www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 08:23

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 09 pro 2006 20:59 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 17 stu 2006 11:57
Postovi: 1390
Lokacija: Velika Gorica
Podijelio: 123 zahvala
Zahvaljeno je: 121 zahvala
Anđeo čuvar

"Gajim posebnu pobožnost prema Anđelu čuvaru. Još sam od samog djetinjstva, vjerojatno kao i sva druga djeca, puno puta ponavljajući molio: Anđele, čuvaru moj, koga mi je za čuvara dao dobri Bog, ti me danas prosvjetljuj, čuvaj, vodi i upravljaj... Moj anđeo čuvar zna što ja radim. Moje pouzdanje u njega i u njegovu zaštitničku prisutnost u meni stalno raste."
Papa Ivan Pavao II

Slika

Na grčkom jeziku riječ "aggelos" znači vjesnik, glasnik.
Anđeli su poznati u mnogom religijama, vrlo su popularni u kršćanstvu, židovstvu i islamu, ali postoje i u hinduističkoj tradiciji, japanskoj mitologiji i mnogim drugim vjerovanjima.

Nauk je naše vjere da je Bog "od početka vremena ni od čega stvorio oboje stvorenje, duhovno i tjelesno, anđele i zemaljski svijet, a zatim čovjeka, sastavljena od obojega, duha i tijela".

Dakle, postojanje duhovnih, netjelesnih bića koja Sveto pismo obično naziva anđelima, vjerska je istina. "Anđeli kao čisto duhovni stvorovi imaju razum i volju: oni su osobna i besmrtna stvorenja. Po savršenstvu nadilaze sva vidljiva stvorenja".

Biblija anđele spominje na mnogo mjesta. Tako u njoj čitamo kako Bog govori posebno i o anđelima čuvarima. Primjerice, u svetom pismu Staroga zavjeta Bog svojem odabranom narodu govori: "Šaljem, evo, svog anđela pred tobom da te čuva na putu i dovede te u mjesto koje sam priredio". Psalmist pak veli: "Bog anđelima svojim zapovjedi da te čuvaju na svim putima tvojim".

I Isus govori o anđelima čuvarima kada upozorava odrasle da ne sablazne djecu: "Pazite da ne prezrete ni jednoga od ovih najmanjih jer, kažem vam, anđeli njihovi na nebu uvijek gledaju lice Oca mojega, koji je na nebesima".

Nauk je Crkve da svaki čovjek ima svojeg anđela čuvara. Pa tako čitamo u Rimskom katekizmu. "Bog nam šalje svoje anđele ne samo prigodice i u nekim pojedinim slučajevima nego je on svakome od nas od prvoga početka našega života dao anđela čuvara". A sveti Origen piše:"Uz svakoga od nas stoje dva anđela: anđeo pravednosti i anđeo zloće. Kad su u našem srcu dobre misli i kad u njemu počne klijati pravednost, tada nam bez sumnje progovara dobri anđeo. Ali, kad se u duši stade širiti korov zla, tad nam progovara đavolski glasnik".

Koja je zapravo zadaća naših anđela čuvara? Oni su naši vodiči, oni su naši prijatelji na putu života. Naše je spasenje izvrgnuto brojnim opasnostima. Slabi smo i uslijed naših ljudskih zlih sklonosti potrebna nam je uvijek i svagdje duhovna okrjepa: savjet, pouka, ohrabrenje i utjeha.

Đavao koji se usudio drznuti i samog Sina Božjeg Isusa navoditi na zlo, itekako se trudi da bi naudio svakom čovjeku odvraćajući ga od dobra i navodeći ga na grijeh. No, Bog nije slaba čovjeka prepustio na milost i nemilost otpalom anđelu Đavlu, već mu je dao pomoćnika u svojem vjernom anđelu, u liku anđela čuvara. Na slobodu čovjeku je hoće li poslušati glas Dobra ili glas Zla.

Molimo se svojem prijatelju anđelu čuvaru koji nas nikada ne ostavlja, koji je uvijek s nama, da nam pomogne u duševnim i tjelesnim potrebama! Možda su i nas naše bake i majke naučile ovu svakom djetetu dragu molitvu: "Anđele čuvaru mili, svojom snagom me zakrili! Prema Božjem obećanju čuvaj mene noću, danju! Osobito pak me brani da mi dušu grijeh ne rani! A kad s ovog svijeta pođem, sretno da u nebo dođem! Da se ondje s tobom mogu vječno klanjat dragom Bogu!"

Sretne li djece ako smo i mi njih naučili da svake večeri i jutra, moleći se svojem anđelu čuvaru, radosno izriču tu molitvicu!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2006 19:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 17 stu 2006 11:57
Postovi: 1390
Lokacija: Velika Gorica
Podijelio: 123 zahvala
Zahvaljeno je: 121 zahvala
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 lip 2007 15:08 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
anđeli žive u nebu pred Božjim prijestoljem
oni motre beskrajna Božja savršenstva, napajaju se potocima slasti koje proizlaze iz gledanja Boga i njegove neizrecive ljepote

oni će se cijelu vječnost klanjati Bogu , bez prestanka ga slaviti i hvaliti, blagoslivljati ga i zahvaljivati mu

anđeli su također određeni nama za zaštitu
anđeli nižeg kora obavljaju službu naših ČUVARA, arkanđeli NAVJEŠTAJU ljudima i IZVRŠUJU ZNAČAJNIJE događaje i Božje planove...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 lip 2007 15:16 
...Evo mojeg Anđela čuvara :D znam mu i Ime...

Slika


Vrh
  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 lip 2007 18:23 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 svi 2007 16:34
Postovi: 35
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kako se može saznati ime anđela čuvara??? To me baš kopka!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 lip 2007 18:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Gdje na kojem mjestu u RKC, pise ime nasg Andjela cuvara...
ja jos nikada nisam naisla na tako nesto... :?:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 lip 2007 22:45 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
rebeka napisao:
Gdje na kojem mjestu u RKC, pise ime nasg Andjela cuvara...
ja jos nikada nisam naisla na tako nesto... :?:


Ne zanosimo se neobjavljenim tajnama. Mogo bi se lako uplesti andjeo koji nam nije prijatelj. Osobno znam da se vec upleo i ponudio svoje vodstvo, jer to mu je cilj.
Odrezimo si malo krila.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 lip 2007 23:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Citat:
puckili napisao:
Kako se može saznati ime anđela čuvara??? To me baš kopka!


..zove se ovako

"Anđele čuvaru mili, svojom snagom me zakrili..".

..tako ga zoveš i on je tu..

.ne traži kruha nad pogačom..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 lip 2007 02:49 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 10 svi 2007 21:31
Postovi: 87
Lokacija: Jastrebarsko
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Anđeo, Mal' ak- Hebrejski znači "Glasnik"

Anđeli su glasnici-posrednici između Boga i Ljudi, njihov točan broj nije poznat, postoji veliki broj njih, čitave vojske i jako su moćna i snažna duhovna bića. tako da ne možemo znati niti ime niti kada i s kojim naumom i gdje ih Bog šalje ! Mada vjerujem da postoje knjige sa njihovom hijerarhijom a to su viši i posebni stupnji svećenstva !

Sve u svemu bitno je da nas čuvaju i brane od zla na razne načine !

99 odgovora na pitanja o anđelima, demonima i duhovnom ratovanju B. J. Oropeza profesor je teologije na Victory Outreach School of Ministry International.
Tu sam knjigu lani čitao, dosta citata je navedeno iz Biblije od samih postanaka, nefila, pada Anđela. susreta Ljudi i razgovora s njima. da li nas i kada čuvaju i slično...
Neznam, po meni, nekako kratko i površno ta knjiga je sve to opisala.
Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 lip 2007 15:27 
rebeka napisao:
Gdje na kojem mjestu u RKC, pise ime nasg Andjela cuvara...
ja jos nikada nisam naisla na tako nesto... :?:



...samozatajna "rebeka" ..ako misliš na Katekizam RKC...
...tamo lijepo piše, o opstojnosti anđela...ali Ime osobnog Anđela
čuvara...tamo nema, nepiše... :D ....pa zar sve mora pisati...?
Puno toga postoji...a da nije zapisano...ni u Svetom Pismu (čak)...
No...privatne objave (saznanja) su nešto veoma osobno.... :? ...
To je relacija Boga i Njegova stvorenja...


Vrh
  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 34 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr