www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 tra 2024 06:48

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 30 kol 2009 22:01 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Dragi moji,

otvorila sam ovu temu,pa ni sama ne znam kako bih nazvala ova moja razmišljanja,ali htjela sam to podijeliti s vama da vidim što vi mislite o tome.Možda me nećete shvatiti...ali svejedno...moram reći.
Primjetila sam da smo svi u zadnje vrijeme postali nekako "prekritični",evo polazim ponajprije od sebe.Svaki put kada se na ovaj naš dragi TT javio netko sa drugačijim mišljenjem,ili ako je pokrenuta neka "napeta" tema,a mi svi odmah kritike.Prva ja,jer kažem polazim od sebe,primjetila sam da odmah u startu počnem odbacivati,i kritizirati sve što je drugačije.I onda razmišljam da li je to uistinu ono što Bog želi.Da li On zbilja želi da ja u svojoj ljubavi prema njemu budem tako isključiva?Svi smo pred bogom isti,a grijesi su u svima nama.Svako ima svoj,pa zašto bih ja mislila da sam bolja zato što neki grijeh ne činim,a činim drugi?
Čitala sam neki dan knjigu Sv.misa od Cataline i to mi je bacilo u lice neke stvari o kojima uopće nisam tako mislila.U biti nisam mislila uopće.
Kada je napisala da je po dolasku u crkvu gospi rekla da nema grijeha za ispovjediti jer da se ispovjedila noć prije,gospa joj je navela gdje je zgriješila još to jutro prije dolaska u crkvu.
Moje misli...o Bože pomozi mi kod mojih misli.Evo iskreno...kada učinimo neko dobro djelo,drago nam je.Meni tako bude milo oko srca,i šutim o tome.A onda se sjetim riječi Vlč.Sudca"..ako daješ,a očekuješ nešto zauzvrat,to je kao i da nisi dao"
Da li ja očekujem nešto zauzvrat?Nisam li pomislila kako će Bogu biti ugodno da vidi moje dobro djelo?Dakle,očekujem nešto zauzvrat,neku protuuslugu.Božju milost,ljubav...i ode moje dobro djelo u nepovrat.
Zato mislim,deset božjih zapovjedi...ako ih sagledamo u dubinu skupa sa našim podsvjesnim razmišljanjima koja činimo i onda kada mislimo da ne griješimo...veliki upitnik jesmo li zbilja u pravu kada pomislimo da činimo dobro sebi i drugima.
Kako očistiti misli,kako se riješiti toga stalnog preispitivanja u glavi?Kako prikazati naša djela čistima u glavi i srcu?
Molitva i samo molitva...To mi jedino pada na pamet,ništa drugo.Prikazati sebe Bogu ovakvu kakva jesam i moliti za čistoću duše,za duha svetoga da mi pročisti misli.
Prihvatiti treba svakoga,skupa sa njegovim manama i vrlinama,pa i one najgore,voliti neprijatelja više od sebe,tako nas je učio Isus.A onda najvažnije,moliti Boga da mi se ne desi oholost u vjeri.Da ne mislim da me Bog voli posebno mene,jer da sam ja dobra,jer ja vjerujem u njega i trudim se poštivati njegove zakone.
Svaki dan ga molim da mi da poniznost,da budem zadnja u redu,da mi ne dozvoli da milost koju mi je udjelio shvatim olako,jer znam da bog kome da,od njega i traži.Sjetim se Isusa kako je bio žalostan zbog svih onih izgubljenih.On je na to imao pravo,jer On je znao...što ih čeka,ili bolje rečeno,što nas čeka...Ja ne želim reći da nisam s njima,jer na to nemam pravo,to može samo On odlučiti kada za to dođe čas,a meni preostaje jedino biti dolje negdje,na koljenima,pored njega i voljeti ga...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 kol 2009 22:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 15:48
Postovi: 374
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
draga Magda, hvala ti na tvom razmišljanju i iskustvima...

ja osobno sebe isto vidim kritičnim na ovom forumu, ne uvijek, ali katkad, ali pritom mislim da nisam toliko kritičan sada... mislim da sam dosta vremena prije bio puno kritičniji i stroži i tsl...

meni se čini da svaki vjernik prolazi tu neku fazu osobnog ''ozbiljnog'' proživljavanja svoje vjere i rasta u vjeri, pri čemu svjesno ili nesvjesno tu ozbiljnost onda prenosi na onog pored sebe, nastojeći uvjeriti onog pored sebe da je on jedini POTPUNO u pravu i zapravo očekuje da svi drugi oko njega funkcioniraju na njegov, vjernički potpun način...

sori kaj kompliciram...

evo mog iskustva... primjetio sam i na nekim drugim katoličkim forumima činjenicu kako pojedini vjernici koji su vjernici ajnc a, što bi se reklo... ili tome samo teže, ali nisu..., toliko žestoko kritiziraju one koji ne žive vjeru ili jedan aspekt nje, da se, rekao bih, više ljute i trude oko tih ljudi od samog Boga... nažalost, takav sam i ja bio davnih dana kad sam o sebi imao jako dobro mišljenje kao vjerniku katoliku...

mene osobno takvi ljudi odbijaju... ja sam sve manje takav... u svojoj svakodnevnici sam uspio pronaći ljubav i sažaljenje nad svakim čovjekom... na poslu imam oko sebe ljudi koji ne idu u crkvu i ne žive vjeru onako kako ja mislim, ali ne gledam na te osobe kao na svoje neprijatelje, kao neki vjernici, koji su krenuli Božjim putem...

čak mi osobe koje ne žive u vjeri, u trenutku kad ih prihvatim kao djecu BOžju, znaju pružiti više ljubavi od nekih mojih prijatelja vjernika...

također, druga stvar... Gospodin Bog me u zadnjih godinu dvije toliko uči kroz moje grijehe poniznosti i gradi o meni pravu sliku o tome tko sam ja... i to mi pomaže da svakog, ali bezuvjetno SVAKOG, čovjeka i vjernika i nevjernika gledam očima razumijevanja i strpljenja...

a mislim da se kod vjernika koji idu brzim koracima naprijed u svetosti redovito javlja OHOLOST zbog koje si uzimaju pravo na nerazumijevanje i prosudbu drugoga, a ne na strpljenje...

ta oholost je toliko strašna, kažu duhovni oci da od svih stožernih grijeha, pa i bludnosti koja je jedan od najjačih, OHOLOST posljednja napušta ljudsko srce...

općenito mislim da bismo se mi kršćani vjernici katolici trebali više vježbati u strpljenju i razumijevanju drugih koji nisu kao mi... (mislim na aspekt vjere)...

ali, teška su vremena, borba sa svijetom je sve češća i teža i duža... kriza duhovna je na sceni, pa mislim da je to jedan od razloga zašto kršćani pokazuju da nemaju razumijevanja, već su strogi i beskompromisni... smajlic24 :b206:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 kol 2009 23:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 svi 2009 00:08
Postovi: 732
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ne znam jesam li ovim tekstom "fulala" temu,ali mi je prvi došao na pamet.možda će se ispočetka činiti malo pretvrdo,ovisno koliko smo otvoreni priznati sebi neke stvari o sebi samima.
odmah se ispričavam na dužini teksta ali nisam mogla izdvojiti samo dio.ovo je odlična tema i mislim da je ovo pitanje koje si povukla jedno od onih na kojima radimo cijeli život,ujedno pazeći da budemo budni..molimo Mariju da nam da dar poniznosti...
ovo je dio iz duhovnih vježbi Richarda Rhora (možete skinuti cijeli tekst duhovnih vježbi sa neta).ja ću iskreno reći ,mene još boli što molimo za obraćenja, a onda dođe netko poput maria22 i mi ga doslovno otjeramo odavde (izjavama tipa na krivom si forumu,je li provociraš?)itd...iako to sve nije važno ,mi moramo davati samo ljubav...a tko nam daje za pravo da mislimo kako tko živi vjeru?to samo Bog zna,jer iza pobožnih riječi,gesta i molitvi ne znamo kakav se život krije. ..naša mjerila nisu Božja...probajte par dana živjeti ovako,vidjet ćete jeste li baš sve spremni dati za Njega...poniziti se zbog Njega...ja sam mislila da mogu ,o pa naravno sve za Isusa!da,tako sam mislila kod kuće,sama u svojoj sigurnosti...ali kad sam vani stvarno doživjela situaciju da bih mogla doživjeti neugodu tek tada sam spoznala koliko se grčevito moj ego bori,a nisam ni znala što imam izgubiti...toliko je to na podsvjesnoj razini već izvježbano...
...molim te Bože stavi nam na put sve ono što trebamo znati,da dođemo bliže tebi,bliže pravoj istini...tvojoj ne našoj..skini nam sve maske,posvijesti i izliječi sve rane,da bi mi mogli osjećati iskreno...bez straha od boli...ostavi nas pred gole sobom da ne ostane ništa za što bi se mogli boriti a nisi Ti...

Voljeti mračne i svijetle strane sebe

«Gospodine, slavimo Te i zahvaljujemo Ti za Tvoju ljubav u našim životima. Polažemo svoju nadu u Tebe i riskiramo sve kako bismo Te pronašli i upoznali. Nastavljaj nas podučavati Gospodine, čak i kad spavamo. Nastavi nas privlačiti bliže k sebi. To Te molimo zajedno u Isusovo ime. Amen.»

Počnimo s čitanjem iz 13 poglavlja Matejevog Evanđelja. Ono govori o usporedbi s kraljevstvom nebeskim koja se često zanemaruje, a govori o čovjeku koji posija dobro sjeme na svojoj njivi. Čini mi se da to sliči nama kršćanima koji želimo ispravno postupati i učiniti ispravne stvari u svojem životu pa sijemo dobro sjeme na njivu svog života. No, dok smo spavali, dolazi neprijatelj te posija ljulj po pšenici i ode. Kad usjev naraste i donese rod, pokaza se i ljulj. Točno to se događa kada pogledamo u svoje živote. Mislimo da smo posijali pšenicu, a kad pogledamo na tu njivu svog života vidimo da nije sve samo pšenica nego da ima i ljulja. Tekst dalje govori da sluge pristupiše k domaćinu te mu rekoše: 'Gospodaru, nisi li posijao dobro sjeme na svojoj njivi? Odakle onda ljulj?' To je vječno pitanje onih koji traže činiti dobro. Odakle onda ljulj? A On im odgovori: 'To je učinio neprijatelj.' Sluge ga zapitaše: 'Hoćeš li da odemo i da ga počupamo? No Gospodin daje najneobičniji odgovor, potpuno drugačiji nego što je učitelj novaka dao meni kada samo bio u novicijatu. On mi je rekao: Da, idi i isčupaj ljulj. Zapravo, dao mi je također do znanja da bi sve trebalo biti gotovo čak prije nego budem položio svoje prve zavjete. Gospodinov odgovor nije takav. On odgovara: NE, da ne biste, čupajući ljulj, počupali s njim i pšenicu.

Kad sam bio mlađi, ono što sam mislio da je moj ljulj, pretvorilo se u pšenicu i mnoge stvari za koje sam mislio da su moja pšenica, ispali su moj ljulj. Kad smo mladi vrlo slabo razlikujemo što je to dobro, a što zlo. Savjest većine ljudi formira se kolektivnim stavom koji dominira trenutačnom kulturom i ponekad ima vrlo slabe veze s Evanđeljem. Isus govori: «Ostavite oboje neka raste.» Možete li to vjerovati? To je Isus rekao, ako ne vjerujete, provjerite u Evanđelju. Nikad mi nitko to nije rekao, nevjerojatno! No Isus govori: 'Neka oboje raste do žetve! Tada ću se ja za to pobrinuti.' Ako odrastete brineći što je pšenica, a što ljulj u vašem životu i krenete plijeviti i čupati, vjerojatno ćete promašiti glavnu bit. Radi se o tome da puštamo egu da vlada i u ime svetosti tražimo savršenost koju smo si sami definirali. To nema nikakve veze s Bogom, već puno više s našom potrebom da kontroliramo, s potrebama našeg ega, s potrebama za uspjehom – a nema opasnijeg uspjeha od onog duhovnog zato što je on uglavnom iluzija. Bojim se da je to prečesto slučaj. Previše je ljudi koji žive živote u iluziji umjesto u istini. Naš je Gospodin pak ljubitelj istine. Zapravo Simone Weil, židovka koja je pred kraj svog života prešla na kršćanstvo, je rekla: «Ako bih morala birati između Krista i istine, izabrala bih istinu. Sigurna sam da bih istinski tražeći istinu završila u Kristovom naručju.»

Ono što se često događa je da mnogi ljudi idu za Kristom, za Njegovim imenom, za svim što On predstavlja u njihovoj kongregaciji, ali nisu istinoljubivi. Uopće ne vole istinu već onaj imidž Krista koji im je dala religija. Nisam siguran jesu li ti ljudi ikada susreli Krista. Možda je Krist za njih jednostavna projekcija njihovog vlastitog ega, njihove potrebe da budu religiozni, da budu savršeni ili bilo što drugo. U Crkvi nam trebaju ljudi koji će voljeti istinu i koji će biti voljni za nju se i žrtvovati. Molite za to, za ljubav prema istini i za ljubav prema istini u vama, čak ako i bude ponižavajuća (zapravo, uvijek jest). Vjerujem da se toga i bojimo.

U nama se nalazi naš ego, a to je onaj dio nas koji nas drži zajedno i gradi granice: ovo sam ja, ovo više nisam (ja sam muško, nisam žensko, katolik sam, nisam protestant, Amerikanac sam, nisam nešto drugo…). U ranim godinama života činimo upravo to i to nazivamo građenjem identiteta. Posao je ega graditi te granice i on ih stoga želi održavati i želi da one izgledaju divno prema vanjskom svijetu. On ima ogromne potrebe za kontrolom i uspjehom. Koji god da je sustav, on u njemu želi uspjeti, želi ispasti dobro pod svaku cijenu. Ako je naš sustav religija, onda u njoj želimo izgledati dobro. To je i normalno u našim mlađim godinama. Ono što ćete otkriti na svom duhovnom putovanju je da baš onu stvar koju pokušavate graditi u prvoj polovici svog života, Gospodin ruši u drugoj polovici života.

Jedan od sigurnih načina da ne rastete na duhovnom putu je da održavate granice nedirnutima, da se ne mijenjate i da želite izgledati sjajno prema svojoj definiciji dobrog izgleda koju ste postavili u 21. godini života. Pitajte se: što znači svetost za mene baš sada, što znači predati se Bogu baš sada, što znači umrijeti sebi baš sada. Dio koji će se najviše opirati tim pitanjima je ego. Ego će učiniti bilo što kako bi održao svoj uspjeh, kako god ga definirali. On će zaista poduzeti sve što može kako bi u tome uspio: iluzija, depresija, negacija… kako bi izbjegao mijenjati se. Jedan od najuspješnijih načina uspjeha u tome je religija: da kažete «Bog je tako rekao». Svaka religija to radi - optužuje Boga za razne stvari. Kamo god odete, to se radi. Nema načina da podržimo svoj otpor promjeni i obraćenju ako za to koristimo Boga. Ono što sam želio reći je da ego želi održati naš ja u svakom trenutku i to na način na koji se taj ja do sada percipirao. To je posao ega i ako ga nemate, imate problem. To dakle nije nužno loše, loše je kada to počne dominirati i preuzimati kontrolu nad realitetom.

Drugi posao ega, osim da održava granice lijepima prema vani je da održava pod kontrolom neprihvatljiv dio sebe. U svima nama postoji dio koji se iz nekih razloga, po kriterijima nekih ljudi, smatra neprihvatljivim. To je naše neprihvatljivo ja. Ono što su vam vaša majka, otac, vaša kultura, okolina rekli da ne mislite, osjećate, činite, zamišljate i da je to loše. Ego dakle želi sve te tzv. loše misli i osjećaje i sve drugo što ne bismo smjeli imati (a svi imamo) držati pod kontrolom. Redovnici i svećenici napose glumataju kako nemaju taj dio sebe. Riječ koju za taj dio sebe koristimo jest sjena. Sjena nije jednaka zlu, ona nije zla. Zlo se upravo događa kada poričemo sjenu, kada se pravimo da je nema. Zlo nije isto što i sjena. Zlo je jednako poricanoj sjeni. Upravo kada se pravimo da je nema, najveće smo njene žrtve. Postoji uzrečica: daleko od očiju, daleko od srca; no to je laž. Ništa nije dalje od istine. Kada se ljudi prave da se nešto ne događa, kada ne žele priznati što se zapravo događa, upravo tada se vjerojatno i događa, ali se događa na skriven način tako da imate malo ili nikakve kontrole nad time. Ako pogledate u povijest, većinu velikih zala u povijesti svijeta učinili su zaređeni ljudi koji sebe nisu poznavali i nisu bili u doticaju s vlastitom sjenom. Oni su koristili svu svoju energiju da potiskuju svoju sjenu, da se prave kao da je nema. Prošli sam mjesec bio u Njemačkoj i otkrio da je i Hitler citirao Evanđelje u skoro svim svojim govorima. Religija je opasno mjesto i koristila se za opravdanje većine ratova u svijetu. To su uvijek ljudi koji kažu da vole Boga, ali koji uopće ne poznaju sebe. To nije neka nova psihologija! Jeste li ikada čitali Tereziju Avilsku i njezin «Zamak duše»? To je prva soba u «zamku duše», soba samospoznaje. Ona kaže da ako niste u potpunosti upoznali prvu sobu, gubite vrijeme lutajući po ostalima.

Glavni razlog zašto ljudska bića ne poznaju sama sebe je taj što se skrivaju od svog sjenovitog svijeta. To je uglavnom zato što žele lijepo ispasti pred drugima i što se prave da sjena nema. Puno se energije troši na to! Mnogi kršćanski životi tako završe kao kamuflaže i negacije, umjesto da prate istinu. Iskreno, ne želimo pratiti istinu. I što se događa? Ako imate sreće, ako vas Bog blagoslovi (a sve blagoslivlja) –dogodit će se nešto što će prelomiti nepovezanost tih dvaju svjetova: svijeta koji ste izgradili, koji je vaš ja (do nekog stupnja) i vaših sjena. Ako imate sreće, iskusit ćete to. I to samo ako ne uspijete negdje! Morate ne-uspjeti! Moraju vas odbaciti, poniziti, možda izgubiti prijatelja… Jeste li se ikada zapitali zašto je Isus rekao takvu glupu stvar kao «kada vas progone i svo zlo govore protiv vas, radujete se i slavite»?!? Iskreno, koliko vas se poveselilo kada vas odbacuju i ponižavaju?! Ja iskreno ne znam nikoga tko bi se tome veselio. Eto, to je jedna od onih stvari u Evanđelju kojima ne vjerujemo do kraja. No sam Isus je to rekao! Rekao je da je potrebno da ego odustane i preda se, a jedini način da ego uopće počne predavati svoju kontrolu je kada ste povrijeđeni i kada trpite. Napose kada niste u nečemu uspjeli i kada su vas odbacili. Zaista je nužno da negdje ne uspijete, to je uvjet!

Nadam se da vam se to dogodilo već negdje u 30-ima. Nema gore stvari ako vam se to počelo događati tek s 50 ili 60 godina. Zaista je opasno stalno biti nagrađivan i promoviran (recimo ljudi koji idu od monsinjora do biskupa pa nadbiskupa, to je baš opasno). Svi duhovni pisci složili su se da nema opasnije stvari za duhovni život od uspjeha. Nadam se da vi ovdje prisutni niste previše uspjeli u vašim životima. Ako ovdje ima takvih koji su uspijevali, koji imaju 2 diplome i svi misle kako su pametni i uvijek su na vrhu, molim vas, otiđite nekamo gdje će vas malo prodrmati. U protivnom nikad nećete odrasti niti upoznati svoju dušu. Jedino tada, kada ta interakcija počne, počinjete shvaćati ono što svi mi moramo shvatiti, a to je da smo svi slomljeni i da se moramo suočiti s našom sjenom. Znam da se nećete suočiti sa svojom sjenom ukoliko niste na to prisiljeni! Nitko ne ide dragovoljno susresti se sa svojom sjenom. Nešto se mora jednostavno pojaviti i prisiliti vas da se suočite s njom. Ja osobno ne znam kako voljeti i strašno sam ljut, osvetoljubiv i želim povrijediti druge za povrede koje su mi nanijeli. Odjednom uviđam svoj kapacitet za agresiju i destrukciju, a oduvijek sam mislio kako sam dobar i drag. Otkrivam kako u meni postoje te ljute, osvetoljubive i zle misli i da sam sposoban učiniti zlo. Više ne mogu projektirati zlo na druge, već ga uočavam u samome sebi.

Naš je predsjednik prije par mjeseci održao strašan govor u Floridi. Rekao je da je fokus zla u svijetu u Rusiji. Volio bih biti njegov duhovni vođa! Netko tko u potpunosti projektira zlo na neko drugo mjesto ili neku drugu grupu ljudi, zasigurno je žrtva toga zla. No vidite, to svi rade. Katolici ga projektiraju na protestante, protestanti na katolike, bijelci na crnce, crnci na bijelce, bogati na siromašne, siromašni na bogate, žene na muškarce, muškarci na žene… Zlo je uvijek negdje drugdje kako se ne bismo morali s njime suočiti u nama. Zlo će smisliti bilo što da bi izbjeglo pravo obraćenje. Isus je zato često govorio: obratite se! Zlo nije u Rusiji, što god rekao naš predsjednik. Bolje je da se susretnemo s njime baš ovdje, u nama samima. Svatko od nas sposoban je za agresiju i pravo zlo. Trebamo posjedovati to zlo u nama. To je proces koji nas plaši. Početak prepoznavanja tog zla u nama je iskustvo neuspjeha o kojem smo govorili. Uvidjeti da smo sastavljeni djelomično od svjetla i djelomično od tame, uvijek kombinacija i jednog i drugog, vrlo je ponižavajuće, no potrebno je ne samo to uvidjeti nego i prihvatiti, u to vjerovati, to znati, čak se, kao što su činili neki sveci, tome i veseliti (sv. Franjo je recimo bio vrlo sretan znajući da je nitko jer nije imao što braniti). Mi svi ostali pokušavamo biti toliko savršeni da moramo to nastojati dokazati i sebi i drugima, a i Bogu. Sv. Franjo nije imao što dokazivati nikome – to je mjesto evanđeoske slobode gdje više ništa nikome ne moramo dokazivati. Znate da ste slomljeni, da ste siromašni, i u tome se radujete. U tome se sastoji srž značenja siromaštva: znati da smo male ništice i da smo svi sposobni činiti zlo, sposobni za veliku destruktivnost.
Kada krene taj proces, dogodi se da se ego smanji i pušta Krista u centar, da On sve vodi. Jedino iskustvo ljubavi Božje može držati mrak i svjetlo zajedno na jednom mjestu, drugačije to ne ide. U protivnom će biti ili jedno ili drugo, ali nikako svjetlo i mrak zajedno. Božja je ljubav dovoljno snažna da vam dozvoli da apsorbirate vlastitu slomljenost, da si oprostite vlastito siromaštvo, da si dozvolite da s time živite, i da još k tome slavite Gospodina – to je evanđeoska sloboda, jedina koju si ja mogu zamisliti. Pustiti pšenicu i ljulj da zajedno rastu. Pustiti da svjetlo i mrak zajedno postoje sve dok nećemo biti sposobni reći: ja sam dijete Božje, ja sam dobar – ne i savršen, ali dobar. Vidite, ono što Bog ljubi nisu savršene stvari.

Što se dalje događa? Taj novi ja se pojavljuje i ono što ste mislili da je vaš ja, taj vanjski krug, (dođe jedan veliki dan obraćenja i kličite 'aleluja' kad se to dogodi) otkrijete da baš taj ja koji ste mislili da ste vi, da je to lažni ja. Upravo ono što sam želio očuvati, to nisam ja. U tom novom prostoru koji je jedinstvena kreacija milosti, ta interakcija svjetla i tame pojavljuje se kao vaš pravi ja. Mnogi crkveni ljudi u ime religije još uvijek održavaju taj lažni ja koji ego želi održati. Upravo taj vlastiti imidž koji gradite u prvoj polovici svog života Gospodin ruši u drugoj polovici vašeg života. On ruši sve ono što znači slijediti Gospodina, što znači biti savršen. Neki ljudi kažu da otprilike svakih 7 godina stari odgovori padaju u vodu te se moramo vratiti Gospodinu i nanovo postavljati ta pitanja. «Gospodine, što to znači Tebe ljubiti sada? Što sada znači vjerovati Ti?» Ako još uvijek imate u sebi odgovore do kojih ste došli u 21. godini života i koji vam dan danas vrijede, to mi samo govori da niste na duhovnom putovanju i da niste rasli. Svako malo Gospodin nas prodrma i moramo Mu se vratiti pitajući: što sada znači za nas vjerovati, nadati se, voljeti. Kad nas Gospodin tako prodrma predajemo Mu puno manji ego koji ne traži uspjeh, nego jednostavno želi biti vjeran. To je rekla majka Terezija. Nemate u čemu uspjeti! Sve što trebamo je biti vjeran. A vjernost nam pomaže biti poniznima. Ja se recimo ne osjećam niti upola onako svetim kao što sam se osjećao kada sam bio u novicijatu. U novicijatu sam bio tako savršen i sve sam ispravno činio, a to slobodno provjerite kod osobe odgovorne za novake. Puno sam molio i znao sam da Gospodin voli mene i da ja volim Njega; toliko mi je bilo lijepo da sam zatražio biti u novicijatu još 1 godinu. To je bilo lijepo, ali u tome je bilo toliko ega! Možda će vam biti teško vjerovati, ali ja nisam tražio Boga. Tražio sam Richarda! Richard je izgledao tako dobro, tako sveto, i svi su mi zavidjeli (vjerojatno i mrzili – jer sam se toliko silno trudio biti savršenim).

Vidite, savršenstvo je vrlo opasan pojam zato što ima puno više zajedničkoga s egom nego s Bogom. Iz vlastitog iskustva govorim koliko sam bio zaokupljen sa sobom, opsjednut sobom! Imali su sasvim pravo kada mi nisu dozvolili 2. godinu u novicijatu i poslali me u svijet gdje su me uzdrmali i naučili da ono što sam mislio da je svetost, to uopće nije. Prava svetost uopće ne izgleda kao svetost i ne daje vam puno zadovoljstva. Ne hodate okolo osjećajući se sveto kada ste uistinu sveti.

Želio bih vam ovdje dati neke indikatore kako potražiti sjenu. Ljudi s ogromnim svijetom sjena, (a svi to imamo u nekom stupnju – to nije loše, loše je kada nismo s time u doticaju), dakle ljudi s puno sjene prvotno neće imati smisao za humor. To je nepogrešivo pravilo. Vidite, toliko se puno energije troši na potiskivanje sjenovitog dijela sebe da vam ne ostaje energije da uživate. Uvijek postoje ljudi koji su vrlo, vrlo ozbiljni. Zapravo i ja sam po prirodi ozbiljan čovjek. Nisam mislio da bi vaš temperament trebao biti uvijek veseo i radostan, nego ovo: osobe koje jednostavno prihvaćaju da su slomljene i ranjene mogu se na svoj račun smijati. Ako se ne možete smijati na svoj račun, ako nema mjesta za humor u vašem životu, pazite se! Jesu li drugi slobodni da vas zezaju?

Druga stvar je da osobe koje skrivaju i potiskuju svoju sjenu naginju rigidnosti, tvrdoglavosti i moraliziranju. Cijelo vrijeme samima sebi prijete prstom: nemoj to osjećati, nemoj to ni pomisliti, nemoj to učiniti, nemoj ovo zamisliti, nemoj se onome nadati, ne čezni za ovime, nemoj, nemoj, nemoj. A kada cijelo vrijeme sebi prijetite prstom, najvjerojatnije ćete ići okolo čineći to sa svima oko vas. Lice koje imate prema svom unutarnjem svijetu je ono koje ćete imati prema vanjskom svijetu te ako ste tvrdoglavi, rigidni i moralistični prema samima sebi biti ćete tvrdoglavi, rigidni i moralistični prema drugima.

Ljudi koji potiskuju svoju sjenu također će biti općenito strašljivi. To je stoga što postoji toliko toga u njima što ne poznaju i njihovo nesvjesno zna da to ne poznaju i to stvara veliki nivo straha. Oni se doslovno boje vlastite sjene, kako se već kaže. Vjerojatno je taj izraz i od toga došao. Stoga žive živote u strahu i projektiraju ga na sve u svijetu. To je baš tužno jer znam da Gospodin ne želi da živimo takve živote. To su tako sitni životi. Osim toga, takvi se ljudi bespotrebno osjećaju krivima, što zovemo lažnom krivnjom ili skrupuloznošću. Umjesto da se bave pravim problemom, oni pokušavaju održati lažni ja. Vrlo brzo dobiju bolesne krivnje vezane uz sve živo. Toliko žele održati lažni ja pod svaku cijenu da stvaraju krivnje koje uopće nisu važne. Brinu se za grijehe (množina) kako bi izbjegli grijeh (jednina). Nema boljeg načina izbjegavanja pravog grijeha, onog pravog otvrdnuća srca koje se događa, nego brinuti se za grijehe! Da, da, samo se nastavite brinuti za sve vrste malenih detalja i nikad zapravo nećete morati priznati da ne znate ljubiti, da niste slobodni, da niste sretni i da ne rastete, da niste obraćeni. Samo je potrebno zaokupiti se sitnicama kako se nikada ne biste morali suočiti sa svojom dušom. I na kraju takvi ljudi obično budu beskrajno ljuti. Generalno su nezadovoljni sa životom, s drugima…

No nikada nemojte mrziti takve ljude. Takvi ljudi nisu ništa manje grubi prema vama nego što su prema sebi. Vjerojatno su se nemilosrdno odnosili prema samima sebi od kad su se digli ujutro, mrze sebe od trenutka kada ustaju te što drugo i mogu činiti za doručkom nego mrziti i vas. No također niti ne shvaćaju da to čine. Ti vas ljudi ne mogu više mrziti nego što mrze sami sebe. Stoga pokušajte imati razumijevanja i sućuti za njih. Takvim ljudima nije potrebno da ih još i vi ispravljate, već da ih iscjeljujete. Njima je potrebno duboko unutarnje ozdravljenje i upoznavanje Božje ljubavi.

Reći ću vam što je tipični primjer sjene i to je istiniti primjer. Pred nekoliko sam godina držao duhovne vježbe svećenicima i govorio sam im o sjeni i nasred govora kao da se grupa počela meškoljiti, kao da je posrijedi neka šala, a vi ju ne razumijete. Tada su mi objasnili da upravo ono o čemu sam pričao ima veze s njihovom biskupijom. Naime, u biskupiji je bio jedan svećenik koji se zvao otac Joe i bio je vrlo pobožan svećenik. Soba mu je bila prepuna svetih stvari i uvijek je molio krunicu i bio prezauzet sa svetim stvarima. Pretpostavili smo da je to bila njegova duhovnost i da je sve bilo istinito, nismo imali razloga za sumnju. S druge strane na nekim se područjima činio kao nestvaran – nikad nije u ničemu s nama mogao uživati, recimo kada su se ostali svećenici sjeli da malo razgovaraju, on se dizao i odlazio (pretpostavljali smo u kapelicu). Znali smo da je vrlo «svet», ali nismo se s njim previše družili jer nije djelovao kao da mu trebaju prijatelji ili kao da bi uopće želio imati prijatelje. Vjerovali ili ne, ispričali su mi ti svećenici, pred par tjedana otkrili su da taj isti otac Joe ima ženu i petero djece na drugom kraju grada. Godinama je bio s tom ženom. To je sve konačno iscurilo u javnost i otac Joe je napustio svećenstvo. Ostali su svećenici rekli da ako ikako postoji svećenik u njihovoj biskupiji koji bi to mogao napraviti, nitko nikada ne bi posumnjao da bi to bio upravo taj otac Joe. Rekao sam im da je u nekom stupnju to skroz predvidljivo. Otac Joe nije zao čovjek i ja ga ne osuđujem. On je samo još uvijek u vrtiću glede samospoznaje i izgleda da nije dobio dopuštenje da odraste. Nitko mu nikada nije dao dopuštenje priznati sebi svoje osjećaje i prihvatiti svoj pravi ja i morao je postati shizofreničan: živjeti dvostrukim životom.

Vidite, zlo je uvijek dualistično, uvijek razdjeljuje život. Dobrota je holistična, stavlja stvari zajedno. Da, zlo uvijek razdjeljuje, a zbog nekog razloga jedan od najboljih načina za to je religija: staviti svo zlo na jednu hrpu i praviti se da ga nema. Mi uopće ne bismo bili zli da to zlo stavimo zajedno s dobrim, kada bismo integrirali svjetlo i tamu, pšenicu i ljulj. Tada bi oni povezivali, ispravljali i obogaćivali jedno drugo. Sjena je opasna samo u onom stupnju u kojem nismo s njom u doticaju. U doticaj s njom uglavnom dolazimo kroz patnju, napetosti i neslaganja, kroz suočavanje s našim strahovima, kroz priznavanje i osjećanje naše krivnje i ljutnje. Sjena ne samo da nije loša, nego je dio osobnosti koja vam daje vitalnost i osobnost. Netko koga opisujemo kao «stvaran», «prava osoba» - što god to podrazumijevalo, zasigurno je osoba koja se borila sa svojom sjenom.

U svom uredu imam sliku na kojoj je naslikan čovjek koji u desnoj ruci drži zlatnu nit, a na kraju niti je bijeli labud koji ga vuče prema gore. U lijevoj ruci drži zarđalu uzicu na čijem se kraju nalazi crni pas koji ga vuče u suprotnom pravcu. Vidi se kako je taj čovjek razvučen. Nekada kada molim s ljudima u svom uredu, napose onima koji se mrze ili pokušavaju izaći iz svoje kože (u bilo kojem smislu), zamolim ih da pogledaju u tu sliku. To znači biti pravi kršćanin i istinski biblijski vjernik – staviti te dvije stvari zajedno, držati ih na istom mjestu. Kolikim je kršćanima rečeno da se moraju riješiti tog crnog psa i odletjeti s bijelim labudom?! Susreo sam previše takvih bijelo-labuđih ljudi i riječ koju obično za njih koristim je «nestvarni». Možda su oni sveti, ali ako je to svetost, kome ona treba?! U tome nema ničega privlačnog. Isus je privlačan, kao magnet je. Možete biti orijentirani i samo na crnog psa. Takve ljude zovem «neslobodnima». Poznajem i puno crno-psećih ljudi. Oni su uhvaćeni u trenutačnoj senzualnoj sadašnjosti. No kada naučite labuda i psa da se poljube, da se sprijatelje, oni vas odvuku u vrlo kreativnu napetost. Pas ima jednako toliko veze s vašom svetošću koliko i labud, no samo onda kada pas voli labuda i labud voli psa. Labud predstavlja onu preobraženu ljudsku čežnju za još, za više (činiti više, dati više, postati bolji, rasti, postajati Kristolik – svi to osjećamo jer su nam pričali da su takvi ljudi ispravni). No zapravo, osjećamo i pasju čežnju: onu trenutačnu prisutnost u realnosti, u trenutku, da se nosimo samo s onime što je pred nama: našim osjećajima, ranama, čežnjama… Kad to spojite, imate snagu, predivne ljude, stvarne ljude koji padaju i griješe, no koji te padove i neuspjehe donose Gospodinu, a On ih pretvara u život, u dobrotu.

Savršenstvo nije nedostatak mraka. Toliko se često govori o onome: budite savršeni kao što je vaš Otac Nebeski savršen. Na engleskom bi ta riječ najbolje bila prevedena sa «potpun» (complete). Riječ savršenstvo znači nastaviti se kretati, a ne stajati u ime neke lažno-stvorene savršenosti. Nastaviti ići kroz živo i umiruće, staviti ih zajedno, spojiti život i smrt, svjetlo i mrak, pšenicu i ljulj. Oni pak ispravljaju jedan drugog u svetost. Ostanite na putu povjerenja i to se zove vjera. Kao što je potpun moj nebeski Otac.
Sjena zapravo sadrži sjeme neživljenog života. Sve dok si ne dozvolite prepoznati te slomljene, ranjene i siromašne dijelove sebe, nećete doći u doticaj s najdubljim dijelovima života u sebi. Tu učite što znači biti sućutan, što znači biti strpljiv, tu učite opraštanje i prave stvari duhovnog putovanja; ne očuvanje lažnog ja, već naprotiv napuštanje njega i doslovno padanje. Tu vas Gospodin uči svome putu, ranjivoj ljubavi.

Postajemo žrtve onoga što niječemo, onoga što poričemo da postoji. Naša je Crkva bila potpuno u pravu kada nas je poučila ispovijedi. Ispovjediti znači izgovoriti, izgovoriti sebe. No, ono u čemu mi svećenici nismo bili tako dobri jest što smo dali ljudima osjećaj da kada jednom izgovore svoje grijehe, da ih više nema. Ali nije tako. Dovoljno dugo živite redovnički i znate da to nije istina. Oni nisu nestali jer ste ih ispovjedili. Uviđamo hodeći s Gospodinom da nas Gospodin jako, veoma jako voli, bez manipulacija, bez igrica i svih drugih načina na koje nas ljudi vole. On nas toliko voli da čak koristi naš grijeh u našu korist. To je velika stvar. Mislili smo da se grijeha moramo riješiti kako bi nas Bog volio, ali ne morate ga se riješiti. Samo ga donesite Bogu i On će ga preokrenuti u pozitivno. Bog koristi vaš grijeh. U ispovijedi ga jednostavno imenujte i to je sve. Treba dosta vremena dok ispravno imenujete što se to uistinu događa. To se zove dar razlikovanja. Često se ono, što mislimo da se događa, razlikuje od onoga što se zapravo događa. Kada grijeh napadnete prerano, kao recimo kada kažete «Jura, idi ubij zmaja», često je ono što ubijete ona stvar koju ste trebali ostaviti živjeti.

Kada to primijenim na svoj vlastiti život to izgleda ovako: upravo one stvari za koje sam bio nagrađivan u novicijatu i u bogosloviji – kada su govorili «o, kako je Richard dobar dečko i tako drag franjevac…» upravo me za to nikad nisu smjeli nagrađivati. Moj ponos je upravo moj najveći problem, no tada još nisam imao dovoljno znanja da to uvidim. A upravo one stvari za koje su me kaznili (ili me nisu nagradili) ispali su moji najveći darovi. Prije nego što pomislite kako je sve ovo ludo, pokušajte u vlastitim životima provjeriti ima li slučajeva u kojima bi to bilo istinito.

Način na koji zlo uspijeva je, kako sv. Pavao kaže, da se anđeli tame oblače u anđele svjetla. Jedini način na koji zlo uspije jest da se pretvori i maskira u dobro. Stoga smo tako često činili pravu stvar, ali iz krivih razloga. Upravo ono što mislimo da činimo za Gospodina, ako smo brutalno iskreni sa sobom, zapravo činimo za sebe. Ispunjavamo potrebe svog ega. Zato moramo pasti i ne-uspjeti u toj igri kako bismo se susreli s Gospodinom. Ponekad nam Gospodin mora doslovno otvoriti oči srca prije nego počnemo prepoznavati istinu i ono što se događa. Ne čudi me da većina ljudi izbjegava put obraćenja. Terezija Avilska rekla je to još bolje: «Gospodine, ako se tako ponašaš prema svojim prijateljima, ne čudi me da ih imaš tako malo.» Gospodin traži istinu, a ne igrice. Napose ne religiozne igrice. I On želi vaše pravo srce, koje je slomljeno, siromašno i nije savršeno. To je sve što Gospodinu možete donijeti. Stoga se nemojte bojati. On će vas osloboditi i do kraja života nećete imati što braniti. Disat ćete. Nećete imati ništa više za braniti! Živjet ćete. To je sloboda djece Božje. I zbog nekog nevjerojatnog razloga to je ono što Bog voli.


Zadnja izmjena: anapaula; 30 kol 2009 23:17; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 kol 2009 23:04 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 07 kol 2009 13:31
Postovi: 32
Lokacija: Hrvatska
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Draga Magda,

čitaući tvoj post...kao da sam ga ja pisala. Često se borim s tim mislima. Nekad imam osjećaj kao da mi mozak smeta.
Ono što si napisala o dobrim djelima i meni se događa...
Najviše se bojim te oholosti...i često molim za poniznost.
Osim toga često mi u glavu dolutaju nekakve misli koje nemaju uopće veze s ničim što u tom trenutku radim. Npr... uh sram me je ovo uopće pisati...na misi sam u molitvi i najednom mi kroz glavu projuri neka, najblaže rečeno, neprikladna misao. Od kuda ? Zašto baš tada ? Kao da mi ju netko nagura nasilu u glavu...strašno !


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 kol 2009 06:10 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Draga sestrice Magda !

Ovo je jako dobra tema,ali sada iskreno dat odgovor,malo je teze...
Svi mi mislimo cesto puta da smo u pravu pa i sa tom mislju
odgovaramo na ostale postove...Naravno da u svakome od nas
ima i oholosti i grijeha i naravno da nemozemo svojim odgovorom
svakome ugoditi...Neki kazu uredu je,neki se nadu uvrjedeni,a neki
uopste i ne odgovaraju jer misle kako je bolje presutjeti...Kritike su
mam svima na izgradnju,a svi smo slabi prihvatiti kritiku...U svakome
zitu ima kukolja pa tako i u meni samoj bezbroj grijeha koje vidim
tek onda kad pocinim...Cesto puta se pitam kad dam odgovor na neku
temu pa zar sam morala bas tako zestoko reagirati,pa tko sam to ja ?
Al gotovo,napisala,rekla i nema povratka..U obitelji doma cesto puta
si postavljam pitanja da li sam dobro postupila i vidim da sam vec
sagrijesila ne mislec ranije da je to grijeh...Kad mislim da je tako
najbolje kako postupim,vec se ispodtavi da nije,e pa sada kako
kome ugoditi da bude svima po volji ? Neznam odgovora jer 100
ljudi i sto cudi...
Evo danas jednog divnog primjera u ovome tekstu koji vam prilazem...

Kako ti duša?
[ 30.8.2009 ]

Autor: don Ante Mateljan

'Ne trebaju zdravi liječnika nego bolesni.' (Mt 9,12)

Koliko smo puta čuli pitanje: 'Kako si?', i koliko smo puta na njega odgovorili misleći samo na tjelesno zdravlje. Možda je radi toga moj nekadašnji odgojitelj, a sada stariji kolega i sustolnik, najčešće postavljao pitanje: 'Kako ti duša?' E, odgovoriti na takvo pitanje nije ni jednostavno ni lako. Jer, treba najprije znati, odnosno postaviti dijagnozu o stanju duše, a duša se puno teže liječi nego tijelo.

Poznajete kojeg umišljenog bolesnika? S njima je jako teško, jer je umišljenost vrlo komplicirana bolest. S druge strane, nije nimalo lakše ni s onima koji su umišljeni da su posve zdravi. Dok hipohondre moraš razuvjeriti, dotle one koji umišljaju kako su posve zdravi moraš navesti da otvore oči, jer inače postoji opasnost da stvarno nastradaju. Problem je i kod jednih i drugih što najčešće ne vide ono što se drugima čini posve očito.

Jednom sam, kad su tražili da nešto o tome govorim, napisao tekst pod naslovom: 'Zdrava bolest i bolesno zdravlje'. Bolest, kad se otkrije i kad se s njom suoči, može biti put do zdravlja, a nepotpuno zdravlje može postati put propasti. Kako bilo, iskustvo nam potvrđuje da nije jednostavno imati pravi uvid u svoje vlastito zdravlje i bolest, pa je nastala uzrečica: Nitko nije sebi liječnik!

Uvijek je teško suočiti se s bolešću. S izlječivom fizičkom bolešću nekako se još suočimo, ali s neizlječivom, ili pak sa psihičkom jako teško. No kako je s bolestima duše? Kako se s njima suočiti? I koje su bolesti duše danas? Jesu li to zatvorene oči za smisao vlastitoga života, je li to okamenjeno srce za potrebe bližnjih, je li to zamračen duh koji ne dopušta Bogu da ga rasvijetli i da progovori? Je li kolektivna bolest, duhovna epidemija naše kulture (papa Ivan Pavao II. zove je kulturom smrti!) takvo zatrovanje da se već nazire mogući smrtni ishod? Ima li kakve šanse da se izvučemo?

Isus zove na pregled. Poziv carinika Mateja iz današnjeg evanđelja najprije je poziv na sistematski pregled duše. Zašto? Jer Bog želi zdravlje, zdrav život tijela i duše. A nakon pregleda kad se vidi što je bolesno, moguće je liječenje. Bog nam nudi lijek svoje dobrote, milosrđa i milosti, ambulantu svoje Crkve. U Isusu Kristu nudi nam se kao liječnik od povjerenja, koji zna o čemu se radi, hoće i može pomoći. Ali preduvjet svega je povjerenje u njega, njegov izbor i odluku, te slijeđenje savjeta koje daje.

Toliko smo puta zavapili: Bože, pomozi! Bože, izliječi! Sveto pismo veli da nam je za tjelesno izlječenje dao i liječnika, medicinara, a za liječenje duše milost vjere Crkve i sakramenata. On od nas ne traži preuzetnost, kojom prividno stavljajući sve u njegove ruke sa sebe skidamo svaku odgovornost i brigu. Ne želi da u kakvoj karizmatskoj grupi padnemo u trans i onda pomislimo da je s tim sve riješeno. Odnosno, molitva i sakrament bolesničkog pomazanja ne isključuju liječnika.

Znamo da treba prilično hrabrosti za poći na sistematski pregled, osobito kad čovjek dođe u godine kad sve češće u novinama nailazi na osmrtnice svojih vršnjaka. Istina je da treba puno hrabrosti i za obaviti sistematski pregled duše. Ali, ako se ima povjerenja u liječnika, onda je sve neusporedivo lakše i jednostavnije.

Gospodine, pomozi mi da svaki put kad pomislim na vlastito zdravlje, ili kad me netko upita 'Kako si?' promislim 'Kako mi duša?' – i pobrinem se za njezino zdravlje. Amen.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 kol 2009 09:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 stu 2008 20:12
Postovi: 1091
Lokacija: Na putu ka domovini
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Kako mi Bog pokazao koliko sam teška?

Te dane sam čitala Stari Zavjet ...
“Izmjerio sam te i našao sam da si lagan” – napisao je Bog prstom na zidu ….

Moja Jelena je trebala ići na ekskurziju u Grčku, treći razred gimnazije. Nisam imala novaca za zadnju ratu ekskurzije.
Svekrva mi je dala jedan zlatni broš, još kad sam se udala, a ja ga nikad nisam nosila.
Dočekala sam zadnji dan uplate rate čekajući «nešto», zatim uzela zlatni broš, sjela na bicikl i krenula po zlatarama.
U prvoj zlatari su mi izmjerili broš, našli su da je tažak 14 grama, ali nisu otkupljivali zlato jer je DM skakala svaki dan, pa nisu imali kurs marke prema dinaru za taj dan.
Otišla sam u drugu zlataru, tamo nisu bili zainteresirani za kupovinu zlata, isto je bilo i u trećoj zlatari, nemaju kurs marke.
Već nisam znala šta ću.
Sjela sam na bicikl i uputila se prema četvrtoj zlatari u gradu.

Okrećući pedale bicikla, ovako sam počela govoriti Bogu:

“Bože moj, ti sve možeš, ti znaš koliko se ja trudim, tebi su poznata moja dobra djela (bila sam veoma ponosna na moj višegodišnji volenterski rad na SOS telefonu, na obilaženje bolesnih bakica i drugo), eto zato, Bože moj, daj da ova zlatara u koju sam se uputila, otkupi ovaj moj broš.
Ali, ja bih te još nešto zamolila, učini mi, da kad stave broš na vagu i kad ga budu vagali, ti Bože pridodaj na težinu broša i moja dobra djela, pa neka broš ne bude težak 14 grama (kao što su ga u prvoj zlatari izvagali), nego neka bude malo teži, barem 15 ili 16 grama, tako da dobijem pare za ratu za kćerkinu ekskurziju i još da mi malo novaca ostane. Eto Bože, to te molim”.

Uto sam stigla do zlatre. Ušla sam unutra i ponudila broš.
Oni su upravo zatvarali radnju, ali imati će dovoljno vremena da otkupe moj broš. Kazali su mi cijenu, odgovarala mi je. Predala sam im broš. Zlatar ga je stavio na vagu, a ja sam pomno pratila kazaljku koja pokazuje težinu zlata. Kazaljka se zaustavila na težini od 13 grama.
Gledala sam u onu brojku 13 kao ošamućena. I odjednom mi je sve bilo jasno.

Uzela sam novac i polako gurala bicikl.

“Hvala ti Gospodine što si mi pokazao kakva sam, hvala ti što si me tako nježno posramio, to nitko nije opazio osim mene i upozorio me kakva su moja dobra djela, ne da imaju težinu, nego su još i u minusu.
Bože moj, ne moraš mi danas ništa više kazati, sve mi je kristalno jasno. Ljubim te“.

Ovo je bilo u proljeće 1997. g.

Eto zato svaki dan molim molitve blažene Majke Tereze za poniznost:

Gospodine, smiluj se! Kriste, smiluj se! Gospodine, smiluj se!
Kriste, čuj nas! Kriste, usliši nas!
Oče Nebeski, Bože, smiluj nam se! Sine, Otkupitelju svijeta, Bože, smiluj nam se!
Duše Sveti, Bože, smiluj nam se! Sveto Trojstvo, jedan Bože, smiluj nam se!
Isuse, blaga i ponizna Srca, učini moje srce po Srcu Svome!

Od želje da budem poštovana – oslobodi me Isuse!
Od želje da budem voljena - oslobodi me Isuse!
Od želje da budem slavljena - oslobodi me Isuse!
Od želje da budem hvaljena - oslobodi me Isuse!
Od želje da budem voljena više od drugih – oslobodi me Isuse!
Od želje da me pitaju za savjet - oslobodi me Isuse!
Od želje da budem priznata - oslobodi me Isuse!
Od želje da budem omiljena - oslobodi me Isuse!

Od straha da budem ponižena – oslobodi me Isuse!
Od straha da budem prezrena – oslobodi me Isuse!
Od straha da budem prekorena – oslobodi me Isuse!
Od straha da budem oklevetana – oslobodi me Isuse!
Od straha da budem zaboravljena–oslobodi me Isuse!
Od straha da budem ismijana – oslobodi me Isuse!
Od straha da budem osumnjičena–slobodi me Isuse!
Od straha da mi nanesu nepravdu–oslobodi me Isuse!

Isuse, daj mi milost da to želim!
Da drugi budu voljeni više od mene,
Da drugi budu poštovani više od mene,
Da drugi budu izabrani, a ja ostavljena po strani.
Da drugi budu hvaljeni, a ja nezapažena,
Da u očima svijeta drugi rastu, a ja se smanjujem,
Da drugi imaju prednost preda mnom u svemu,
Da drugi postanu svetiji od mene, a da ja postanem sveta koliko ti želiš,


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 kol 2009 10:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2009 14:56
Postovi: 638
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Jako dobra tema Magda .Cesto puta i ja razmisljam o tome .
Nekad procitam post pa odgovorima a nekad ne odgovaram tj.ne zelim da uvrijedim.Moramo se upitati zasto netko nije u katolickoj vjeri zasto su u sektama itd.Samo dragi Bog zna zasto je to tako.Ne smijemo osudivati da ne bi bili osudeni.Svekar moj zna dosta puta reci sto se ja jako uvrijedim:"Svi znamo ljubiti krizeve a nitko ne ide u crkvu".Idem u crkvu ali on misli na svoga sina najmladega tj.moga djevera zasto on ne ide u crkvu.Kad sam ja govorila da je u losem drustvu nitko me nije slusao nego samo odmanjivao ah ti ne znas sta pricas to nije istina.Kad je pao do dna nisu ni rekli da sam bila u pravu nego opet samo da nisam bila u pravu .Ali nema veze samo bog je znao moje namjere i nitko vise...Moja svekrva kaze da je jedino mene poslusao da ide u crkvu i skinuo prsten .Ja mu nisam rekla moras ici i moras skinuti prsten nego TREBAO BI i onda sasvim drugacije razmisljaju znaci nisam naredivala nego na lijep nacin.Zovem ga u crkvu da ide dosta puta je odbijao ali evo proslu nedjelju je isao i zamislite skinuo je prsten sa mrtvackom glavom na ruci nakon 10 godina sto ga je nosio.Malo sam skrenula sa teme...Znaci ne smijemo suditi zasto netko ne ide u crkvu i ne moli se ..Sve u svoje vrijeme ... I ja dosta puta pokusavam da ne uvrijedim nikoga ali uvijek kazem i onda je kasno....BVB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 kol 2009 11:51 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 tra 2009 21:44
Postovi: 3250
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 32 zahvala
Draga Xena,prekrasna molitva
isprintala sam je na poslu,i molit ću je od danas svaki dan.
Draga Anapula,sjetila sam se i ja Mario22, on mi je prvi pao na pamet,kada sam pisala ovaj post jer sam se sjetila odmah kakva sam bila u razgovoru s njim :oops: :oops:
Sada mi je žao što sam umjesto razumjevanja pokazala samo svoju tvrdoglavost i sebičnost u prikazivanju svoje vjere.Tko sam ja da tvrdim bilo što?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 kol 2009 15:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Službenica Kristova napisao:
Osim toga često mi u glavu dolutaju nekakve misli koje nemaju uopće veze s ničim što u tom trenutku radim. Npr... uh sram me je ovo uopće pisati...na misi sam u molitvi i najednom mi kroz glavu projuri neka, najblaže rečeno, neprikladna misao. Od kuda ? Zašto baš tada ? Kao da mi ju netko nagura nasilu u glavu...strašno !


Što se tiče nečistih misli,moguće su dvije zablude.Bogobojazne duše koje imaju malenu ili nikakvu sposobnost razlučivanja duhova,a sklone su skrupuloznosti,uvjerene su da svaka izopačena misao koja im padne na um odmah predstavlja grijeh.To je pogrešno,naime same nečiste misli kao takve nisu grijeh,nego jedino popuštanje takvim mislima,odnosno pristajanje uz njih jest grijeh.Zloća smrtnog grijeha sastoji se u izopačenoj volji koja namjerno popušta grijehu,potpuno poznavajući njegovu zloću,te mu daje potpun pristanak.Zbog toga Sv.Augustin naučava da tamo gdje nema pristanka volje nema ni grijeha.Koliko god nas mučile napasti,buntovnost naših osjetila ili neuredne sklonosti nižeg dijela naše duše,sve dok nema pristanka,nema ni grijeha.
Sv.Alfonz Liguori "Vježbanje u savršenosti"

Ne daj se dakle mutiti kojekakvim slikama tuđe mašte,ma o kojoj stvari došle.Drži čvrsto odluku i dobru namjenu Bogu na čast.
Jer ih ti više proti volji trpiš nego da nastojiš oko njih,pa dok ti se ne mile i dok im se opireš,to ti se računa u zaslugu,a ne na propast.
Znaj,da stari neprijatelj na svaki način radi kako bi želju tvoju za dobrim zapriječio i odveo te od svake pobožne vježbe,štovanja svetaca,pobožne uspomene na moju muku,korisnog sjećanja grijeha,stražarenja nad srcem tvojim i čvrste odluke da češ napredovati u kreposti.
Mnoge ti on zle misli šapće da ti sve to dosadi i ogadi,da te odvrati od molitava i duhovnog štiva.
Nije mu po ćudi ponizna ispovjed,i da može kako,uklonio bi te od pričesti.
Ne vjeruj mu i ne brini se za nj,makar ti češće postavio zamke prjevare.
Ako te navodi na zlo i nečistoću njemu pripiši.
Reci mu nosi se nečisti duše,stidi se jadniče!Veoma si nečist kad mi time puniš uši!

Sv.Toma Kempenac "Nasljeduj Krista"


Hrabro sestro,nisu sve misli naše. :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 kol 2009 19:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 ožu 2009 15:51
Postovi: 110
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Fran26 napisao:
Službenica Kristova napisao:
Osim toga često mi u glavu dolutaju nekakve misli koje nemaju uopće veze s ničim što u tom trenutku radim. Npr... uh sram me je ovo uopće pisati...na misi sam u molitvi i najednom mi kroz glavu projuri neka, najblaže rečeno, neprikladna misao. Od kuda ? Zašto baš tada ? Kao da mi ju netko nagura nasilu u glavu...strašno !


Što se tiče nečistih misli,moguće su dvije zablude.Bogobojazne duše koje imaju malenu ili nikakvu sposobnost razlučivanja duhova,a sklone su skrupuloznosti,uvjerene su da svaka izopačena misao koja im padne na um odmah predstavlja grijeh.To je pogrešno,naime same nečiste misli kao takve nisu grijeh,nego jedino popuštanje takvim mislima,odnosno pristajanje uz njih jest grijeh.Zloća smrtnog grijeha sastoji se u izopačenoj volji koja namjerno popušta grijehu,potpuno poznavajući njegovu zloću,te mu daje potpun pristanak.Zbog toga Sv.Augustin naučava da tamo gdje nema pristanka volje nema ni grijeha.Koliko god nas mučile napasti,buntovnost naših osjetila ili neuredne sklonosti nižeg dijela naše duše,sve dok nema pristanka,nema ni grijeha.
Sv.Alfonz Liguori "Vježbanje u savršenosti"

Ne daj se dakle mutiti kojekakvim slikama tuđe mašte,ma o kojoj stvari došle.Drži čvrsto odluku i dobru namjenu Bogu na čast.
Jer ih ti više proti volji trpiš nego da nastojiš oko njih,pa dok ti se ne mile i dok im se opireš,to ti se računa u zaslugu,a ne na propast.
Znaj,da stari neprijatelj na svaki način radi kako bi želju tvoju za dobrim zapriječio i odveo te od svake pobožne vježbe,štovanja svetaca,pobožne uspomene na moju muku,korisnog sjećanja grijeha,stražarenja nad srcem tvojim i čvrste odluke da češ napredovati u kreposti.
Mnoge ti on zle misli šapće da ti sve to dosadi i ogadi,da te odvrati od molitava i duhovnog štiva.
Nije mu po ćudi ponizna ispovjed,i da može kako,uklonio bi te od pričesti.
Ne vjeruj mu i ne brini se za nj,makar ti češće postavio zamke prjevare.
Ako te navodi na zlo i nečistoću njemu pripiši.
Reci mu nosi se nečisti duše,stidi se jadniče!Veoma si nečist kad mi time puniš uši!

Sv.Toma Kempenac "Nasljeduj Krista"


Hrabro sestro,nisu sve misli naše. :grlim te:



i meni se dešava da mi takve misli dolaze na pamet, na misi, dok molim,.. i onda se stresem, borim se s sobom, molim Isusa da mi oprosti,.. Hvala Dragom Bogu, i tebi Fran što si mi navedeno obrazložio,... jer morila me je velika grižnja savjesti,..mučila sam se jer Isusa volim neizmjerno i ne bih ga svjesno nikad uvrijedila, a opet te glupe misli,.. :twisted: :twisted: još jučer sam pomislila u sebi kako će me Isus protjerat u pakao,..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr