www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 20:12

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 124 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 02 tra 2017 21:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
Belive napisao:
Nije to drugacija priroda. Bog sve u tvom zivotu cini savrseno, iako se tebi cini da nema smisla, da je nelogicno i da je isprazno. On uvijek zna sto cini. I one duboke ceznje u tvom srcu nisu slucajne. Nije bas da te Bog ostavlja prepustenog samom sebi. On zna zasto neke puteve trebas proci jednom, neke nikada, a nekad ponovno. I samim time te "odgaja".
A ja jos stojim kod toga da Bog ispunja molitve. Ali da postoje "uvjeti". Tj. da ga neke stvari mozemo izmolit (iako prvotno mozda nije bilo to u planu za nas) ako su dobre za nas i nase spasenje.


Ajd barem mi više ne dociraš,što se godina tiče,jel.

Pa o tome se i radi.Ono što je meni "logično" i "ispravno",ne mora Bogu biti.U suprotnom se često dogodi porobljavanje Boga.Zato treba tražiti da Bog dođe u naš život "u svom u boštvu",kakav on jest.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 21:20 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
El Scorpio napisao:
dujam napisao:
Kakvu "bitno drugačiju" prirodu?


Izaija 55,8"Jer misli vaše nisu moje misli i puti moji nisu vaši puti," riječ je Jahvina.
Izaija 55,9"Visoko je iznad zemlje nebo, tako su puti moji iznad vaših putova, i misli moje iznad vaših misli.


To ne znači da njegove misli nisu o našim životima, dapače, jesu. Stoga, dakle, njegove misli su zaista "više", tj. dakle uzvišenije od naših, jer znaju više, i usmjerene su na putu "bez slabosti i strasti". Ukoliko nam Bog ne bi uspijevao udovoljitit našim konkretnim željama, onda nam, dakle, ne bi ni bio potreban. Upravo, Davidov život to npr. potvrđuje, pa i na puno mjesta u Bibliji je Isus udovoljio "narodu", one banalne, jednostavne želje. Nije slučajno to što što su se Marko i Ana oženili. Nije ni Staljin slučajnost, pa čak ni Tito. Čak nije ni slučajnost ovo što pišemo. Da, zaista to jest tako. No, mi ne vidimo smisao nekim stvarima, a Bog vidi, i prema tome; njegove su misli iznad naših;


03 Svjedočanstvo je Svetog pisma jednodušno: skrb božanske providnosti konkretna je i neposredna; brine se za sve, od najmanjih stvari do najvećih svjetskih i povijesnih događaja.

God co-operates immediately in every act of His creatures. (Sent. communis.)

Kako, i što točno Bog radi, vjerovatno necemo ovdje nikad saznat. No, rec da Bog ne djeluje kod spajanja parova, je , kako i vidiš, sasvim pogrešno. Kod Boga, naime nema banalnih stvari.






El Scorpio napisao:
Na to pitanje je pokušao odgovoriti Aurelije Augustin,dakle bilo bi,složit ćeš se,nadasve oholo da ja tu mudrujem.



Pa možemo mudrovat XD. S obzirom da je zlo manjak dobra, ljudi dakle odabiru, tj. ne odabiru dobro, drugim riječima odabiru zlo. Zlo je, dakle kritika Crkvi. Stavka je sasvim jasna;

Ne znam kako se, poslije Auschwitza, može hvaliti Gospodina i pjevati njegovu imenu u svijetu. Dorothee Sölle


Nije ovdje pitanje Auschwiza. Pitanje je patnje. Ovo je kritika Crkvi, i na ovim pitanjima počiva ateizam, bar iz moje perspektive. No, nije to ateizam Dawkinsa, Indexa-a i ostalih gluposti. Ovo je pitanje života ili smrti. Kako netko, tko je vidio toliko patnje, i proživio patnju, može svojim životom hvalit Gospodina? Zar ne bi bilo licemjerno od svakog Kršćanina slavit Gospodina, dok god netko pati? Dobro je Camus primjetio;


Sretni kršćani. Sačuvali su milost za sebe, a nama su ostavili ljubav prema bližnjemu. Albert Camus "Zapisi"


No, nije Bog ostao "kratak";

"Gospodine, Gospodine, zar nismo pomoću tvoga imena prorokovali, pomoću tvoga imena izgonili zle duhove, pomoću tvoga imena čudesa činili?' Tada ću im kazati: 'Nikad vas nisam poznavao. Odlazite od mene, zlotvori!'''


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 21:46 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
El Scorpio napisao:
Zato treba tražiti da Bog dođe u naš život "u svom u boštvu",kakav on jest.


Da, tako sam i ja mislio, no to je sasvim pogrešno razmišljanje, iz više razloga. Da nam Bog dođe onakav kakav jest? Zadnje što želim je da dođe onakav kakav jest. Kao što je kralj Richard III.. vikao;

“Dajte mi konja! Dajem carstvo za konja!”



Tako i ja dajem carstvo za milost. Zadnji put, pre nekih 2000 godina Bog je i došao. Što, naime misliš, da nam danas dođe, gdje bi završio? Zar misliš da bi ga prepoznao? Nemoj mislit, da ga je neka bagra osudila, da su to samo tvoji preci, a ti eto nevinašce;


'Da smo mi živjeli u dane otaca svojih, ne bismo bili njihovi sudionici u prolijevanju krvi proročke.' Tako sami protiv sebe svjedočite da ste sinovi ubojica proroka. Dopunite samo mjeru otaca svojih!



Bog je pravedan;


Tko je taj što dolazi iz Edoma, iz Bosre, u haljinama crvenim? Tko je taj što veličanstveno odjenut pun snage korača? - Ja sam to koji naučavam pravdu, velik kad spasavam!


Zapamti, i to dobro svi zapamtimo; nama nije potrebna pravda, već milost. Dakle, nama je najpotrebniji božiji atribut milosti. Moje eto, neko viđenje svega...


Zadnja izmjena: dujam; 02 tra 2017 21:52; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 22:14 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
dujam napisao:

Da, tako sam i ja mislio, no to je sasvim pogrešno razmišljanje, iz više razloga. Da nam Bog dođe onakav kakav jest? Zadnje što želim je da dođe onakav kakav jest. Kao što je kralj Richard III.. vikao;

“Dajte mi konja! Dajem carstvo za konja!”


Ne znam,možda i moje mišljenje evoluira kao tvoje,bumo vidjeli.Ali ne vidim stvarno što je toliko problematično,u toj sintagmi,"Bog u svom boštvu".


dujam napisao:
Tako i ja dajem carstvo za milost. Zadnji put, pre nekih 2000 godina Bog je i došao. Što, naime misliš, da nam danas dođe, gdje bi završio? Zar misliš da bi ga prepoznao? Nemoj mislit, da ga je neka bagra osudila, da su to samo tvoji preci, a ti eto nevinašce;




'Da smo mi živjeli u dane otaca svojih, ne bismo bili njihovi sudionici u prolijevanju krvi proročke.' Tako sami protiv sebe svjedočite da ste sinovi ubojica proroka. Dopunite samo mjeru otaca svojih!


Ne,ne mislim da sam ja nevinašce,niti da ga je bagra osudila.Štoviše,osudili su ga ljudi koji su poznavali pismo.I naravno,tko kaže da ga ja ne bih osudio,da danas dođe.

Čudni su putevi Božji,uistinu.



dujam napisao:
Bog je pravedan;


Tko je taj što dolazi iz Edoma, iz Bosre, u haljinama crvenim? Tko je taj što veličanstveno odjenut pun snage korača? - Ja sam to koji naučavam pravdu, velik kad spasavam!


Zapamti, i to dobro svi zapamtimo; nama nije potrebna pravda, već milost. Dakle, nama je najpotrebniji božiji atribut milosti. Moje eto, neko viđenje svega...



Ja smatram da je milosrđe najviši izraz pravednosti,a ne rigidni legalizam.To bi bio duh Zakona.A jedna od uloga Dekaloga,koji je zakon upisan u naravi čovjeka,ali kojeg je Bog jasno izrazio kroz zapovjedi,je da čovjeka suoči s nemogućnošću njihovih vršenja svojim snagama.Odnosno,da ga dovede do svijesti da mu je potrebna MILOST da bi ga vršio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 22:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
Belive napisao:
Hahah ma nemoj ovo s godinama krivo shvatit. Zezam se ja malo. Ahahah i evo, umrla bih da ne napisem: Djecace, nemoj se prosto izrazavati na forumu :lol: apropo potpisa.


Psovanje u kontekstu je dozvoljeno,ponekad.Jesi ti to mene nazvala "Djecace" ? Nemoj.Više.Nikad.Nemoj.


Belive napisao:
Sto se ostalog tice, ja cu kao jedna stara srednjovjecna osoba hahah reci da se ne zamaras puno svim ovim pitanjima. Ono nekako, zdrava duhovnost, zivi vjeru i sve ce doci na svoje mjesto. I kad mislis da te zaboravio, da je daleko - nije. On sve okrece na dobro. Eto to bi pak bio moj zakljucak.
Radi kao da sve ovisi o tebi, a moli kao da ovisi o Bogu.


Kako da se ne zamaram,kad su ta pitanja jedino što ja imam.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 23:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
El Scorpio napisao:
Ja smatram da je milosrđe najviši izraz pravednosti,a ne rigidni legalizam.



Čudno. Kako ti definiraš milosrđe?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 03 tra 2017 09:09 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
dujam napisao:
Čudno. Kako ti definiraš milosrđe?


Pa nije bitno kako ja definiram milosrđe,o tome se radi,tko sam ja da išta definiram.


NZ:
- Isus veli da je došao radi griješnika, a ne radi pravednika
- Bog nikada ne odbacuje onoga tko se pokaje i skrušeno se želi vratiti Bogu (Lk 15,11-32)
- čovjekova je veličina u poniznosti, a ne u oholosti
- Bog oprašta bez naknade - ne traži da se vrati proćerdano, već slavi i raduje se s
obraćenikom - jer ljubi čovjeka bezuvjetno

Ako hoće, može Bog i grješnika milostivo pogledati: onda je grješnik opravdan tj. iako ostaje grješnik, Bog ga smatra pravednikom (simul iustus - simul peccator);

Bog je u podjeljivanju milosti potpuno slobodan, čak i samovoljan (voluntarizam), a čovjek pritom ne može ništa učiniti: može se samo nadati i pouzdati da će mu Bog biti milostiv; mora se obraćati Bogu u potpunom predanju;


Belive napisao:
Sorry, ak' sam pretjerala. :lol:


Ma nisi,šalim se ja.Ipak si ti starija i iskusnija,red je da me na to podsjetiš 477348929 puta. :)

Belive napisao:
A znam. Lakše je reći i napisati, nego provesti u djelo. Vjeruj mi, ja sam još gora od tebe.
Gore si pitao kako znat da Bog djeluje u našem životu.
Vidiš, baš mislim da u tim nekim mojim "problematičnim stranama karaktera" :roll: Bog svakodnevno radi. To znam. Baš vidim. I imam tu milost da "mogu moliti".
Recimo, ovih dana mi došlo da molim božanskom milosrđu... što je meni jedna zanimljiva konstatacija s obzirom na dujmovo mišljenje da nam je najpotrebniji božji atribut milosti. 8)
Čudni su putevi Gospodnji, to svakako.


Lijepo,da je tako.


Belive napisao:

Meni ništa ovdje nije jasno sad. :shock: Mislim da ću samo biti lijepa i šutjeti.

No pitam ne inzistira li Isus u svome navještaju na Božjim zapovijedima. Dapače, traži i više od toga.
Onom mladiću koji se pohvalio Isusu da je sve zapovijedi od mladosti čuvao, reče Isus: »Hoćeš li biti savršen, idi prodaj što imaš i podaj siromasima pa ćeš imati blago na nebu. A onda dođi i idi za mnom!« (Mt 19,20). Nasljedovanje Isusa uključuje opsluživanje svih zapovijedi. Isus je preuzeo Deset zapovijedi i u njihovu slovu iščitao snagu Duha na djelu. Propovijedao je pravednost koja nadmašuje pravednost pismoznanaca i farizeja (Mt 5,20). Izložio je sve zahtjeve zapovijedi: »Čuli ste da je rečeno starima: Ne ubij [...] A ja vama kažem: Svaki koji se srdi na brata svoga, bit će podvrgnut sudu!« (Mt 5,21-22).
Apostol Pavao u Poslanici Rimljanima, u odlomku u kojem raspravlja o odnosu Zakona i Duha ističući premoć Duha, opominje: »Nikomu ništa ne dugujte, osim da jedni druge ljubite. Jer, tko drugoga ljubi, ispunio je Zakon. Uistinu: Ne čini preljuba! Ne ubij! Ne ukradi! Ne poželi! i ima li koja druga zapovijed, sažeta je u ovoj riječi: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. Ljubav bližnjemu zla ne čini. Punina, dakle, Zakona jest ljubav!« (Rim 13,8-10; usp. Gal 5,14).


Nisi shvatila.Naravno da Isus naglašava važnost Dekaloga.Ali možemo li mi vršiti Dekalog,bez milosti,samo vlastitim snagama ?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 03 tra 2017 09:22 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
El Scorpio napisao:
dujam napisao:
Čudno. Kako ti definiraš milosrđe?


Pa nije bitno kako ja definiram milosrđe,o tome se radi,tko sam ja da išta definiram.



Pa;
Ja smatram da je milosrđe najviši izraz pravednosti ?

:roll: Ova rečenica je na granici s istinom, zato sam te i pitao kako defniraš milosrđe.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 03 tra 2017 09:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
dujam napisao:
El Scorpio napisao:
dujam napisao:
Čudno. Kako ti definiraš milosrđe?


Pa nije bitno kako ja definiram milosrđe,o tome se radi,tko sam ja da išta definiram.



Pa;
Ja smatram da je milosrđe najviši izraz pravednosti ?

:roll: Ova rečenica je na granici s istinom, zato sam te i pitao kako defniraš milosrđe.


Pa nisam naišao,na neku preciznu definiciju(možda ima u katekizmu).Mislim,svi mi intuitivno znamo što jest milosrđe.Ali pokušao sam opetovanim nabrajanjem svojstava milosrđa,dati makar približnu definiciju.

Kako ti,dujam,definiraš milosrđe ?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 tra 2017 17:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Belive,i mi drugi imamo "problema" sa shvacanjem Bozje milosti..i ja osobno nakon dugih razmatranja sv.Augustina,tomistickog i molinistickog gledanja,jos mi nije razum miran sa tim pitanjima.Ali po srcu osjecam,da je sve milost,i da po milosti,sam to sto jesam..Ali takodjer i dandanas imam pitanja kako "odgovorit" na novopridoslu kolicinu milosti.Siguran sam da me Gospodin pogurnuo na stepenicu vise,ali kako mu zahvaliti na tome? :DDjelima?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 124 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr