www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 18 stu 2017 20:14

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: 13 ožu 2017 21:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 51 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
why napisao:
I gdje je tu onda istočni grijeh?

Gledaj, daleko sam ti ja od kakvog teologa. I ne znam odgovore na sva pitanja. Tebi preporučujem knjigu Vjera u pitanjima, eto da te poznajem – poklonila bih ti je i još bih se potrudila nabaviti ti posvete autora. :lol:

Ono što ja znam je da crkva ne odbacuje teoriju evolucije (dakle, ja pričam o evoluciji – teoriji koja govori o razvoju, a NE o nastanku). Dakle, moje tumačenje (ako netko na forumu zna „bolje“ i ja bih voljela pročitati) ide u ovom smjeru…
kao što sam već napisala - ljudsko tijelo ima svoje porijeklo u oživljenoj materiji koja je prije njega egzistirala, tj. da je tijelo nastalo u evolucijskom procesu, a duhovna duša da je nastala neposrednim Božjim stvaralačkim činom.
Ponavljam, što se tiče ljudske duše, ostaje nepromijenjen nauk Crkve da Bog izravno stvara svaku pojedinu dušu.
I dakle, Božjim stvaralačkim činom nastanu Adam i Eva. Bez Boga njih ne bi bilo. I onda ide priča o zločestoj Evi, jabuci i tako dalje.

p.s. pojma nemam koji je časopis– a nije sad baš da mi je toliko stalo do rasprave, ali uz to istraživanje vjerujem da ima još koje.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 ožu 2017 23:03 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Vjeroispovjest: RKT
Sveti pastir u zajedništvu s ostalim svetim pastirima Crkve u Hrvata
Privitak:
stepinac i biskupi.jpg
stepinac i biskupi.jpg [ 75.49 KiB | Pogledano 746 puta ]

Privitak:
stepinac.jpg
stepinac.jpg [ 57.58 KiB | Pogledano 746 puta ]

"Nikada nije bilo – majmun postao čovjek! To nije bilo. Dakle, ne od majmuna razvoj. Darwin je davno pokopan. Ne postoji vanjska evolucija. Ne da od majmuna nastaje čovjek, da od svinje nastaje konj. To još nisam vidio." (mons. Tomislav Ivančić)

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 13 ožu 2017 23:41 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Vjeroispovjest: RKT
Belive napisao:

Kad je riječ o čovjeku u enciklici Humani generis piše da ljudsko tijelo ima svoje porijeklo u oživljenoj materiji koja je prije njega egzistirala, tj. da je tijelo nastalo u evolucijskom procesu, a duhovna duša da je nastala neposrednim Božjim stvaralačkim činom. Stoga se za čovjeka može reći da je utjelovljeni duh, duh u materiji.

Ovo je jednostavno netočno.

U enciklici Humani Generis papa Pio XII. nipošto ne piše da je ljudsko tijelo nastalo u evolucijskom procesu od ranije postojeće žive materije već, dapače, podrazumijeva da ta evolucionistička tvrdnja nije dokazana i upozorava na one koji se ponašaju kao da je dokazana i zahtijeva najveći oprez u vezi te teme: "Some however, rashly transgress this liberty of discussion, when they act as if the origin of the human body from pre-existing and living matter were already completely certain and proved by the facts which have been discovered up to now and by reasoning on those facts, and as if there were nothing in the sources of divine revelation which demands the greatest moderation and caution in this question." http://w2.vatican.va/content/pius-xii/e ... neris.html (vidi točku 36.)

Ovaj mladi svećenik, doktor katoličke teologije, o Humani Generis nedavno piše: „Pio XII. je čak zabranio tvrditi da je evolucija ljudskog tijela već potpuno sigurno dokazana činjenicama. Gledajući suvremenu raspravu oko evolucije čovjeka, može se zaključiti da suvremena biologija nije dala dovoljne dokaze da bi se bitnije izmijenio stav Pia XII.“ (str. 196.) http://nacija.hr/2015/09/25/katolicki-s ... evolucije/

file:///C:/Users/USER/Downloads/BS_2_63_Oberski.pdf

Poznati duhovnik katolika studenata, don Damir Stojić, na svojem facebook-u, 11. kolovoza 2016., napisao je jednom pripadniku evolucionističke vjere sljedeći komentar o hipotezi makro-evolucije i stavu Katoličke Crkve prema hipotezi makro-evolucije: "lijepo molim da dostaviš samo jedan dokaz za tzv. Makro-evoluciju (promjena od vrste do vrste); ne mislim na mikro-evoluciju (promjena unutar jedne vrste). Crkva, kao cijeli znanstveni svijet prihvaća mikro-evoluciju. Problem je što se djeci u školi nameće tzv. Teoriju o makro-evoluciju bez ijednog znanstvenog dokaza. Zato su pseudo znanstvenici vođeni ideologijom da svedu čovjeka ma majmuna lažirali dokaze. Uostalom, tek sada su otkrili znanstvenu farsu o cemu piše članak. Naravno, ova pseudo znanost je jako dobro došla nacistima, komunistima i današnjim sekularistima. Ako je čovjek majmun onda možeš sa čovjekom što god želiš."

"Nikada nije bilo – majmun postao čovjek! To nije bilo. Dakle, ne od majmuna razvoj. Darwin je davno pokopan. Ne postoji vanjska evolucija. Ne da od majmuna nastaje čovjek, da od svinje nastaje konj. To još nisam vidio." (mons. Tomislav Ivančić)

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 14 ožu 2017 01:06 
Odsutan

Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 51 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
Status: Solo
Da. Ja sam pogrijesila, on to "ne pise", ali jos uvijek Papa to nigdje nije "proglasio netocnim" vec je poticao raspravu i istrazivanja.

Imate vrlo ruznu naviku izvlaciti rijeci iz konteksta.

No hajde ponovimo - Papa Pio kaze: Zbog tih razloga crkveno učiteljstvo ne brani da u skladu sa sadašnjim stanjem znanosti i teologije mjerodavni stručnjaci na oba područja istražuju i pretresaju evolucionističko učenje. Ono naime istražuje podrijetlo ljudskog tijela, te uči kako ono potječe od preegzistentne organske materije, dok nas vjera obvezuje vjerovati kako su duše izravno stvorene od Boga.

Iz navedenoga citata proizlaze neke važne konstatacije: dopušta se rasprava o porijeklu ljudskog tijela »iz već postojeće žive tvari«, a sto se tiče ljudske duše, koja nije predmet prirodoslovnih znanosti, ostaje nepromijenjen nauk Crkve da Bog izravno stvara svaku pojedinu dušu.

Ivan Pavao II. 1986. pak kaže: »Sukladno riječima moga prethodnika (misli se na Pija XII. i njegovu encikliku Humani generis) ispravno shvaćena vjera u stvaranje i ispravno shvaćeno evolucionističko naučavanje ne suprotstavljaju se jedno drugome. Evolucija pretpostavlja stvaranje; stvaranje se u svjetlu evolucije predstavlja kao vremenski produženo događanje (proces) – kao ’creatio continua’ – u kojemu Bog kao ’stvoritelj neba i Zemlje’ biva očima vjere vidljiv.«

Ukratko, prema stajalištu poglavarâ Katoličke Crkve (i Pape Ivana Pavla II. i dr.), teorija evolucije daje točan opis živoga svijeta i ljudskoga tijela kao nečega što pripada tom svijetu, no ljudski je um Božja tvorevina (“slika i prilika Božja”) koju je Bog na neki način i u nekom trenutku stavio (“udahnuo”) u ljudsko tijelo.

Samo, izvan teme, znate sto meni nije jasno - toliko energije ste potrosili u sve to, a totalno ignorirate cinjenicu da se i u toj samoj encitliki spominju i razlikuju dva pojma - pojam evolucije i pojam evolucionizma koje i sam Papa razlikuje pa u tom smislu K.Rahner kaze na sve to: Evolucionizam kao prirodoslovna teorija u smislu enciklike ne iskljucuje pojam stvaranja nego se protivi bioloskom fiksizmu (teoriji o stalnosti vrsta) pa tako enciklika donosi nesto nova, kao znak da je katolicka teologija nesto zivo i da se stvari razvijaju i napreduju...

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC [LJV]