www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 tra 2024 05:59

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 14:07 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 12 pro 2012 02:54
Postovi: 10
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
jedno pitanje...ako postite petkom, od koliko sati postite? Da li post počinje u petak ujutro od 1 pa do 24 sata uvecer ili?
Ja sam na taj način postio skoro godinu dana srijedom i petkom samo na kruhu i vodi,pošto kasno idem spavat uvijek bi se nakon posta najeo iza 24sata...:)....neznam jel je to što sam radio ispravno, ali meni je to bio post.
Zna li tko kako tocno treba...naletio sam na razne načine posta, npr neki počnu postiti u četvrtak neposredno prije mise pa sve do petka poslije mise...
U zadnje vrijeme ne postim srijedom..petkom se držim nemrsa...pao sam :cry: ...sad bih htio opet se vratiti na kruh i vodu srijedom i petkom, ali više stvarno neznam koji način je ispravan.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 18:35 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 sij 2012 05:38
Postovi: 116
Lokacija: split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nisam dobro upućen ali koliko ja znam nedjeljom i blagdanima se nikad ne posti.
Post za katolika znači uzeti samo jedan puni obrok u danu(ako je petak nemrsni obrok) a taj obrok može biti i kruh.
Samo još da naglasim da je post samo vodi isto tako u redu ako je osoba u mogućnosti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 18:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 45 zahvala
Melek napisao:
rebeka napisao:
Kako si dosao do ovoga??? Voljela bi znati ,ako je moguce da malo pojasnis...Ne smatram da si sektas..vec me bas zanima...

. Krenuo sam u post ne iz vjerskih razloga nego kao način detoksikacije organizma. Našao sam tzv. mjesečevu dijetu, teorija je da za vrijeme mjesečevih mijena voda brže struji kroz tijelo iz nekih gravitacijskih razloga, a i poznajem još neke ljude moje vršnjake koji to rade još od srednje škole baš iz zdravstvenih razloga. .


Ne bih se slozila da je ovakav nacin posta za vrijeme Mjeseceve mijene ( sasvim ispravan) .Za sada znam da nije bas odobren od KC...Necu reci daje praznovjerje ,ali necu puno pogresiti i ako kazem,jer kod nas katolika ima mnogo praznovjerja u tradicjii i obicajima ...Ipak ,smatram da nisi pogrijesio sto si se odlucio za taj potez...

Citat:
Odlučio sam se isprobat da vidim da li mogu i nakon što sam prvu "odradio", nastavio sam s tim. S vremenom mi se izdešavalo svašta i maknuo sam sam se i od droge i svega al sam taj ciklus naprosto nastavio radit i samo dodao Boga u to i počeo istinski postiti. Počeo taj dan čitat Sv. Pismo, promišljat vjeru i svoje slabosti. Sve što čovjek i radi kroz post. Poslije sam čak i čuo da su nekad naši stari upravo tako i postili i da se može komotno po mijenama na katoličkom kalendaru i postiti, a i židovi na mlađak poste....

Vidis tu mi je malo komplicirano da shavtim...Izabrao si post,i odlucio si bas u vrijeme kada je sve puno lakse postici....Moji stari su nekada davno postili pravo..Post je bio svaki petak, i onda se moglo odluciti koji jos dan u tjednu postiti...Svaka obitelj je "uzela" sebi ,kao zstitnika i tako pokazala stovanje svecu ili Majci Mariji..Utarak se postio u cast Sv.Antuna ,a srijeda i subota u cast BDM ..kao i svi drugi zapovjedani postovi ,ukljucujuci i Kvatre post.


Citat:
Post na mjesečevu mijenu nije lak jer nikad ne pada na isti dan al evo sutra je petak i meni je post

Ni jedan pravi post nije lak..On bi trebao biti odricanje i zrtva...

o utjecaju Mjesecevih mijena znam mnogo jer moji su zivjeli s tim..Moj djed se posebno bavio s tim pracenjem i onda su po tome radili ,a baka je ljecila travama i kojekakvim biljnim pripravcima za koje je itekako bilo vazno ,odrediti i uzeti najbolje vrijeme jer su smatrali da upravo u tim danima mjesec utjece na nase psihicko i fizicko zdravlje..Samo oni su iz zdrastvenih razloga..postili 7 dana..Tako da u tih 7 dana bilo izljeceno ,recimo rane ,kao i sve ozljede u te dane bile su brze zacijeljene ..A neke teze bolisti su ljecili u vrijeme mjeseceva opadanje..Danas mi je jako zeo,sto onda nisam pravila dovoljno interes za to..tako da mi je dosta toga promaklo..

I nisam sigurna ,da li ovakav post moze imati odobrenje KC...jer ne vidim zrtvu,nego samo prednost za zdravlje sto ne moze biti lose.....

Osobno bi porazgovarala o tome sa mojim Duhovnikom ,kako da postim i sta misli o utjecaju Mjesecevih mijena ..radi mog osobnog interesa..Iako smatram da nije lose..


Zadnja izmjena: rebeka; 12 ruj 2013 18:46; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 18:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 45 zahvala
daruj nam mir napisao:
Samo još da naglasim da je post samo vodi isto tako u redu ako je osoba u mogućnosti.


A ,zasto ne bi bili u mogucnosti???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 19:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 sij 2012 05:38
Postovi: 116
Lokacija: split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
rebeka napisao:
daruj nam mir napisao:
Samo još da naglasim da je post samo vodi isto tako u redu ako je osoba u mogućnosti.


A ,zasto ne bi bili u mogucnosti???

Pa mislih ako je u mogućnosti psihičkoj,zdravstvenoj,fizičkoj,duhovnoj,materijalnoj(šta ja znam ima li čovik vode doma)itd :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 21:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 svi 2013 22:53
Postovi: 451
Lokacija: Zadar
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
A cekajte malo koja je svrha posta?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 12 ruj 2013 22:10 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 20 kol 2013 01:06
Postovi: 45
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Postio sam 24h, samo sam pojeo jednu šnitu kruha jer me majka nagovorila,bojala se za moje zdravlje. Pa i ja se pitam koja je svrha posta. Možda mi je bilo previše za prvi put postiti samo o vodi, ali ja sam se danas osjećao grozno. I nisam ništa korisno uspio odradit, nisam imao volje ni za što.
Mislio sam da ću danas više moliti,obaviti obaveze... Ali čitav dan sam mrtvao, osjmeh mi je stalno bio na licu ali iznutra sam se osjećao nikako. Kažem možda je opet previše što sam za prvi put uzeo samo post na vodi


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 13 ruj 2013 08:44 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 20 kol 2013 01:06
Postovi: 45
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Nebi želio izmišljat toplu vodu, znam da post treba ali me zanima:
Kakva korist od njega kada ništa korisno ne uradim? S jedne strane postim, a sa druge strane pravim propuste.
Dali trebam postiti i moliti Boga da mi da snage da sve poslove radim normalno? Inače danas se već osjećam nekako čistije posle posta. Uzaludno nije bilo to je 100% sigurno.
Pušio 5 g. ali se nikad nisam smatrao pušačem,cigaru palio iz dosade i uz pivu bila mi najdraža,nekad popušim kutiju za večer,a nekad po tjedan dana ne zapalim.Kada sam došao na ovaj forum i saznao da je to grjeh bacio ih bez problema i nikad je više neću zapalit Bogu dragom hvala.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 13 ruj 2013 08:52 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
daruj nam mir napisao:
Nisam dobro upućen ali koliko ja znam nedjeljom i blagdanima se nikad ne posti.
Post za katolika znači uzeti samo jedan puni obrok u danu(ako je petak nemrsni obrok) a taj obrok može biti i kruh.
Samo još da naglasim da je post samo vodi isto tako u redu ako je osoba u mogućnosti.

Točno. Nedjelja i blagdani su izuzeti. Ako na petak pada dan zaštitnika župe, nema posta.
Post = jedan puni obrok + 2 puta u danu prezalogajiti (ovo je bitno jer ima ljudi koji bi mogli misliti da mogu prezalogajiti više o 2 puta)
Post može biti i odricanje od nekog poroka. Znam ljude koji su pušači, ali u korizmi ne puše.
Kako je cigareta ovisnost i ovakav način odricanja je prihvatljiv.
Svaki petak kroz godinu post i/ili nemrs nisu obavezni, ali je preporučljivo toga dana uradit neko milosrdno djelo ili se odreči nečega nama važnog - ako pušiš cigarete, možda nečeg drugog, ovisi o navikama.
Post o vodi je možda malo prestrog za današnja vremena. To može samo zdrav čovijek.
Zato tko želi neka pokuša post o kruhu i vodi.
Umijesto obroka se pojede jedan komadić kruha i pije se voda po potrebi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Post
PostPostano: 13 ruj 2013 08:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Whitelight napisao:
Nebi želio izmišljat toplu vodu, znam da post treba ali me zanima:
Kakva korist od njega kada ništa korisno ne uradim? S jedne strane postim, a sa druge strane pravim propuste.
Dali trebam postiti i moliti Boga da mi da snage da sve poslove radim normalno? Inače danas se već osjećam nekako čistije posle posta. Uzaludno nije bilo to je 100% sigurno.
Pušio 5 g. ali se nikad nisam smatrao pušačem,cigaru palio iz dosade i uz pivu bila mi najdraža,nekad popušim kutiju za večer,a nekad po tjedan dana ne zapalim.Kada sam došao na ovaj forum i saznao da je to grjeh bacio ih bez problema i nikad je više neću zapalit Bogu dragom hvala.

SMISAO POSTA
“Post predstavlja važnu isposničku praksu, duhovno oružje za borbu protiv neuredne navezanosti na same sebe. Dobrovoljno se odricati uživanja u hrani i drugih materijalnih dobara pomaže Kristovu učeniku obuzdati prohtjeve naravi oslabljene prvim grijehom, čijim je negativnim posljedicama pogođena čitava osoba. Zgodno opominje drevni liturgijski korizmeni himan: ”Budimo umjereniji u riječima, hrani i piću, snu i igrama, a više pažnje posvetimo bdijenju”.
Benedikt XVI.

Post i molitva su sredstva po kojima se otvaramo Bogu koji nas može očistiti od svih grijeha naše prošlosti. Mi sami sebi ne možemo pomoći, niti možemo bez molitve i posta upoznati zlo koje nas želi uništiti.

Svakako pročitati:
http://www.bitno.net/vjera/formacija/smisao-i-znacenje-posta/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr