www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 27 tra 2024 22:03

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 20  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 08 ožu 2017 13:19 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Belive napisao:
p.s. Fran, eto - čisto me zanima onako (nije baš sad da neću noćas zaspat bez te info) - koja je tvoja "životna filozofija"?

Nema je. Vjerovatno preživeti današnji dan. To bi bila moja životna filozofija. A sutra?! Kaj život donese donese. :l30:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 ožu 2017 16:59 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Belive napisao:
Ok, kad to tako kažeš ispada da ne postoji ništa čemu težiš, što te gura naprijed, što želiš ostvariti?

Dobro si protumačila. :)

Belive napisao:
Izvan teme, primijetih da općenito da se vjernici „boje sanjati“, boje imati planove…
Pa pogledaj samo ovaj forum – na njemu odiše „mrtvilo“ (žao mi je ako sam netko osjeti uvrijeđen, ali tako je). :roll:

Boje se sanjati?! Život. Život ti to učini. Kad sam došao na ovaj forum, 2008 god., (početak mog obraćenja) sanjao sam i previše. Lol. Ali to je bilo 2008 god., a danas je 2017. Život ti podreže "krila", a bome i snove. :-|


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 ožu 2017 20:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Treba "obozanstvenit" snove..oni rasplinju ove nase svjetovne.Naravno,treba se vjezbati u poniznoscu,milost tada neminovno dolazi.Imas snove da jos vise upoznas Gospodina,jer si svjestan da Njegove neizmjerne velicine,Njegove transcedentnosti.Apsurd je sta Ga se trudis vise upoznati i kako napredujes imas dojam kao da ga vise poznas,ali On biva jos veci.To objasnjavam slikom uspravnog lijevka.
Jednostavno se u jednu ruku divis Njegovoj ljepoti,a u isto vrijeme osjecas jedno strahopostovanje zbog Njegove velicine.Neki dan sam sjedio kraj jednog slapa u nasem NP koji je bio onako u punom zanosu u rano proljece,i bas sam tako zamisljao Gospodina.
Svaki dan mi je ispunjen ako sam i koracic vise spoznaji Njegove velicine i ljepote.
To je moj san.Svjetovno bezvrijedan,meni neprocijenjiv.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ožu 2017 14:12 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Fran26 napisao:
Koji si ti lik Dujkane! Lol. Slika


Uvik isti 1950 :lol:




Belive napisao:
Ok, kad to tako kažeš ispada da ne postoji ništa čemu težiš, što te gura naprijed, što želiš ostvariti?
Izvan teme, primijetih da općenito da se vjernici „boje sanjati“, boje imati planove…



Belive napisao:
Tako i ona priča još iz vremena Indijanaca kaže da se u svakom čovjeku vodi borba između dva vuka. Jedan vuk predstavlja zlo: predstavlja bijes, zavist, ljubomoru, žaljenje, pohlepu, aroganciju, samosažaljenje, krivicu, grijeh, srdžbu, inferiornost, laž, lažni ponos, egoizam... Drugi vuk pak predstavlja dobro: predstavlja ono što pruža užitak, mir, ljubav, nadu, vedrinu, poniznost, ljubaznost, srdačnost, darežljivost, istinu, suosjećanje i vjeru. I koji vuk na kraju pobijedi? Pa onaj kojeg hraniš.




Semipelagijanstvo u svom najčišćem obliku, aka in it's purest form.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ožu 2017 16:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Duje ne lupetaj.Ne znas ni sta je polupelagijanizm


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ožu 2017 16:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
francesco1 napisao:
Duje ne lupetaj.Ne znas ni sta je polupelagijanizm


ne znam ni ja..
to je valjda samo pola pelagonije :b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ožu 2017 16:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
francesco1 napisao:
Duje ne lupetaj.Ne znas ni sta je polupelagijanizm



Baš se pitam tko ovdje lupeta; ja ili ti. Ha, što misliš? Počevši od Beyonce koja "veliča život", do ostalih gluposti...Krivo prezentiraš sliku o Bogu. Vidim da si malo "na svoju ruku", i nema ništa lošeg u tome, ali ovdje se većinom priča objektivno o teologiji, u crkvenom svijetlu. Zato, kad šturo kažeš, citiram;

francesco1 napisao:
Naravno,treba se vjezbati u poniznoscu,milost tada neminovno dolazi.



Ispada kao da mi sami svojom voljom i trudom možemo dobit Božiju milost, što je čista blasfemija, osuđena od Crkve. Po ovom gore citatu ni milost nije onako kako je Crkva prikazuje. Drugim ričima; pričaš budalaštine. Prikazuješ kao da je vježba u poniznosti izvorno ljudsko čin, što je poluistina. Sama želja da vježbaš u poniznosti, i da to radiš jest milost.



DS 373 Tko kaže, da se milost Božja može dobiti ljudskim zazivanjem, a ne da sama milost čini da mi molimo za nju, protuslovi proroku Izaiji ili Apostolu koji isto kaže: "Nađoše me koji me ne tražahu, objavih se onima koji me ne pitahu" [Rim 10,20; usp. Iz 65,1]



Poprilično suprotno od onog što vas dvoje propovijedate, zar ne? Da, upravo suprotno onom što ti propovijedaš;

DS 376 Tko kaže, da oni koji bez milosti Božje vjeruju, žele, čeznu, pokušavaju, mole, bdiju, teže, ištu i kucaju dobivaju božansko milosrđe, a ne ispovijeda da se utjecajem i djelovanjem Duha Svetoga u nama stvara da vjerujemo, želimo, i sve to, da kao što treba uzmognemo i izvršiti; i tko pomoć milosti čini ovisnom o poniznosi ili o ljudskoj poslušnosti, i ne prizna da je i to dar same milosti da smo poslušni i ponizni, protivi se Apostolu koji kaže: "Što imaš da nisi primio?" [1 Kor 4,7]; i: "Ali milošću Božjom jesam što jesam" [1 Kor 15, 1O].


Tako da, ono o čemu priča believe je suprotno realnosti, tj. kako moj dobri prijatelj Job kaže;

Nužno je potreban impuls Božje milosti da nas pokrene, impuls koji čovjek ne može sam izfabricirati, ali koji - paradoksalno - čeka našu dobru volju. Niti možemo sami sebe pokrenuti čim to poželimo, niti to Bog može bez naše suradnje. (Tj. naravno da može, ali po svojoj odluci ne želi. Nije silnik i poštuje našu slobodu.) Job


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ožu 2017 17:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Belive napisao:
Slušaj, mali


Reci velika.


Belive napisao:
– znam ja da si ti davno pao već na Ezopu i da ti priče nisu jača strana, ali kad me već citiraš, mogao si me citirat s pričom u onom kontekstu u kojoj sam je ja napisala. Pa onda da ponovimo…


U životu ja nisam čitao Ezopa, tj. njegova djela. Znaš šta san pročita više od 50 puta? Goetheov "Faust". Mislim da je to prava umjetnost.



Belive napisao:
Ako ćemo pretjerivati do bizarnosti, po tebi, čovjek ako nije u Božjoj milosti ne može ništa i može se ponašati kao đubre, biti zao, inferioran, lagati… i to je to. Svi „zločinci“ ovog svijeta nisu oni jadni krivi nego eto – oni su samo van Božje milosti?


Ne nitko to ne tvrdi. Ja, tj. Crkva tvrdi; svi sveci ovog svijeta su u Božijoj milosti, na određen način. To ne znači nužno da su svi kriminalci ovog svijeta van Božije milosti. Filozofija, logika, ništa to, ha?



Belive napisao:
Nije baš da sam s teologijom kao takvom na Ti, ali brate mili, ne mislim da nisi ni ti /u ovom ovdje kontekstu.
(ne mogu ni A reć na ovo šta si citirao – to stoji)



Normalno da stoji, jer sam citirao službena stajališta Crkve, a ne privatne mudrolije.



Belive napisao:
Dalje, ako ćemo govorit o mom kontekstu – i ako ćemo biti malo realniji – onda sam ja ovdje govorila o tome da čovjek sam sebe opravdava (usp. život podreže krila) tata mi je kriv, mama mi je kriva, momak mi je kriv, ona glupača mi je kriva i tako dalje. Ja sam takav kakav sam i ja se ne mogu prominit jer eto nemam milosti, Bog me ne voli, Bog me zaboravio bla bla bla. Ma daj, molin te. Opravdanja, opravdanja…
Rekla bi ti Lady Gaga – Milion reasons.



Sva sreća pa Katolicima nije bitna Lady Gaga, niti glasovi vecine. Bitno je što Crkva kaže. I to je svima jasno. A, stavljat se u položaj suca, i izjavit da je taj i taj takav, upravo zbog toga i toga, je suludo.



Belive napisao:
Gle, sam si ovo napisao:
Citat:
Nužno je potreban impuls Božje milosti da nas pokrene, impuls koji čovjek ne može sam izfabricirati, ali koji - paradoksalno - čeka našu dobru volju. Niti možemo sami sebe pokrenuti čim to poželimo, niti to Bog može bez naše suradnje. (Tj. naravno da može, ali po svojoj odluci ne želi. Nije silnik i poštuje našu slobodu.) Job


Znači, čovjek ipak mora dopustiti Bogu da ga promjeni, treba uzeti cekic i srusiti tu svoju oholost - biti srca ponizana. Treba maknit te neke kočnice i zidove koji postoje. Trebamo naći odgovor (ako možemo) zašto mislimo da nas je zaboravio, i zatvoriti te rane. Ovo „ići naprijed“, ne znači da će se preko noći to sve riješiti, već treba zavrnuti rukave i raditi na povratku.



Ne krivim te što upadaš u semiplegijanizam, to smo svi mi, na kraju dana. Rijetki tek nisu......Naime;

Devet od deset kršćana, ne, više, četrdeset devet od pedeset", ispravio se, "su praktični pelagijanci."
"Semipelagijanci mislite, zar ne?" rekao sam. Najradije bih se udario po svom jeziku u tom trenutku, ali riječi su već bile izišle iz mojih usta.
"Da... semipelagijanci", odgovorio je Peter potpuno površno, čak pomalo zahvalno na moju primjedbu.
"Ono što želim reći", rekao je Peter spreman da razjasni svoje mišljenje, "mi najčešće mislimo da sami sebe možemo mijenjati i usmjeriti svoj duhovni rast ustrajno naprežući i rabeći snagu svojih mišića," ali ne možemo. Nevolja je u tome što smo opskrbljeni samo jednostranim pogledom na heroizam.



Čak sam prije par mjeseci znao da ti se ovdje uvik mogu narugat. Psihologija je učinila svoje. Ne samo da ne možeš "uzet čekić" kad te volja, nego se ne možeš ni pomaknit kad te volja ( u duhovnom smislu, naravno). No, pitaj obraćenike. Pitaj samu sebe. Kad si počela vjerovat? Razmisli, malo dublje o tome. Jesi li bila "gora" osoba "per se" tjedan dana prije vjere, ili nisi imala "milost" da se obratiš? Naravno, ne sugeriram odgovor, jer sam svijestan da ne postoji, u razumskon obliku, za razliku od tebe..Pokušavaš dat recept za sreću, ali on ne postoji. Već sam ti jednom napisao da se okaniš tih istočnih gluposti, u kojima se riješenja nalaze nadomak ruke, i svijet gdje patnja ne postoji. Ti, ustvari niječeš Krista, niječući patnju. Za tebe se patnju može izbijeći, zaobići. To je, daleko od realnosti.


Belive napisao:
Bog čeka i mi mu trebamo krenuti u susret, i u slobodnoj volji se obratiti mu ponovno.
A kako se obratiti? Pa sakramentima – ispovijedima, svetom misom i pričesti – ako treba i svaki dan. Reka bi ti ćaćin brat: "Moli", a ako ne djeluje, "pojačaj dozu".


Želja za molitvom se dobiva milošću, ne sopstvenim snagama :lol:


Belive napisao:
Bog upravo preko svete pričesti i sakramenata čini čudesa – nevidljivim znacima Božje milosti.
Neće se vidjeti napredak prvi dan, niti drugi dan, možda ni prvi ni drugi mjesec, a možda i duže. Za sve je potreban trud. Za svaki uspjeh. Uspjeh je kao kruh, sačinjen je mnoštva malih mrvica. Ne očekuj da se stvari popravljaju ako ne radiš na njima.
I to vrijedi za sve u životu.


Again, semipelagianism......


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ožu 2017 18:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Bravo duje,na trudu na postovima.Ja ne znam multiutat pa cu ovako zbrda zdola.
Imas pravo,ja ti hodam po rubu,i moja osobna stajalista cesto idu na zivce onim koji prate svoj duhovni put iskljucivo putem enciklika i inih crkvenih dokumenata koje s pravom ostavljaju jako malo prostora fleksibilnosti upravo zato da vjernici nebi isli putem krivovjerja.Zato je dosta nezgodno meni pisati na forumu,i stoput naglasavam da su to moja osobna djelom prozivljena iskustva da nebi nekog nedajBoze sablaznio na svom duhovnom putu.
Sad da se uhvatim Pelagija,bas nasuprot njega,osjetio sam ono evandjeosko Bez mene ne mozete uciniti nista..Sve sto sam postigao postigao sam iskljucivo Bozjom milosti.Ali kad me vuces iz kpnteksta,da radom u poniznosti neminovno dolazi Milost.Kako to mislim?Evo uzmi svetu malu Tereziju koja kaze Milost je sve.Rastom u poniznosti jednostavno cistis ticala kojima ih primas.Nije da je zavrjedjujes,jer jadna si ti dusa naspram nje,nego postajes primljecljiviji za nju.Kamo srece da poput svetaca kliknes Dovoljno mi je tvoja Milost.
Cesto sam znao moliti,i truditi se u krepostima a ono za sto sam molio mi se cinilo jos daljim.
Kad sam osjetio tu Milost da mi je Gospodin dao,tj.kad sam je primio,osjetio molitve su se ostvarile kao uragan,znao sam da to nije moje djelo.
Usput tvoja izlaganja mi vise nalikuju da si se priklonio Molini,tj.da doslovno sve karte stavljas na milost,a sam prstom ne radis nista na svojem vrtu,tj.Dusi.
Ili se varam?Kako izgleda tvoj molitveni zivot?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 ožu 2017 19:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Belive napisao:

Da, tvoji Ezopi su samo redari na ulazima.
No, baš mi je drago da spominješ Fausta. Znaš da je Goetheov Faust (jedno od najtežih štiva), uz ostalo knjiga za obrazovanje masona i za širenje masonske misli u svijetu. Uz Kiklopa, za mene, nikada do kraja pročitana.
P.S. ako ćeš mi spomenut 50 nijansi – nemoj.



Najtežih štiva u kojem smislu? Spomenit 50 nijansi why?


Belive napisao:

Ja nigdje ne pokušavam dati recept za sreću. Niti ga znam, niti ujutro kad se probudim idem od sreće brati ljubičice na livadi, a oda radosti mi svira u pozadini.
Dapače, Dujam. Imam dvije opcije - leć u krevet i pokrit se priko glave plačući nad životom koji i nije baš onako kako sam ga zamislila (a s druge strane imam na čemu bit zahvalna) ili mogu koračat dalje. Kako? Ne znam. Ali to šta "planiram", što "sanjam" - pa ne mislim da u tome ima išta loše? Zašto bi bilo loše, i zašto se ne bi ispunilo?




Tko je reako da ima nešto loše u tome? Ja nisam. Ti tumačiš onako kako ti odgovara, zar ne?



Belive napisao:

Nigdje i ne stavljam mi riječi u usta. Dapače, „zakaj“ me ne citiraš? Apro po patnje kazah:

A svijet u kojem živimo je surov, pun je patnje i nesreće.
Tko ZNA patit, zna i ljubiti.



Da, i?



Belive napisao:

Patnja nikoga ne mimoiđe i nitko je ne izbjegne. Udari svakoga; jednog nekom vrstom biča, drugog teškom dugom bolešću, nekog iznenadnim gubitkom, drugog razočaranjem, bolom kojemu ne znaš početka i ne vidiš kraja. Patnja je pratilica naših dana i nesanica naših noći. Patnja zna ispijati kosti i mučiti u savjesti poput crva u dugim noćima. Patnja su trenuci vlasti mraka. Ipak patnja može imati i osvijetilnu stranu. Sve nam uzima da bismo dobili Boga. Patnja nas tako može dovesti u duboko iskustvo Boga. Ljudi koji su prihvatili patnju dokučili su i iskusili Božju blizinu. (Tomislav Ivančić).



Slažem se. I mislim da T.I. vidi ono što ti ne vidiš :P


Belive napisao:

I ovo vjerujem. I isto tako mislim/smatram/vjerujem/spoznajem i nitko i ništa me ne može razuvjeriti da zato što xy osoba pati život staje. Zato što xy osoba pati nema načina i izlaza. Pa svaki dan, ali svaki dan se događaju dobre, i manje dobre stavri. Svima nama. Svima. Križ je baština i kapital izabranih duša...



Ti to ne spoznaješ, o tome se radi. Ti nisi spoznala patnju. Možeščitat o njoj, možeš promišljat o njoj, ali je nikad nisi spoznala. Patnja nije poslije što ti navodiš; neuzvraćena tinejđerska ljubav, itd. Pričamo o stvarnoj patnji, o patnji.



Belive napisao:

E, vidiš dujam, ispričat će ti Belive jednu priču.


Ne zanimaju me te priče. nas zanima stav Crkve.


Belive napisao:

Dujam, u čemu je tu stvar? U Božjoj milosti, u njenoj želji da se nešto možda gradi na stijeni, a ne na pijesku, ili u nečemu trećemu?
Ne, ja, najiskrenije, ne znam odgovor.
Na koncu, nije mi ni bitan.



Crkva je tu u sasvim jasna, da daje prvenstvo Božijoj milost, pa tek onda slijedi ljudska sloboda.



Belive napisao:

Pa vidiš, ima ljudi onda koji dobivaju ogromne milosti, koji imaju četu ljudi koji mole za njih. Ja molim, svaki dan, za istu osobu. I onda kad je ta osoba bila "loša" prema meni - molila sam. I ne, nije mi ža'. A vidiš, drago mi je da si ovo napisao: Želja za molitvom se dobiva milošću, ne sopstvenim snagama, dakle: Milost je tu. Zašto je neki "ne vide"?



Ako netko moli za tebe, ne znači da si u milosti, bilokakvoj milosti. Tko vidi, a tko ne vidi milost, je u rukama same milosti ;-)



Belive napisao:

znaš, ovo su riječi svećenika, ne moje. I to ne jednoga nego dvojice. :roll:



Ne znam u kakvom kontekstu ti prenosiš tuđe riječi. Apropo toga, riječi od 100 svećenika su; papa Franjo je Antikrist. I? Što sad? Pff


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 20  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 58 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr