www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 25 tra 2024 15:13

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 20  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 27 vel 2017 08:15 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1352
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Ovaj moj prvi post napisan je pred cca 2 godine. I jel se išta promijenilo? Ne baš...
Dakle, postoje negdje ti neki muškarci koji bi i živjeli čistoću prije braka (čak sam ih i upoznala). Ima ih, ali vrlo malo. Postoje vjernici koji tako nešto i žive, ali ti takvi (naravno ne svi) žive tu neku čudnu vjeru - nazovimo tako.

Krenu putem duhovnosti, dođu do neke točke i stanu. Ovdje ne mislim da stanu u toj potrazi nego stanu u razumijevanju samih sebe i mijenjanju tih nekih krivih i grešnih stvari.
Teško im je (u)vidjeti neke svoje mane i "rupe" u ponašanju i ophođenju.
U jednom trenutku jednostavno skrenu tj. krenu u nekom krivom smjeru neke čudne duhovnosti...
Po meni duhovnost i rast u vjeri idu ruku pod ruku sa osobnim razvojem u svakom pogledu: u ophođenju sa drugima, rješavanju nekih naših osobnih problema i krivih drina, općeniti rast kao osobe, ali uvijek u pogledu prema Kristu.
Ne možeš ići na Misu, živjeti Sakramente i onda se ponašati loše sa drugima ili prema samom sebi. Ne možeš jednostavno sjest tamo i moliti 100 Krunica i ne maknuti se sa mjesta jer je evo to tebi teško. :roll: Trebaš se uhvatiti u koštac sa samim sobom nema ti druge.

Uglavnom, muškarci (barem ove koje sam ja upoznala) dođu do te neke točke i stanu i budu još gori od prije ispada kao da su uvijek u nekom strahu, u nekom nenormalnom ponašanju.

Baš se ovih dana pitam... da li ću ikada naići na onog koji bi mi mogao jednog dana postati muž. Ne znam iskreno, jako teško.
Ma čak niti ne tražim nekog "super vjernika" jer takvo nešto ne postoji ili su ovakvi kakvim sam ih opisala gore, a te ne bih jer graniče sa nekim psihozama :roll:
Možda jednostavno pronaći nekog dobrog muškarca koji će htjeti prihvatiti moju vjeru i vrijednosti zajedno sa svime što one nose i zajedno kročiti u život.
Da li postoje ovakvi? Muškarac koji je katolik ili to želi postati i koji će biti toliko hrabar da prihvati mene sa svime?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 vel 2017 08:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1352
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Ovo sve napisano govorim za muškarce u nekim mojim godinama ili starijim.
Tu ne ulazim u ove mlađe generacije gdje ima puno ljudi koji žive čistoću i koji ulaze u brak na taj način. Hvala Bogu na njima i na tome da se bude takvi parovi i pojedinci.
Ima zaista puno mladih (koji nisu glasni) koji žive na pravi način vjeru. :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 vel 2017 17:47 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Naravno da ću napisati najavljene komentare. Bilo je samo pitanje da uhvatim vremena. Pa evo.
Prvo odgovor elli.

Bilo je jasno što sam nukao da pročitam od nje. Da kaže otvoreno tu jednostavnu misao zašto uopće postoji to „hodanje“ prije braka. Iako to ne treba reći, jer je očito, ali očito treba pitati kada ona ne vidi apsurd svoga pitanja: „ja ne poznajem niti jedan par bez obzira na godine koji živi u čistoći“ (ovo naravno prije braka).
Zašto tako rade, a ne bi trebali, pita se ella.
Pa sam se poslužio malo provokacijom da pitam čemu (uopće) predbračno hodanje, bilo kakvo i ikakvo.
Eto pa onda i ella mora reći da je jasno: "zato da upoznamo toga potencijalnog, tu potencijalnu".
E, pa onda logično idemo sada napraviti mali scenarij.

Da ti netko kaže, ella, idemo se upoznavati pred brak ali pazi, sve možeš znati o meni osim koje prijatelje imam i tko su mi braća, sestre i roditelji.
?? Čudiš se i ne vjeruješ da ti taj tako što navodi.
Ili drugi ti kaže: Idemo se upoznati pred brak, ali cijelo vrijeme ne smiješ me ništa pitati o mome svjetonazoru, jesam li vjernik i koje sam vjere, ili sam tvrdi ateist.
?? Gledala bi blijedo, i pitala se, je li ovaj pri sebi.

Ili opet, treći ti dođe: sve možeš znati o meni, ali koja mi je profesija i gdje radim i od čega živim, to nećeš znati dok se ne udaš.
???
Bi ostala i čekala to pitanje do braka ili bi već sada kidnula glavom bez obzira??

E, pa, u čemu je štos sa tim seksom, sa pitanjima seksualnosti uopće, uzduž i poprijeko?
U čemu je tu sve drukčije od drugih stvari između dvoje ludi???

Misliš, nevažno je. Malo važno. Tričarija. Snaći ću se nekako što bude. Mogu i bez seksa ako će trebati.
Koji sličan odgovor gajiš u sebi?

Da pogađam?

Recimo prvi: malo važna pitanja ta o seksu, i snaći su će već nekako u braku i bez toga faktora.

Ali sada kažem na to: da li možeš zamisliti da je zrelim osobama koji kane provesti život zajedno, seksualna usklađenost puno važnija od recimo uređenja stana, ili od mjesta budućega boravka, ili vrste profesije koju će partner imati , ili količine novca koju će partner donositi…, ili tko su mu roditelji, braća i sestre, ili…
Da li možeš zamisliti da je seksualnost, seksualni život, seksualni interesi, izazovi, provedba itd, za osobu važnija od svega prethodno nabrojenoga?

A što ako je seks važniji? Psiholozi, stručnjaci i sretni parovi kažu da jest važniji.

Uzmimo samo par sitnica oko toga seksa, nikako krucijalnih, nekakvih, evo npr.

Da li će meni, kao potencijalnom tvome mužu, biti važno ili napeto, da li misliš da se pitam u krevetu, pored toga što si lijepa u licu, koji je broj tvojih grudi i kako su ti postavljene? Je li to pitanje nešto skroz drsko kao moj muški interes? A recimo detalj da li imaš upadljivo uvučene bradavice ili baš naprotiv, jako fino prema vani naglašene na koje se palim. Smijem li slutiti o tome uopće? Ili, možda nešto važnije: pojma neću imati da ti ne uspiješ doživjeti vrhunac nego u najrjeđim trenucima, trudiš se, udovoljit ćeš partneru, ali ti sama nema šanse da postižeš zadovoljstvo, neka greška koju vučeš od trauma iz djetinjstva… Ili, … uzmimo npr. drugu stranu. Kardinalno sam impotentan, kad uspijem nekako s tom erekcijom, svršim čim penetriram i beznadežno to ne uspijevam riješiti. A ti baš jako senzibilizirana i seksualno jako aktivna. Ono, jedva izdržiš dočekati muža iza posla. A od mene skoro pa ništa. Osim dobre želje. Nije ti ni malo problem takav scenarij saznati tek nakon što se zakuneš da ćeš sa mnom cijeli život provesti?? Ništa to nije za tebe? Pretrpjet ćeš već nekako.

Vjerojatno iz neke ljubavi bi pretrpjela.

Ali pitaš se, a zašto taj scenarij. Zašto ne scenarij veće vjerojatnosti za ukupnu sreću.

E, pa zato, kaži, jer mi je zabranjeno da dok hodam s budućim krenem išta znati o seksu s tim budućim.

Pa ovo je neki tako nevažan odgovor koji sam ti napisao, koji ti dobro znaš i zato se čudim što se čudiš.

Da ne kažem još samo jednu: Kako je prekrasno svome odabraniku pokloniti sebe u činu ljubavi (a ljubav ne počinje s brakom nego sa upoznavanjem počinje i nastaje). Ne s činom vjenčanja nego puno prije. I želiš mu dati sebe jer ga voliš. Ali to je opet druga tema.

(u sljedećem postu čim uhvatim vremena odgovor za Belive)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 vel 2017 20:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
why napisao:
Ali sada kažem na to: da li možeš zamisliti da je zrelim osobama koji kane provesti život zajedno, seksualna usklađenost puno važnija od recimo uređenja stana, ili od mjesta budućega boravka, ili vrste profesije koju će partner imati , ili količine novca koju će partner donositi…, ili tko su mu roditelji, braća i sestre, ili…
Da li možeš zamisliti da je seksualnost, seksualni život, seksualni interesi, izazovi, provedba itd, za osobu važnija od svega prethodno nabrojenoga?

A što ako je seks važniji? Psiholozi, stručnjaci i sretni parovi kažu da jest važniji.




Wooow. Ovaj lik trolla na najjače. Sex je sam po sebi nevažan. Radi se o percepciji sreće kao takve, tj. zapitaj se kakva je tvoja percepcija sreće? Što bi te učinilo sretnim? Vjerovatno bi odgovorio na neku idealnu ženu, možda uz to i ljubavnicu. No, Katoličanstvo nam govori da to nije tako. Da te tvoja percepcija sreće neće učinit sretnim. I to je to. To ne samo da je stav katoličanstva, već i stav vodećih filozofa 21-og stoljeća, koji kritiziraju kršćanstvo, ali, rade to s razlogom. Ti, čini mi se, ustvari pokušavaš sebe prikazat u svjetlu "pametnog", tj. to je tvoja želja, da te ljudi vide kao takvog. Kad je Christopher Hitchens kritizirao kršćanstvo onda je govorio, jer je stvarno mislio tako. Kad Žižek to radi, radi jer stvarno misli da je tako. Radi to racionalno. A ti ne samo da ne vjeruješ u rečenice koje pišeš (nijedna razumna osoba ne vjeruje), već nikad to nisi ni doživio. Ili si čuo mamu kako se svađa s tatom jer je ne obrađuje dovoljno dobro? Hmmm, možda je ipak to u pitanju...Svakako, to ti neće bit dobra reklama za žene, po tvojoj filozofiji...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 vel 2017 22:46 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
S tobom bi, Belive, htio nastaviti na private.
Javio bih se sutra, ako nemaš ništa protiv.
U tom smislu želim ti ugodnu ovu noć.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 vel 2017 23:12 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
why napisao:
S tobom bi, Belive, htio nastaviti na private.


Dakle, misliš da ce te to usrecit?


why napisao:
Javio bih se sutra, ako nemaš ništa protiv.
U tom smislu želim ti ugodnu ovu noć.


U kojem smislu? Kakav se smisao može izvuć iz toga? Da si tupan? LOL


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 ožu 2017 21:49 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 ožu 2015 21:58
Postovi: 55
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
Belive, užitak je čitati tvoje postove. Vidi se da zaista vjeruješ, i mislim da si jako korisna na ovom forumu, i lijepo bi bilo da ih je više takvih. Vidim da se ovdje dosta svodi na prepucavanje i dokazivanje svojih teza u kilometarskim postovima, ( Pitam se čita li to itko?! :-) ) i baš je osvježenje pročitati nešto što će te inspirirati i malo zamisliti.
Uglavnom , ako nemaš blog , napravi ga :-)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 ožu 2017 22:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
(Nastavak razgovora između mene i Belive, na javno.)

Članica Belive i ja zaključili smo u privatnom razgovoru da ćemo raspravu o uvodnoj temi izvesti na javno, makar se netko malo i crvenio, pa onda evo što su bile naše teze na pp-u:

Moja teza br. 1, o kojoj se nismo potpuno složili:

„Ljubav između muškarca i žene (dakle erotska i senzualna ljubav dviju osoba različitog spola) vrhunac je ljudskog postojanja i najljepši zamislivi osjećaj. Ispunjene svrhe i smisla života.“

Za Belive, upitno je najmanje utoliko što je naš život prolazan pa ni ljubav ne može biti smisao života.

Meni je to pretužno priznanje, da ljubljena osoba meni nije sve, i da postoji netko između, ali pustimo sada taj dio.

Moja druga teza o kojoj se nismo još razumjeli:

„Što se tiče seksa on je drugi po redu i ne može biti dovoljan da nadoknadi nedostatak onoga prvoga.
Katolici i kršćani međutim zamišljaju da bi seks u svim svojim bitnim aspektima i u cjelini imao i treba imati ishodiše u ljubavi. Ja tvrdim da se skup nazvan ljubav i skup nazvan seks ne poklapaju, već da se u jednom dijelu odvajaju.“

U nastavku dijaloga predlažem da se ne vraćamo na razlikovanje ljubavi, jer o ljubavi vidimo zašto se razlikujemo: to je vrhunac za mene i tek prva faza za Belive.

Ono drugo, što još čeka odgovor u nastavku je: "Zašto seks i odakle mu potreba?"
Belive, kao kršćanka, misli da je seks samo nastavak ljubavi, seks se događa zbog ljubavi i iz ljubavi.
Na to kažem: To je klasična zamka u koju upadaju oni koji nisu načisto sa seksom kao ni sa samim pitanjem o postanku žene.

Ali da bih ovo nastavio želim vidjeti jesam li dobro interpretirao Belive.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 03 ožu 2017 19:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
why napisao:
Belive, kao kršćanka, misli da je seks samo nastavak ljubavi, seks se događa zbog ljubavi i iz ljubavi.
Na to kažem: To je klasična zamka u koju upadaju oni koji nisu načisto sa seksom kao ni sa samim pitanjem o postanku žene.


:D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 03 ožu 2017 19:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
(Odgovor na post od Belive)

Problem koji ja vidim u raspravi s tobom je tvoja hiperprodukcija teksta na koji fizički ne mogu odgovarati jer svaki odlomak za sebe je zasebno velika tema i traži cijelu elaboraciju. Nemam toliko vremena za ući u raspravu, tema se guši i ne znam kamo idemo.
Samo ću nabrojiti nekoliko točaka o kojima se ne slažemo, a koje bih te molio da neku raspravu ostavimo za sada.

Što je to ljubav?, pitala si već ponovljeno, pa da kažem moj stav, da vidš da ne ignoriram piatnje. Vjerojatno bismo do kraja života o tome mogli pisati bez zaključka jer je jako široko ništa, ali sažeto iznosim ovo kao svoj stav: Ljubav je najdivniji ljudski osjećaj, takav kada ti jedna osoba postane smisao života.
Ti se sa mnom oko toga nećeš složiti. Napisala si da se zoveš Vjerujem i da vjeruješ da je tvoje spasenje smisao života. Ne želim ti ništa reći o tome, osim da ti izostaje potvrda za taj zaključak.

Sljedeće, postavila si mi više pitanja o seksu prije braka i da li dvoje koji se vole mogu iščekati do braka i isplati li se to čekati i bi li ja tako htio da imam jednu koja je bila samo moja… Nemoguća misija da na sve to napišem suvisao odgovor. Evo haiku: Moguće je čekati do braka, kao što je moguće tri dana bez hrane, ali pitanje glasi: zašto? Svojom bih mogao zamisliti takvu koja se čuvala sve do mene, ali bih vjerovao da ta djevojka zapravo ima problem sa seksom i pitao bih je zašto ima problem sa seksom. Ne bih je smatrao manje vrijednom zato što se nije seksala, niti manje vrijednom zato što se je seksala, nego bih u njoj gledao ženu koja jest ili nije zrela i pozitivna osoba i da li me voli. Po tome bih je vrednovao.

To je taj dio o ljubavi koji je očito predug za raspravu u ovoj fazi.

Predlažem da sada vratimo na temu koju bismo mogli efektnije dovesti do zaključka. Teze koju ti kao pitanje postavljam je odnos između seksa i ljubavi (preklapanje ili ne preklapanje). Ne prejudiciram da je ovo ovdje razgovor o seksu prije braka, kako ti misliš da to vodim. Ne, uzmi da je upravo razgovor o seksu unutar katoličkog braka.

Moja je teza da kao kršćanka imaš problem s definiranjem uloge seksa u braku. Želio bih izravno pročitati od tebe, da li je za tebe seks isključivo ljubav, ili dopuštaš da je i nešto dodatno (a da uz to dodatno ipak ostaje posve pozitivno za čovjeka). Na to pitanje bih molio jasan odgovor. Rekoh da slutim odgovor i da je problematika koju slutim povezana s pitanjem kako objašnjavaš postanak žene. Čudiš se takvoj vezi ova dva pitanja, ali kasnije ću to svakako obrazložiti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 20  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 56 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr