www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 09:13

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 10 svi 2013 11:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 stu 2011 11:56
Postovi: 225
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Moj prijatelj neokatekumen i drugi prijatelj koji je obični katolik se natežu s raspravom oko subotnje mise. Neokatekumen tvrdi da ako je subota, a palo je sunce da se onda računa da je nedjelja pa se ta misa računa kao nedjeljna. Drugi prijatelj koji je obični katolik tvrdi da to nije istina, da je nedjelja dan gospodni i da treba nedjeljom oći na misu bez obzira što je bio u subotu navecer.

Što je od toga istina?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 svi 2013 12:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
DrAnte napisao:
Moj prijatelj neokatekumen i drugi prijatelj koji je obični katolik se natežu s raspravom oko subotnje mise. Neokatekumen tvrdi da ako je subota, a palo je sunce da se onda računa da je nedjelja pa se ta misa računa kao nedjeljna. Drugi prijatelj koji je obični katolik tvrdi da to nije istina, da je nedjelja dan gospodni i da treba nedjeljom oći na misu bez obzira što je bio u subotu navecer.

Što je od toga istina?

Baš me zanima kad ide ljeti na misu kad sunce zalazi iza 21 sat?
Gotovo sam siguran da je drugi prijatelju pravu jer nedjelja počinje u ponoć nakon subote.
To su očito neke novotarije.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 svi 2013 12:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
DrAnte napisao:
Moj prijatelj neokatekumen i drugi prijatelj koji je obični katolik se natežu s raspravom oko subotnje mise. Neokatekumen tvrdi da ako je subota, a palo je sunce da se onda računa da je nedjelja pa se ta misa računa kao nedjeljna. Drugi prijatelj koji je obični katolik tvrdi da to nije istina, da je nedjelja dan gospodni i da treba nedjeljom oći na misu bez obzira što je bio u subotu navecer.

Što je od toga istina?

subotnja večernja misa vrijedi umjesto nedjeljne samo ako je neko spriječen da dođe na nedjeljnu misu, inače ne može ići u subotu umjesto u nedjelju samo zato jer mu se ne da ići u nedjelju. No neokatekumenima je odobreno i ovako

Citat:
§ 3. Vodeći računa o »specifičnim odgojnim i pastoralnim zahtjevima, imajući na
pameti dobro pojedinaca i skupina, a posebno plodova koji mogu proizaći za cijelu kršćansku zajednicu«, 50mala neokatekumenska zajednica, 51uz odobrenje dijecezanskog biskupa, slavi nedjeljnu Euharistiju, 52otvorenu i drugim vjernicima, nakon prve Večernje.


http://www.zupa-svkriz.hr/vijesti/dokum ... statut.pdf


Zadnja izmjena: običan momak; 10 svi 2013 12:14; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 tra 2014 19:48 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 13 tra 2014 21:06
Postovi: 6
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mene nešto zanima u vezi s time.
Ja sam iz Švicarske; i tamo je normalno da misa u Subotu navečer jest kao nedjelnja misa (s nedjelnjim čitanjima, vjerovanjem, itd).
Ovdje u Hrvatskoj misa u Subotu navečer je obično misa od Subote, ukoliko sam dosada vidjela.
Da li netko zna zašto to je tako različito?

Kathrin


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 tra 2014 21:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Kathrin napisao:
Mene nešto zanima u vezi s time.
Ja sam iz Švicarske; i tamo je normalno da misa u Subotu navečer jest kao nedjelnja misa (s nedjelnjim čitanjima, vjerovanjem, itd).
Ovdje u Hrvatskoj misa u Subotu navečer je obično misa od Subote, ukoliko sam dosada vidjela.
Da li netko zna zašto to je tako različito?

Kathrin


..da to su moderni trendovi...
..da si čovjek ne pokvari vikend i nedelju..misa je subotom...


subotnja misa je misa u subotu...

..Nedeljna misa je misa u Nedelju..

,,čudno je za neokatekumene...koji su "na putu" ali im se stalno nekako sviđa
,,raditi na svoj način...osim S.Mise subotom..ima još toga..

..ako su kršćani..zašto ne idu normalno ko i svi ljudi na S.Misu u Nedelju..
..a subotom se mogu družiti , koliko hoće...na svojim susretima..pjevati...
..na oni rade svoj paralelni sistem...
..jedan od razloga je vrlo jednostavan i poznat vjekovima kod svih "sekti"

..jer ako bi neokatekumeni išli nedeljom na S.Misu..
..onda ne bi bilo skupljanja novaca subotom na " misi" neokatekumena..
..jer ako nema..para i logistike..manje je "ljubavi " unutar zajednice...

..pa će jednog dana Veliki Petak..neokatekumeni imati ..ponedjeljkom..
..već imaju svoj obred krštenja..

evo jednog objašnjenja stručnog objašnjenja...
citiram

Zašto vjernik – katolik treba nedjeljom ići na svetu misu? U nekim crkvama nedjeljnu misu imaju dan prije – subotom uvečer. Kako je to moguće i u kojem slučaju?
Da bi nam odgovor na to pitanje bio jasniji, važno je posvijestiti ulogu i bit nedjelje. Nedjelja ili dan Gospodnji (dies Domini) dan je u koji Crkva tijekom stoljeća svetkuje uskrsno Kristovo otajstvo, izvor čovjekova spasenja. Ona je dan Gospodnji, jer je to dar što ga je Bog učinio svom narodu: Ovo je dan što ga Gospodin učini svome narodu: kličimo i radujmo se njemu (Ps 117,24). Toga je dana Bog izveo najvelebnija i najsvetija djela: početak stvaranja, uskrsnuće svoga Sina, izljev Duha Svetoga, itd. Za Crkvu je slavljenje nedjelje znak vjernosti Spasitelju Isusu Kristu. Stoga se nedjelji treba radovati, a ne je zlorabiti niti mijenjati njezin prirodni ritam, smisao. Ona je dan euharistije i molitve, dan obitelji i župne zajednice, dan odmora i blagdanovanja, dan počinka od svakodnevnih briga i napora.
Suvremeni potrošački duh izlaže nedjelju procesu duboke preobrazbe, a to dovodi do raslojavanja obitelji i župne zajednice. U takvim prilikama nedjelja gubi svoje izvorno kršćansko značenje i postaje dan pukoga počinka i bijega te je čovjek, iako blagdanski odjeven, nesposoban blagdanovati i zatvara se u usko obzorje koje mu ne dopušta izići iz svoje začahurenosti.
Nedjelja je dan svete mise. Naime, zajednica sabrana u vjeri i ljubavi prvi je sakrament Gospodinove nazočnosti među svojima: sabrati se zajedno u znaku kada se mnogi nađu u jedinstvu jednoga srca i jedne duše (usp. Dj 4,32). U tome se očituje zajedništvo Crkve i jedinstvo otajstvenoga Kristova tijela. Ukoliko se netko udaljava ili izbjegava zajedništvo od toga tijela, onda se Gospodinovo tijelo osiromašuje. Crkva oduvijek svetkuje nedjelju slavljem lomljenja kruha, navještajem Riječi, djelima ljubavi.
Također valja reći da nedjelja nije dan euharistije samo zato što toga dana sudjelujemo na svetoj misi, nego ponajprije što toga dana više nego bilo kojega drugog kršćanin nastoji svoj život učiniti darom, duhovnom i Bogu ugodnom žrtvom, po primjeru Krista; vjernik nastoji očitovati spremnost na služenje što se rađa izravno iz Kristove ljubavi, i to je onda euharistijski življeni život. Svemu tome mora smjerati pastoral i slavljenje nedjeljne euharistije, jer euharistija nije puki obred, ona je i škola života.
Nedjelja sekulariziranoga čovjeka nije isto što i nedjelja kršćanina. Sekularizirani čovjek svoju nedjelju živi poglavito kao dan počinka od posla i njegovo se slavljenje često svodi na praznički (dolazi od riječi prazan) dan koji je samo bijeg od svakodnevice. Suvremena sekularizirana kultura lišila je nedjelju njezina izvornoga religioznog značenja i nastoji je zamijeniti bilo bijegom u privatnost bilo novim masovnim obredima: sportom, izletima, diskotekama, turizmom i, u posljednje vrijeme, radom radi profita, i to često nepravednim. Potrebna je razbibriga, ali opasno je dan Gospodnji svesti na dan čovjekov, potrošački i hedonistički, i tako izrabljivati čovjeka i ponižavati Boga.
Drugi vatikanski sabor (usp. Sacrosanctum Concilium br. 106) i Zakonik kanonskoga prava (usp. kan. 1274) upozoravaju da su vjernici dužni zajedno sudjelovati na nedjeljnoj svetoj misi. Prema tome, to okupljanje vjernika oko Kristova oltara znak je jedinstva i zajedništva.
S druge strane, kao što ste naveli u pitanju, ima onih koji umjesto nedjeljom idu subotom uvečer na misu. Ovo što je rečeno o nedjelji je bitno, i o tome vjernici moraju voditi računa. Dužni su svetkovati nedjelju i voditi računa o vjerskom i župnom jedinstvu te zajedništvu. Prema tome, naglasak je na produbljivanju nedjeljnoga jedinstva, očuvanju i razvijanju župne svijesti i crkvenoga zajedništva.
Međutim, subotnja večernja sveta misa, o kojoj go­vori­ Zakonik kanonskoga prava (kan. 1248, § 1), upućuje na to da, liturgijski i u biblijskom kontekstu, nedjelja počinje subotom uvečer ili Prvom večernjom molitvom. Sigurno da nije ispravno postupati i reći: Idem subotom uvečer na misu da bih sutra mogao spavati i besposličariti. Potrebno je uvažavati i poštovati dostojanstvo nedjelje.
(dr. don Alojzije Čondić)
Preuzeto iz knjige “Vjera u pitanjim
a”


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 tra 2014 22:16 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 13 tra 2014 21:06
Postovi: 6
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Osobno ionako jako preferiram u nedjelju.
Kako da nedjelji nešto fali ako ne idem na misu.

Ali sjećam se kako sam jednom na primjer išla subotom navečer kad sam u nedjelju išla posjetiti svoju (sada pokojnu, počivala u miru!) pratetu, koja je živjela daleko ovako da nisam mogla ići na misu. Išla sam u nedjelju jer to mi je bio slobodan dan, naravno. Svećenik mi je tada rekao da je to sasvim u redu, da mi misa u Subotu navečer vrijedi (kako sam rekla, tamo u Subotu navečer se slave već nedjeljne mise).
Možda ovdje u Hrvatskoj to bi bilo drukčije, stvarno ne znam.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 svi 2014 11:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Moje mišljenje je da je subotnja večernja Misa iznimka a ne pravilo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr