www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 05:19

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 40 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
PostPostano: 02 tra 2013 12:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2012 14:15
Postovi: 429
Lokacija: kc
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
DrAnte napisao:
Rora napisao:
DrAnte napisao:
Da li je to tako ili se doista radi o fizičkom pretvaranju vode u vino?


Da li ti stvarno netko može dati točan odgovor na to? I koliko ti je to bitno u tvojem duhovnom rastu?


Nije to za moj duhovni rast, nego za njihov (od pijančina). Ja sam napravio proslavu na kojoj je bilo raznih vrsta pića, ali bez alkohola. Onda su me ljudi kritizirali. Ja sam htio s tim poslati poruku da se alkohol ne mora piti ni u posebnim prigodama, a kamlo li da se loče radnim danom. Onda mi ljudi nabijaju na nos da je Isus pretvorio vodu u vino.


ljudi uvjek nekaj kritiziraju, (kad nema soka zakaj nema soka, kad nema pive zakaj nema pive) to je tak nikad zadovoljni. Lokanje i pijenje alkohola nije isto, i kad bude neko pil alkohol (kojim danom) je sasvim svejedno.

Ja osobno na nekoj fešti budem radije pil vino ili pivu nego vodu ili sok. Isus je pretvorio vodu u vino jer je ponestalo, i da pomogne onima na svadbi da ne budeju "osramoćeni" te da svadba bude vesela. Zakaj uskračivati nekome pravo da pije vino i da bude vesel? Isto tak neko može biti vesel i kad popije čašu ledenog čaja od limuna primjerice.

Alkoholizam je druga tema, i po meni nema veze sa "Onda mi ljudi nabijaju na nos da je Isus pretvorio vodu u vino."


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 02 tra 2013 13:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 stu 2011 11:56
Postovi: 225
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mata napisao:
Zakaj uskračivati nekome pravo da pije vino i da bude vesel? Isto tak neko može biti vesel i kad popije čašu ledenog čaja od limuna primjerice.

Alkoholizam je druga tema, i po meni nema veze sa "Onda mi ljudi nabijaju na nos da je Isus pretvorio vodu u vino."


Da, ali proslava je bila u crkvenim prostorijama. Među uzvanicima je bilo onih koji ne paze koliko piju, tj. koji se puknu u svakoj prilici. Zbog toga nisam htio da se netko pukne pa da se majmuniše na sred Crkve.

S druge strane, čak i da je proslava organizirana van Crkve, ako sam ja organizator tada ja imam potpuno pravo da organiziram proslavu bez alkohola. Pitanje je koliko je alkoholizam bio problem u Isusovo doba, ali danas je to teška pošast i jedno od najvećih zala ovoga društva. Kako vrijeme prolazi, čini se da će hašiš, marihuana i još neke stvari postati tradicija. Možda će te netko poprijeko gledati ako napraviš proslavu bez toga.

Ali svakako, glede gore spomenute proslave u crkvenim prostorijama, smatrao sam apsolutno neprimjerenim da se donosi alkohol pogotovo što se u toj crkvi dosta puta organiziralo proslave i nijednom nitko nije donio alkohol.


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 02 tra 2013 13:38 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2012 14:15
Postovi: 429
Lokacija: kc
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
DrAnte napisao:
Mata napisao:
Zakaj uskračivati nekome pravo da pije vino i da bude vesel? Isto tak neko može biti vesel i kad popije čašu ledenog čaja od limuna primjerice.

Alkoholizam je druga tema, i po meni nema veze sa "Onda mi ljudi nabijaju na nos da je Isus pretvorio vodu u vino."


Da, ali proslava je bila u crkvenim prostorijama. Među uzvanicima je bilo onih koji ne paze koliko piju, tj. koji se puknu u svakoj prilici. Zbog toga nisam htio da se netko pukne pa da se majmuniše na sred Crkve.
pa svako je odgovoran za sebe kolko bude popil, nemoraš staviti 200l bačvu na stol pa kad popiju sve idu doma. Staviš vrč dva na stol, pa vidiš kak se ljudi ponašaju. 8)
DrAnte napisao:
S druge strane, čak i da je proslava organizirana van Crkve, ako sam ja organizator tada ja imam potpuno pravo da organiziram proslavu bez alkohola. Pitanje je koliko je alkoholizam bio problem u Isusovo doba, ali danas je to teška pošast i jedno od najvećih zala ovoga društva. Kako vrijeme prolazi, čini se da će hašiš, marihuana i još neke stvari postati tradicija. Možda će te netko poprijeko gledati ako napraviš proslavu bez toga.
to je smešno, kak ti znaš kak bu neko na tebe gledal? Alkoholizam jest pošast i zlo, ali pijenje alkohola u umjerenim količinama nije.
DrAnte napisao:
Ali svakako, glede gore spomenute proslave u crkvenim prostorijama, smatrao sam apsolutno neprimjerenim da se donosi alkohol pogotovo što se u toj crkvi dosta puta organiziralo proslave i nijednom nitko nije donio alkohol.
tvoja odluka je sasvim okej. Da ja slažem proslavu onda bi bilo alkohola, i nebi to smatral neprimjerenim, pa makar i prvi donesel alkohol.


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 02 tra 2013 13:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 stu 2011 11:56
Postovi: 225
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mata napisao:
pa svako je odgovoran za sebe kolko bude popil, nemoraš staviti 200l bačvu na stol pa kad popiju sve idu doma. Staviš vrč dva na stol, pa vidiš kak se ljudi ponašaju. 8)


Da, ali ako doneseš premalo alkohola, onda ljudi počnu piti, nekoliko ljudi na brzinu potegne 2-3 čaše vina i vina odmah nestane. Onda oni koji bi i pili vino vide da više nema pa ispadneš cicija kako si malo donio. Ako doneseš puno, toliko da ne nestane tek tako onda se neki ljudi oblokaju jer nemaju mjeru. Tada nastane majmunisanje na sred crkve.

Mata napisao:
to je smešno, kak ti znaš kak bu neko na tebe gledal? Alkoholizam jest pošast i zlo, ali pijenje alkohola u umjerenim količinama nije.


To znam, ali postoji drugi problem. Kroničnih alkoholičara u Hrvatskoj ima 10 puta više od heroinskih ovisnika. Stalno se govori o drogi kao teškom zlu, ali ispada da je alkohol 10 puta veći problem. Pitanje je zašto?

Evo zašto: Kada se narkofix ide ostaviti heroina onda on ide u komunu, tamo moli Boga, čita Bibliju, nema doticaj s drogom... i nakon nekog vremena se izliječi. Ako se vrati u staro društvo, tada je šansa 100% da će opet postati heroinski ovisnik. Ali ako se ne vrati u staro društvo, nego nađe nove prijatelje, oženi se, učlani se u neokatekumensku zajednicu... tada on ima dobre šanse da ostane normalan.

S druge strane, alkoholičar koji ide u centar za liječenje i ostavi se alkohola, on treba što...? Ne vraćati se u staro društvo koje pije? A koje je to društvo? Alkohol se toči i loče u kafiću, u disku, u kući za stolom od strane njegovih ukućana koji piju vino nakon ručka, zatim na raznim proslavama, pirevima, krštenjima, nakon sprovoda... Zbog tih razloga liječeni alkoholičari vrlo brzo padnu i opet se propiju. Jednostavno je alkohol sveprisutan i teško se držati podalje od njega. Osoba koja je bila ortodoksni ovisnik o alkoholu ima znatno teži problem apstinencije od ostalih ljudi pa treba izbjegavati situacije gdje će doći u doticaj s alkoholom. A kako da ih izbjegava? Da se sakrije u mišiju rupu?

Zbog svega navedenog ja nisam htio napraviti situaciju da te ljude opet dovodim u napast da piju. Nisam htio dodatno dokazivati da alkohol mora biti sveprisutan svugdje pa čai u u - Crkvi!!! To je moj minimalni doprinos koji mogu dati tim ljudima da budu dalje od te pošasti. Tako su napravili i svi moji kolege iz crkve koji su radili proslave tamo.

DrAnte napisao:
tvoja odluka je sasvim okej. Da ja slažem proslavu onda bi bilo alkohola, i nebi to smatral neprimjerenim, pa makar i prvi donesel alkohol.


Ok, ja ne smatram da je izopačeni gad onaj koji je donio alkohol na svoju proslavu. Također se ne slažem s ljudima koji su prosuli kontejner kritika na mene zato jer sam napravio proslavu bez alkohola. Slažem se da je to stvar izbora onoga koji radi proslavu. Ako se bilo kome od uzvanika ne sviđa proslava, tada je svatko slobodan da tu proslavu napusti.


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 02 tra 2013 19:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 vel 2012 14:15
Postovi: 429
Lokacija: kc
Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
DrAnte napisao:

Ok, ja ne smatram da je izopačeni gad onaj koji je donio alkohol na svoju proslavu. Također se ne slažem s ljudima koji su prosuli kontejner kritika na mene zato jer sam napravio proslavu bez alkohola. Slažem se da je to stvar izbora onoga koji radi proslavu. Ako se bilo kome od uzvanika ne sviđa proslava, tada je svatko slobodan da tu proslavu napusti.


upravo to, kome se ne sviđa ne mora biti na takvom mjestu. Al isto tako ako neko hoče popiti na takvim proslavama 2-3 čaše vina ili litru vina neka pije, čovjek se smije veseliti. Svaki čovjek bi trebao znati svoju granicu kolko može popiti.


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 02 tra 2013 23:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Raditi neku proslavu bez alkohola je ok ali nema potrebe za tako sterilnim ponašanjem zato jer je to u Crkvi.
Kao prvo treba biti malo mudar i taktičan.
Mogao si ponuditi na stol litru žestice i par boca vina (2 -3 litre).
To kad bi se popilo tvoji alkiči bi podvili rep i otišli. Pretpostavljam da i nisu neko bajno društvo.
Naravno tada kad bi ostali oni pravi izvadio bih iz skrovitnog mjesta koju bocu vina za ekipu koja bi popila još koju časicu.
Ja tako uvijek radim.
Uvijek upali.
Ako si i neko popije nije opet toliko da ga treba nosit doma, niti da ima drugi dan glavobolje.
Treba znat sa ljudima.
Ako je netko slab na alkohol ne treba ga poticat ni napajat.
Kako je Isus napravio čudo kad je ponestalo vina, što je tada bila sramota za mladoženju..., Isus je popravio stvar je nije grijeh popiti, treba znati mjeru.
Ako pak neki liječeni alkoholičar dođe pa popije zašto bi ti bio kriv?
Možeš ga upozorit da ne pije.
Ako se liječi vjerojatno je na antabusu, pa nebude ni prismrdil alkoholu.
Ako nije na antabusu onda si je sam kriv.


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 03 tra 2013 08:37 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Nije alkohol taj koji razara obitelj nego čovijek. Alkohol je tu samo usputno sredstvo koje će onaj komu treba naći bez obzira gdje pili.
U crkvi nije mjesto opijanju. Mi imamo tu sreću da imamo pastoralni centar pa imamo jednu prostoriju gdje se može otići nakon mise na čašicu razgovora.
Mada ja idem tamo samo kada su zornice. Mise koje su prije Božića svako jutro radnim danom u 6 pa negdje oko 6.30 idemo na čaj ili na čašicu žestokog i na razgovor.
Ne pijemo u crkvi, već u toj prostoriji. Nikad se nitko nije napio niti pravio probleme.
Alkohol donosi tko hoće pa ima od vrhunskih rakija i likera do brlje koju kad popiješ misliš da ćeš dobit ospice po tijelu.
Nema opijanja, a ima alkohola. Ljudi razgovaraju.
Ima grickalica, kolača, a ponekad i toplih sendvića ovisi kako se organiziramo.
Meni je to super običaj.


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 03 tra 2013 20:12 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 20 srp 2009 21:37
Postovi: 1065
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Molim sve na pisanje u skladu s temom bez provokacija....


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 04 tra 2013 06:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1352
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Ponovo sam obrisala postove koji nisu imali veze sa temom.
DrAnte mislim da si svoje odgovore dobio na postavljeno pitanje. Ostaviti ću još neko vrijeme temu otvorenu pa ću ju pod ključ da ne bi opet služila za napade i provokacije.

MOLIM sve koji imaju nešto privatno za rješiti da to učine preko pp-a inače slijede opomene, a netko od vas već ima upozorenje i svako slijedeće bi moglo značiti baniranje zato pripazite. Moj savjet je da, kada ste nervozni i isprovocirani, pročitate dvaput ili čak triput ono što piše i ono što kanite odgovoriti.

Mir sa vama! :)


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 04 tra 2013 12:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1352
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Za sada ključ u temu a poslije ćemo vidjeti što sa njom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 40 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr