www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 20:09

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: 23 stu 2015 16:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Pia, osvrnuo bih se na ovu tvoju rečenicu. „Uzaludno je ovo tvoje propitivanje, ako ono nema neku svrhu.“

Svrha je malo drukčija nego je ti očekuješ. Pročitaj moj stav.

Što se tiče smisla propitivanje uopće. Poslužit ću se usporedbom: Onaj tko se oženio, njemu stvarno nije razumno uvijek iznova se pitati je li ovo prava žena za mene, ili bi mi neka druga bolje pristajala. S pravom ćemo mu reći: Gdje si bio prije i o čemu si mislio prije odluke o ženidbi. Nije žena poput čarapa koje ćeš mijenjati kad ti se ćefne.
Ali eto imamo primjera gdje ljude ožene čim se rode – odrede im ženu koju će ovi oženiti.
Tako upravo ide s vjerom, odredite je djetetu već na rođenju odnosno na krštenju. Istina, kasnije je možeš odbaciti ako baš utvrdiš da je pogreška. Ali zar mislite da ljudi ostaju isti nakon što su 18 godina do punoljetnosti obdržavali vjeru otaca, da sad mogu mirno i nepristrano suditi o njoj. Ne mogu, nekritični su, nisu u ravnopravnom položaju i stvar je najčešće zacementirana.

Pitaš me, što ja uopće hoću s ovim izlaganjem i da li želim promijeniti vaše stavove. Bože sačuvaj. Postoje ljudi, u koje ubrajam sebe, koji misle da je vrjednija slobodna mišljenja i rasprave nego samo pripadanje nekoj grupi. Da je vrjednija moć i pravo odlučivanja nego prethodna odluka koja je donesena. Oblik nastupa takvi ljudi nije misionarenje: dakle niti težim da nekoga u vjeru uvedem ni iz vjere izvedem. Jer u otvorenom razgovoru ljudi uče, od onoga drugoga. I svatko za sebe izvlači svoje zaključke i koristi za sebe, ako ih hoće.

I onda: Zašto bi se odrasla osoba, uvjereni vjernik, plašio u nekom pristojnom razgovoru raspraviti temelj svoga vjerovanja? Ne doživjeti to da ga netko hoće odvratiti nego da se čuje kako on to svoje uvjerenje obrazlaže. Po mome mišljenju ne može on to racionalno obrazložiti, ali zašto ne pokušati. Svaki takav razgovor duboko i iskreno cijenim.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2015 19:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Pogledajte ovaj članak i shvait će te na kakav način razmišlja ovaj why! http://www.bitno.net/vijesti/suspendira ... a-krunice/

Ako nosiš krunicu, onda mora da si član neke mafije! :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2015 19:31 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Napisao si Pia, ali odgovaraš meni ajde pripisati ću to godinama :lol: .

Ne možeš sa osobom koja nije čvrsta u vjeri imati ovakav tip razgovora nema šanse jer ćeš u 5 minuta biti "pobjednik" u toj debati niti će ti ta osoba u 5 ili 50 minuta obrazložiti razloge svoga vjerovanja.
Sebe smatram vjernicom, grešnicom dakako, ali vjernicom koja se trudi i evo nakon nekoliko godina mogu reći da me ovakav tip diskusije ne drma niti malo pa čak niti milimetar da bih sad ja propitivala svoju vjeru, ali postoji masa ljudi koja je na početku svog vjerničkog puta i koje bi ovakva tvoja pitanja malo i uzdrmala...

Zato je dobro da tvoje "bubice" na katoličkom forumu budu napadnute jer jednostavno nije dobro da netko tko nas čita, a traži se i želi biti dio katoličke zajednice ima ovakve nedoumice koje nisu potrebne pogotovo ne na početku.

Uvjereni vjernik da - početni vjernik nikako ne ulaziti u ovakve rasprave jer je kontraproduktivno za bilo koga to bi bilo kao da od djeteta ukradeš bombone.

Postavit ću ti ponovo ovo pitanje: "Čega te strah? Da se jednostavno jednog jutra probudiš i da shvatiš da su ipak tvoji roditelji imali pravo ili?"

Sa moje strane ja ti neću obrazlagati zašto vjerujem jer je to jednostavno tako. :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2015 19:38 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
:)
Ono što napisah Pia, stvarno sorry, Rora.
U ostalom dijelu neka ostane što smo i napisali.
Nemam straha koji ti navodiš. Jednostavno jako se dobro osjećam kada sam dao sebi pravo razmisliti o onome što su mi prije toga nekritički davali. I svakako postoji ozbiljna teškoća početi misliti o onome što je zabranjeno misliti. Nakon toga kada osjetiš da biraš sam, je baš lijepo. To ne znači da treba sve prethodno srušiti, ali moći birati!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 ruj 2017 19:00 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Belive napisao:
http://citizengo.org/hr/fm/84576-zastitite-djecu-prestanite-s-brisanjem-registra-zlostavljaca?m=5&tcid=39776328

Možda nije puno, ali ja želim vjerovati da je i svaki naš potpis maleni doprinos za bolje sutra.



Da, zaista, svi bi mi voljeli vjerovat da je "nase nesto" doprinos necemu dobrom, jer, jelte, u suprotnom, ne bi nista ni radila, zar ne? lol......


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 lis 2017 05:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
Čitajući tu neke gore postove, i gledajući pod vjeroispovijest ono " svojom glavom", ne mogu se oteti dojmu da nam je na forumu provokator, ne jedan.... Ubačen i plaćen...ili je to jeftinije od liječnika....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr