www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 05:31

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 13 ruj 2013 11:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Whitelight napisao:
Postio sam 24h, samo sam pojeo jednu šnitu kruha jer me majka nagovorila,bojala se za moje zdravlje. Pa i ja se pitam koja je svrha posta. Možda mi je bilo previše za prvi put postiti samo o vodi, ali ja sam se danas osjećao grozno. I nisam ništa korisno uspio odradit, nisam imao volje ni za što.
Mislio sam da ću danas više moliti,obaviti obaveze... Ali čitav dan sam mrtvao, osjmeh mi je stalno bio na licu ali iznutra sam se osjećao nikako. Kažem možda je opet previše što sam za prvi put uzeo samo post na vodi

glavna stvar kod posta (a i molitve) je naći pravu mjeru. Jer ako budeš pretjerivao s vremenom ćeš početi gubiti volju za postom, može se dogoditi da zbog toga ne budeš mogao raditi, učiti ili ćeš to slabije činiti a i može škoditi zdravlju. Ako nisi naviknut na post onda radije počni tako da se u početku odričeš manjih stvari (npr.slatkiša, sokova,...), tako ćeš se početi navikavati i uvidjet ćeš koliko možeš postiti. Ako ustraješ, s vremenom ćeš se naviknuti na post pa ćeš moći više postiti(naravno ako to želiš).

Drugo, ne znam čime se baviš ali bitno je da možeš obavljati svoje svakodnevne dužnosti a ne da zbog posta ne možeš raditi, učiti i obavljati dužnosti koje se od tebe traže. Isto tako bitno je da ti post ne škodi zdravlju jer to bi već bio grijeh


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 14 ruj 2013 02:33 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 20 kol 2013 01:06
Postovi: 45
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Puno hvala na odgovorima :grlim te:
pa mislim da mi post ne šteti zdravlju,moglo bi se reć da sam skoro savršeno zdrav. Na kraju krajeva postio sam skoro svake nedelje, u subotu se nalijem alkohola pa čitavu nedelju na vodi budem. :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 14 ruj 2013 07:03 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 31 ožu 2011 15:02
Postovi: 86
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Post je dosta zanemaren u modernoj praksi Katoličke crkve. Pravoslavni vjernici češće poste.
Iz knjižice „Post“ od Damira Knezića:
Post je naređen u Starom Zavjetu i ima mnogo slučajeva opisanih u Bibliji gdje je Bog odgovorio na post.

Isus je postio i naučavao učenike kako da poste

Mt. 4: 2 "Postio je četrdeset dana i četrdeset noći i, na kraju, ogladnje."

Mt. 6: 16-18 "Kad postite, ne budite mrki poput licemjera, koji izobliče lica da ih zapaze ljudi

kako poste. Zaista, kažem vam, već su primili svoju plaću. A ti kad postiš, namaži glavu i umij

lice da te ne vide ljudi gdje postiš, nego Otac tvoj, koji je u tajnosti. I Otac tvoj, koji vidi u tajnosti,

uzvratit će ti."

Mk. 2: 18-22 "Ivanovi su učenici i farizeji postili. Netko dođe i rekne Isusu: Zašto učenici Ivanovi

i učenici farizeja poste, a tvoji ne poste? Isus im odgovori: Mogu li svatovi postiti dok je s njima

zaručnik? Dok imaju sa sobom zaručnika, ne mogu postiti. Ali doći će vrijeme kad će im ugrabiti

zaručnika. Tada će oni, u taj dan, postiti.").

U evanđeljima je direktno naveden samo taj Isusov post, ali to ne znači da On češće nije postio,

što se indirektno može naslutiti iz stihova kakvi su u Ivanovom evanđelju 4: 33-34 "

Zar mu je netko donio jelo? Počnu tada učenici pitati jedan drugog. Isus im reče:

Moja se hrana sastoji u tom da vršim volju onoga koji me poslao i dovršim njegovo djelo", što i predstavlja pravu prirodu i svrhu posta.

Apostoli su postili

Djela 9: 9 "... gdje ostade tri dana slijep: niti je što jeo ni pio",

Djela 4: 23 "U svim su im crkvama postavljali starješine nakon molitve i posta te ih povjerili Gospodinu u koga bijahu vjerovali",

2. Kor. 6: 5 "... u tamnicama, u bunama, u naporima, u bdjenjima, u postovima...",

2. Kor. 11: 27 "... u čestom nespavanju, u gladi i žeđi, u zimi i golotinji."
*
Prva crkva je postila i post se spominje kao praksa u poslanicama.

1. Kor. 7: 5 "Ne zabranjujte se jedan od drugoga, već ako u dogovoru za vrijeme, da se postite i molite Bogu...",

Dj. 13: 2 "Kad su jednom obavljali službu Božju Gospodinu i postili, Duh Sveti reče: Odvojite mi već Barnabu i Savla za djelo za koje sam ih odredio!"
http://www.krscanskicentar.com.hr/index ... Itemid=239

Poznato je da su mnogi svetci postili, u Gospinim porukama u Međugorju spominje se post srijedom i petkom...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: POST
PostPostano: 24 lis 2013 12:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Najveći post koji možeš učiniti je držati čistima misli i srce! (vlč.Zlatko Sudac)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: POST
PostPostano: 24 lis 2013 14:48 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 04 sij 2013 03:10
Postovi: 26
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mene zanima kakav je stav o bolesnicima. Evo recima ja imam diabetes i na inzulinu sam, 4 puta na dan si dajem inzulin. Moji roditelji mi uvijek kazu da ne postim zbog bolesti. Ja sam ipak pokusala i postila dva puta kada sam samo jednom jela na dan. Bilo je tesko pogotovo prvi puta, ali sam izdrzala. Ali eto iskreno me zanima zna li itko stav KC o ovakvim situacijama. Kad bi osoba htjela postiti ali zbog zdravlja i komplikacija nije preporucljivo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: POST
PostPostano: 25 lis 2013 22:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 20 srp 2009 21:37
Postovi: 1065
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Mirela30 napisao:
Mene zanima kakav je stav o bolesnicima. Evo recima ja imam diabetes i na inzulinu sam, 4 puta na dan si dajem inzulin. Moji roditelji mi uvijek kazu da ne postim zbog bolesti. Ja sam ipak pokusala i postila dva puta kada sam samo jednom jela na dan. Bilo je tesko pogotovo prvi puta, ali sam izdrzala. Ali eto iskreno me zanima zna li itko stav KC o ovakvim situacijama. Kad bi osoba htjela postiti ali zbog zdravlja i komplikacija nije preporucljivo.

Mislim da post bolesnike ne obavezuje...jer ako ti bude loše nakon posta...koji je onda smisao posta...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: POST
PostPostano: 26 lis 2013 14:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 ožu 2011 23:52
Postovi: 585
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Mirela30 napisao:
Mene zanima kakav je stav o bolesnicima. Evo recima ja imam diabetes i na inzulinu sam, 4 puta na dan si dajem inzulin. Moji roditelji mi uvijek kazu da ne postim zbog bolesti. Ja sam ipak pokusala i postila dva puta kada sam samo jednom jela na dan. Bilo je tesko pogotovo prvi puta, ali sam izdrzala. Ali eto iskreno me zanima zna li itko stav KC o ovakvim situacijama. Kad bi osoba htjela postiti ali zbog zdravlja i komplikacija nije preporucljivo.


Malo sam čitala o svecima i njihovom stavu o postu, i mišljenje je takvo da se ne smije ugrožavati zdravlje. Njima su često njihovi nadređeni (priori samostana) zabranjivali da poste ukoliko bi to škodilu zdravlju i oni su naravno bili poslušni.

Ne znam koliko je pametno da netko s dijabetesom posti..nisam doktor, ne znam jel itko ovdje na forumu medic.struke
pa da ti mirna srca kaže: da, slobodno. Daj se ti raspitaj kod doktora, i svećenika u kojeg imaš povjerenja.
U međuvremenu toliko je ovisnosti i navezanosti od kojih možemo postiti da te ne treba žalostiti ako nećeš moći o kruhu i vodi. Bogu je bitna čistoća nakane, a ne sam post. Posti od TV-a, kave, surfanja, slatkog ili neke druge navezanosti koju imaš.

Whitelight, svrha posta nije da se pritom osjećamo grozno, jadno i da jedva izdržimo dan. Svrha je dati žrtvu Bogu i to radosno. Obično se tako osjećamo ako ne postimo s molitvom i s čitanjem Biblije, i općenito ako nam je nakana nečista, ili ju nerado prinosimo. A i ako postimo protiv neke teške napasti, bit će velikih poteškoća da dovršimo dan.
Jako je teško postiti na kruhu i vodi, barem meni. Iskusila sam da jedino s molitvom i sabranošću uspijem završiti ta 24h. Ako sam imalo u mislima na krivom mjestu, grešna narav popusti i prizalogajim nešto.
Nikad neću zaboraviti onaj post za fra Linića...lebdjela sam taj dan od lakoće, želudac kao da je bio pun. Ama baš nikakvih problema, i kušnji. Što nije slučaj kad molim za sebe.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: POST
PostPostano: 26 lis 2013 17:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Prva i najvažnija stvar kod posta je
nakana.
Post ne mora biti samo o kruhu i vodi,
odricanje nečeg do čega ti je stalo, (stani malo pa razmisli),
ali opet sa nakanom.
Bolesnici ne smiju postiti ako će si nauditi zdravlju,
ali mogu na drugi način, pokora, molitva za....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 18 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr