www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 18 stu 2017 15:11

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 32 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 23 stu 2015 16:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Vjeroispovjest: MislitiSvojomGlavom
Pia, osvrnuo bih se na ovu tvoju rečenicu. „Uzaludno je ovo tvoje propitivanje, ako ono nema neku svrhu.“

Svrha je malo drukčija nego je ti očekuješ. Pročitaj moj stav.

Što se tiče smisla propitivanje uopće. Poslužit ću se usporedbom: Onaj tko se oženio, njemu stvarno nije razumno uvijek iznova se pitati je li ovo prava žena za mene, ili bi mi neka druga bolje pristajala. S pravom ćemo mu reći: Gdje si bio prije i o čemu si mislio prije odluke o ženidbi. Nije žena poput čarapa koje ćeš mijenjati kad ti se ćefne.
Ali eto imamo primjera gdje ljude ožene čim se rode – odrede im ženu koju će ovi oženiti.
Tako upravo ide s vjerom, odredite je djetetu već na rođenju odnosno na krštenju. Istina, kasnije je možeš odbaciti ako baš utvrdiš da je pogreška. Ali zar mislite da ljudi ostaju isti nakon što su 18 godina do punoljetnosti obdržavali vjeru otaca, da sad mogu mirno i nepristrano suditi o njoj. Ne mogu, nekritični su, nisu u ravnopravnom položaju i stvar je najčešće zacementirana.

Pitaš me, što ja uopće hoću s ovim izlaganjem i da li želim promijeniti vaše stavove. Bože sačuvaj. Postoje ljudi, u koje ubrajam sebe, koji misle da je vrjednija slobodna mišljenja i rasprave nego samo pripadanje nekoj grupi. Da je vrjednija moć i pravo odlučivanja nego prethodna odluka koja je donesena. Oblik nastupa takvi ljudi nije misionarenje: dakle niti težim da nekoga u vjeru uvedem ni iz vjere izvedem. Jer u otvorenom razgovoru ljudi uče, od onoga drugoga. I svatko za sebe izvlači svoje zaključke i koristi za sebe, ako ih hoće.

I onda: Zašto bi se odrasla osoba, uvjereni vjernik, plašio u nekom pristojnom razgovoru raspraviti temelj svoga vjerovanja? Ne doživjeti to da ga netko hoće odvratiti nego da se čuje kako on to svoje uvjerenje obrazlaže. Po mome mišljenju ne može on to racionalno obrazložiti, ali zašto ne pokušati. Svaki takav razgovor duboko i iskreno cijenim.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2015 19:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 61 zahvala
Pogledajte ovaj članak i shvait će te na kakav način razmišlja ovaj why! http://www.bitno.net/vijesti/suspendira ... a-krunice/

Ako nosiš krunicu, onda mora da si član neke mafije! :D

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2015 19:31 
Odsutan

Podijelio: 142 zahvala
Zahvaljeno je: 148 zahvala
Vjeroispovjest: Katolik
Status: Solo
Napisao si Pia, ali odgovaraš meni ajde pripisati ću to godinama :lol: .

Ne možeš sa osobom koja nije čvrsta u vjeri imati ovakav tip razgovora nema šanse jer ćeš u 5 minuta biti "pobjednik" u toj debati niti će ti ta osoba u 5 ili 50 minuta obrazložiti razloge svoga vjerovanja.
Sebe smatram vjernicom, grešnicom dakako, ali vjernicom koja se trudi i evo nakon nekoliko godina mogu reći da me ovakav tip diskusije ne drma niti malo pa čak niti milimetar da bih sad ja propitivala svoju vjeru, ali postoji masa ljudi koja je na početku svog vjerničkog puta i koje bi ovakva tvoja pitanja malo i uzdrmala...

Zato je dobro da tvoje "bubice" na katoličkom forumu budu napadnute jer jednostavno nije dobro da netko tko nas čita, a traži se i želi biti dio katoličke zajednice ima ovakve nedoumice koje nisu potrebne pogotovo ne na početku.

Uvjereni vjernik da - početni vjernik nikako ne ulaziti u ovakve rasprave jer je kontraproduktivno za bilo koga to bi bilo kao da od djeteta ukradeš bombone.

Postavit ću ti ponovo ovo pitanje: "Čega te strah? Da se jednostavno jednog jutra probudiš i da shvatiš da su ipak tvoji roditelji imali pravo ili?"

Sa moje strane ja ti neću obrazlagati zašto vjerujem jer je to jednostavno tako. :D

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 23 stu 2015 19:38 
Odsutan

Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Vjeroispovjest: MislitiSvojomGlavom
:)
Ono što napisah Pia, stvarno sorry, Rora.
U ostalom dijelu neka ostane što smo i napisali.
Nemam straha koji ti navodiš. Jednostavno jako se dobro osjećam kada sam dao sebi pravo razmisliti o onome što su mi prije toga nekritički davali. I svakako postoji ozbiljna teškoća početi misliti o onome što je zabranjeno misliti. Nakon toga kada osjetiš da biraš sam, je baš lijepo. To ne znači da treba sve prethodno srušiti, ali moći birati!

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 27 kol 2017 13:52 
Odsutan

Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 51 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Pišem neki projekt i zanimljivi su google algoritmi koji su me naveli i na ovu raspravu na forumu vezanu za odgoj djece te jednostavno moram ovo prokomentirati iako je tema stara i nekoliko godina. Izgleda da nisam još uvijek uspjela naučiti onu da se neće ništa dogoditi ako svijet ostane zakinut za moje mišljenje.
Uglavnom.
Rora napisao:
Pitam se dakle, kako mi to učimo našu djecu? Da li je normalno da jedna naizgled mirna curica (ne ova iz gornje priče) udari nemirnog dečka u trbuh nogom jer joj je ovaj zasmetao u igri i bio jako dosadan i to pred mamom koja naravno ništa ne kaže? Što bi se dogodilo da je taj mali dobio direktni udarac u trbuh bez da je taj udarac zaustavila njegova ruka ili balon ispred njega? Što bi se desilo da je došlo do neke nemile ozljede? Tko bi tada bio kriv? Mirna djevojčica koja je bila umorna od njegovog daveža ili mama koja nije ništa rekla niti prstom pomaknula ili pak taj nemirni dječak koji jedino što je htio bilo je igrati se sa njom?

Ono što sam ja naučila je da su djeca često nemilosrdna i da znaju, uistinu je tako koliko god to ružno zvučalo, biti zlobna jedni prema drugima. Ja uvijek, iako će me možda neke znanstvene studije tu srušiti, uvijek tvrdim da su djeca, posebice ona manja/mlađa kod svog ponašanja manifestacija najčešće onoga što im se događa kod kuće, u obitelji, među roditeljima i sl.
Rora napisao:
Kada kažem kršćanski odgoj mislim baš na to odgoj u kršćanskom duhu sa svime što to nosi. Ne mislim na isključivo molitve, odlazak na Misu, praćenja Božjih zapovijedi nego upravo na odgoj malih ljudi tako da budu duhom i srcem povezani sa Bogom, ali i sa ostalim ljudima i cijelim svijetom.
Da li je to uopće moguće u današnjem svijetu?

Neupitno je da djeca puno više uče primjerom nego propovijedima i predavanjima i kad bih ja trebala odgovoriti na pitanje kako odgojiti dobru djecu katolike rekla bih da mi sami trebamo biti dobri katolici.
Takva djeca katolici, kao što je Rora navela, uče voljeti Misu i sakramente onda kada mi volimo Misu i sakramente i kada ih vodimo sa sobom kako bi ih mogli doživjeti.
Ja sam za to da čitamo djeci Pepeljugu i Trnoružicu, ali čitajmo im i dječju Bibliju prije spavanja. Radujmo se kićenju bora s djecom, ali još više se radujmo uređenju jaslica.

Ako katoličku vjeru, a i sve ono što ona donosi sa sobom ugradimo u život nas samih, odnosa muža i žene, majke i oca, onda će djeca sve to doživljavati sasvim prirodno i normalno.

Poznata pedagoginja, i nadasve velika žena u odgoju i obrazovanju – Marija Montessori je potvrdila/dokazala (kako god) da je religiozno iskustvo važan životni element za razvoj djeteta i da ga ono treba imati od samoga rođenja, jer ako mu nedostaje religiozno iskustvo, tada će mu manjkati nešto što je temeljno za razvoj čovjeka.

Isto tako, svi mi maštamo, sanjamo, planiramo, svi mi imamo u glavi kako bi mi to napravili, imamo baš pravi „plan odgoja“ i stvarno roditelji najčešće daju sve najbolje od sebe. Međutim, svako dijete je različito i neka djeca će uistinu „čupati živce“ svojim roditeljima, neće ih slušati, bit će buntovna, odbacivat će vjeru, otuđit će se od njih i od Boga, i vjerujem da baš te situacije ponekad mogu izazvati i patnju i da u takvim situacijama Bog nas oblikuje dok mi oblikujemo našu djecu te da je to put u kojem nema odustajanja.
Zadaća našeg života je rast prema svetosti, a rast prema svetosti jedne obitelji počinje prvog trenutka kada dijete kao novorođenče dođe na ovaj svijet te tada, po mom mišljenju, put prema svetosti treba biti obiteljski pothvat.
Također, mislim da je Bog ženama, onog dana kada postanu majke dao poseban zadatak. Iako možda nije sasvim točan, ali imam dojam da je briga za duhovno u obitelji nekako prvenstveno ženina zadaća i da se jednim dijelom u tome ogleda i poziv žene/supruge/majke te da često najistaknutiji dio majčinog poziva postaje patiti za svoju djecu ali i ne odustati imajući na umu da naše vrijeme nije i Božje vrijeme (sjetimo se samo svete Monike koja je svog sina Augustina doslovno slijedila i proganjala svojim molitvama).
Kefa napisao:
Ali s Bogom u obitelji odgajati djecu za život... to je dobitna kombinacija... i vjerujem jedini pravi put... zajednička molitva...misa... zajednički ručak... kvalitetno vrijeme s djecom... to je ono što njima ostane u srcu... više nego sve igračke svijeta... i to je ono što će im dati snagu za život kad bude potrebno...

Slažem se s vama da ovo nabrojano jest potrebno, no ne smijemo zaboraviti da svi mi trebamo težiti odbacivanju formi i okrenuti se dubljim stvarima.
Da, i zajednički ručak i zajednička misa su stvari koje povezuju katoličke obitelji – međutim, postavimo pitanje je li to dovoljno?
Osobno mislim da nije.
klasje napisao:
Moj savjet je da svaki roditelj omogući djeci djetinstvo i pubertet bez TV-a. Takva 'drastična' mjera bi uveliko olakšala da se dijete neometano razvije u osobu koja zna svojom glavom razmišljati - van dometa mass medija.
Nepotrebno je isticati da se na takav način dijete nebi uveliko kvarilo. Pritisak okoline u školi bi za roditelja trebao biti zanemariv.
Nadodao bih da bi im se trebao i pristup internetu onemogućiti. Ima masa njih koji svoje bebe umaraju sa pjesmicama na youtube-u.
A mogli bi im i sami pjevušiti na uho.

Omogućiti djetetu djetinjstvo i pubertet bez TV-a? Pa ne odgajamo špiljskog čovjeka.
Ovo je najveća glupost koju sam ovdje pročitala, oprosti - ali tako je.
Kako ćeš ti djetetu omogućiti djetinjstvo bez medija? Tim potezom („ukidanjem“ medija) tvoje dijete bi bilo šikanirano, depresivno, tužno, odbačeno i nadasve jadno. Ne zato što TV donosi nešto enormno dobro već zato što to dijete živi u današnjem svijetu (za koje znamo kakvo je).
Stvari nisu crno-bijele pa se svi dokazi koji naglašavaju negativnosti medija ne mogu generalizirati ni apsolutizirati. Mediji su prvenstveno nastali da obogate (kako god) našu zbilju i da nam olakšaju neke dijelove života u ubrzanom društvu u kojem živimo.
why napisao:
Dakle, smisao bi odgoja bio da se "dijete neometano razvije u osobu koja zna svojom glavom razmišljati"
Sjajno!, gospodine klasje. Upravo to! A za taj cilj, pored uloge roditelja, svakako bismo trebali zadužiti i škole. Škole posebno da uče djecu - ne pukim informacijama - nego najprije da budu slobode osobe koje znaju svojom glavom razmišljati.
Prije nego ti to kažem izravno, napravit ću mali uvod.
Pitao bih tebe, a i sve druge tu, kako bi se ti osjećao da uzmeš pravo svojoj djeci odrediti izbor njihove škole tj. životnog poziva i zanimanja? Da li bi sebi dopustio tako nešto učiniti? A da uzmeš pravo da svome djetetu odabereš muža, ženu, tj. životnog partnera? Grozno i promisliti, zar ne
Ako se pitaš kamo vodim razgovor - evo: Ne bi se usudio svome djetetu odrediti zanimanje ili bračnog partnera, a ipak nije ti čudno da mladom biću, svome djetetu, definiraš što će religiozno vjerovati, hoće li vjerovati u Boga u kojega ti vjeruješ ili neće vjerovati, ili ako će vjerovati da možda bude neke druge vjeroispovijesti? To mu nećeš omogućiti da svojom glavom slobodno razmišlja i sam odgovori na ta pitanja - nego ćeš ga u najranijem djetinjstvu - prije ikakvog puberteta potpuno odrediti svojom vjerom i dogmama. Npr. dogmom o bezgrešnom začeću (ovdje navedeno samo kao prvi primjer, bez ikakvih loših namjera).

Gledaj, pod terminom “katoličkog odgoja djeteta” nitko ne misli na ispiranje mozga i nametanje djetetu nečega što ono odbija već se misli prvenstveno na to da je zadaća svakog roditelja (pa tako i roditelja katolika) da:
-Pomaže djetetu da raste u povjerenju u samoga sebe i tako sve više postaje osoba;
-Odgaja dijete za odgovorno ponašanje u svijetu koji ga okružuje;
-Pobuđuje u djetetu one duhovne snage kojima će na ispravan način doživljavati transcendentnost ljudskog života i svijeta uopće;
-Zadovolji djetetovu potrebu za „pripadanjem“ i za „ljubavlju“ te na temelju tog iskustva upućivati ga/nuditi mu na temelju vlastitog primjera odnos, susret i autentično približavanje Bogu;
-Pobudi dječje čuđenje i divljenje te iskrenu i duboku radost prema Bogu Stvoritelju metodom stvaralačkog pripovijedanja i čitanja biblijskih tekstova;
-Uvodi dijete u prijateljsku komunikaciju s Bogom uz pomoć osobnoga molitvenog izražavanja, ali i zajedničkog obiteljskog odlaska na misu, zajedničke molitve. Osobno, meni je super stvar što župnik (kojeg uistinu cijenim) potiče mlade roditelje da od prvog dana dolaze sa svojom djecom na misu i stoje jednostavno onoliko koliko dijete/novorođenče može izdržati, a za obitelj uvijek bude otvorena sakristija da se dijete smiri i sl.
-Razvija osjećaje povjerenja, zahvalnosti, darivanja, suosjećanja i suradnje s bližnjima;
-Omogući djetetu da se susretne s dobrim primjerima, odnosno pozitivnim uzorima u životu svoje uže i šire okoline, koji ostvaruju ljudske i kršćanske vrednote
-Pomaže djetetu u uspostavljanju autentičnih odnosa s drugima, osobito različitima, koji imaju drukčije religiozne navike i ponašanje.

Reci ti meni Why šta od ovoga nabrojenog koči/onemogućuje razvoj pojedinca/djeteta/osobe koja će svojom glavom misliti.
Želiš li ti odgovoriti na to pitanje ili da ja odgovorim?

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 19 ruj 2017 10:33 
Odsutan

http://citizengo.org/hr/fm/84576-zastit ... d=39776328

Možda nije puno, ali ja želim vjerovati da je i svaki naš potpis maleni doprinos za bolje sutra.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 22 ruj 2017 19:00 
Odsutan

Podijelio: 126 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
Belive napisao:
http://citizengo.org/hr/fm/84576-zastitite-djecu-prestanite-s-brisanjem-registra-zlostavljaca?m=5&tcid=39776328

Možda nije puno, ali ja želim vjerovati da je i svaki naš potpis maleni doprinos za bolje sutra.

Da, zaista, svi bi mi voljeli vjerovat da je "nase nesto" doprinos necemu dobrom, jer, jelte, u suprotnom, ne bi nista ni radila, zar ne? lol......

They don't come out(words) smooth and in conjunction with your brain the way normal people's words do; they come out in chunks as if from a crushed-ice dispenser; you stumble on them as they gather behind your lower lip. So you just keep quiet.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 23 ruj 2017 07:44 
Odsutan

Mogli bismo sad tipkat o tome do dugo u noć, ali ipak ne.
Večeras nešto drugo planiram. :b41:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 24 ruj 2017 12:17 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 10 zahvala
Vjeroispovjest: Catholicus
Status: U braku
Eto..turistička sezona završila..dujam nema kaj gleat više na dalekozor..al ima neka emisija o ljetu na radio bre!!??
:b112:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 19 lis 2017 14:55 
Odsutan

https://www.petitions24.com/peticija_pr ... diteljimas

Ista prica. Nista nas ne kosta, a mozda mozemo svojim potpisom pomoci da se status mama njegovateljica poboljsta.

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 32 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]