www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 lis 2018 20:58

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: 31 srp 2015 14:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 143 zahvala
Zahvaljeno je: 61 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
naggar napisao:
.....

Sablazan mora doći, ali jao onom po kome dolazi!

Je li Juda imao izbor, ili je Isus pustio da Sotona uđe u njega?

You can only find out what you actually believe (rather than what you think you believe) by watching how you act. You simply don’t know what you believe, before that. You are too complex to understand yourself

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 01 kol 2015 21:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 8 zahvala
Zahvaljeno je: 44 zahvala
Status: U braku
Evo malo šta don Damir piše o Judi. Cijeli tekst je na: http://studentski-pastoral.com/index.php/pitajteKapelana/219
Ja sam copy - paste samo jedan dio.

Razmišljanje o Judi kao tragičnom heroju nije novo. Ono je prisutno već u najranijim kršćanskim vremenima. Određene sekte su krivo smatrale da je Judin grijeh bio nužan da bi Bog otkupio svijet. No, tu se radi o zamjeni premisa. Istina je da Bog može čak i od ljudskog grijeha izvesti dobro. Ali to je zato što grijeh već postoji u svijetu, a Božje milosrđe je toliko veliko da može pobijediti svaki grijeh. To pak nipošto ne znači da je Bogu potreban grijeh kao preduvjet da učini dobro. Pavao je o tome već jasno pisao u poslanici Rimljanima: „A zakon nadođe da se umnoži grijeh. Ali gdje se umnožio grijeh, nadmoćno izobilova milost: kao što grijeh zakraljeva smrću, da tako i milost kraljuje pravednošću za život vječni po Isusu Kristu Gospodinu našemu. Što ćemo dakle reći? Da ostanemo u grijehu da milost izobiluje? Nipošto! Jednom umrli grijehu, kako da još živimo u njemu?“ (Rim 5,20-6,2)

Možda te zbunjuje ulomak iz Iv 6,64 koji govori: „Jer znao je Isus od početka koji su oni što ne vjeruju i tko je onaj koji će ga izdati.“ No, ovdje se rado o Božjem predznaju, a ne predestinaciji. S obzirom da smo o toj razlici već ranije pisali, u nastavku prenosim ulomak iz jednog ranijeg dogovora:

„Vrlo je teško uspoređivati Božje planove s ljudskim planovima. Srednjovjekovni teolozi su se u raspravama o Božjem sveznanju trudili pokazati da ono uključuje samo „sve što se dogodilo“ i „sve što će se dogoditi“, već i „sve mogućnosti koje se ikada mogu dogoditi“. Dakle „SVE“ u najpotpunijem smislu. To je jedan od načina na koji mi, kao ograničena bića, sebi pojašnjavamo vezu između ljudske slobode i Božjeg sveznanja. Dakle, kao što je teolog Molina govorio, Bog poznaje uvijek sve mogućnosti koje neka osoba može napraviti u određenom trenutku. Pojedinac ničim nije prisiljen učiniti neki izbor, ali što god izabrao, ono je Bogu već unaprijed poznato u svim svojim posljedicama. Možda ti Božje sveznanje mogu prezentirati slikom zemljovida. Čovjek se može odlučiti uvijek samo za jedan put, ali Bogu su svi putovi koji postoje poznati, u svim svojim dijelovima. Čovjek ni u jednom trenutku nije prisiljen izabrati kuda krenuti, ali što god izabere, to je Bogu već unaprijed poznato, jer poznaje sve moguće putove, zna kamo vode i kamo stižu.“

Ako koga zanima Judino evanđelje ima članak GK.
http://www.glas-koncila.hr/index.php?option=com_php&Itemid=41&news_ID=6738

Govor pape Benedicta XVI iz 2006.g na engleskom jeziku je na:
http://www.catholic.org/featured/headline.php?ID=3733&page=1
http://www.catholic.org/featured/headline.php?ID=3733&page=2

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 01 kol 2015 22:34 
Odsutan

Podijelio: 143 zahvala
Zahvaljeno je: 61 zahvala
Billy napisao:

Prevedi mi na Hrvatski, ili srpski jezik. :roll:

You can only find out what you actually believe (rather than what you think you believe) by watching how you act. You simply don’t know what you believe, before that. You are too complex to understand yourself

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 18 lip 2016 13:18 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Podijelio: 38 zahvala
Zahvaljeno je: 30 zahvala
Vjeroispovjest: katolkinja
Vraćam se na ovu temu da opovrgnem svoje mišljenje da se Juda spasio i da je zaštitnik samoubojica.
Sad vidim da sam bila u zabludi. Teško da se Juda spasio, ali mislim da će se oni, koji su počinili suicid i koji se pokaju i prihvate Božje Milosrđe, spasiti: "Izgori li čije djelo, taj će štetovati; ipak, on će se sam spasiti, ali kao kroz vatru" (1 Kor 3,15).

Ps 27,4

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC [LJV]