www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 14:11

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 124 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 01 tra 2017 19:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2015 14:53
Postovi: 395
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 11 zahvala
Salerno napisao:
Znam da nas voli....ali nesto ima kada molitvom nemozes od Boga izmolit.....ja sam trazila i trazila vukla za rukav .....isla sam na zivotnu ispovijed jer sam mislila da neki grijeh mozda sprijecava,duhovne obnove,duhovne vjezbe ......dali imam neko prokletstvo neznam,ali kako da i to rijesim ako postoji ima li koja molitva koju bi sama mogla moliti


Znam kako ti je.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 tra 2017 19:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
lalelu napisao:
Salerno napisao:
Znam da nas voli....ali nesto ima kada molitvom nemozes od Boga izmolit.....ja sam trazila i trazila vukla za rukav .....isla sam na zivotnu ispovijed jer sam mislila da neki grijeh mozda sprijecava,duhovne obnove,duhovne vjezbe ......dali imam neko prokletstvo neznam,ali kako da i to rijesim ako postoji ima li koja molitva koju bi sama mogla moliti


Znam kako ti je.


Ma bit će sve u redu,curke.Nemojte se sekirati.Bog je sveznajući,uistinu.Samim time,zna što je za vas najbolje.

"U samoći bijednik osjeća svu svoju bijedu; veliki duh svu svoju veličinu.".Arthur Schopenhauer


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 00:38 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 10 tra 2014 18:43
Postovi: 4
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Možda Bog još stvara i formira posebnu osobu za tebe,može ti On poslat stotine dečki ali pitanje je kakvih ?Vjeruj da i tvoja polovica tebe čeka i probaj molit da ti ubrza susret s njim,


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 09:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
Belive napisao:
Rozalija napisao:
Možda Bog još stvara i formira posebnu osobu za tebe,može ti On poslat stotine dečki ali pitanje je kakvih ?Vjeruj da i tvoja polovica tebe čeka i probaj molit da ti ubrza susret s njim,

Ja se ne bih složila s ovim postom. Gle, ne kažem da ste napisali nešto što nije točno, no nekako meni izgleda da malo stvari drugačije stoje.

Prvo – kako moliti za nešto ako to nije dio Božjeg plana, što ako nije u Božjem planu da ona ima momka/muža? Za koga moli? Ako treba biti sama, za koga moli? Ako to nije za njeno dobro, za što moli?
Drugo – pitanje Boga i naše slobodne volje je pitanje kojim se ja godinama mučim i još nisam pronašla tj. nitko mi nije dao zadovoljavajući odgovor (a nije baš da odgovore samo tražim na TT).

Istina, vjerujem da je Bog uzrok naših susreta s drugim ljudima, ali nije Bog taj koji će poslati muža ili momka (a forumašica, koliko sam shvatila, godinama moli za to). Hoće li njoj neka muška osoba bit momak/muž je isključivo stvar (njegove i njene) slobodne volje.

Gle, sad sam skužila da skoro godinu dana nisam bila na dejtu. I s tim Bog nema nikakve veze, to je isključivo moja i ničija druga odluka. E sad, zamisli u kakvom sam problemu ako je u međuvremenu meni Bog poslao tog nekog „zapisanog/predviđenog“ tipa koji mi je trebao biti muž, a ja njemu rekla: no, thanks. Tako da, definitivno ne postoji „polovica koja nju čeka“.

Isto tako, ovo „polovica koja nju čeka“ je samo takva zamka. Po ovome ispada da je ta osoba baš baš za nju savršena. To ne postoji - stvar je samo koliko ti netko više ili manje odgovara. Slika braka sa „drugom, samo za nju stvorenom polovicom“ pa shodno tome su toliko kompatibilni i sve će biti idealno je totalno pogrešna. U tom braku će naići na pet tona mana, grešaka, razočaranja, praštanja, trebat će preživjet 100 kriza itd. gdje se trudiš kao mazga i vučeš kao vol, a ne zato što 'im je bilo sudjeno'... negdje sam pročitala da stvari se sude i presuđuju kod suca za prekršaje, ljubav/brak je nešto drugo. Ta ljubav nije romantičan osjećaj, to je nešto konkretno, žrtva za drugog.

Ja bih prije rekla da Bog "dovede ljude jedne drugima", a onda su ljudi ti koji se odlučuju za ljubav. Neće nitko biti zajedno 50 godina u braku po sudbini nego po svojoj volji, odluci i predanju. Jer ljubav je prije svega odluka, čin volje.
Naravno, odmah naglašavam da ovdje ne umanjujem privlačnost (emocionalnu, duhovnu, tjelesnu) koja treba biti prisutna kod takvog ženskog-muškog odnosa. No isto tako, temeljit nešto isključivo na privlačnosti je samo takav promašaj.



Baš si me ubedirala sa ovim postom. :cry:
Ja sam baš vjerovao u ovu bajku.Da je ljubav,između dvoje ljudi,sudbinske naravi.
Baš ti hvala.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 14:48 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Rozalija napisao:
Možda Bog još stvara i formira posebnu osobu za tebe,može ti On poslat stotine dečki ali pitanje je kakvih ?Vjeruj da i tvoja polovica tebe čeka i probaj molit da ti ubrza susret s njim,



Da, ljudi su zadnjih 50 stoljeća samo čekali "drugu polovicu", i kad bi je našli, onda bi se oženili. Da, moš mislit. Ni to tako, niti su Božiji planovi onakvima kakvim ih mi zamišljamo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 19:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
Belive napisao:

Hah, ajde nisi ti baš toliko nježna dušica. smajlic25 Iako sam ja luda pa ću još i razmišljat da si u bedu. smajlic24
Gle, ovo nije dobna diskriminacija, ali stvarno si još mlad tako da – shvatit ćeš. :lol:


Ma nisam,ja sam prava muškarčina,zar to nije očito.Ugl.uništila si snove jednom neshvaćenom i nadasve sanjivom mladiću.
Nadam se da nisi tako okrutna prema svojim učenicima,jadna djeca.


Belive napisao:
Uglavnom, da, možda sam malo „greza“ u gornjem postu pa ajmo još jednom. Čitaj ovu dolje metaforu. smajlic19

Dvoje se sretne, Bog se nasmije i dogodi se nekakva privlačnost, rode se neki osjećaji – osjećaj zaljubljenosti. smajlic21
Svaki par ima neku svoju priču, ajmo bit njonjasti i reci da je to „priča o Božjem smiješku koji je obasjao dvoje ljudi“.
I u srcima tih dvoje anonimusa je vatrica/kemija koja ih privlači jedno drugome.

I sad, imaš tu vatricu i dvije opcije.
Prva opcija - možeš puhati u vatricu i rasplamsati je u ljubav. I sad, gospon prirodnjak, ti bolje od mene znaš da tu vatricu (ljubav) moraš održavat (čin volje; odluka) i stvarati uvjete gorenja (u kemijskom smislu – toplinu, gorivu tvar i kisik; u ljubavnom smislu – poštovanje, povjerenje, vrednote, odgovornost, zajedništvo, predanje itd.)
Druga opcija – vatricu možeš i ugušiti/ugasiti.
Stvar je tvog izbora. :l30:

U svakom slučaju, zaljubljenost je dar (od Boga), osjećaj. :q4:
Ali to je tek početak jer osjećaji su nestabilni i prolazni, te je zato ljubav prvenstveno odluka koju obnavljamo iz dana u dan. Apsurdno je očekivati da ćemo se jednom zaljubiti i da će taj osjećaj biti dovoljan da nas nosi kroz sve što život nosi.
Nakon nekog vremena, zaljubljenost treba mijenjati ljubav. To je slobodna odluka jedne osobe da se u potpunosti preda drugoj. Dakle, ti opet imaš vlastiti izbor hoćeš li se ili nećeš opredijelit za tu osobu i na kraju hoćeš li s tom osobom sklopiti savez, a savez ljubavi između muškarca i žene je brak.
A katolički brak je, između ostalog, poziv (kao što to bude poziv u samostan, u svećenički red, u redovnički red, u laike posvećenog života) na svetost udvoje. :b206:


Da pređemo na ozbiljne stvari.Ono što mene zanima je slijedeće.Vidim da ovdje ekipa kuka u stilu; ja se Bogu molim,ali on ništa,što ne znači nužno da je kukanje zabranjeno ili pak loše samo po sebi.No mogu li ja uopće znati kada i kako Bog djeluje u mome životu.Budući da je Bog transcendentan,a uistinu jeste,kako ja mogu znati da on već sad (ne)djeluje u mome životu,ali su mi njegove metode,kao i on sam,toliko strane,da jednostavno ne mogu prepoznati.Štoviše,možda je on tu pored mene,ali mi je on,zbog svoje bitno drugačije naravi,neprepoznatljiv,nevidljiv.
Sve to uz pretpostavku,da Bog ne radi u agenciji za spajanje parova i da ga ne treba banalizirati na tim razinama.Ali je Bog ipak,kao naš stvoritelj,za nas moralno "odgovoran".



p.s ako sam pak kojim slučajem otišao u određene teološke eskapade,dujam će me već ispraviti,u to sam siguran,tako da bez panike.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 20:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
El Scorpio napisao:
Da pređemo na ozbiljne stvari.Ono što mene zanima je slijedeće.Vidim da ovdje ekipa kuka u stilu; ja se Bogu molim,ali on ništa,što ne znači nužno da je kukanje zabranjeno ili pak loše samo po sebi.


Ni proklinjanje svog života nije loše, per se, kao što, dakle kažeš.


El Scorpio napisao:
No mogu li ja uopće znati kada i kako Bog djeluje u mome životu. Budući da je Bog transcendentan,a uistinu jeste,kako ja mogu znati da on već sad (ne)djeluje u mome životu,ali su mi njegove metode,kao i on sam,toliko strane,da jednostavno ne mogu prepoznati.



Mislim da ovo nisam shvatio, ovo u vezi transcendentnosti. Radi se o odnosu između nas i Boga, a ne o njegovom transcendetnom "karakteru". Dakle, ti ne možeš, niti ces ikad moć upoznat Boga, vec samo spoznat. No,što nam ostaje, ostaje nam odnos s Bogom.


El Scorpio napisao:
Štoviše,možda je on tu pored mene,ali mi je on,zbog svoje bitno drugačije naravi,neprepoznatljiv,nevidljiv.



U bibliji se puno puta spominje da je Bog pravedan, da je milostiv, itd... No, što je Bog? Mislim, da je na tvom mistu, Kasper uspia nekako odgovorit, makar izvađeno is konteksta;


Ako je to slučaj, tad se može novozavjetnu izreku: »Bog je ljubav« i obrnuti, te zamjenjujući subjekt i predikat reći: »Ljubav je Bog«, a to znači: Gdje se ostvaruje ljubav, tu je Bog, tu se događa božansko. Ma koliko god ta izreka mogla biti kršćanski legitimna, isto je tako moguće tumačiti ju ateistički, ako se ne razjasni tko je subjekt ljubavi, odn. kako se pri tom odnose ljudski i božanski subjekt. Tako nas novovjeka filozofija u pitanju o Bogu stavlja pred problem, da li i kako je moguće prihvatiti pitanje bitka, odn. pitanje o smislu bitka unutar novovjeke filozofije subjektiviteta. Postavljanje problema na tako radikalan način zasluga je Nietzschea i Martina Heideggera s njegovom interpretacijom Nietzschea. Walter Kasper "Bog Isusa Krista"


Dakle, gdje doživiš dobro, dakle ljubav, to je "ruka Nevidljivoga". Jer, svako dobro dolazi od Boga, dakle, doslovno svako dobro. Pa, čak i svako dobro koje si ikad napravio, tj. dakle iskusio.



El Scorpio napisao:
Sve to uz pretpostavku,da Bog ne radi u agenciji za spajanje parova i da ga ne treba banalizirati na tim razinama.Ali je Bog ipak,kao naš stvoritelj,za nas moralno "odgovoran".



Hmm... Ukoliko Boga ne možemo banalizirat u svakodnevnim situacijama, kad možemo? Također, teško je rec da je Bog moralno odgovoran za Staljina, kaj ne?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 20:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
dujam napisao:
Mislim da ovo nisam shvatio, ovo u vezi transcendentnosti. Radi se o odnosu između nas i Boga, a ne o njegovom transcendetnom "karakteru". Dakle, ti ne možeš, niti ces ikad moć upoznat Boga, vec samo spoznat. No,što nam ostaje, ostaje nam odnos s Bogom.



Shvatio si,mislim odgovor je na sasvim prihvatljivoj razini.
To bi onda bilo ono o čemu Pavao govori,ako sam dobro povezao;

1. Timoteju 6,16 Koji jedini ima besmrtnost i prebiva u svjetlosti, kojoj se ne može pristupiti; kojega nitko od ljudi nije vidio, a niti može vidjeti; kojemu čast i vlast vječna! Amen.




dujam napisao:
Hmm... Ukoliko Boga ne možemo banalizirat u svakodnevnim situacijama, kad možemo? Također, teško je rec da je Bog moralno odgovoran za Staljina, kaj ne?

Ali ako previše banaliziramo,zaboravljamo na "bitno drugačiju" prirodu Boga.A što se tiče Staljina,možemo stvari drugačije postaviti.Ako je Bog znao kakav će Josif Visarionovič Džugašvili Staljin biti,zašto ga je odlučio stvoriti ?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 20:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
El Scorpio napisao:
Shvatio si,mislim odgovor je na sasvim prihvatljivoj razini.
To bi onda bilo ono o čemu Pavao govori,ako sam dobro povezao;

1. Timoteju 6,16 Koji jedini ima besmrtnost i prebiva u svjetlosti, kojoj se ne može pristupiti; kojega nitko od ljudi nije vidio, a niti može vidjeti; kojemu čast i vlast vječna! Amen.


Da, tako nekako.



El Scorpio napisao:
Ali ako previše banaliziramo,zaboravljamo na "bitno drugačiju" prirodu Boga.


Kakvu "bitno drugačiju" prirodu?



El Scorpio napisao:
A što se tiče Staljina,možemo stvari drugačije postaviti.Ako je Bog znao kakav će Josif Visarionovič Džugašvili Staljin biti,zašto ga je odlučio stvoriti ?



Ne postavljamo stvari drugačije. Pitanje je klasično jasno; zašto Bog dopušta zlo?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 tra 2017 20:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
dujam napisao:
Kakvu "bitno drugačiju" prirodu?


Izaija 55,8"Jer misli vaše nisu moje misli i puti moji nisu vaši puti," riječ je Jahvina.
Izaija 55,9"Visoko je iznad zemlje nebo, tako su puti moji iznad vaših putova, i misli moje iznad vaših misli.






dujam napisao:

Ne postavljamo stvari drugačije. Pitanje je klasično jasno; zašto Bog dopušta zlo?


Na to pitanje je pokušao odgovoriti Aurelije Augustin,dakle bilo bi,složit ćeš se,nadasve oholo da ja tu mudrujem.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 124 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 15 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr