www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 tra 2024 03:04

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 17 vel 2007 19:32 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 16 vel 2007 10:49
Postovi: 9
Lokacija: Dardania
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Majka Terezija


Slika




Majka Tereza rođena je 27. augusta 1910. kao Gonxha Bojaxhiu u Skopju, ali porijeklo s Kosova. Skopje je tada pripadalo turkskoj vlasti. Danas je Skopje glavni grad samostalne Republike Makedonije. Gonxha odrastala je u dobrostojećoj albansko-katoličkoj porodici. Roditelji su je odgojili na vrlo religiozan način. Kada joj je bilo deset godina, njen otac je iznenada umro, nakon čega se ona još više posvetila vjeri. Već sa 12 godina ona se odlučila za opatički život. Njena želja se održala, tako da je sa 18 godina molila da je prime u red Loreto.
Ovaj red i njegovi mnogobrojni članovi angažirali su se u Bengalu/Indija i to posebno u školstvu. Ona, ipak, nije odmah mogla početi sa radom u Indiji, već je pozvana u centralu Loreto reda u Irsku. 28. septembra 1928. godine ona je napustila Skopje i krenula u Irsku. Već nakon dva mjeseca bilo joj je dozvoljeno da ispuni svoju želju i da se priključi Loreto-redu u Bengalu. U Kalkuti je položila svoj prvi zavjet. Nakon toga je 17 godina bila zaposlena u školi Svete Marije u Kalkuti, nakon čega je imenovana direktoricom.
U toku jedne od mnogobrojnih vožnji 1946. godine kroz Kalkutu, milionski grad, ona je osjetila Božji po ziv da pomogne siromašnima. Tek dvije godine kasnije dobila je dozvolu da napusti svoj red. Tereza je bila eksklauzirana, što znači da je dobila dozvolu da napusti red, ali se nije morala odreći svog opatičkog statusa. Od tada je Tereza živjela među najsiromašnijima od svih siromašnih u tzv. Slums u Kalkuti. Portret o Majci Terezi objavljen u Magazinu LIFE, donio joj je nadimak "Svetica dobra".
1949. godine ona je postala Indijka i 1950. osnovala je red "Misionari ljubavi prema bližnjem svom". Članovi ovog reda morali su se obavezati na nesklapanje braka, na siromaštvo i na posluh. Kasnije je red priznao i Papa, te ga je kontrolirao. Tereza se sa članovima svog reda brinula, prije svega, o umirućima, siročadima i bolesnima. Njen specijalni angažman pored toga bila je briga i o oboljelima od lepre. Danas preko 3000 sestara i 500 braće u preko 100 zemalja svijeta pripadaju redu Majke Tereze. Za njen nesebični rad dobila je mnogobrojne nagrade. Najznačajnija od njih je svakako Nobelova nagrada za mir 1979. godine.

Njeni suradnici često nisu imali nikakvo ili su imali manjkavo medicinsko znanje, na što je ona odvraćala: "U vjerovanju nije važan uspjeh, nego vjernost." Pored priznanja koja je dobivala širom svijeta, bila je i kritizirana zbog svog konzervativnog shvaćanja svijeta. Tako je u politici mnogih zemalja koja se ticala prava na abortus vidjela najveću prijetnju svjetskom miru". Kada je u Irskoj trebalo biti provedeno glasanje o legalizaciji abortusa, ona je pozvala Irce da glasaju protiv legalizacije.

Slika

Nekoliko dana nakon smrti Princeze Dajane, koju je jako žalila, umrla je i majka Tereza, 5. septembra 1997. godine. Sahranjena je u Kalkuti uz prisustvo mnogobrojnih članova svjetske javnosti.
Majka Terezija je proglašena blažena od Ivana Pavao II., 19.10.2003 u Rim


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 vel 2007 19:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Alex..Bog te blagoslovio..i dobro dosao na nas forum...
Hvala ti na ovom postu...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 vel 2007 13:32 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 16 vel 2007 10:49
Postovi: 9
Lokacija: Dardania
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Majka Terezija
uzor za naše vrijeme
Brian Kolodiejchuk


Sveti Otac Ivan Pavao II. proglasit će u Rimu na misijsku nedjelju 19. listopada ove godine, na dan proslave 25. obljetnice svoga pontifikata, Majku Tereziju blaženom. Ona se rodila 26. kolovoza 1910. u albanskoj obitelji u Skoplju, a preminula je 5. rujna 1997. godine u Kalkuti. Taj čin beatifikacije uslijedit će samo nekoliko godina nakon njezine smrti, dok se za to obično mora čekati mnogo duže. Sve je to samo znak herojskoga, da, upravo svetačkoga predanja ove skromne redovnice koje je ona sprovodila u praksu služenjem najsiromašnjima među siromasima. Njezina je osoba postala porukom.

Slika

Majka Terezija je mnogim vezama povezana i s Hrvatskom koju je više puta posjećivala, mahom prigodom velikih crkvenih svečanosti. Njezine sestre, Misionarke ljubavi, već od 1979. godine djeluju u Zagrebu. Još kao djevojci u Skoplju duhovnikom joj je bio hrvatski isusovac o. Franjo Jambreković s kojim se kasnije iz Indije i dopisivala. Nažalost, zahtijevala je da se ta pisma ne objelodanjuju, nego spale! Osim toga, u Indiji je gajila duboko prijateljstvo s našim poznatim misionarom o. Antom Gabrićem. Ovaj prilog prikazuje život ljubavi i služenja Majke Terezije, život koji je bio duboko ukorijenjen u molitivi i vjeri. Kao misao vodilja ovoga članka poslužit će riječi jedne njezine omiljele izreke: "Plod šutnje je molitva, plod molitve je vjera, plod vjere je ljubav, plod ljubavi je služenje, plod služenja je mir.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 26 lip 2007 20:15 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 17 stu 2006 11:57
Postovi: 1390
Lokacija: Velika Gorica
Podijelio: 123 zahvala
Zahvaljeno je: 121 zahvala
Slika

“Isus je moj Bog
Isus je moj Suprug
Isus je moj Život
Isus je moja jedina Ljubav
Isus je moje Sve!”


Ako još niste primili Isusa u svoje srce,
to možete učiniti ponavljajući ovu kratku molitvu:

“Dragi Isuse, vjerujem da si ti Sin Božji i moj Spasitelj. Potrebna mi je Tvoja ljubav da me očisti od mojih grijeha i nedjela.Potrebno mi je Tvoje svjetlo da odagna moju tamu.Potreban mi je Tvoj mir da ispuni i zadovolji moje srce. Otvaram sada vrata svog srca i molim Te da uđeš u moj život i udijeliš mi dar vječnog života. Amen”

Slika

“Neki dan sam sanjala da sam na vratima raja. Sveti Petar mi je rekao: ‘Vrati se na zemlju, ovdje kod nas nema siromašnih predgrađa. '"
-- Citat iz razgovora sa grčkim Princem Mihaelom 1996.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 lip 2007 22:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 tra 2007 23:28
Postovi: 337
Lokacija: na putu Kući..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Majka Tereza (Agnes Gonxha Bojaxhiu) - Molitva majke Tereze

Čovjek je nerazuman, nelogičan i sebičan
NIJE VAŽNO. VOLI GA!

Ako činiš dobro, pripisat će to tvojim sebičnim ciljevima
NIJE VAŽNO. ČINI DOBRO!

Ako ostvariš ciljeve svoje, naći ćeš lažne prijatelje i iskrene neprijatelje
NIJE VAŽNO. OSTVARUJ CILJEVE SVOJE!

Dobro koje činiš sutra će biti zaboravljeno
NIJE VAŽNO. ČINI DOBRO!

Poštenje i iskrenost učinit će te ranjivim
NIJE VAŽNO. BUDI ISKREN I POŠTEN!

Ono što si godinama stvarao u času bi moglo razrušeno biti
NIJE VAŽNO. STVARAJ!

Ako pomažeš ljudima, možeš loše proći
NIJE VAŽNO. POMAŽI IM!

Daješ svijetu najbolje od sebe, a on će ti uzvratiti udarcima
NIJE VAŽNO. DAJ NAJBOLJE OD SEBE!

...

Gledaj, da ti niko ne dođe, ako od tebe neće otići sretniji i zadovoljniji.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 lip 2007 13:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 lip 2007 11:28
Postovi: 365
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Plod tišine je
MOLITVA .

Plod molitve je
VJERA.

Plod vjere je
LJUBAV.

Plod ljubavi je
SLUŽENJE.

Plod služenja je
MIR.
Majka Terezija


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 srp 2007 21:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 22 tra 2007 15:52
Postovi: 961
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
kako se ja divim toj zeni!!!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 srp 2007 22:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 04 svi 2007 11:45
Postovi: 379
Podijelio: 64 zahvala
Zahvaljeno je: 40 zahvala
On je život koji želim živjeti,
On je svjetlo kojim želim svijetliti,
On je put k Ocu,
On je ljubav kojom želim ljubiti.
On je radost koju želim s drugima dijeliti.
On je mir koji želim širiti.
Isus je meni sve.
Bez njega ništa ne mogu učiniti.

(iz knjige "Srce puno ljubavi", Majka Terezija)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 srp 2007 20:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 lip 2007 11:28
Postovi: 365
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ne možemo činiti ništa veliko, samo male stvari s velikom ljubavi.
Majka Terezija

Kad malo bolje razmislim vidim da je doista činila male stvari s veeeeeeeelikom ljubavlju i zbog toga te male stvari kao što su gladnoga nahraniti, žednoga napojiti, gologa odjenuti, brinuti se o bolesnima postaju tako velike.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 12 ruj 2007 10:31 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Jučer sam se našla u jednom društvu gdje se razgovaralo o svemu... Posebno me veseli što se razgovaralo i o Isusu. I to na onaj lijep, sponatan način, o Isusu se govorilo baš kao što se govori o prijatelju...npr. "A Isus je rekao da..."

To je bilo društvo tradicionalnih vjernika, uopće se ne poznajemo dobro, ali eto - proveli smo tako slučajno jednu večer svi zajedno. Ono što sam čula i što me zanima dal možda i vi znate za to je ovo: rekla je jedna cura iz društva da je čitala da se Majka Terezija zapravo cijeli život pitala je li Isus uistinu naš Spasitelj. Da je cijeli život bila mučena raznim sumnjama i da zapravo nije mogla usitinu povjerovati...

Ja to nisam znala (ako je uopće tako).

Što vi mislite o tome? Npr. kad čovjek želi svim srcem povjerovati u Isusa, a razum ga priječi. Kad zaista živi po Isusovom nauku i ljubi taj nauk, smatra ga jedinim ispravnim, ali - ipak ne može povjerovati?

Meni je zapanjujuće to da se Majka Tereza možda cijeli život borila s takvim sumnjama...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 11 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr