www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 22:18

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 40 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 14 stu 2012 13:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 stu 2011 11:56
Postovi: 225
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Često puta čujem od raznih lokadžija da se pozivaju na onu priču iz Biblije kada je Isus pretvorio vodu u vino. To je ispičuturama glavno opravdanje za njihovo lokanje. Otac James Manjackl iz Indije je rekao da je ta priča o pretvaranju vode u vino od strane Isusa u biti simbolika i da je neprihvatljivo to koristiti kao opravdanje za lokanje.

Da li je Isus stvarno pretvorio vodu u vino ili je to neka priča o prenesenom značenju, tj. da je izraz "vino" slikovit prikaz za neku životnu situaciju, blagostanje ili nešto slično (tipa "voda postala vino" u smislu "iz bijede u blagostanje")?


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 14 stu 2012 13:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Isus je stvarno vodu pretvorio u vino!

Ma kako netko to uopće može koristiti kao neko opravdanje za pijenje alkohola?? Ne znam kako su uspjeli povezati te dvije stvari, pa to nema veze jedno s drugim!

Ante dragi, svakakva ti tumačenja susrećeš oko sebe! :D


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 14 stu 2012 14:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 stu 2011 11:56
Postovi: 225
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ela bredi napisao:
Isus je stvarno vodu pretvorio u vino!

Ma kako netko to uopće može koristiti kao neko opravdanje za pijenje alkohola?? Ne znam kako su uspjeli povezati te dvije stvari, pa to nema veze jedno s drugim!

Ante dragi, svakakva ti tumačenja susrećeš oko sebe! :D


Pa nije teško za očekivati od pijančina da će tumačiti po svome :)
Ali James je rekao da je to simbolika, a čitam na dosta mjesta da voda predstavlja lošu situaciju, a vino predstavlja blagostanje s tim da nije isus njima dao blagostanje u materijalnom smilslu, nego u duhovnom. Da li je to tako ili se doista radi o fizičkom pretvaranju vode u vino?


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 14 stu 2012 14:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1352
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
DrAnte napisao:
Da li je to tako ili se doista radi o fizičkom pretvaranju vode u vino?


Da li ti stvarno netko može dati točan odgovor na to? I koliko ti je to bitno u tvojem duhovnom rastu?


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 14 stu 2012 15:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 stu 2011 11:56
Postovi: 225
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Rora napisao:
DrAnte napisao:
Da li je to tako ili se doista radi o fizičkom pretvaranju vode u vino?


Da li ti stvarno netko može dati točan odgovor na to? I koliko ti je to bitno u tvojem duhovnom rastu?


Nije to za moj duhovni rast, nego za njihov (od pijančina). Ja sam napravio proslavu na kojoj je bilo raznih vrsta pića, ali bez alkohola. Onda su me ljudi kritizirali. Ja sam htio s tim poslati poruku da se alkohol ne mora piti ni u posebnim prigodama, a kamlo li da se loče radnim danom. Onda mi ljudi nabijaju na nos da je Isus pretvorio vodu u vino.


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 14 stu 2012 15:10 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Budući da je taj događaj u Kani Galilejskoj poznat kao Isusovo prvo čudo...a i nekoliko sam puta čula doslovno tumačenje tog dogagđaja (dakle, PRAVA svadba, nikakva simbolika), vjerujem da to možemo doslovno tumačiti.


No, i ja sam čula neko lijepo simbolično tumačenje, tj. da npr. možemo zamoliti Mariju da svojim zagovorom "nagovori" Sina da našu vodu (bljutavosti i teškoće naše tako često sive svakodnevice) pretvori u vino, tj. da nam podari neko olakšanje, radost, da sve preobrazi.

Ali vjerujem da je u konkretnom slučaju - na svadbi u Kani - taj događaj ipak bio jednostavno takav - Isus je vodu pretvorio u vino i to je njegovo prvo vidljivo čudo u javnosti.


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 14 stu 2012 16:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 ožu 2012 22:34
Postovi: 313
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
baš nikada nisam nigdje niti čula, niti pročitala da bi to Njegovo prvo čudo bilo zapravo samo "simbolika" i da nije dogodilo u stvarnosti. možda i je imalo simbolično značenje, ali uvijek se naglašava da je On zaista pretvorio vodu u vino.

a zašto ne alkohol? samo, ne pola litre, litra, dvije, nego svakome čašica, zna se koliko čega se poslužuje.
kako u svemu, tako i u tome treba imati mjeru. ja to uspoređujem s jelom, nije grijeh pojesti fin obrok, pa čak ni jedan kolačić nakon glavnog jela iako nam nije nužan za preživljavanje. ali grijeh je prejesti se svega, i još potamaniti cijelu tepsiju kolača. razlika je očita - jedno je uživanje u onomu što nam je sam Bog darovao, a drugo bi bilo zloporaba istog s lošim posljedicama (po zdravlje tijela, ali i po dušu). tako isto i alkoholom, zar ne?
i sam Isus je pio vino, a znamo da je bio potpuno čist. valjda je razlika u tome što se nikada nije napio kao što mi znamo nekad pretjerivati.


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 14 stu 2012 19:47 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
DrAnte napisao:
Često puta čujem od raznih lokadžija da se pozivaju na onu priču iz Biblije kada je Isus pretvorio vodu u vino. To je ispičuturama glavno opravdanje za njihovo lokanje.

Ajme...koje pogrde i ruganje..Tko nam daje pravo da ove ljude ovako zovemo..Cemu takva slika..Pijanc ima tog zlog poroka s kojim se bori i najcesce nije u stanju nista sam da pomake,jer je porok jaci od njega...A,sta ljudi cine ...osudjuju...tko je pokusao da pomogne takvom covjeku,ili koliko si ti Anto pokusao da im pomognes...????
Citat:
Otac James Manjackl iz Indije je rekao da je ta priča o pretvaranju vode u vino od strane Isusa u biti simbolika i da je neprihvatljivo to koristiti kao opravdanje za lokanje.

Sigurno tako nije PJM..rekao..
Citat:
Da li je Isus stvarno pretvorio vodu u vino ili je to neka priča o prenesenom značenju, tj. da je izraz "vino" slikovit prikaz za neku životnu situaciju, blagostanje ili nešto slično (tipa "voda postala vino" u smislu "iz bijede u blagostanje...



Ovo mi lici na protestane,a ne na katolika..ne znam sta se kod tvoje vjere mijenja ako saznas da je stvarnost,ili samo simbolika...Svakako da je dobro pitati kada covjek zeli znati istinu...ali ova tvoja pitanju su cudna...



Citat:
Nije to za moj duhovni rast, nego za njihov (od pijančina). Ja sam napravio proslavu na kojoj je bilo raznih vrsta pića, ali bez alkohola. Onda su me ljudi kritizirali
.

Svakako ..u cemu je problem??? Da sam ja Vegetarija ,i pozovem ljude u goste ,i ne ponudim im meso i salamu...sta bi ljudi rekli..Sta mislis pozoves jednog slavonca,i onda mu ne ponudis kulen,kobasici i sunku..??Nego mrkvu,i krompir..itd..ah,koje casti???
Citat:
Ja sam htio s tim poslati poruku da se alkohol ne mora piti ni u posebnim prigodama, a kamlo li da se loče radnim danom.

Da,poslao si poruku,da je " jedino"ispravno onako kako ti to vidis,ono sto je za tebe dobro..Ja sam protivnik alkohola ,ali pozvati ljude u goste i uskratiti im sto je tradicija naroda...???
Citat:
Onda mi ljudi nabijaju na nos da je Isus pretvorio vodu u vino.


Imaju pravu ..Isus je bio primjer..Jedna flasa piva i li casa vina, nebi ih opila..Upravo i da se napiju....nije propast svijeta...jer on nece u tvojoj kuci postati alkoholicar,on je postao puno ranije...Veca korist bi bila nama svima,da se pobrinemo za svog bliznjega ,pa da im odemo pomoci,pogotovo njihovoj obitelji,koji svi skupa nose teski kriz....da zajednicki pokusamo pomoci,a ne suditi...


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 14 stu 2012 20:46 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 stu 2011 11:56
Postovi: 225
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Rebeka, iz ove tvoje poruke vidim da si ljuta kao pas. Imaš li ti problema s alkoholom pa da tako oštro reagiraš. Očekivati da ljudi na proslavi budu dostojanstveni uz alkohol je iluzija. Jedino ako proslava iznimno kratko traje i ima malo ljudi. Ako je masa ljudi, a proslava traje dugo, onda nema šanse da neće biti puknutih.

Kažeš tradicija? Pljujem se ja na tu tradiciju. svaki 10. građanin hrvatske je alkoholičar (neko lagani, a neko kroner, ima ih više vrsta). To je skoro 500 000 ljudi. Zbog toga ispaštaju i njihovi članovi obitelji. Računaj puta 3,5. To je dakle preko milijun i pol ljudi koji su direktne ili indirektne žrtve alkohola. Tu nisam ubrojio one koji poginu u prometu zbog vozača koji piju i sjednu za volan. I onda ti tako agresivno i nabrijano napadaš mene zato jer sam organizirao proslavu bez alkohola. Ja alkohol ne pijem niti pristajem da se itko opije na mojoj proslavi. Stoga sam napravio proslavu bez alkohola pa kome se sviđa nek stoji, a kome se ne sviđa nek odprdi u troskocima.

U novije vrijeme jei droga postala tradicija, osobito kod ljudi mlađe dobi (čak i niže srednje dobi). Mnogi smatraju da je marihuana manje štetna od alkohola, a da u Bibliji ne piše da je to zabranjeno. Neki kažu da to nije kemijska sintetička supstanca koju je stvorio čovjek, nego biljčica koja raste u prirodi. Neki se čak usuđuju reći da je to jedina ddroga koju je sam Bog stvorio. Doista, naslušao sam se raznih opravdanja od strane pušaća trave. Da li bi ja morao za svoju proslavu nabaviti trave, smotati pregršt jointa i staviti ih na stol pored vina i pršuta?

Što se tiče Jamesa, on JE rekao da je to simbolika. Ne kažem da je on u pravu niti da nije, ali je rekao tako sigurno, kad je bio na seminaru u Splitu.

Da rezimiram. Možda su ljudi na toj svadbi kojoj je prisustvovao Isus stvarno bili dostojanstveni. Ali na kojoj od današnjih svadbi će proći većer a da nema puknutih? Nema šanse. Jedini način je da se ukine alkohol. Druge nema! A ti ako voliš piti, pij. Ja te neću sprečavati, ali nemoj ni ti meni nametati način na koji ja moram raditi proslavu.


Vrh
 Profil  
 
PostPostano: 14 stu 2012 21:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 stu 2011 11:56
Postovi: 225
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Rebeka, evo ti još nešto. Kažeš da Osobe ovisne o alkoholu ne smijemo nazivati pijancima, alkosima, lokatorima...

Što misliš kako se oni zovu u Bibliji? Da li u bibliji piše termin "Osobe koje boluju od bolesti ovisnosti o alkoholu"?
NE! Piše ovako: »…koji tako što čine, kraljevstva Božjega neće baštiniti« (Gal 5,21) jer »ni kradljivci, ni lakomci, ni pijanice, ni psovači, ni razbojnici neće baštiniti kraljevstva Božjega« (Rim 6,10). Nema, dakle, sumnje da je pijanstvo grijeh, težak grijeh koji isključuje iz kraljevstva Božjega.

Dakle ili stoga:
1. Pijanstvo je teški grijeh, a ne nemoćnost osobe da se odupre nečemu to je "jače od njega", nešto gdje on sam ne može poduzeti ništa.
2. U Bibliji piše "Pijanac", a ne "osoba s problemom ovisnosti o supstanci zvanoj etanol".

Evo ti i teološki osvrt na pijanstvo sa Bitno.net: http://www.bitno.net/zanimljivi-clanci/ ... a-pijanca/

Pa ti pričaj o tradiciji ispijanja alkohola i obvezi da se ljudima osigura alkohol na proslavi.


Zadnja izmjena: DrAnte; 14 stu 2012 21:09; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 40 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 15 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr