www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 25 stu 2017 12:17

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: 31 srp 2015 14:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 126 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
naggar napisao:
.....

Sablazan mora doći, ali jao onom po kome dolazi!

Je li Juda imao izbor, ili je Isus pustio da Sotona uđe u njega?

They don't come out(words) smooth and in conjunction with your brain the way normal people's words do; they come out in chunks as if from a crushed-ice dispenser; you stumble on them as they gather behind your lower lip. So you just keep quiet.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 01 kol 2015 21:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 34 zahvala
Status: U braku
Evo malo šta don Damir piše o Judi. Cijeli tekst je na: http://studentski-pastoral.com/index.php/pitajteKapelana/219
Ja sam copy - paste samo jedan dio.

Razmišljanje o Judi kao tragičnom heroju nije novo. Ono je prisutno već u najranijim kršćanskim vremenima. Određene sekte su krivo smatrale da je Judin grijeh bio nužan da bi Bog otkupio svijet. No, tu se radi o zamjeni premisa. Istina je da Bog može čak i od ljudskog grijeha izvesti dobro. Ali to je zato što grijeh već postoji u svijetu, a Božje milosrđe je toliko veliko da može pobijediti svaki grijeh. To pak nipošto ne znači da je Bogu potreban grijeh kao preduvjet da učini dobro. Pavao je o tome već jasno pisao u poslanici Rimljanima: „A zakon nadođe da se umnoži grijeh. Ali gdje se umnožio grijeh, nadmoćno izobilova milost: kao što grijeh zakraljeva smrću, da tako i milost kraljuje pravednošću za život vječni po Isusu Kristu Gospodinu našemu. Što ćemo dakle reći? Da ostanemo u grijehu da milost izobiluje? Nipošto! Jednom umrli grijehu, kako da još živimo u njemu?“ (Rim 5,20-6,2)

Možda te zbunjuje ulomak iz Iv 6,64 koji govori: „Jer znao je Isus od početka koji su oni što ne vjeruju i tko je onaj koji će ga izdati.“ No, ovdje se rado o Božjem predznaju, a ne predestinaciji. S obzirom da smo o toj razlici već ranije pisali, u nastavku prenosim ulomak iz jednog ranijeg dogovora:

„Vrlo je teško uspoređivati Božje planove s ljudskim planovima. Srednjovjekovni teolozi su se u raspravama o Božjem sveznanju trudili pokazati da ono uključuje samo „sve što se dogodilo“ i „sve što će se dogoditi“, već i „sve mogućnosti koje se ikada mogu dogoditi“. Dakle „SVE“ u najpotpunijem smislu. To je jedan od načina na koji mi, kao ograničena bića, sebi pojašnjavamo vezu između ljudske slobode i Božjeg sveznanja. Dakle, kao što je teolog Molina govorio, Bog poznaje uvijek sve mogućnosti koje neka osoba može napraviti u određenom trenutku. Pojedinac ničim nije prisiljen učiniti neki izbor, ali što god izabrao, ono je Bogu već unaprijed poznato u svim svojim posljedicama. Možda ti Božje sveznanje mogu prezentirati slikom zemljovida. Čovjek se može odlučiti uvijek samo za jedan put, ali Bogu su svi putovi koji postoje poznati, u svim svojim dijelovima. Čovjek ni u jednom trenutku nije prisiljen izabrati kuda krenuti, ali što god izabere, to je Bogu već unaprijed poznato, jer poznaje sve moguće putove, zna kamo vode i kamo stižu.“

Ako koga zanima Judino evanđelje ima članak GK.
http://www.glas-koncila.hr/index.php?option=com_php&Itemid=41&news_ID=6738

Govor pape Benedicta XVI iz 2006.g na engleskom jeziku je na:
http://www.catholic.org/featured/headline.php?ID=3733&page=1
http://www.catholic.org/featured/headline.php?ID=3733&page=2

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 01 kol 2015 22:34 
Odsutan

Podijelio: 126 zahvala
Zahvaljeno je: 50 zahvala
Billy napisao:

Prevedi mi na Hrvatski, ili srpski jezik. :roll:

They don't come out(words) smooth and in conjunction with your brain the way normal people's words do; they come out in chunks as if from a crushed-ice dispenser; you stumble on them as they gather behind your lower lip. So you just keep quiet.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 18 lip 2016 13:18 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 34 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
Vjeroispovjest: katolkinja
Vraćam se na ovu temu da opovrgnem svoje mišljenje da se Juda spasio i da je zaštitnik samoubojica.
Sad vidim da sam bila u zabludi. Teško da se Juda spasio, ali mislim da će se oni, koji su počinili suicid i koji se pokaju i prihvate Božje Milosrđe, spasiti: "Izgori li čije djelo, taj će štetovati; ipak, on će se sam spasiti, ali kao kroz vatru" (1 Kor 3,15).

Ps 27,4

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC [LJV]