www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 22:01

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 49 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 23 vel 2010 16:52 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
JOB U SUSRETU S KUŠNJOM, Job 1, 1-22
Kušnja, napast i uznemirenje je trajno i redovito čovjekovo stanje u kojemu živi. To je njegova pozemljarska kob. Knjiga o Jobu izražava tu stvarnost na poseban način. Možemo je nazvati knjigom čovjekove kušnje.
NA PLANETU ZEMLJI, u zemlji Usu, u malom kutku raja živi jedan čovjek koji se zove Job. Bogat je, prebogat dobrima. Najugledniji je među svim istočnjacima. Job je sluga Božji. Njegove su značajke: nepročnost i pravednost.
NA NEBU, audijencija kod Gospodina za sve "Božje sinove". I Protivnik se ušuljao među njih. Poput uhode ili špijuna je među njima. Govore o Jobu besprijekornom i ispravnom čovjeku koji se "kloni zla". Tada se o njemu postavlja provokativno pitanje: "Zar se Job uzalud Boga boji?" Treba to provjeriti, podvaljuje Protivnik. Bog pristaje.
PROCES: Počinje serija nesreća: gubitak volova i slugu, ovaca i pastira, deva i na kraju stradaju sinovi i kćeri. Što Job čini? Ne prigovara! Pokazuje neizmjerno povjerenje u Boga i jednostavno kaže: "Gospodin dao. Gospodin uzeo! Blagoslovljeno ime Gospodnje! Go iziđoh iz krila majčina, go ću se onamo i vratiti..."
1. točka 1, 1-5: Job obuzet svojom neporočnošću! Raj ljubomorno čuvan.
Kontemplirat ću raskoš dobara u Jobovoj kući. Obilni Božji blagoslov razlijeva se nad najuglednijim od sinova među svim istočnjacima. Joba cijene i poštivaju. Nitko u zemlji nije kao on. Poseban je Božji miljenik.
Gospodine, hvala ti za darove koje mi daješ. Nisam ih ni svjestan sve dok ih jednog dana nešto ne odnese. Sve što imam i što jesam tvoj je dar: život, zdravlje, djeca, prijatelji, talenti, svijet... Pomozi mi da ih znam uočavati, prepoznavati i cijeniti. Da ti znam zbog njih zahvaljivati i biti sretan što mi ih daruješ.
2. točka 6, 1-12: Audijencija kod Gospodina!Pitanje: Zar se Job uzalud Boga boji?
Biti zajedno sa "sinovima Božjim" za vrijeme audijenciji i uočiti Protivnika, Neprijatelja i tužitelja, špijuna, koji se ušuljao među njih. Zamijetiti kako se Gospodin odmah s njim suočava. Ima jasan i određen cilj: upropastiti! I to ne bilo koga, nego najuglednijeg među istočnjacima. Treba udariti najvažnijeg i prvog među ljudima, pa će s drugima biti lakše.
Pitam se: kako to da Gospodin daje opakom Protivniku slobodu postupanja s Jobom. To je prava kušnja. Velika kao što je velika i Jobova priznatost. Velike duše upravo zbog toga i više trpe. Kušnje su im snažnije, noći Božje odsutnosti duže. Aime Duval misleći na takve pjeva u svojoj pjesmi pitajući se: "O zašto, zašto, Bože moj? Ti koji stvori ovaj svijet, zašto stvori noć tu dugu, o dugu, o dugu za mene?" Samo u velikoj kušnji se može pokazati i veličina vjere, povjerenja i ljubavi osobe koja je kušana. Tu se daje sve za sve.
3. točka 1, 13-22: Jednoga dana... Serija nesreća… Job u kušnji ne griješi.
Bog pristaje i kušna počinje. Teška je i bolna. Stravična. Svega nestaje i to iz dana u dan. Job ne može ni odahnuti. Tek je suočen s jednom nevoljom, a nakon nje dolazi još gora i teža. Tu počinje rađanje nove vjere i nove slike o Bogu. Vjera treba postati čista, a slika o Bogu ispravna. I jedno i drugo mora proći kroz vatru i paljevinu da bi postalo čisto i ispravno.
Gledam Joba koji šuti. Šuti, ali sve duboko proživljava. Dopušta da bude odvojen od svega. Do gola, do najvećeg bola. Najprije od imetka, a onda i od tijela svoga tijela, od onih koji mu sve znače, od svoje djece. On sve u sebi duboko proživljava i o svemu razmišlja. U jednom trenutku razotkriva i pokazuje svoju dušu: "Tada ustade Job, razdrije haljinu na sebi, obrija glavu, pade ničice na zemlju i reče: Go iziđoh..."
Go ću se vratiti u krilo zemlje. To je najveća istina našega života, moga života. Go od svega onoga uza što sam možda tako navezan. Go od svega onog životinjskog. Go, ali spašen. "Stat ću pred Gospodina praznih ruku" govorila je sv. Mala Terezija. To je proročka golotinja Onoga koji se nije kao plijena držao svoga ranga i svoje jednakosti sa svojim Ocem. Sve je dao i bez ičega Ocu predao svoj duh na križu u potpunoj lišenosti i potpunom predanju.
Završna molitva. Tu sam pred misterijem kušnje i trpljenja. Može li se tu moliti? Da, molitva je jedini govor srca. Ona je njegov krik koji dolazi iz duboke šutnje i još dubljeg trpljenja i diže se k Bogu. To je molitva da izdrži i prihvati.
Gospodine, kad mi život odnosi sve ono što mi je vrijedno i do čega sam držao, pomozi mi da ne zdvajam. Teško je to prihvatiti. Pomozi mi da se ne pokolebam i ne zatvorim u sebe i svoju bol. Gospodine, da ustrajem tvojom snagom kad više ne mogu svojom. Da ti u meni moliš kad moja molitva zanijemi. Da ti bdiješ kad ja zaspim.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 vel 2010 16:53 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
JOB U KUŠNJI - JOB 2, 1-13
Ponovno smo zajedno s tobom, Gospodine. Dolazimo ti, jer vjerujemo da ćeš nas izvesti iz tame i uvesti u svoje svjetlo. Dolazimo ti, jer ti imaš riječi utjehe. Gospodine, reci samo riječi i ozdravit će sluga tvoj!
Knjiga o Jobu dira rane čovječanstva. Možda je zato i zaobilazimo i osjećamo se loše kada se s njom susrećemo, jer imamo problema kada govorimo o Bogu koji uznemiruje i ne odgovara slici kakvu smo o njemu napravili.
Trebam se pitati u susretu sa svakim redkom : "Gospodine što mi to govoriš, što mi poručuješ? Tiče li se ova knjiga tvoga misterija, a onda i moga, Gospodine? Tiče li se misterija Crkve, ljudske patnje, moje osobne patnje?"
Knjiga o Jobu potiče nas na osobnu molitvu. Ona u nama otvara posebne registre koji su inače zatvoreni i budi osjećaje koji prožimaju našu molitvu. Tako molitva dobiva afektivnu dimenziju do koje nam je jako stalo kada molimo.

1. točka, 2, 1-6: Nova audijencija. Izazov: "koža za kožu". Božji pristanak: "Neka ti bude!
Slušam što Gospodin govori pred Satanom o svemu što se Jobu dogodilo u prvoj kušnji. To je prvi prag koji je Job prešao na putu patnje. Bog priznaje njegovu vjeru koja ostaje čvrsta nakon nestanka dobara kojima je bio okružen.
Kušat ću i doživjeti uzajamno povjerenje između Boga i Joba. Bog i Job, koji je "postojan u svojoj neporočnosti", ne napuštaju područje međusobnog povjerenja.
Moliti: Hvala ti, Gospodine, što imaš tako vjernih i odanih osoba. Hvala za njihovo svjedočenje. Njihova je vjera poticaj mojoj malovjernosti. Njihova je nada okrepa mome beznađu. Njihova je nesebična ljubav putokaz prema izlazu iz moje sebične ljubavi. Nigdje se to, Gospodine, ne može naučiti doli u školi trpljenja. Ja se još uvijek bojim te škole. Pomozi mi da vjerujem u dah života, u pobjedu života i onda kada dopustiš da me Zli kuša i udari po mome vlastitome tijelu.

2. točka: 2, 7-10: Job u prepirci s nutarnjim glasom. Zov tame: "Prokuni... umri!"
Pokušat ću ustanoviti odjek koji provocira u meni Jobov silazak u ništavilo. Što je od njega ostalo? Bijeda i nevolja. Je li to život? Slušam taj glas što dolazi s naličja života, iz podzemlja smrti: "Prokuni Boga i umri!" Nije li to najlogičnije u svemu tome? "Zar si još postojan u neporočnosti?" Zašto i zbog koga? Što dobijaš za uzvrat od svoje neporočnosti? Uništavanje dobara i raspadanje tijela. Joba obuzimaju crne misli i zlokobne slutnje.
Moliti: Gospodine, molim te, ako se nađem u takvim trenucima da ne padnem u očaj i da ne klonem. Pomozi nam da vjerujemo u dah života koliko god smrt bila blizu. Daj da vjerujemo da iz najtežih trpljenja i kušnja probija život, tvoj život kojega ništa ne može nadvladati.

3. točka: 2, 11-13: Posjet trojice prijatelja
Proživljavam u ovome posjetu Jobovih prijatelja iskreno i vjerno prijateljstvo. Pravi se prijatelj prepoznaje u nevolji. Ne biraju sredstva da dođu do prijatelja u nevolji. Ne gledaju na napore kojima se izlažu da bi pomogli prijatelju koji je nastradao. Kako je blagoslovljeno pravo prijateljstvo. Imam li prijatelja? Mogu li mu uvijek doći? Znam li biti prijatelj kad je netko u nevolji?
Završna molitva
Šutnja oko Joba zgusnula se, Gospodine, poput najgušće tame. Može li se išta tu vidjeti? Može li se ikoja riječ nade čuti? Sedam dana i sedam noći ostaše tako Jobovi prijatelji zajedno s njim. Hvala ti što uvijek ima ljudi, prijatelja koji spremno dolaze u pohode onima koji su u nevolji. Hvala ti za sve one koji ulažu napore da bi olakšali trpljenje i patnje onih koji bolesni leže prikovani za svoje krevete. Hvala ti za njihovu strpljivost i spremnost da sve daju što od sebe mogu dati. Hvala ti što si i tada sa mnom i što ti samoga sebe mogu izručiti. Hvala što znam da me nećeš kušati preko mojih sila. To mi je dosta da izdržim. To mi je dovoljno da s tobom pobijedim.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 ožu 2010 16:18 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 15 sij 2010 11:30
Postovi: 20
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
O Jobu razmišljam samo kada bol jako stisne.

Nedavno sam razmišljala o patnji i o tome da nas Bog jako voli i da vidi svaki dan našeg života. Ako je tako, onda zna zašto patnja i zna zašto ju je dopustio. I s tim mislima, slava Bogu koji je stvorio nebo i zemlju.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 ožu 2010 21:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Gospodine, molim te, ako se nađem u takvim trenucima da ne padnem u očaj i da ne klonem. Pomozi nam da vjerujemo u dah života koliko god smrt bila blizu. Daj da vjerujemo da iz najtežih trpljenja i kušnja probija život, tvoj život kojega ništa ne može nadvladati.

Kako su ovo istinite rijeci ali kako dirljive...
Kad razmislajm o ovome sto si napisao
dragi brate Leo :twisted: :twisted:
Molim Boga da mi da tu izdrzljivost
koju je i Job imao,da spoznam kako je
u svakom padu Isus uz mene i u svakoj
kusnji.Treba hrabro koracat pod svojim
krizem jer nikada niciji kriz nije tako
tezak da ga nebi mogao nositi.Isuse
uzdam se u Tebe.

Leo :grlim te: BtB.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Dragi Isuse!
PostPostano: 11 ožu 2010 21:39 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 28 sij 2010 21:58
Postovi: 24
Lokacija: bjelovar
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
TI znaš sve o meni, znaš moju psihu, moje misli, boli, patnje, strahove,sve... Hvala ti na svemu što sam prošla u životu. Hvala ti za SVE MOJE PADOVE jer oni su bili JEDINI put prema TEBI. Hvala ti na svakom mom križu jer me je svaka moja patnja i bol učinila boljom i kvalitetnijom osobom. DOĐI ISUSE POGLEDAJ ME ČUJ MOJU MOLITVU USLIŠI JE!

HVALJEN I SLAVLJEN UVIJEK BIO ISUS KOJI NAS JE OTKUPIO SVOJOM KRVLJU!

BVB :grlim te: :grlim te: :grlim te: [/url][/u]


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 05 tra 2010 21:09 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2007 20:14
Postovi: 717
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mene baš ovih dana snalaze velike kušnje, teško mi je nositi se sa njima, ruše me na tlo poput orkanskih vjetrova, osjećam strah i nemoć, ali istovremeno čvrsto vjerujem svom Uskrslom spasitelju da će mi dati potrebnu snagu da sve izađe na dobro. Sutra je Isuse novi dan, novi početak, pomozi mi da nadvladam sve teškoće koje će mi na put doći, zahvaljujem Ti i Slavim Te dovijeka.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 tra 2010 10:26 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 sij 2010 10:40
Postovi: 38
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
dali je moguce da bog toliko ostavi covjeka samog da ga djavo iskusava da totalno klone...i sve duhom izgubi od silnog trpljenja...molitve sve moguce ne pomazu...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 tra 2010 10:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 12 stu 2008 10:35
Postovi: 1008
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Mery1mam napisao:
dali je moguce da Bog toliko ostavi covjeka samog da ga djavo iskusava da totalno klone...i sve duhom izgubi od silnog trpljenja...molitve sve moguce ne pomazu...


Možeš izmoliti koliko god hoćeš, ako nemaš vjere ništa se neće desiti. A najlakše je odustati i patiti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 tra 2010 10:55 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 sij 2010 10:40
Postovi: 38
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
pogresno puna sam vjere upravo zato mi se usta osusise od moljenja...i uvijek i iznova...nije mi uslisano...ali radi se o covjekovom srcu...a ono da li ga bog mijenja ili ne ulazi u slobodnu volju covjeka...gdje je granica...to se pitam svaki dan....molim se za drugoga...a molitva ostaje ne uslisana jer se ta osoba ne mjenja... :roll: :roll: :roll: :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 tra 2010 12:06 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6385
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Mery1mam napisao:
dali je moguce da Bog toliko ostavi covjeka samog da ga djavo iskusava da totalno klone...i sve duhom izgubi od silnog trpljenja...molitve sve moguce ne pomazu...

Nije toliko pitanje da li je moguce ili ne,pitanje je s cije strane sve to dolazi..Ne znam da bas sve dolazi s djavlove strane..?
Ako Bog ne uslisava nase molitve...ON IMA RAZLOG ZASTO NE....
a to nikako nije s djavlove strane...BOG SUTI,i on hoce da mu se predamo,"onako kako ON to ZELI",ne kako mu mi kroz molitvu govorimo..
Cesto puta treba i molitvu mijenjati..i vidjeti sta ta molitva zapravo trazi....

Mery1mam napisao:
pogresno puna sam vjere upravo zato mi se usta osusise od moljenja...i uvijek i iznova...nije mi uslisano :

Ako smo cvrste vjere,onda smo sve prepustili Bogu da ON odluci...
Nema nesg moljakanja...za druge,za obracenje ..i da Bog to uslisi...
ON ZNA SVE STA JE KOMU POTREBNO I KADA..

Ja sam godinama,mozda cak i dvadesetak godina molila za moje rastavite roditelje,i Bog nikako da uslisi...
Molila sam sve vise...ali Bog suti...?
Dok jednog dana nisam dobila spoznaju..."da li moji roditelji to zele..?"
Sta,ako i oni mole za nesto i traze od Boga ,ili se zahvaljuju Bogu sto sada imaju svoj mir...?
Onda sam pocela da molim za milost,da nam Bog svima bude na pomoci i svakome ucini onako kako je za njega najbolje...
Neke stvari u zivotu mora da nosimo i trpimo desetljecima,u trpljenju je nas spas...Kada kriz postaje nepodnosljiv,tada je to pravi kriz...
Takav kriz ima smila trpjeti...

Citat:
...ali radi se o covjekovom srcu...a ono da li ga Bog mijenja ili ne ulazi u slobodnu volju covjeka...gdje je granica...to se pitam svaki dan....molim se za drugoga...a molitva ostaje ne uslisana jer se ta osoba ne mjenja... :roll: :roll: :roll: :roll


Draga sestro,a mozda Bog ima dobar razlog zasto ne uslisava..Tko zna ,mozda te s tim zeli jos necega gorega da postedi....
Jer,ti nisi pitala to srce da li ono hoce,to je tvoja zelja...a sta kada bi to srce poslje postalo jos skroz dugacije,i natovarilo ti jos nesto na to...?
ne,znam konkretno o cemu se radi,pa ne uzimaj k srcu ove moje rijeci...
Ali sve ima razloga zasto bas tako,i zasto je to dobro...
Kroz kusnju covjek raste u vjeri...

Bog te blagoslovio cuvao u mru i ljubavi... :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 49 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr