www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 12:47

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 162 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Sljedeće
Autor Poruka
PostOvaj post je obrisan od lyra1 na 29 sij 2014 21:41.
PostOvaj post je obrisan od lyra1 na 29 sij 2014 21:54.
PostPostano: 27 sij 2014 23:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 svi 2013 22:53
Postovi: 451
Lokacija: Zadar
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
Vrlo je jednostavno da jednostavnije ne moze biti.
Ako zelis vjerovati naci ces 1001 dokaz da postoji.
Ako ne zelis vjerovati naci ces 1001 dokaz da ne pstoji.
Moze li jednostavnije? :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 sij 2014 06:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 sij 2008 13:33
Postovi: 154
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kartuzijanac napisao:
Vrlo je jednostavno da jednostavnije ne moze biti.
Ako zelis vjerovati naci ces 1001 dokaz da postoji.
Ako ne zelis vjerovati naci ces 1001 dokaz da ne pstoji.
Moze li jednostavnije? :lol:


netočno. naći ćeš možda 1001 razlog da Bog postoji/ne postoji.
dokaz već puno teže. i to u oba slučaja ;)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostOvaj post je obrisan od lyra1 na 29 sij 2014 21:43.
PostPostano: 31 sij 2014 19:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
srećica napisao:
netočno. naći ćeš možda 1001 razlog da Bog postoji/ne postoji.
dokaz već puno teže. i to u oba slučaja ;)

Upravo tako. :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 sij 2014 20:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Tko je Isus Krist??? Temeljno pitanje današnjeg svijeta glasi: Tko je Isus Krist?
Kad bismo okupili religijske stručnjake iz cijelog svijeta, različitih vjera i iz različitih zemalja i upitali ih tko je Bog, dobili bismo mnoštvo različitih odgovora. Neki bi rekli da je Bog osoban, a drugi bi ustvrdili da nije osoban. No vjerujemo li da istina nije relativna, zaključili bismo da Bog ne može istodobno biti i osoban i neosoban. Postavljajući pitanja o tome tko je Bog i kako Ga možemo upoznati, susrećemo se s ograničenim dosezima razuma dok pokušavamo shvatiti beskrajno biće, osobu ili Boga. Zbog ograničenosti našeg uma čovječanstvo je razvilo brojna različita mišljenja.


I onaj tko ustvrdi da Bog ne postoji krši filozofska načela, pri čemu se predstavlja kao osoba ograničena razumijevanja koja daje apsolutnu izjavu o prirodi beskrajnosti. To bi bilo jednako pitanju koliko cjelokupnog znanja posjeduje čovječanstvo.


Albert Einstein rekao je da čovječanstvo raspolaže s manje od 1% cjelokupnog znanja. No bi li onda bilo moguće da Bog postoji u 99% preostalog znanja?
Jasno je, dakle, da osoba s ograničenim razumom ne može s potpunom pouzdanošću izjaviti kako Bog ne postoji. Da bi to mogao, čovjek mora posjedovati cjelokupno znanje; zato je ljudima vrlo teško zamisliti kakav je doista Bog, a da pritom budu sigurni u ispravnost svojih mišljenja.




Započet ćemo s pitanjem: Imamo li dovoljno dokaza da bismo mogli zaključiti kako Bog ne postoji i kako je nemoguće ostvariti zajedništvo s Njim?

Vratimo se skupu religijskih stručnjaka.
Pretpostavimo da netko od njih kaže:''Ja sam Svemogući Bog - ja sam Stvoritelj neba i zemlje. Stvorio sam vas i ako ikada poželite iskusiti stvarni smisao svoga života, morate me osobno upoznati i ostvatiri zajedništvo sa mnom.''
Kad bi se to dogodilo, barem bismo imali odakle početi. Mogli bismo promatrati dokaze o životu tog stručnjaka da bismo odredili istinitost ili neistinitost te izjave. A to je upravo ono što imamo u osobi Isusa Krista.



Za vrijeme svoje zemaljske službe prije dvije tisuće godina Isus je rekao:''Ja sam Bog.''Rekao je također da je Stvoritelj neba i zemlje i da jedino kroz Njega čovječanstvo može iskusiti istinski mir i ostvariti vječni život.
Time nije samo izrekao svoju dramatičnu objavu, već je imao dokaze za potkrijepu te tvrdnje. Upravo je Isusova jedinstvenost dokaz Njegova božanstva. Isus je jedinstven među svim religijskim vođama upravo po svojoj tvrdnji da je Bog.


Buda nikad nije tvrdio da je Bog.
Mojsije nikad nije tvrdio da je Jahve.
Muhamed nikad nije tvrdio da je Alah.



A Isus Krist je tvrdio da je istiniti i živući Bog!
Zapisi pokazuju da Isus nije bio raspet zato što je oživljavao mrtve ili učinio da slijepi progledaju odnosno hromi prohodaju. Bio je raspet zato što je tvrdio da je Bog. Stoga pitanje Njegova božansva postaje iznimno važno.

Buda je jednostavno rekao:''Ja sam učitelj u potrazi za istinom.''

Isus je ustvrdio:''Ja sam Istina.''


Konfucije je izjavio:''Ja nikad nisam tvrdio da sam svetac.''


Isus je upitao:''Tko me može optužiti za grijehe?''

Muhamed je rekao:''Ako Bog ne prebaci svoj ogrtač milosti preko mene, ja nemam nade.''

Isus je rekao:''Ako ne vjerujete u mene, umrijet ćete u svojim grijesima.''

Isusove riječi tjeraju slušatelje ili čitatelje na odluku. Ono što odlučite u vezi s Kristom danas, to je najvažnija odluka koju ćete ikada donjeti.
Vaša odluka Isusu Kristu važnija je od vaše ideologije ili od vaše karijere. Važnija je i od izbora bračnog druga. Ako je Isus Bog, morate odlučiti kako ćete se odrediti prema toj tvrdnji. Ako pak mislite da nije Bog, ne biste smjeli imati ništa s Njim.

C.S.Lewis, nakadašnji profesor Oksfordskog sveučilišta i poznati kršćanski pisac, bio je ateist koji je kasnije postao kršćaninom. U svojim djelima ističe kako nitko ne može biti neutralan kad je riječ o Kristu Isusu. Lewis je napisao:
''Pokušavam spriječiti ljude da kažu glupost o Isusu, kao što je ova:- Spreman sam prihvatiti Isusa kao velikog moralnog učtelja, ali ne prihvaćam Njegovu tvrdnju da je Bog. - To je nešto što ne smijemo reći...Vi se morate odlučiti: ili je taj čovjek bio Božji Sin, ili luđak, ili nešto još gore. Možete Ga zatvoriti kao ludu, možete pljuvati po Njemu i ubiti Ga kao demona, a možete i pasti pred Njegove noge i zvati Ga Gospodinom i Bogom. Ali ne smijemo sebi dopustiti glupost govoreći kako je On bio veliki ljudski učitelj. On nam nije ostavio tu mogućnost. On to nije želio biti.''

Tekst iz knjige ''I ne samo tesar'', Josh McDowell
***********************************************************
Sve je znano i obznanjeno, ali nije svima dano..........bar djelić pokušaja shvatit
to sveobuhvatno Otajstvo vjere.
Za naše ograničene ljudske, umove, čula, intelekt,
tražit dokaz, mi je pomalo apsurdno,
(ne zamerite mi- ali me to podseća na scenu iz filma Pasija,
kada su isusa doveli Herodu, pa kad je ovaj tražio :"...ajd izvedi neko čudo, onako za mene(valjda da se razonodi)."
s mišlju, e onda ću poverovat
i ne vidim ni svrhu niti smisao , tražit dokaz
DA POSTOJI BOG,
u tebi je (nekad i nisi svestan), oko tebe,
u svemu, jer je STVORITELJ, SVEGA.
ali razumem one koje traže dokaz Božjeg postojanja,
jer, nesvesno traže Boga, samo su načini različiti......i porivi.
Strpljivost, smisao za humor i milosrđe iz ljubavi,
za mene su dokaz postojanja.
po starom običaju, zakomplikovo sam,
"pametovanjem", pa niko neće, skapirat......al nažalost, ne znam drugačije.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 sij 2014 20:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Mala opaska..
Koliko mi se čini, ni C.S.Lewis ni Josh McDowell nisu katolici..
Koliko god lijepo zborili, mislim da ih treba zaobilaziti.. ;)
Sad ću opet ispasti babaroga, ali eto.. Sigurno je sigurno.. Zli uvijek nađe rupu kroz koju će se provući.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 sij 2014 20:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
cirenac napisao:
Za naše ograničene ljudske, umove, čula, intelekt,
tražit dokaz, mi je pomalo apsurdno,
(ne zamerite mi- ali me to podseća na scenu iz filma Pasija,
kada su isusa doveli Herodu, pa kad je ovaj tražio :"...ajd izvedi neko čudo, onako za mene(valjda da se razonodi)."
s mišlju, e onda ću poverovat
i ne vidim ni svrhu niti smisao , tražit dokaz
DA POSTOJI BOG,
u tebi je (nekad i nisi svestan), oko tebe,
u svemu, jer je STVORITELJ, SVEGA.
ali razumem one koje traže dokaz Božjeg postojanja,
jer, nesvesno traže Boga, samo su načini različiti......i porivi.

Ne mora to biti nužno zlo, ne mora biti nužno zlo ako netko traži dokaz da postoji Bog. Sv. Anselmo i Sv. Toma Akvinski su cili život tražili dokaz za postojanje Boga. I? Koje čudo? Nisu ništa manje ljubili Boga od onih koji nisu tražili dokaz za postojanje Boga, naprotiv, obojica su postali sveci. Doduše, ne zbog tog dokazivanja, ali ipak, postali su sveci. Pomalo naivno jest očekivati da će netko Boga dokazati, onak, baš ga dokazati. Ali takva je naša priroda, nemeremo protiv toga.


Žudnja za spoznajom tako je velika i u sebi nosi takvu dinamičku snagu da ljudski duh, premda je svjestan granice koju nije kadar prijeći ipak teži prema beskonačnom bogatstvu koje leži preko nje, jer opaža da se u njemu krije odgovor sukladan bilo kojem pitanju na koje dosad nije odgovoreno. Ivan Pavao II. "Fides et ratio"

Ljudski um ima osobitu sudbinu u jednoj vrsti svojih spoznaja, gdje ga uznemiruju pitanja koja on ne može odbiti, jer su mu zadana samom prirodom uma, no on ipak ne može na njih odgovoriti, jer nadilaze svaku moć ljudskog uma. Immanuel Kant "Kritika čistog uma"


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 vel 2014 08:00 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Fran26 napisao:
Ne mora to biti nužno zlo, ne mora biti nužno zlo ako netko traži dokaz da postoji Bog. Sv. Anselmo i Sv. Toma Akvinski su cili život tražili dokaz za postojanje Boga. I? Koje čudo? Nisu ništa manje ljubili Boga od onih koji nisu tražili dokaz za postojanje Boga, naprotiv, obojica su postali sveci. Doduše, ne zbog tog dokazivanja, ali ipak, postali su sveci. Pomalo naivno jest očekivati da će netko Boga dokazati, onak, baš ga dokazati. Ali takva je naša priroda, nemeremo protiv toga.


Žudnja za spoznajom tako je velika i u sebi nosi takvu dinamičku snagu da ljudski duh, premda je svjestan granice koju nije kadar prijeći ipak teži prema beskonačnom bogatstvu koje leži preko nje, jer opaža da se u njemu krije odgovor sukladan bilo kojem pitanju na koje dosad nije odgovoreno. Ivan Pavao II. "Fides et ratio"

Ljudski um ima osobitu sudbinu u jednoj vrsti svojih spoznaja, gdje ga uznemiruju pitanja koja on ne može odbiti, jer su mu zadana samom prirodom uma, no on ipak ne može na njih odgovoriti, jer nadilaze svaku moć ljudskog uma. Immanuel Kant "Kritika čistog uma"


Slažem se s tobom Frane, da je sve to u našim ograničenim ljudskim okvirima,
ovozemaljske spoznaje, to vječito traganje.....pa to je naša vjera, ne nalaženje
nego traganje za Bogom, milosni dar, ali je ponavljam moje osobno mišljenje,
to da mi nije potreban dokaz, i to je u biti naše prirode, samo su .....
porivi, načini traganja, (što smo već svedoci na forumu ), ili "čvrstog" egoističnog,
verovanja, bez poniznosti, krivi i ne vode k Bogu...........
eto to sam htio reć.
***************************************
Božja ovčice , hvala ti na upozorenju, bilo je dobronamerno i u pravu si,
nadam se da ćeš tako i nastavit, pogrešio sam jer sam tekst "skinuo",
još davno sa bitno.net a da nisam proveravao autore, bez obzira koliko
se lepo izražavali. :b112:
Ispričavam se , na nesmotrenosti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 162 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr