www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 03:06

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 26 tra 2006 16:18 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Rođena 1873., preminula 1897., s dvadeset i četiri godine života, Mala Terezija ne prestaje osvajati simpatije niti sto godina nakon svoje smrti.

Nakon što je godinu dana iza njezine smrti tiskano prvih dvije tisuće primjeraka Povijesti jedne duše, Terezijina popularnost raste takvom brzinom da uskoro zahvaća cijelu Crkvu i svijet.

Nazvaše je i sveticom rovova, jer su vojnici tijekom I. svjetskog rata nosili njezine sličice i utjecali se njenoj zaštiti, tako da je Crkva morala odobriti kovanje medaljica s njezinim likom i prije nego li je proglašena blaženom.

Crkveno je pravo tada tražilo da za kanonizaciju prođe pedeset godina od smrti, ali je u njenom slučaju papa Benedikt XV. to morao izuzeti: 1923. objavljuje dekret o junačkim krepostima sestre Terezije od Djeteta Isusa i Svetoga Lica. Sve se niže brzo. Njegov nasljednik Pio XI. proglašava je 1923. blaženom, a 17. svibnja 1925., pred 50.000 ljudi u bazilici Svetog Petra i 500.000 na Trgu ispred bazilike, u nazočnosti 33 kardinala i 250 biskupa upisuje ju u popis svetaca.

Dvije godine kasnije, ova redovnica, koja od svoje 15. godine nikada nije napustila klauzure, biva proglašena i zaštitnicom misija, uz španjolskog isusovca sv. Franju Ksaverskog.

Papa Pio XII. proglašava je 1944. drugom zaštitnicom Francuske zajedno sa sv. Ivanom Arškom...

Terezijini spisi su bestseleri. Prevode se na sve veće jezike. Njezin lik i nauk odavno su nadišli okvire karmelskog reda, njena duhovnost privlači i nadahnjuje zvanja ne samo karmelskim nego i svim drugim redovima i družbama. Terezija još uvijek u tolikoj mjeri zahvaća srca da ju je, na traženja koja su dolazila iz cijele Crkve, Papa Ivan Pavao II. na misijsku nedjelju jubilarne 1997. godine proglasio i crkvenom naučiteljicom.

Je li tajna njezine slave i veličine možda baš u tome što je znala “da je sva sreća na zemlji sakriti se” i biti malen? Pred njezinom velikom malenošću zastadoše i velikani teološke misli poput Rahnera i von Balthasara. Tko je Mala Terezija i što je tako privlačnoga nosila u svome biću, u svojim osjećajima, možda se nigdje ne može toliko očitovati koliko u njezinim pjesmama…

Ona koju Pape nazvaše “najvećom sveticom modernih vremena” (Pio X.) i “Riječju Božjom našem vremenu” (Pio XI.) i nadalje zahvaća i Bogu približava mnoge bogotražitelje…

Tekst: br. Jure Zečević, OCD



Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 tra 2006 22:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 vel 2006 13:40
Postovi: 251
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Moja omiljena! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Najdraza poslije Majke Božje!
Kako je bila jednostavna i ponizna srca, a cijeli zivot se borila s osjecajima da nije voljena od Oca!
Nikada nije zavrsila teoloske studije, a proglasena je nauciteljicom crkve; zivjela je u Karmelu, a proglasena je zastitnicom misionara,...
Kako puno moze uciniti žar srca!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 svi 2006 11:10 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
da...fascinirala me je njena skromnost...ni u jednom trenutku nisam osjetila da bi napisala koju nadmenu rečenicu pretpostavljajući svoje sposobnosti ičijim...
prava Božija dušica :x


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 pro 2006 10:48 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 17 stu 2006 11:57
Postovi: 1390
Lokacija: Velika Gorica
Podijelio: 123 zahvala
Zahvaljeno je: 121 zahvala
"Bože moj, Bože moj!
Ti koji si tako dobar!

Tvoje blago lice
za mene je nebo
na zemlji."

sv. Mala Terezija

Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 svi 2008 18:32 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 20 svi 2008 18:29
Postovi: 83
Lokacija: Tamo gdje stanuje ljubav možeš me pronaći...
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
noja svetica po kojoj sam i ime uzela na krstenju...
kada sam procitala sve njene knjige toliku ljubav sam osjetila i znam i vjerujem da me ona cuva i pazi na mene...
nekako su mi jako ljepe njene pjesme jel netko citao to???
predivna knjiga povjest jedne duse i sve njene... :oops:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr