, ako se ikad budem udavala, je – u pravu si – jadan taj moj. Znaš šta? Od prvog dana će sudjelovati u djetetovu životu – ono, od trenutka kad test za trudnoću pokaže postojanje oplođene jajne stanice iliti zigote.

Mislim, vratimo se na muškost i odgoj dječaka.
Čovjekov razvoj obilježavaju brzi periodi i zastoji koji su rezultat aktivacije određenih gena u određenim razdobljima. E sad, ta moju štruca kruha koju sam rodila, vjerojatno je onako – grintava spavalica i vjerojatno dosta zahtjevna beba – u mene ti nikad ništa nije bilo jednostavno.

Ugl, prvo zapamti ovo - svako dijete ima samo tri urođena ponašanja – gledanje, sisanje i plakanje. Sve ostalo ono uči.
Pa sad na temelju te činjenice – imam pitanje – misliš li ti da bi ja kao majka (i moj muž) ipak mogla/i neki vrag napraviti za svoje dijete koje može funkcionirat unutar društva, a da ne bude seronja, beskičmenjak, tiranin i sl. Ja mislim da, da.
Već smo se složili, odgoj nije jednostavan.
Zato, ajmo samo trenutak govorit o dojenju? Ono, dojenje je važno zbog antitijela, zbog imunološkog sustava, zbog izbjegavanja postorođajne depresije. Znaš da kad žena rodi, prvo što se radi se uspostavlja kontakt djeteta i majke, čak, ako je rodilište ok novorođenče leži da majčinim grudima, a porod (izbacivanje posteljice) još uvijek nije gotov (da, znam, i meni je sad ta slika u glavi, a o tome ne želim razmišljat dok jednog dana to ne bude jedina opcija :lol: ).
Dakle, kontakt majčinog i djetetovog tijela dovodi do zbližavanja i stvaranja emocionalnih veza.
S druge strane, tu si ti – mladi tata. Ok, ne možeš podojit dijete, ali jesi znao da je sposobnost reakcije na dodir razvijena je već od embrionalnog razdoblja. Dodir je vrlo važan za stvaranje odnosa između djece i odraslih. Ispitivanja privrženosti su pokazala da se stvara posebna povezanost kada djeca dobivaju ustrajnu, toplu i odgovarajuću pozornost, a dodir ima važnu ulogu u ranom razvoju mozga. E da, s druge strane – govor – bi li se osjećao čudno da pričaš sa ženinim trbuhom? A znaš da i nježan govor s još nerođenim djetetom također povoljno utječe na razvoj mozga?

I sad, vjerujem da te ne zanimaju sve te čari na koje budući roditelji trebaju biti spremni – ako žele bit aktivni sudionici djetetova života i odgoja, a ne netko tko će ga napravit i snađi se mali – pa ću odmah priječi na ono najbitnije vezano za muškost, a to su emocije.
Gore sam rekla da je djetetov prvi dodir s okolinom emocionalan – novorođenče na golom majčinom trbuhu i grudima u rađaoni – preporučuje se da tako budu što dulje u tom položaju.
No, tu priča ne staje. Naime, socijalizacija emocija se odvija na tri načina:
1. PROMATRANJEM I OPONAŠANJEM - Djeca vide, primjećuju, obraćaju pozornost.
2. U OKVIRU MODELA PONAŠANJA LJUDI IZ BLISKE OKOLINE – win win situacija za mene kao majku i mog muža kao oca. Dijete oponaša način i intenzitet emocionalnog izražavanja. Pojedine obitelji, pa i kulture razlikuju se u načinu otvorenosti/suzdržanosti u izražavanju svojih osjećaja i uživljavanja u emocije svojih bližnjih.
Ono, ja želim da moj muž bude aktivni sudionik odgoja, ja želim da moj muž mijenja djetetu pelenu pa makar ne znao i makar svaki put nakon njega ja to budem morala ponavljat, ja želim da moj muž hrani dijete kašicom pa makar svaka dva dana pituravali zidove Jupolom, ja želim da moj muž (kao i ja) grli i ljubi to dijete. Ja želi da to dijete se osjeća sigurno, slobodno izrazit emocije. Ja želim da to dijete gleda kako njegov otac poštuje i voli njegovu majku, ali isto kako njegov otac može bit tužan, zabrinut, pa da može i zaplakat. Nitko od njega ne traži da stane na sred ulice i jeca od plakanja, ali očito je o čemu ja govorim.
(i treći način:)
3. NAMJERNIM ODGAJANJEM KONTROLE EMOCIJA OD STRANE RODITELJA (postavljanjem granica prihvatljivog i neprihvatljivog izražavanja emocija, naročito izražavanja srdžbe, bijesa, agresije).

E sad, da ja sam se tu bazirala na malo dijete (ja sam ti od onih „prve tri su najvažnije“ i molim Boga jednog dana da si budem mogla priuštiti da stojim doma, ne radim i budem majka), međutim i onaj veliki popišanko od 4-5-6-7 godina može većinu dana biti i živahan, pomalo grub i destruktivan, ali i takva djeca su velike maze i baš u onim trenutcima kad moja maza pokaže svoju nježnu i osjećajnu stranu, kad ide spavat, kad me zagrli i kada se zaželi mog/očevog dodira – želim biti tu (ne želim biti ni na poslu, ne želim biti zauzeta niti čišćenjem kuće, niti pranjem suđa – nek se sve goni kvragu) e tada ne želim štedit svoje osjećaje već želim bit u mogućnosti grlit ga, ljubit i mazit jer su kod razvoja djeteta važni poljupci i dodiri (gore navedeno), a upravo to će doći do izražaja onda kada ta beba postane muškarac koji se ne ustručava pokazati svoje osjećaje.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 kol 2017 10:17 
Odsutan

Podijelio: 126 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
Lel. Koje (katolicko) relativiziranje. Neka muskarci placu i piju cijedeni sok od narance.
A sto se tice odgoja, bolesna ambicija da se sve kontrolira je sveprisutna dakako. Prvo; zasto bi muskarac morao iskazivat tako dramaticno svoje emocije? Tvoje razlog je; - jer moze. Kakve veze ima sto muskarac moze pustit suzu kao i zena? Znaci li da onda on to treba radit - jer ako ne radi to nesto nije u redu s njim? Da, izgleda da je ipak to.
Nadalje, u obrazovnom sustavu su posljedice komunizma sveprisutne. Naime, u kominuznu ako nisi kao i ostali; nesto nije u redu s tebom, nesto ne stima. Ironicno, da bi danadnji liberali da bi opravdali razlicitosti mahom zakljucuju; ako nisi kao mi - s tebom nesto ne stima. Znam, zvuci poput loseg skeca Monty Pytona, al...
Pogledaj samo razliku u pristupu dijetetu, kod oca i kod majke. Otac stiti, i nema vremena niti za slabosti niti za plakanje. Ili, i oni moraju bit jednaki u svemu? I njihovo dijete mora biti full zdravo, ali niposto baustelac u svabiji, jer, to je za one manje vrijedne? Eh da, nikome ne bi smetalo da mu dijete tuce baustelu, sve dok do toga ne dode. Lazna skromnost, reklo bi se u krscanstvu.
No, sto je prirodno? Zar bolesti nisu prirodne? Zar samim tim, i odrastanje bez roditelja ne biva prirodno? Hmm...svakako, izgleda da je prirodno da nas ne kontroliraju samoproglaseni mudraci. Ironicno, al EU kao regija konstantnog 'mortaliteta' najvise drobi o uputuama za odgoj. Poslao bih ja vas sve u aziju, da vidite kako se dica odgajaju bez uputa, i dakako, s manje dusevnih bolesti nego kod nas.

They don't come out(words) smooth and in conjunction with your brain the way normal people's words do; they come out in chunks as if from a crushed-ice dispenser; you stumble on them as they gather behind your lower lip. So you just keep quiet.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 09 kol 2017 16:48 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Dost dobra kritika modernom feminizmu.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 kol 2017 12:18 
Odsutan

Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Vjeroispovjest: MislitiSvojomGlavom
Belive napisao:
Plemenitost je da pomažeš drugima, ali i u poniznom traženju da drugi tebi pomogne kad si u potrebi.

Evo ja bih, Belive, primio jednu tvoju pomoć, ako si je spremna dati.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 10 kol 2017 13:22 
Odsutan

why napisao:
Belive napisao:
Plemenitost je da pomažeš drugima, ali i u poniznom traženju da drugi tebi pomogne kad si u potrebi.

Evo ja bih, Belive, primio jednu tvoju pomoć, ako si je spremna dati.

Nisam ti bas raspolozena za provokacije, al' aj - iskusaj me. Covjece lipa imena :lol: da cujem!

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 78 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]