www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 14:18

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: sv.Brcko
PostPostano: 25 tra 2006 07:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 vel 2006 13:40
Postovi: 251
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kad sam cula "sv.Brcko moli za nas!" mislila sam da se netko zeza, ali sv.Brcko zbilja postoji.
Je li netko cuo za ovog sveca?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: sv.Brcko
PostPostano: 25 tra 2006 08:02 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Letizia napisao:
Kad sam cula "sv.Brcko moli za nas!" mislila sam da se netko zeza, ali sv.Brcko zbilja postoji.
Je li netko cuo za ovog sveca?



Sv. Brcko

Ovaj svetac bio je osobni đakon sv. Martina. Čak ga je zamijenio i na biskupskom prijestolju. Ali prije no što je postao snošljiv i ponizan, bijaše to veliko gunđalo, tračar, bezveznjak – rekli bismo jednom riječju. Bez obzira na sve to sv. Martin ga je uzeo k sebi i osta zapisana rečenica kojom sv. Martin opisuje Brcka: «Ako je Krist podnosio Judu, zašto ja ne bih podnosio Brcka?» Ipak sv. Martin je bio i dalekovidan čovjek, tako da je u Brcku vidio osobu od velikih milosti, ali trebalo ih je sačekati. Tek nakon dugog niza godina Brcko se doista obraća, mijenja svoj dotadašnji način života i postaje uzor svima i u ponašanju i u vladanju, i u molitvi i u radu. Upravo život ovoga sveca uči nas da za svetost nikad nije kasno.
Dvadesetak kilometara od Zagreba uz glavnu prometnicu prema istoku sa sjeverne strane, poslije Dugog Sela smještena je župa Zagrebačke nadbiskupije Brckovljani. Posvećena je sv. Brcku, po kojem je i mjesto dobilo naziv Brckovljani.
:!:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 tra 2006 09:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 vel 2006 14:33
Postovi: 255
Lokacija: Njemacka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Slika

Sv. Briccius (Brictius, Brictio, Brcko)
Biskup. Tours, 397 - 444
U kalendaru svetih 13.11 zabiljezen. Nad grobom Sv. Martina dao je sagraditi crkvu( Sv.Martin nije sahranjen u katedrali kao sto mnogi misle , po sopstvenoj zelji nije tu sahranjen). Da bi njegov grob se sacuvao i poradi puno hodocasnika je njegov nasljednik Sv. Brcko nad grobom podigao tu crkvu. Sv. Martin je prvi svetac koji nije bio mucenickom smrcu umro. Do tada su svetim samo mucenici proglasavani . Sveti Brcko je zabiljezen kao svetac pokajanja.
:!:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 tra 2006 10:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 vel 2006 13:40
Postovi: 251
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Moja prijateljica, vjeruočiteljica u skoli u Retkovcu (Zg) cula je za sv.Brcka i ispricala djeci.djeca su naravno se smijala (i ja sam kad sam cula) i kad im je slijedece skolske godine dosao novi vjeroucitelj (tada je bio kapelan u Retkovcu) ucenici su mu spomenuli sv.Brcka. On je predbacio kolegici zasto izmisljava svece koji ne postoje. On naime nije cuo za sv.Brcka i mislio je da je to sala i nije vjerovao da postoji sv.Brcko
Znate sto mu se dogodilo... :P
Sad je župnik u župi sv.Brcka na Kalniku!

Hvala Joakime na podacima! Mislila sam ih ja staviti, ali sam htjela prvo vidjeti je li netko cuo za tog malo poznatog sveca. Pitam se pitam jeste li ti i Marte vec znali za njega ili ste se bacili u istrazivace Interneta?
:arrow: :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 tra 2006 10:08 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 vel 2006 14:33
Postovi: 255
Lokacija: Njemacka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
:P :P

Draga Letizia, nisam nikad cula za njega. A zato je ovdje Vjeko zapoceo novu temu da upoznamo i ne zaboravimo manje poznate svete i blazene.

Knjiga, internet, zupnik, susjed, bake, deke .... Bitno je naci neku informaciju i nauciti sto novo. :P
Kod mene je bio internet- prozor u svijet.

:arrow:
Marte


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 tra 2006 10:10 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Letizia napisao:
Moja prijateljica, vjeruočiteljica u skoli u Retkovcu (Zg) cula je za sv.Brcka i ispricala djeci.djeca su naravno se smijala (i ja sam kad sam cula) i kad im je slijedece skolske godine dosao novi vjeroucitelj (tada je bio kapelan u Retkovcu) ucenici su mu spomenuli sv.Brcka. On je predbacio kolegici zasto izmisljava svece koji ne postoje. On naime nije cuo za sv.Brcka i mislio je da je to sala i nije vjerovao da postoji sv.Brcko
Znate sto mu se dogodilo... :P
Sad je župnik u župi sv.Brcka na Kalniku!

Hvala Joakime na podacima! Mislila sam ih ja staviti, ali sam htjela prvo vidjeti je li netko cuo za tog malo poznatog sveca. Pitam se pitam jeste li ti i Marte vec znali za njega ili ste se bacili u istrazivace Interneta?
:arrow: :grlim te:


Leti,ja sam bio za njega čuo jer smo u kafiću puno puta se znali nasmijeti na račun toga sveca,no eto nakon raznih izvora(a imamo jednoga iz gerijatrije :D koji sve znade)nismo se više na njegov račun zezali,već smo ga slavili kao i ostale svece!Za ove gore podatke išao sam tražiti po interu, i odmah sam ih pronašao i postao,iako u svom osobnom martirologiju imam osnovne podatke,al eto dobro je kada svaki nešto napiše,prepiše,nadoda iz tradicije,a i potegne za "uho"nevjerne kao sv.Brco kapelana iz Retkovca :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 tra 2006 10:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 vel 2006 13:40
Postovi: 251
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
:!:
I ja volim kad nas vise sudjeluje na istoj temi. Zato mi je i drago da ste se vas dvoje, moji voljeni, ukljucili.

Sveti Brcko, moli za nas!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 tra 2006 10:47 
Odsutan
Admin

Pridružen: 27 sij 2006 14:21
Postovi: 1048
Lokacija: Hrvatska, Požega
Podijelio: 17 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
Marte napisao:
:P :P

Draga Letizia, nisam nikad cula za njega. A zato je ovdje Vjeko zapoceo novu temu da upoznamo i ne zaboravimo manje poznate svete i blazene.

Hvala ti Marte na izvrsnoj ideji da se otvori novi forum ''Sveti i Blaženi''. Moram vam reći da je naša draga Marte potakla otvaranje ovog podforuma.

Sveti Brcko, moli za nju! :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: sv.Brcko
PostPostano: 18 lis 2012 10:12 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 17 lis 2012 22:54
Postovi: 1
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Znate li postoji li neka, tako reći službena molitva tom svecu? Mislio sam njega odabrat za svog sveca jer je takva bila preporuka studentskog kapelana, da odaberemo nekog za koga mnogi ne znaju da imamo osijećaj kao da se jedino mi njemu molimo i da on tamo gore ima vremena posvetiti se baš nama, a i po priči što sam pročitao o njemu koja upućuje na to da nikad nije kasno za svetost nekako vidim sličnost sa mnom, kolku tolku. Pa eto ako itko zna neka podjeli. Hvala :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr