www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 01:37

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: POST
PostPostano: 23 srp 2013 15:10 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 20 stu 2012 13:21
Postovi: 81
Lokacija: Hercegovina
Podijelio: 31 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Ima već pola godine postim svaki petak o kruhu vodi (samo 2 mala zalogaja kruha) i utorkom klasični post (povrće, riba, voće...). Ovo utorkom mi i nije neko teško odricanje, jer više volim pojesti sataraš od povrća ili konzervu sardine, nego neko mesno jelo.
Prvih nekoliko postova (sada manje) sam imao jako velikih iskušenja. Nešto me je tjeralo da popustim i da odustanem. Stalno sam upadao u neke napete situacije, sretao neke loše ljude prema kojima osjećam srdžbu i slično. Stvarno je bilo gadno ! Kao da mi je nešto govorilo : "Zašto to radiš, zašto ne uživaš u hrani, vinu, zabavi.... Izgubio si ženu a postiš, dok drugi ljudi ne mare puno za post, za vjeru, a imaju ženu i sretne obitelji..... Zašto to radiš??

Al bio sam uporan, mada i danas ponekad upadnem u krizu, posebno kad potrefim dan kad imam puno posla i kontakta s ljudima. Ne želim da se na meni vidi da sam gladan i iscrpljen, da postim. To sam u Bibliji pročitao da kad postimo treba da nam je lice nasmješeno da drugi ne vide kako se postom i trpljenjem izdižemo iznad njih.

Svaki svoj post o komadiću kruha i vodi prikazujem kao pokoru za dušu svoje drage žene koja je otišla s ovog svijeta prerano u 36 godini života. To mi je svećenik rekao da je posle Svete Mise najbolja stvar koju možemo prikazati za duše naših najmilijih :cry:
Takođe post posvetim i u čast Blažene Djevice Marije kao moju potporu za nakane koje ima sa mnom i sa cijelim čovječanstvom.

Inače, ja sam trenutno u velikim kušnjama. Pored tuge i samoće s kojim se borim, izložen sam i raznim prisilnim mislima, srdžbom na jednoga čovjeka koji je jako ranio mene i moju obitelj u trenutcima kada se moja žena borila za život.
Imam osjećaj da što god više postim, molim, idem na mise, da kušnje postaju jače. Tako želim sve to pobjediti, potpuno se pouzdat i predat Isusu al i dalje ima ona ovozemaljska "kočnica" što me ometa. Molim Boga za strpljenje za stpljivost i da izdržim !!
Eto, to su moja iskustva sa postom , kušnjama i ostalim stvarima koje su povezane.
Napišite i vi neka svoja iskustva i držite mi fige da izdržim ! Hvala na podršci !


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 23 srp 2013 18:35 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 15 vel 2013 00:14
Postovi: 56
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
postim svake srijede ..... u početku ni sam nisam znao šta je post, mislio sam da je to kad nejedeš nikakvo meso, pa ni ribu .... dakle samo sam jeo voće sa kruhom, no na ovom forumu sam naučio što je to post... tako da sam sutra na kruhu i vodi, napast imam svake srijede, ali sa tim se jako lako izborim.... i tako svake srijede, dok je petkom nemrs, dakle samo riba, što se meni i nečini teško za napraviti, baš volim ribu :)

srijedom sam jako nervozan i razdražljiv .... ali pronađem nekako mir u čitanju Biblije/Psalmi :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 23 srp 2013 20:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Gospa Međugorska po svojim vidjelicama veli da treba postiti o kruhu i vodi svake srijede i petkom.
Ja sam to pokušao i nekoliko mjeseci sam uspio. Samo kruh i voda.
Znam da je jednu vidjelicu netko pitao jel može jutarnja kavica na šta je ona u šali odgovorila da može samo rano u jutro dok se Gospa ne probudi...
Dakle, ni kava ni sokovi, nego samo voda i kruh umjesto obroka tj. ja sam prakticirao šnjitu kruha umjesto obroka.
Kad bih više molio lakše bih postio.
Petak je bio teži, ali zanimljivo nakon posta u subotu kad bi se probudi ne bih osjećao glad.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 09:39 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 20 kol 2013 01:06
Postovi: 45
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Billy napisao:
Gospa Međugorska po svojim vidjelicama veli da treba postiti o kruhu i vodi svake srijede i petkom.
Ja sam to pokušao i nekoliko mjeseci sam uspio. Samo kruh i voda.
Znam da je jednu vidjelicu netko pitao jel može jutarnja kavica na šta je ona u šali odgovorila da može samo rano u jutro dok se Gospa ne probudi...
Dakle, ni kava ni sokovi, nego samo voda i kruh umjesto obroka tj. ja sam prakticirao šnjitu kruha umjesto obroka.
Kad bih više molio lakše bih postio.
Petak je bio teži, ali zanimljivo nakon posta u subotu kad bi se probudi ne bih osjećao glad.

Tjelo će se ponašati na čega ga navikneš, nemoj uvečer jest i ujutro kada se probudiš nećeš osjećati glad. A da se uvečer najedeš i ujutro ćeš biti gladan.
Dali je još netko postio samo o vodi kao melek? To prvi put čujem, dali je to ispravno?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 10:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Post je za mene uzeti samo jedan obrok " do sita"u danu..dok nemrs moze da bude uobicajeno 3 obrkoa kako to vec prakticiramo samo da nema mesa... "o kruhu i vodi" postim za odredjene nakane ,najcesce srijedom ,te preko godine Badnjak, i uoci Velike Gospe .
Svoj post dajem kao zahvalnost Bogu za primljene milosti i dobra i kao nakanu za trpljenje dusa u cistilistu,pogotovo onih koje najvise trpe..Nije mi toliko vazno kako postim,vazno mi je kod posta da onoga sto se odreknem mogu pokloniti drugome..Recimo jedan "obrok prosjaku" jauznu. Ja dajem i pijancu koji sjedi na cesti i prosi..
Ukoliko ne mogu do njih, taj novac dajem Augustinu,to je topla kuhinja za beskucnike...ili dam u Crkvi za Kruh Sv.Antuna...to isto ide za hranu siromsnima....
Kada nekada ne mogu izvrsiti obecanje posta ,obavezno nadoknadim ,dajem novac za Milostinju bliznjemu u nevolji...
Lako mi se odreci mesa ,jer danas ima toliko toga sto dobro zamjeni ..kolaca tu i tamo,a kavu nikako..?
to je onda ZRTVA..i POST..kada se odreknem " kave" onoga sto najvise volis,i jos vise ako si ovisnik..(kao ja)to je zrtva.


viewtopic.php?f=98&t=3073


Zadnja izmjena: rebeka; 12 ruj 2013 10:30; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 10:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Whitelight napisao:
Billy napisao:
Gospa Međugorska po svojim vidjelicama veli da treba postiti o kruhu i vodi svake srijede i petkom.
Ja sam to pokušao i nekoliko mjeseci sam uspio. Samo kruh i voda.
Znam da je jednu vidjelicu netko pitao jel može jutarnja kavica na šta je ona u šali odgovorila da može samo rano u jutro dok se Gospa ne probudi...
Dakle, ni kava ni sokovi, nego samo voda i kruh umjesto obroka tj. ja sam prakticirao šnjitu kruha umjesto obroka.
Kad bih više molio lakše bih postio.
Petak je bio teži, ali zanimljivo nakon posta u subotu kad bi se probudi ne bih osjećao glad.

Tjelo će se ponašati na čega ga navikneš, nemoj uvečer jest i ujutro kada se probudiš nećeš osjećati glad. A da se uvečer najedeš i ujutro ćeš biti gladan.
Dali je još netko postio samo o vodi kao melek? To prvi put čujem, dali je to ispravno?

Istina tijelo se navikne i tijelo pamti. Zato bi trebalo jest manje ali u isto vrijeme.
Post samo o vodi je ispravan. Svako sebi bira način.
Ako se ide na kruh i vodu, onda je i to ok.
Umijesto obroka jede se šnjitica kriha i popije se čaša vode.
Trebalo bi tako srijedom i petkom.
Ako se samo posti, a ne moli, onda je to jako teško. Te dane treba mnogo više moliti. Svakojake kušnje padaju na pamet. Fali ti čokolada, pa ti zamiriše kava....
Ako moliš, napasti je manje.
Crkva kod posta propisuje 1 obrok (ručak) najest se do sita i 2 puta založit, dakle samo malo prezalogajiti.
I to je ispravno, i mnogi čine petkom. Također mnogi imaju tada i nemrs ili ne jedu meso.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 10:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Melek napisao:
Evo, da još napomenem da je moj post na svaku mjesečevu mijenu. Samo nemojte da mislite da sam neki sektaš ili nešto.... Mjesečeve mijene sam uzeo kao najprirodnije moguće rješenje. Dakle nije uvijek isti dan. Znalo se desiti i da bude za Božić kao i za veliku subotu, nekad je u nedjelju i jedino što pojedem bude hostija na misi.... ali to mi je također izazov i čak mi odgovara što je tako..


Kako si dosao do ovoga??? Voljela bi znati ,ako je moguce da malo pojasnis...Ne smatram da si sektas..vec me bas zanima...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 10:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1352
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
A što točno znači 2 puta založit? Tipa u neko vrijeme u jutro i popodne pojesti npr. jabuku ili keks?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 10:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Citizen007 napisao:
postim svake srijede ..... u početku ni sam nisam znao šta je post, mislio sam da je to kad nejedeš nikakvo meso, pa ni ribu .... dakle samo sam jeo voće sa kruhom, no na ovom forumu sam naučio što je to post... tako da sam sutra na kruhu i vodi, napast imam svake srijede, ali sa tim se jako lako izborim.... i tako svake srijede, dok je petkom nemrs, dakle samo riba, što se meni i nečini teško za napraviti, baš volim ribu :)

srijedom sam jako nervozan i razdražljiv .... ali pronađem nekako mir u čitanju Biblije/Psalmi :b112:

voće s kruhom??? Ovo je prava pokora, mislim da je ovo teže nego ne jesti čitav dan. Zamišljam kako jedem naranču s kruhom i već mi slabo dođe


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 11:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Rora napisao:
A što točno znači 2 puta založit? Tipa u neko vrijeme u jutro i popodne pojesti npr. jabuku ili keks?

Znači pojest, ne se najesti do sita.
To može biti pecivo i jogurt.
1 tost sa salamom i malo sira.
Samo ono da pregrizeš, da nešto staviš u usta, a ne da te zasiti.

Post za katolika znači uzeti samo jedan puni obrok u danu. Nemrs znači redovito jesti (uobičajena tri obroka dnevno), ali da to ne bude meso. Uočiti treba ovo: u dva dana "strogog posta" (Čista srijeda i Veliki petak) nije samo post, nego, zajedno, i post i nemrs! Znači: vjernik toga dana jede samo jedan puni obrok ("do sita"), jer je post i ne jede meso, jer je nemrs! - U ostale petke uzima redovite obroke, ali se odriče mesa. Više od toga nije zapovjeđeno, ali je vrijedno, i mnogi poste više i češće (na primjer na Badnjak, uoči Velike Gospe) i strože: "o kruhu i vodi".


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 22 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr