Blažena Ozana Kotorska, djevica
(1493. - 1566.)
Dominikanka proglašena blaženom 1927.
-------
Budistička je vjera nastala oko 600 godina prije Krista, a muslimanska 500 poslje Krista. Od raskola 1054. razviše se pravoslavci, a od 16. stoljeća protestanti. I svi oni svoje vjerovanje proglašuju ispravnim. A gdje je istina? Sakrila se u same četiri riječi što se nalaze u predsmrtnoj Isusovoj molitvi: "Da budu svi jedno!" (Iv 17,12).
"Svi jedno?"
Drugi vatikanski sabor u Dekretu o ekumenizmu između ostaloga ističe tri sredstva za sjedinjenje vjera:
1.Budite ponizni! A to znači: jedna i druga strana neka prizna grješku koja se rodila u razvikanim raspravama. Koncil veli: "Javili su se razdori.. ne bez krivnje na objim stranama
2.Tražite istinu, a ne pobjedu! Svaka strana bi morala poznavati drugu stranu, "čuti i tuđe zvono". Koncil veli: "Valja upoznati duh rastavljene braće" (UR 9).
3.Molite, molite! Isus je u Maslinskom vrtu rekao: "Molite da ne padnete u napast" (Mk 14, 38). Mi smo premalo molili, zato smo pali u razdore i svađe. Koncil poručuje: "Zajedničke su prošnje djelotvorno sredstvo da se izmoli milost jedinstva" (UR

.
Poruka Ozane
Četiri i pol stoljeća prije Drugoga vatikanskog sabora siromašna seoka živi prema spomenutim uputama Dekreta o ekumenizmu:
1.Ponizna je! Rodila se u siromašnoj kući, prihvatila je mirno to stanje kao i Isus u jaslicama. Čuvala je po crnogorskim planinama ovce i razgovarala u molitvi s Bogom: "Isuse dragi, reci mi, što želiš da ti učinim?" (Časoslov).
2.Tražila je istinu! Često je na paši uzdisala: "Tko će mi pokazati gdje je Bog?" I Bog joj je pokazao. Bilo joj je 14 godina kad je sišla u Kotor i radila kao kućna pomoćnica kod plemićke obitelji Bučić. Tu je naučila čitati i pisati, proučila katekizam i sa 22 godine ušla u dominikanske trećoredice.
3.Molila je bez predaha. Provela zatvorena u ćeliji 50 godina, živeći samo za Boga.
Narod ju je za života smatrao sveticom. A i danas vjernici obilaze njezino tijelo koje se čuva u stolnoj crkvi u Kotoru.
Ispunila je tri ekumenska uvjeta: poniznost, istinoljubivost i molitvu.
Riječ ekumenizam razvila se od grčke riječi oikeus, što znači: ukućanin! Ekumenski pokret ide za tim da svi jednoga dana budemo u istoj Božjoj kući, Božji ukućani.
Što je najvažnije u tom poslu, kazat će nam jedan san sv. Antuna Pustinjaka (†356.): "Vrag razapeo mreže na sve strane. I ljudi se hvatali poput muha u paukovu mrežu. Sv. Antun se pomoli Bogu da mu pokaže kako će izmaknuti vražjoj mreži. I Bog mu savjetuje: "Sagni se sve do zemlje, pa se provuci ispod mreže"".
Treba se sagnuti, poniziti, pa će čovjek čovjeku bratski stisnuti ruku.