www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 lis 2019 01:40

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 63 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 19 tra 2018 21:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
Vjeroispovjest: katolicka
Status: U vezi
Dopusti mi,Ave Maria,da ti sada najozbiljnije kazem: Bog od tebe trazi pravu svetost i zato je ulio u tvoje srce taj sveti strah od pakla,ne da bi ti oduzeo dusevni mir,nego da bi te spasio od vjecnih i preuzasnih muka u paklu i da bi preko tebe spasio druge duse. Ali da bi se Bog mogao posluziti tobom za spasavanje dusa potrebno je se iskreno i potpuno obratis i da zivis u strogoj askezi. Tko zeli druge spasavat,mora najprije znati kako spasiti samog sebe i mora duboko vjerovati u postojanje pakla.Ali evo jedan odlomak iz zivota naseg velikog i svetog biskupa Josipa Langa kojeg su vec za zivota svi smatrali pravim svecem.

Ali,Boze moj,sto je to bilo s onom propovijedi o paklu,koju je Lang izrekao godine 1894,za vrijeme jedne vecernje svibanjske poboznosti u samostanskoj crkvi u Frankopanskoj ulici? Vise od trideset izvjestaja govori o toj propovijedi. Bilo je to nesto izvanredno,cudesno,neopisivo.
Znalo se da ce Lang govoriti,pa je crkva bila prepuna.Govorio je o paklenim mukama,o placu i proklinjanju osudjenika.
Sadrzaj propovijedi:strasno je i uzasno gresniku koji upadne u ruke zivoga Boga. Tako nas izvjestava sestra Stanislava,ursulinka. I nastavlja: Odveo nas je u duhu pred vrata pakla...Ura vjecnosti tuce: uvijek...nikada...
Razlagao je misao:Sve je u paklu vjecno.Vjecni Bog koji kaznjava;vjecna osuda kojom je gresnika osudio;vjecna tamnica koja ga cuva;vjecni oganj koji ga pali;vjecne muke koje ga muce; vjecno grizodusje koje ga izjeda:Vermis eorum non moritur...O bregovi,bregovi,smilujte se na mene,zakopajte me...Ali uzalud:"Traze smrt ali je ne nalaze"... I prokletnik vjeruje i vidi i zna...milosrdje Bozje prestalo je zauvijek...njegove muke bit ce vjecne i vjecan njegov plac...
Propovjednikov glas sve je vise rastao,dizao se kao plima,zahvacao publiku koja ga je slusala suspregnuta daha. Uzbudjenje se penjalo,publika je pocela drhtati od jeze,provalio je plac,uzdisaji,glasni vapaji i jaukanje.
Govorio je o tome kako ce osudjenici u paklu proklinjati Boga Oca koji ih je stvorio,Boga Sina koji ih je otkupio,Duha Svetog koji ih je posvetio.Proklinjat ce roditelji,djeca,zavodnici jedan drugoga...govorio je u direktnom govoru osudjenika.A kad je htio izraziti kako ce osudjenici proklinjati i Majku Bozju...prestao je,nije mogao dalje.Govorio je kao u ekstazi,gledao je neprestano u jednu tocku,kao da opisuje sto ondje vidi.
Kad je dosao do vrhunca opisivanja tih paklenih strahota i vjecnih proklinjanja,govorio je tako uzivljeno u sadrzaj govora da se ljudima cinilo kao da su zbog svojih grijeha vec pred paklom.
Citava je crkva glasno plakala,culi su se povici:"Izgubljeni smo","O,Boze,kamo cemo doci,jao,jao..." Nekim sestrama bilo je neizdrzivo pa su izisle iz crkve.
-Bila sam bas ispod propovjedaonice,prica jedna sestra,te sam imala osjecaj da cemo svi propasti.Tresla sam se od placa;sa svih strana culo se jecanje i meni se cinilo da vise ne mogu izdrzati,da cu morati u sav glas vikati... Kad je doslo do vrhunca napetosti veleuceni naglo prestane,te je poslije stanke nastavio blagim glasom: Gresnice,ali znaj,bili tvoji grijesi ne znam kako veliki,ne gubi nadu,znaj,Marija te ipak ljubi! Opetovani:Marija te ipak ljubi-prodirao je u dusu i cuo se samo jecaj tolikih i tolikih dusa.
A plod te propovijedi?
Opca navala na ispovjedaonicu.Premda je propovijed trajala cijeli sat i premda je propovjednik bio sav znojan i iznemogao,odmah je otisao u ispovjedaonicu.Ispovijedanje se proteglo do 10 sati u noci,a Lang je poslije tog napora obolio.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 22:00 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Vjeroispovjest: Katolkinja
Bonifacije, koja je tvoja motivacija da si zbog moje teme otvorio profil I sudjelujes samo na njoj? Malo si mi creepy, oprosti.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 22:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 145 zahvala
Zahvaljeno je: 74 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
Ave Maria napisao:
Bonifacije, koja je tvoja motivacija da si zbog moje teme otvorio profil I sudjelujes samo na njoj? Malo si mi creepy, oprosti.

Nije creepy;

A kako bi jos vise osigurala svoje spasenje pocmi ozbiljno razmisljati o ulasku u strogi samostan.

:D

Dokolica je lijenost prošlih vremena, a vožnja biciklom po gradu bez odredišta duboki izraz egoizma. Poduzetnička klima uništila je u čovjeku, na koncu, ono najprofinjenije, osjećaj da ima vremena – i da ne gubi vrijeme ako u danom trenutku ne radi ništa…

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 22:11 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Da, tim vise sto sam 100% sigurna da on zivi 100% isposnicki... privodeci dane otvarajuci klonove na ovom forumu.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 22:35 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Believe, cak je I danasnji datum. :) Ma da, to je to. Znam.
Hvala ti na ovome. :)
Sa koje stranice je ta poruka?

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 22:57 
Odsutan

Pitas se koja mi je motivacija? Jednostavno sam se zaljubio u tebe bez da sam te vidio. Kad cemo se dogovorit za kavu? Ja sam isto u Zagrebu pa nije problem. Onda cu ti reci koja mi je motivacija.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 23:05 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Bonifacije, dobro, oprosti ako sam bila pregruba, imala sam tezak dan, a lakse se obrecnuti na nekog virtualnog. Razumijem da je tebi, na tebi svojstven nacin, stalo do spasenja moje duse- zato si se I registrirao I dao truda sve to napisati itd. I hvala ti, cijenim to, cijenim trud, iako ne rezonira u potpunosti sa mnom- ali mogu razumjeti I postovati. Naprosto nisam tip za apsolutnu askezu I isposnistvo, ali zelim prigrliti svetost u svakodnevnicu. U tom smislu jako postujem prelaturu koja to zagovara. To je apsolutno moguce I to je ono sto mogu I zelim.
Eto, nema ljutnje nadam se.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 23:23 
Odsutan

Znam da askeza nije lagana,ali 'uzak je put koji vodi u Zivot i malo ih je koji ga nalaze'. Mnogo je bolje citav zivot provesti u najstrozoj pokori,nego samo jedan sat u mukama pakla. Zar ti ova propovijed svetog biskupa Langa nista ne govori? Citirao sam je da vidis kako se nekad propovijedalo u Katolickoj crkvi i koliko razmisljanje o paklu moze biti korisno za spasenje. Ako se dujam razbacuje citatima,pa smijem i ja malo.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 23:27 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Kao sto sam ti gore napisala, to naprosto ne rezonira sa mnom.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 19 tra 2018 23:34 
Odsutan

Podijelio: 145 zahvala
Zahvaljeno je: 74 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
Bonifacije napisao:
Mnogo je bolje citav zivot provesti u najstrozoj pokori

Zasto bi trebalo provodit zivot u pokori? I koja je to pokora? Meni se iskreno cini kao da tebe pere griznja savjesti za nesto sto si u proslosti napravio, tj da ne znas oprostit samom sebi, jer ti se svaki odgovor manifestira u obliku pokore/kazne. Kao da pokusavas vjeru svest na zabrane i propise.
Ugl, psihologija je napredovala, samim tim i teologija. Nitko se ne obraca na takve propovijedi, pa ne bi ni ja prvi vjerovao u Boga koji bi 99% svojih bica poslao u pakao. To jednostavno nije Bog kojeg Crkva nagovijesta...Taj trend je bio popularan, ali ne vise, upravo zbog boljeg shvacanja Boga...Uostalom tad su jos vjerovali da se jedino deklarirani Katolici spasavaju :roll:

Dokolica je lijenost prošlih vremena, a vožnja biciklom po gradu bez odredišta duboki izraz egoizma. Poduzetnička klima uništila je u čovjeku, na koncu, ono najprofinjenije, osjećaj da ima vremena – i da ne gubi vrijeme ako u danom trenutku ne radi ništa…

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 63 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]