www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 09:21

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 94 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 16 tra 2014 16:20 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
Dijelovi intervjua prof.Tomislava Ivančića iz prvog broja časopisa˝ hagiohr˝ iz 2009.godine ,
u kojem on objašnjava što je duhovna duša i ostale pojmove vezane uz to.

Opet ću reći da treba sve to iščitavati polako i koncentrirano(naravno tko ima volje i koga zanima),
jer kad se samo nabrzinu pročita i kad ostanu u glavi pojedine rečenice,počne sve djelovati kao new age ,ali nije sto posto.
Da je to što prof.Ivančić govori i piše new age,Crkva bi to već odavno zabranila,
tako da nema potrebe sumnjati u ono što on radi.
A i kao katolički svećenik i teolog ne može imati nikakve veze s time,a i da ima ,brzo bi se to razotkrilo.
Ovo što on radi traje više od 30 godina i plodovi tog rada su ogromni.
Tako da ne treba preispitivati njegove rečenice -Vjeruj bit će dobro.Ja mogu,ja hoću,ja vjerujem.- i ostale,
jer to nisu mantre ,već način razmišljanja koji nas potiče da gledamo u dobro (Bog je apsolutno dobro),
a ne u loše što god da se događalo oko nas.I nije to zatvaranje očiju pred životnim činjenicama,baš suprotno od toga.
To pomaže baš u suočavanju sa životnim situacijama i prihvaćanju stvari onakvih kakve jesu ,i dobrih i loših.
I onda kad kažeš -˝Vjerujem bit će dobro˝-ne govoriš nekakvu mantru koja će ti trenutno pomoći,
nego se suočavaš sa onim što ti se događa i dobivaš snagu da nastaviš dalje bez obzira što okolnosti baš i nisu najbolje.
O tom se tu radi,a ne o nekakvoj brzoj samopomoći koja ispari kod prve prepreke.
To je nešto što uvijek djeluje,ali nije lako razmišljati na taj način ,
pogotovo u današnje vrijeme kad su oko nas samo loše vijesti,negativni komentari,nepovjerenje u sve itd.
Nekad je potreban veliki napor da se vjeruje kak će sve biti dobro,ma ima svakakvih dana,ali s vremenom ,
kad vidim plodove takvog načina razmišljanja,onda znam da je to ispravno.
Naravno,nema ništa od toga dugoročno ,bez molitve i sakramenata,već sam dosadna s ovim,al moram biti,jer je tako.
Ovo pišem iz svog vlastitog primjera,jer ne mogu svjedočiti za druge,nego samo za sebe.
Nisam lakovjerna,nisam euforičan tip osobe,uvijek tražim da nešto ima smisla i da je dobro i ispravno
i u skladu s naukom Crkve i da je nešto što pomaže svaki dan,a ne samo trenutno.
Jer život se ne može izbjegavati ,treba ga živjeti iz dana u dan kako god bilo.
Ako nekog zanima više o tome nek me pita na pp,da ne moram stalno pisat ovdje da to nije new age,
jer nije,da je ,ne bi ja s tim imala posla. :)

INTERVJU

DUHOVNA DUŠA-SREDIŠTE ČOVJEKA
˝Utvrdimo razliku između razina i područja znanosti o čovjeku,a iz toga i terapijske mogućnosti za njega.
Podsjećam, čovjeka treba promatrati cjelovito.On se ne sastoji od tijela i duše,nego on jest tijelo i duša;ne sastoji se od psihičkog,vegetativnog i duhovnog života,nego on jest i vegetativni,i psihički i duhovni život.
Ne samo da čovjek ima duhovnu dimenziju,nego je čitav duhovan.
To ujedno znači da je čitavo njegovo biće,tijelo i psihička duša,uvijek duhovno i produhovljeno.
A duhovna duša je ono besmrtno ,duhovno,ono što dolazi od Boga i što komunicira s Bogom,dok samo tijelo komunicira sa zemljom.Međutim često se događaju nejasnoće oko toga pa neki pomišljaju kako je ljudsko tijelo nešto˝njutnovsko˝,
čisto mehaničko,materijalno i da se u tijelu odvijaju samo fizikalni i kemijski zakoni,što je zabluda.

ZAŠTO JE ZABLUDA DA SE U TIJELU ODVIJAJU SAMO FIZIKALNI I KEMIJSKI ZAKONI?
Zato što ne postoji čovjekovo mrtvo tijelo.Kao što kip nije čovjekovo tijelo,nego samo kip čovjekova tijela,
tako i mrtav čovjek više nije čovjekovo tijelo,nego samo ostatak čovjekova tijela,ono što zovemo leš.
Tijelo je uvijek živo biće.Religije odviše dijele dušu i tijelo pa smatraju da je duša samo nešto čime čovjek komunicira s Bogom i vječnošću.Ljudima je pak važnije ono što je tijelo.I kao da imamo dva svijeta:jedan materijalni u kojem čovjek živi i hoda ovim svijetom,a drugi nekakav duhovni,kojim čovjek hoda po nebu i komunicira s nevidljivim svijetom.
Već je iz Biblije jasno da se ne može govoriti o duši i tijelu;ona poručuje da je čovjek jedinstven-kada kaže za čovjeka da je tijelo,
misli na čovjeka u odnosu prema zemlji,a kada kaže da je on duša,promatra ga u odnosu prema duhovnom,besmrtnom,božanskom svijetu.

ŠTO JE ČOVJEK KAO DUHOVNA DUŠA?
Čitav čovjek je duhovna duša.Ne postoji čista materija u čovjeku,nego je tu uvijek duh spojen s materijom.
Čovjek je za razliku od anđela ,utjelovljeni duh,odnosno oduhovljeno tijelo.
Stoga kada neurolozi ili drugi liječnici liječe čovjeka,oni uvijek dodiruju i duhovnu dušu koja je tu spojena s materijom.
Također kada religija djeluje na čovjeka,kada on prima sakramente,ne prima to njegova duša,nego i tijelo jer su duša i tijelo neodvojivi.

ŠTO JE ZAPRAVO DUH?
˝Iako se dosada mislilo da se duh ne može proučavati,znanost u tom pogledu sve više napreduje(neuroznanosti,epigenetika).Hagioterapija promatra upravo tu duhovnu dimenziju u čovjeku i bavi se duhovnom dušom.˝
Neki teolozi,poput talijanskog V.Mancusa,reći će da je duh isto što i energija,
s čime se ne bih složio jer je energija nešto fizikalno i opipljivo.
Duh je ono cjelovito jer ne može se čovjeka razdijeliti pa da nastanu dva čovjeka.
Ali,ako prelomimo štap,imamo dva štapa.
Iz ovoga je jasno da je duh cjelovit,ali od čega se on sastoji,koja je to fina stvarnost,koje tkivo,ne znamo.
No,znamo da je Bog duh i možemo reći da ako uopće nešto postoji,onda postoji duh;on je temelj svega.
U filozofiji je bitak duhovan,a ako je duhovan,onda je sigurno i život;on je transcendencija,istina odnosno spoznaja,dobrota,moralnost,jedinstvo,ljubav.
Razmišljajući tako o duhu,došao sam do zaključka da je on isto što i postojanje.
Duh u meni stvara život.Duh i život nisu jedno te isto,nego je život plod duha.
Ako se pitamo što je postojanje,onda kao odgovor nalazim da je to suprotnost ništavilu.
Ništa je ono čega nema,a postojanje je sve ono što jest.
Čovjek je biće u bitku i iz bitka možemo puno toga reći o čovjeku na filozofski način.
Shvatio sam da se čovjekova duhovna duša može i mora proučavati na filozofski način.
Nekom vrstom filozofske introspekcije treba pokušati shvatiti što je to čovjekov duh.
O duhu se zatim može puno spoznati i iz Objave,osobito od Isusa Krista i iz evanđelja.
U evanđelju je zapravo izrečena zakonitost duha.
Duh sigurno ima svoj zakon,kao što postojanje ima zakonitost postojanja(bitak je dobar,jedan,istinit).

MOŽEMO LI UOPĆE GOVORITI DA JE NEKO PODRUČJE KOMPETENTNO ZA DUHOVNU DUŠU?
Freud i psihoanaliza govore kako u čovjeku postoji podsvijest i nesvijest i kako su u podsvijesti potisnuti sadržaji,
libido,negativni doživljaji,strahovi i ono čega se stidimo,a kada se ta podsvijest potpuno ispuni negativnim doživljajima,
kao da eksplodira pa se čovjek nađe u teškoj bolesti.Liječenje bi trebalo biti u tome da se čovjeku posvijeste te stvari,
da se on s njima suoči i tako ozdravi.Međutim kolege psihijatri i psiholozi imaju iskustvo kako su,
upravo analizirajući podsvjesne sadržaje,ljude bacali još dublje u bolest.

S druge strane već kao mladi svećenik sam se pitao:Što ja to radim kao svećenik u Crkvi,kome to koristi,što ljudi imaju od toga?Osobito me zanimalo što se to zapravo događa s čovjekom kada napravi teški grijeh,a što kada se pokaje za teški grijeh?;
što se događa kada voli čovjeka i kada oprosti nekom,a što kada mrzi i kada je zločinac?;što se događa kada je darežljiv i kada je dobrohotan,a što kad nije?...Moraju u čovjeku postojati mehanizmi iz kojih on tako djeluje.
Kada sam na evangelizacijskim seminarima vidio kako se ljudi mijenjaju dok im govorim kako ih Isus voli i da je i sada živ
te kako Duh Sveti djeluje,pitao sam se gdje se to u njima nešto promijenilo?
Tu sam se počeo pitati gdje je to duhovna duša.Vidio sam da to nije u psihi jer psiha nema ništa s religioznošću,vjerom,milošću,sakramentima,to nije njena kompetencija.
Uočio sam kako tu postoji čitava jedna skrivena stvarnost.
˝Između religioznosti i psihe se nalazi duhovna duša.
Duhovnu dušu stvara Bog u čovjeku i tu se nalazi sve ono po čemu je čovjek čovjek i po čemu je on duhovno biće.
Duhovna duša je forma našeg tijela,kaže sv.Toma ,ali i Aristotel.
Iz nje izlazi sve ono po čemu je čitav produhovljen,i psiha,i vegetativna duša i čitavo tijelo,sve je produhovljeno.
Kao što u nama srce pumpa krv koja teče čitavim tijelom,i kao što je mozak centrala za živce koji su u čitavom tijelu,
tako je i s duhovnom dušom.Iz nje izlazi svjetlo u kojem je jasan čitav čovjekov organizam.
Kao što je mjesec izvor svjetlosti,a mjesečina iz njega posvuda i sve obasjava,
tako je i duhovna duša poput izvora svjetlosti,duha ,za čitavog čovjeka.
Duhovna duša nije život,nego je u njoj duh koji daje život.Bit duhovne duše je duh.
Duh iz nje održava čitavog čovjeka,njegov vegetativni,psihički i religiozni život.“

Mogao bih nabrojiti tridesetak organa duhovne duše o kojima se nikada ne govori
jer se smatra kako je to religiozno ili pak psihičko područje.
To su npr. -osobnost(čovjek ima svoj ja,Bog mu je njegov ti i ako je na razini duha,čovjek ne može ne biti s Bogom),intelekt,karakter,slobodna volja(čovjek se uvijek mora odlučiti;i kad ne odluči,odlučio je),
savjest(kao glas bitka),srce,kreativnost,spolnost,religioznost,vjera,pamćenje ,sjećanje...

Pitajući se dalje o podsvjesnom i nesvjesnom u čovjeku vidio sam kako duhovne stvarnosti ne mogu biti podsvjesne jer je bit duha svijest i od začeća je čovjek svjestan Boga .
Katolički nauk k tome kaže kako u trenutku začeća od oca i majke dolazi psihofizička duša,a Bog producira duhovnu dušu,daje čovjeku čovještvo.
Kad sam to spoznao bilo mi je jasno da je zapravo duhovna duša središte čovjeka i da je čovjek svjestan duhovne duše i da je ona nešto drugo od psihe.
Potom mi je uvelike pomoglo kad sam kod Frankla pronašao da se u našoj podsvijesti i nesvijesti nalazi duhovnost.
To mi je bilo vrlo drago jer se nisam slagao da su u našoj podsvijesti samo negativni sadržaji.
Ako mislimo da su tu potisnuti negativni sadržaji,ono čega se bojimo i ako se fiksiramo na to,onda naravno da ćemo biti još bolesniji.No,Frankl tumači kako je u podsvijesti zapravo Bog i duhovnost.
To me zaintrigiralo i dovelo do zaključka kako je duhovna duša posebno područje u čovjeku,između onog što proučavaju psiholozi i onoga što proučavaju teolozi.Odmah mi je postalo jasno da je to ono što treba proučavati.˝




Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 svi 2014 13:51 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 14 svi 2014 20:24
Postovi: 24
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
bok nisam našao di se to nalazi na linku možeš li mi pomoć BTB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 svi 2014 20:55 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
željko napisao:
bok nisam našao di se to nalazi na linku možeš li mi pomoć BTB


Evo link stranice o hagioterapiji - http://hagio.hostoi.com/ :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 svi 2014 03:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Ne znam bas nesto o ovoj hagioterapiji.
Pa ne sudim ni dali valja ili ne.

Zar Isus nije rekao propovjedajde u moje ime,polazite
ruke i ozravljajte,u moje Ime izgonite zle duhove itd.
Ciniti cete i vece stvari/cudesa nego sam ja cinio.

Pa zasto se onda to bas i ne dogadja,dali su svecenici
izgubili vjeru da to mogu ili mi vjeru u njih da mogu?

Zar im treba ta terapija ili mogu samo reci,ozdravi
dusom,duhom i tijelom u ime Isusovo?
Zar Isus ne zna kako me ozdraviti,zar me ne poznaje i
ne zna gdje je problem i sto treba izljeciti.ta svaka mi je
vlas na glavi izbrojana.
Ovo mi izgleda kao nekakvo kompliciranje,covjek da mi
prcka po dusi i duhu.ne savrsen vodi ne savrsena,sljepac
slijepca.
Samo iznosim neke svoje zabrinutosti,sumnje,nadam se
da se nitko nece naci uvrijedjen.ne kazem da je lose ali ovo
me malo kopka.
Onda i ovo:prof.dr. Ivancic,dali su te titule vaznije od one svecenicke?
velecasni,fra,pater...ne bih znao ni da je svecenik,da mi nisu rekli.
Nije mi jasno cemu te zemaljske titule?
Bas bi volio da ga mogu upoznati i pitati?

Ponavljam ne mislim nista lose o tome covjeku,samo ne razumijem
cujem da hagioterapija je pomogla ljudima,ali zbunjuje me potreba
za njom kada imamo svecenike koji bih trebali ozdravljati duh,dusu i tijelo
vjerom u Isusa krista.
Cuo sam samo dobre stvari,ali evo ovo su da tako kazem moje
osobne sumnje.
Nadam se da mi netko to moze pojasniti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 svi 2014 15:20 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
sluga napisao:
Ne znam bas nesto o ovoj hagioterapiji.
Pa ne sudim ni dali valja ili ne

Ponavljam ne mislim nista lose o tome covjeku,samo ne razumijem
cujem da hagioterapija je pomogla ljudima,ali zbunjuje me potreba
za njom kada imamo svecenike koji bih trebali ozdravljati duh,dusu i tijelo
vjerom u Isusa krista.
Cuo sam samo dobre stvari,ali evo ovo su da tako kazem moje
osobne sumnje.
Nadam se da mi netko to moze pojasniti.


Probat ću objasniti,jer imam iskustvo s tim i ne pišem o tome samo zato da nešto napišem.
Uglavnom ,već sam u nekoliko postova probala objasniti o čemu se tu radi.
Na stranici ispred ove, sam napisala dva posta baš kao objašnjenje,da je hagioterapija nešto
što je jako dobro i korisno,ali zajedno sa sakramentalnim životom.
Jer hagioterapijske metode pomažu i ateistima i pripadnicima drugih religija,ali pošto mi kao katolici
imamo sakramente koji su "vidljivi znakovi nevidljive Božje prisutnosti" ,
ne možemo ih zanemariti,jer bez njih duhovna snaga ne može imati trajnu postojanost.
Govorim ovo iz vlastitog iskustva.
Ali,hagioterapija pomaže svima.Ispred je intervju u kojem je opisano o čemu se tu radi.
A evo ispod post ,koji sam napisala kao odgovor forumašu @johnny5,na jednoj drugoj temi.
On je rekao da ga taj govor i Ivančićeve misli podsjećaju na new age,pa je post odgovor na tu tvrdnju.
Pa da ne pišem sve ponovo copy-paste sam svoj stari post.
Nadam se da će ti biti bar malo jasnije o čemu je riječ
i da je to stvarno nešto dobro,pozitivno i što je najvažnije u skladu s Naukom Crkve.
:)

Ovo je taj post:

Ali mislim da kod prof.Ivančića to nije taj stil pozitivnog mišljenja.
Priznajem da na prvu tak djeluje,ali ipak to nije to,jer nema šanse da bi on širio nekakvu mješavinu
suvremene psihologije s primjesama new age-a.Kod njega se uvijek radi o hagioterapiji .
Ne može se to sve odmah razumjeti,treba malo čitati o svemu tome,probati primijeniti u praksi to što on govori
i tek onda se može posvjedočiti da sve to djeluje.
Dokle god sam samo čitala i slušala što prof.Ivančić govori,ništa mi sve to nije značilo,
ali kad sam počela to lagano provoditi u praksi,vjeruj mi rezultati su vidljivi.
Znam dobro kak sam prije razmišljala,a isto tako vidim koliko mi je bolje sad.
Ovo je opet jako teško objasniti,ali vjeruj mi nema veze baš nikakve s mantranjem -misli pozitivno i sve će biti dobro.
Sve ti je to što Ivančić govori zapravo rad na sebi i popravljanju samoga sebe koji traje cijeli život,
nema tu stajanja i govora -evo sad je sve dobro i ne moram više ništa.
Baš suprotno-to te baš u nosi u nekim tvojim najtežim situacijama-vjera da će sve ipak biti dobro iako izgleda bezizlazno.
Ovo isto govorim iz svog primjera,jer sam imala baš situaciju kad sam bila totalno pred zidom
i tad sam se uvjerila da u trenu kad sve izgleda nemoguće,
jedino što ti ostaje je vjera i naravno nada da ćeš se ipak nekako izvući.
I hvala Bogu tak je bilo.Možda jednom ispričam detaljnije,sad još ne,reći ću samo da se radilo o zdravlju.
Kad te tu udari,e onda više stvarno nemaš drugih želja,osim te jedne ,da ti bude bolje i da ozdraviš ako je moguće.
Sve drugo pada u vodu i nema više nikakvu važnost i tad te jedino vjera drži,ako je imaš ili je tad tražiš,jer drugog izlaza nema.
Dok sam bila zdrava ko dren,nije bilo šanse da to razumijem,a sad itekako razumijem.

Prof.Ivančić kaže:
" Hagioterapija nije liječenje,već spoznaja-tko sam ja?
Ona želi svijetu pokazati da je spas u mudrosti,a ne samo u znanju,
jer mudrost oslobađa i vodi k cilju života."

Iz knjige "Hagioterapijska ljekarna" koju je napisala hagioasistentica Lela Crnek,
naravno sve temeljeno na onome što prof.Ivančić radi i istražuje.

ZDRAVA MISAO(str.90,91)

"Sve ono što zrači dobrotom-istina,dobrota,cjelovitost,ljepota-jest zdrava misao.
Moramo razlikovati:
-misao uma,intelekta,kao sveobuhvatnu misao,
-misao s razine razuma,kao ograničenu misao

U razumsku spoznaju uvijek je potrebno uključiti i intelekt koji vidi cjelinu.
Tek tada vidiš da je stvarnost drugačija,da dobro unatoč svemu postoji.
Time ulaziš u stanje sigurnosti i povjerenja te možeš imati zdravu misao.
Neuroznanstvenici poput dr.D.Amena,kažu da čovjek koji živi u negativnosti,
koji je okrenut negativnosti,koji je depresivan,jednostavno ne može imati dobru,
zdravu misao.Misao izlazi iz srca,iz duše,i zato,kada si okrenut od dobra,
kada si duhovno ranjen,ti si pun negativnosti,to je tvoj život,to si ti,
tvoja misao ne može biti zdrava.Tvoje su misli tada razarajuće,pa zbog toga silno patiš.
Sjeti se da nema bezizlaznih situacija,svojom intelektualnom spoznajom uvijek vidiš dalje
i zato se ne zaustavljaj samo na racionalnoj spoznaji,nego te dvije spoznaje ujedini itada ćeš vidjeti cjelinu.
Duh nema vremena,on je iznad vremena i čim misliš dobro,ti si vrhunski i vječan.

Vježba:
-Unatoč svemu postoji dobro,ono je jače od zla i ima zadnju riječ.
-Želim se u potpunosti osloniti na to dobro jer me ono uvodi u sigurnost života.
-Kada sam okrenut negativnosti,mislim i izgovaram samo negativne misli,
kada sam u depresiji,jednostavno ne mogu imati zdravu misao,kažu neuroznanstvenici.
-Želim izbjegavati negativne misli jer me one razaraju,okrećem se samo na stranu dobra,
koje me izgrađuje i čini vrhunskim čovjekom.
-Ja vjerujem da se sve može okrenuti na dobro.Bitak je samo dobrota,ljubav ,ljepota,a ja sam biće u bitku."


Znam da ove hagioterapijske metode nisu baš odmah razumljive,
ali ako se primjenjuje u praksi rezultati su vidljivi,ne odmah,ali malo pomalo počinje sve dolaziti na svoje mjesto.
Ali ako netko u startu sve to odbacuje,onda ga ne treba uvjeravati,jer na silu ništa ne ide.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 svi 2014 19:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 ruj 2013 22:40
Postovi: 179
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
ita napisao:


Jer hagioterapijske metode pomažu i ateistima i pripadnicima drugih religija,ali pošto mi kao katolici
imamo sakramente koji su "vidljivi znakovi nevidljive Božje prisutnosti" ,
ne možemo ih zanemariti,jer bez njih duhovna snaga ne može imati trajnu postojanost.

------ ovo zvuci kao da su sakramenti dodatak hagioterapiji. Meni je ovo sablaznjivo. Sta bi vrijedila ikakva pomoc (ateistima i drugim religijama) kada i dalje zive u smrtnom grijehu? Omoguciti da se lijepo osjecaju, a drzati ih u zabludi.


Ovo je taj post:

Ali mislim da kod prof.Ivančića to nije taj stil pozitivnog mišljenja.
Priznajem da na prvu tak djeluje,ali ipak to nije to,jer nema šanse da bi on širio nekakvu mješavinu
suvremene psihologije s primjesama new age-a.Kod njega se uvijek radi o hagioterapiji.

---- Jedina znanost o dusi je znanost i ucenje KC. A ova hagio terapija je kao neki medjuprostor izmedju religije (za one koji vjeruju) i filozofije/samopomoci, odnosno etike (za ostale). Znaci nije ucenje Crkve, iako nije u suprotnosti sa ucenjem KC, jer ju provodi katolicki svecenik. Znaci kao duhovna teretana? To mi je neshvatljivo. Ili jesi ili nisi, nemoze se u duhovnosti biti izmedju. Znaci hagioterapija ne uci potpunu istinu (samo dio?).

Ne može se to sve odmah razumjeti,treba malo čitati o svemu tome,probati primijeniti u praksi to što on govori
i tek onda se može posvjedočiti da sve to djeluje.

---- Ovaj argument daju sve skole prosvjetljenja i gurui za samopomoc. Probaj pa ces vidit.

Dokle god sam samo čitala i slušala što prof.Ivančić govori,ništa mi sve to nije značilo,
ali kad sam počela to lagano provoditi u praksi,vjeruj mi rezultati su vidljivi.
Znam dobro kak sam prije razmišljala,a isto tako vidim koliko mi je bolje sad.

---- Evolucija misli.

Sve ti je to što Ivančić govori zapravo rad na sebi i popravljanju samoga sebe koji traje cijeli život,
nema tu stajanja i govora -evo sad je sve dobro i ne moram više ništa.

--- Isto kaze i sv.Augustin. Ali sve to samo uz pomoc Bozju. Sami, bez Bozije milosti nemozemo nista.

Baš suprotno-to te baš u nosi u nekim tvojim najtežim situacijama-vjera da će sve ipak biti dobro iako izgleda bezizlazno.

---- Pouzdanje u Boga, dovodi do spoznaje vrijednosti kriza.

Ovo isto govorim iz svog primjera,jer sam imala baš situaciju kad sam bila totalno pred zidom
i tad sam se uvjerila da u trenu kad sve izgleda nemoguće,
jedino što ti ostaje je vjera i naravno nada da ćeš se ipak nekako izvući.
I hvala Bogu tak je bilo.Možda jednom ispričam detaljnije,sad još ne,reći ću samo da se radilo o zdravlju.

---- Slava Isusu!

Kad te tu udari,e onda više stvarno nemaš drugih želja,osim te jedne ,da ti bude bolje i da ozdraviš ako je moguće.
Sve drugo pada u vodu i nema više nikakvu važnost i tad te jedino vjera drži,ako je imaš ili je tad tražiš,jer drugog izlaza nema.
Dok sam bila zdrava ko dren,nije bilo šanse da to razumijem,a sad itekako razumijem.

---- To se zove potpuno predanje. Kad se oslobodimo sebe i predajemo Bozjoj volji. Pred Bogom smo bez kalkulacija." „Oce moj, ako je moguce, neka me mimoidje kalez ovaj, ali
ne kako ja hocu, nego kako hoces ti!" Vjera te tvoja spasila.

Prof.Ivančić kaže:
" Hagioterapija nije liječenje,već spoznaja-tko sam ja?
Ona želi svijetu pokazati da je spas u mudrosti,a ne samo u znanju,
jer mudrost oslobađa i vodi k cilju života."

---- Postoji ljudska/svjetovna mudrost i Bozanska mudrost. Bozanska mudrost kao dijamant Bozijeg prijestolja, po kojoj sve postade i je, utemeljena je na istini. Spoznaju o istini cuva KC (Petar stijena). Tako da nam nisu potrebne druge spoznaje (Bozje) nego ih imamo u Crkvi (u izobilju).

Iz knjige "Hagioterapijska ljekarna" koju je napisala hagioasistentica Lela Crnek,
naravno sve temeljeno na onome što prof.Ivančić radi i istražuje.

---- Nadam se da prof.Ivancic ovo ne naucava. Da nisi napisala ime autorice, pomislio bih da je to djelo Louise L. Hay.

ZDRAVA MISAO(str.90,91)

"Sve ono što zrači dobrotom-istina,dobrota,cjelovitost,ljepota-jest zdrava misao.

Moramo razlikovati:
-misao uma,intelekta,kao sveobuhvatnu misao,
-misao s razine razuma,kao ograničenu misao

--- u zakljucku- intelekt nadilazi razum?

U razumsku spoznaju uvijek je potrebno uključiti i intelekt koji vidi cjelinu.
Tek tada vidiš da je stvarnost drugačija,da dobro unatoč svemu postoji.
Time ulaziš u stanje sigurnosti i povjerenja te možeš imati zdravu misao.

--- zar nije naravna spoznaja (vidljiva) i nadnarava (ne ovisi o nama- Milost Bozija)?

Neuroznanstvenici poput dr.D.Amena,kažu da čovjek koji živi u negativnosti,
koji je okrenut negativnosti,koji je depresivan,jednostavno ne može imati dobru,
zdravu misao.

--- Znaci nemoze si sam pomoci.

Misao izlazi iz srca,iz duše,i zato,kada si okrenut od dobra,
kada si duhovno ranjen,ti si pun negativnosti,to je tvoj život,to si ti,
tvoja misao ne može biti zdrava.Tvoje su misli tada razarajuće,pa zbog toga silno patiš.

--- To je posljedica grijeha, a ne svjesna odluka. Ne mozes si sam pomoci. Potrebna je intervencija iz vana/unutarnja Bozja pomoc.

Sjeti se da nema bezizlaznih situacija,svojom intelektualnom spoznajom uvijek vidiš dalje
i zato se ne zaustavljaj samo na racionalnoj spoznaji,nego te dvije spoznaje ujedini itada ćeš vidjeti cjelinu.

--- Oprah? ili Dr.Oz?

Duh nema vremena,on je iznad vremena i čim misliš dobro,ti si vrhunski i vječan.

--- Mozes ti mislit sta hoces. Ako si u smrtnom grijehu sve ti je uzalud.

Vježba:
-Unatoč svemu postoji dobro,ono je jače od zla i ima zadnju riječ.
-Želim se u potpunosti osloniti na to dobro jer me ono uvodi u sigurnost života.
-Kada sam okrenut negativnosti,mislim i izgovaram samo negativne misli,
kada sam u depresiji,jednostavno ne mogu imati zdravu misao,kažu neuroznanstvenici.
-Želim izbjegavati negativne misli jer me one razaraju,okrećem se samo na stranu dobra,
koje me izgrađuje i čini vrhunskim čovjekom.
-Ja vjerujem da se sve može okrenuti na dobro.Bitak je samo dobrota,ljubav ,ljepota,a ja sam biće u bitku."

--- Ovo je uzaludno, ako rijec dobro ne zamjenim sa Isus, a bitak sa Bog. Odakle to dobro? Neko kozmicko (koje svako sebi odredjuje)? Sto je to dobro ako se ne temelji na istini?
Povjeri proslost Bozjoj milosti, sadasnjost Njegovoj ljubavi, a buducnost Njegovoj providnosti." sv.Augustin

Znam da ove hagioterapijske metode nisu baš odmah razumljive,
ali ako se primjenjuje u praksi rezultati su vidljivi,ne odmah,ali malo pomalo počinje sve dolaziti na svoje mjesto.
Ali ako netko u startu sve to odbacuje,onda ga ne treba uvjeravati,jer na silu ništa ne ide.

--- Sve u svemu ovolika neodredenost mi se mi malo ne svidja. Moze proizvesti dosta zabluda. Ali tko sam ja da ista ista sudim, imaju oni koji si za to zaduzeni. Ovo je samo moje skromno misljenje. Nista osobno.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 svi 2014 22:40 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
http://www.vjera.pondi.hr/skolahag.htm
ima jedno opširnije predavanje, dobro bi ga bilo
celo pročitati, jer parcijalno čitanje ti izvrće tok misli iz opšteg konteksta
i lako odlutaš u neke duhovne bedastoće...
Inače je prof.Ivančić ako se ne varam, hagioterapiju
svrstao u jednu granu medicine,
nešto kao antropološka medicina il sličan naziv,
dali je to spojeno ili prepleteno sa duhovnom i vjerničkom "praksom",
nisam merodavan...
Crkva odobrava, lično mi se dopada sam njegov pristup
ka tome da je pozitivno razmišljanje koren zdravog duha, a sakramenti koren zdrave duše,
mada sam nekad bio skeptičan, ali mnogo toga u javnim
nastupima govori iz sopstvenog života (npr. malo se možda zna koliko je
puta bio na ivici kraja ovozemaljskog života..)
prosudite sami....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 svi 2014 09:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 sij 2014 21:10
Postovi: 182
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 118 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
Ne sviđa mi se hagioterapija niti način na koji volonteri u njihovom centru u Zg rade.
Ono što sam pročitala od prof dr Ivančića nije ostavilo na mene nikakav utisak ,ali sam si pomislila mogla si to vrijeme iskoristiti i bolje.
Sve to tako "miriši" na dobro mi znanu New age školu.
Nije "terapeut" po mom ukusu.
:D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 svi 2014 14:41 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 14 svi 2014 20:24
Postovi: 24
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
draga ita neznam dali ćeš moći proćitati ovaj tekst, ćuo sam da si me branila zbog moje neukosti . ijako ja to neznam ni di su ti komentari - rekla mi je jedna frendica koja je isto na portalu ima svakojakih ljudi ugodan dan


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 svi 2014 02:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 vel 2011 19:03
Postovi: 484
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Malo sam citao o hagiotetapiji i ove postove prije.

Prvo pise da hagioterapija lijeci dusu,duh tj duhovnu dusu.
Onda pise
da hagioterapija ne lijeci nego pomaze spoznati tko sam ja?
Malo zbunjuje.

Ita drago mi je da tebi pomaze.Kako sam cuo i drugima.

Ne mogu reci ni valja a ni nije dobro.Neka ljudi odluce sami.
Bilo bi dobro kada bi sve sto nekoga zbunjuje ili mu je sumnjivi
netko to objasnio,ali koliko sam shvatio trebai bi covjek sve prouciti
i pitanje je dali bi bas sve shvatio.
Dusa je Bozija,Bog je duh a mi se u tu stvarnost ne razumijemo previse
a Bozja je dusa i on se razumije i svorio ju je,pa neka mi je on i lijeci i ozdravlja,za sada nemam namjeru baviti se time,ali tko zna.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 94 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 15 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr